Helsinki przestają ugłaskiwać "niedźwiedzia". Rosja pomaga zerwać z "finlandyzacją"

Po Ukrainie Finlandia ma drugą najdłuższą granicę z Rosją spośród państw Europy, a widmo zagrożenia ze wschodu jest stałym elementem fińskiej polityki. Przez całą zimną wojnę Finowie ugłaskiwali "niedźwiedzia", poddając się jego żądaniom i w zamian pozostali niepodlegli. Zostało to nazwane "finlandyzacją". Teraz Helsinki zajmują jednak coraz twardszą postawę.

Tysiąc osób zatrzymanych za oszukiwanie na egzaminie

Indyjska policja poinformowała o zatrzymaniu ok. tysiąca osób za pomoc w ściąganiu podczas egzaminu, będącego odpowiednikiem matury. Telewizja pokazała zdjęcia przyjaciół i rodziców, którzy w tym celu wspinają się na ściany ośrodka egzaminacyjnego.

F-16 w Estonii i Rumunii. Amerykanie ćwiczą na wschodzie

Amerykańscy lotnicy jednocześnie rozpoczęli manewry nad Bałtykiem i Morzem Czarnym. 14 myśliwców F-16 przyleciało do Estonii, a sześć do Rumunii. Amerykanie będą ćwiczyć nie tylko z Estończykami i Rumunami, ale również z Finami i Szwedami. Wszystko w ramach "wzmacniania bezpieczeństwa" i "zapewniania sojuszników o wsparciu".

"Putin to osoba z motywacją przypominającą czasy przed II wojną światową"

Rozwiązanie konfliktu na Ukrainie może być osiągnięte jeśli Zachód będzie zjednoczony, w sposób podobny do sytuacji, w której znalazła się Finlandia po II wojnie światowej - stwierdził Zbigniew Brzeziński. Były doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera podkreśla również, że potencjalny konflikt z Rosją może być kosztowny dla obu stron.

Trawler spotkał się z okrętem podwodnym? Brytyjczycy sugerują winę Rosjan

Rybacy łowiący u wybrzeży Szkocji zetknęli się z niecodziennym zjawiskiem, kiedy niezidentyfikowany obiekt podwodny porwał ich sieci i uszkodził trawler. Jak zapewniają, na pewno nie był to wieloryb ani skały. Wojsko zapewnia, że to nie ich okręt podwodny. Część brytyjskich mediów sugeruje, że mogli to być Rosjanie, choć nie ma na to dowodów.

Niemcow zginął, bo pomagał USA tworzyć dotkliwe sankcje?

Powodem zabójstwa opozycyjnego rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa mogły być jego bliskie kontakty z USA - pisze w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Niemcow miał pomagać Amerykanom po aneksji Krymu skompletować listę Rosjan objętych sankcjami.

Ostatni kosmiczny triumf ZSRR. Przełomowe 12 minut Leonowa

Wyczołgując się z wnętrza kapsuły Woschod 2 zobaczył coś, czego nie widział przed nim nikt inny - planetę Ziemię w całej okazałości. Pół wieku temu Aleksiej Leonow wykonał pierwszy w historii spacer w kosmosie. Było to ostatnie duże zwycięstwo ZSRR w kosmicznym wyścigu z USA, które dwuosobowa załoga Woschod 2 nieomal przypłaciła życiem.

Amerykańska kawaleria ruszyła z Estonii. Przejedzie przez Polskę

Oddział amerykańskiego wojska wyruszył w niecodzienną podróż z Estonii do Niemiec. Zamiast załadować się na kolej lub do samolotów, konwój 3. Szwadronu z 2. Regimentu Kawalerii wyruszył w długą podróż normalnymi drogami. Kolumna składająca się głównie z transporterów opancerzonych Stryker przejedzie między innymi przez Polskę.

Trzymał prace Picassa w garażu, usłyszał wyrok

Sąd we Francji nakazał starszemu mężczyźnie zwrot ponad 270 dzieł Pabla Picassa, które ten miał rzekomo otrzymać przed laty w prezencie od artysty i jego żony. Blisko 40 lat prace jednego z najsłynniejszych twórców XX wieku przeleżały w skrzyni w jego garażu.

Kirgiski oficer chciał walczyć z faszystami w Ługańsku. "Ale ich tam nie było"

Emerytowany oficer z Kirgistanu opowiedział, jak walczył z żołnierzami ukraińskimi w Donbasie. „Jechałem do Ługańska przekonany, że są tam faszyści. Rosyjska telewizja informowała, że na Ukrainie podnoszą głowy faszyści i naziści, pokazywała swastykę. Okazało się, że to zwykła propaganda” – mówił kirgiskiej rozgłośni Azzatyk (Radio Swoboda) mężczyzna o imieniu Manas.

Demonstracja siły. Rosja zakończyła wielkie manewry

W sobotę zakończyły się wielkie manewry rosyjskich sił zbrojnych z udziałem 80 tys. żołnierzy. Jak zauważa AFP, Rosja zdecydowała się na przeprowadzenie gigantycznych manewrów pośród rosnących napięć między Moskwą a USA i UE w związku z kryzysem na Ukrainie.

Relacje (nie) specjalne. Obama coraz ostrzej krytykuje Netanjahu

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że przedwyborcza wypowiedź premiera Izraela Benjamina Netanjahu, wykluczająca powstanie za jego rządów państwa palestyńskiego, sprawiła, że będzie trudno powrócić do poważnych rozmów w celu rozwiązania konfliktu.

Cameron stanie do wyborczej debaty. Ale nie jeden na jeden

Brytyjski premier David Cameron weźmie 2 kwietnia udział w przedwyborczej debacie telewizyjnej z udziałem sześciu partyjnych liderów, w tym przywódcy laburzystów Eda Milibanda - poinformowały w sobotę brytyjskie stacje telewizyjne. Nadawcy telewizyjni i opozycja zabiegali od miesięcy o zorganizowanie debaty, zwłaszcza zaś konfrontacji jeden na jeden z Milibandem - liderem opozycyjnej Partii Pracy.

Papież ostro o księżach-biznesmenach. "Kombinatorom: nie"

Papież Franciszek mówił w sobotę w Neapolu o skandalach finansowych wstrząsających Kościołem. Podczas spotkań z mieszkańcami miasta piętnował przestępczość zorganizowaną i apelował o sprzeciw wobec niej. Mafiosów nawoływał, by się nawrócili. W uroczystościach i spotkaniach z Franciszkiem udział wzięły dziesiątki tysięcy wiernych.

Zamachowcy w Muzeum Bardo. Nagranie z monitoringu

Tunezyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało w sobotę nagranie z monitoringu pokazujące dwóch terrorystów, którzy zamordowali w Muzeum Bardo ponad 20 osób. Na filmie widać, jak uzbrojeni zamachowcy chodzą po budynku. Inne ujęcia pokazują, jak pozwalają uciec napotkanemu po drodze mężczyźnie.

W poniedziałek w Paryżu tylko "nieparzyści"

Ze względu na zanieczyszczenie powietrza, które osiągnęło poziom alarmujący, władze Paryża wprowadzą od poniedziałku ograniczenie ruchu kołowego. Na ulice wyjadą tylko samochody o nieparzystej rejestracji - poinformowała w sobotę mer stolicy Anne Hidalgo.

Nastolatki uciekły do Syrii. Rodzice oskarżają szkołę i służby

Główna odpowiedzialność za wyjazd nastolatek do Syrii spoczywa na ich rodzinach - stwierdził w sobotę wysoki rangą ekspert ds. walki z terroryzmem w rozmowie z telewizją Sky News. Kilka dni temu rodzice trzech Brytyjek, które przyłączyły się do Państwa Islamskiego, oskarżyli służby o to, że zawiodły.