Co najmniej cztery osoby zostały zatrzymano w sobotę w Atenach w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii, która została rozbita podczas przeprowadzonej w czwartek operacji sił specjalnych - poinformowały greckie źródła policyjne.

Co najmniej pięć osób poniosło w sobotę śmierć podczas protestów w stolicy Nigru Niamey przeciwko karykaturom Mahometa we francuskim tygodniku satyrycznym "Charlie Hebdo". Demonstranci starli się z policją, podpalali kościoły i splądrowali siedziby francuskich firm.

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w sobotę w stolicy Inguszetii, Magasie, przeciwko publikowaniu we Francji i innych krajach zachodnich karykatur proroka Mahometa. Półmilionowa Inguszetia to republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.

- Zadaniem "Antymajdanu" będzie niedopuszczenie do wybuchu w Rosji kolorowych rewolucji na wzór ukraińskiej, do chaosu i anarchii - powiedział na konferencji prasowej Aleksandr Załdostanow, słynny "Chirurg", przywódca motocyklowego gangu i obrońca "rosyjskich wartości". Na działania ruchu nie trzeba było długo czekać: zakłócili wiec poparcia dla Aleksieja Nawalnego na Placu Maneżowym i zdemolowali moskiewską kawiarnię, w której odbywało się spotkanie zwolenników opozycji.

Słowa kanclerz Angeli Merkel, że "islam należy do Niemiec", spotkały się z krytyką w jej własnej partii - CDU. Adwersarze Merkel zwracają uwagę, że niemiecka kultura opiera się na chrześcijaństwie i judaizmie. Szeregowi członkowie partii zwracają legitymacje.

Nowy numer pisma "Charlie Hebdo", który ukazał się we Francji w środę, tydzień po zabiciu przez terrorystów głównych rysowników magazynu, i rozszedł się w 3 mln egzemplarzy, zostanie dodrukowany, a jego nakład wyniesie w sumie 7 mln - podała w sobotę EFE.

Na Bałtyku trwają próby jednego z bardziej niepozornych i tajemniczych okrętów budowanych dla rosyjskiej floty. Specjalistyczna jednostka o nazwie Jantar ma być formalnie przeznaczona do badań oceanograficznych. Faktycznie jest to przykrywka. Jednostka najpewniej będzie wykonywać tajne zadania dla Głównego Zarządu Badań Podwodnych, najbardziej skrytego oddziału rosyjskiej floty.

W rozciągającym się na długość 50 km Eurotunelu pod kanałem La Manche, łączącym Francję z Wielką Brytanią, zapaliła się ciężarówka. W obawie o bezpieczeństwo podróżnych stojących w korku spółka zdecydowała się na ewakuację. Wyprowadzono około 400 osób.

Zdesperowany przedsiębiorca zastrzelił szefa administracji miejskiej i jego zastępcę. Później popełnił samobójstwo. Dramat rozegrał się w mieście Kirowsk na północy Rosji, w którym kręcono film "Lewiatan", nominowany w czwartek do Oscara. W filmie zdesperowany mieszkaniec tego miasta walczy z władzami o utrzymanie swojej własności. Rosyjski minister kultury uznał, że film przedstawia "wymysloną historię",