Rosyjskie okręty w rejsie "pokoju i przyjaźni"

Dwa rosyjskie okręty ze składu Flotylli Kaspijskiej po raz pierwszy od wielu lat złożyły oficjalną wizytę w irańskim porcie. Niosąc przekaz "pokoju i przyjaźni", poza Iranem odwiedzą też Azerbejdżan i Kazachstan. Ominą za to Turkmenistan, dając tym samym wyraz niezadowolenia Rosji z postawy władz tego kraju, które starają się konkurować na rynku gazu.

W Lipsku umarł pracownik ONZ z ebolą

Pracownik ONZ zarażony wirusem ebola zmarł w szpitalu w Lipsku - poinformowała agencja Reutera. Mężczyzna trafił do Niemiec w czwartek. Już wtedy jego stan niemieccy lekarze określili jako "wysoce krytyczny, choć stabilny".

Zmarł na ebolę w USA. "Żyłby, gdyby miał skórę innego koloru"

Rodzina czarnoskórego Thomasa Duncana, który zmarł na ebolę w Teksasie w ubiegłym tygodniu, twierdzi, że jego śmierci można było uniknąć, gdyby "w USA ludzi traktowano równo, bez względu na kolor skóry". - Był jedyną osobą, która zmarła w USA na ebolę. Gdyby miał skórę innego koloru, pewnie dzisiaj by żył - mówi Josephus Weeks, bratanek Thomasa Duncana.

Skala śmiertelnego żniwa, czyli ebola w liczbach

Europa i USA drżą przed epidemią gorączki krwotocznej, jednak to w krajach Afryki Zachodniej wirus zbiera śmiertelne żniwo. Choć w Sierra Leone, Gwinei czy Liberii na ebolę wciąż umiera dziennie mniej osób niż np. na malarię czy AIDS, liczba ofiar rośnie w zatrważającym tempie. Eksperci nie mają wątpliwości: mamy do czynienia z najbardziej zabójczą epidemią eboli w historii. Oto pięć faktów, które pomogą zrozumieć skalę tragedii.

Zamiast Dnia Obrońcy Ojczyzny będzie Dzień Obrońcy Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zlikwidował znany z czasów sowieckich Dzień Obrońcy Ojczyzny i ustanowił Dzień Obrońcy Ukrainy - święto wojska, które będzie odtąd obchodzone 14 października. Jest to dzień religijnego święta Opieki Matki Boskiej, zwanego w tym kraju Pokrową.

Hitler przez lata szprycował się lekami i narkotykami? Sensacyjne odkrycie amerykańskiego wywiadu

Bycze nasienie na wzrost libido, trutka na szczury, aby zniwelować wzdęcia i kokaina na oczyszczenie zatok – to tylko trzy z kilkudziesięciu specyfików, którymi przez lata miał się faszerować Adolf Hitler. Jak wynika z odtajnionego raportu amerykańskiego wywiadu, który cytują brytyjskie media, właśnie w ten sposób leczono przywódcę Trzeciej Rzeszy z licznych – często urojonych – dolegliwości. [Fakty" TVN]

Brytyjczycy wypowiadają wojnę cyberprzestępcom. Surowe kary za nękanie w internecie

Brytyjczycy zaczynają walkę z cyberprzestępcami. Na Wyspach Brytyjskich za umieszczanie zdjęć bez wiedzy ich bohatera będzie można pójść nawet na dwa lata do więzienia. Polskie prawo teoretycznie jest jeszcze surowsze i kara sięga pięciu lat. Problem tkwi jednak w tym, że dla wielu prokuratorów podobne sprawy to wciąż mało istotne zawracanie głowy. Problemowi przyjrzał się reporter "Faktów" Dariusz Prosiecki.

Kim Dzong Un wrócił i udziela wskazówek

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un pojawił się we wtorek publicznie po raz pierwszy od 40 dni, co położyło kres spekulacjom o jego stanie zdrowia i zdolności do kierowania krajem.

Łapówki za fałszywe świadectwo zgonu? Bliscy ofiar eboli chcą ukryć prawdziwą przyczynę śmierci

Pracownicy sanitarni w Liberii przyjmują łapówki w zamian za wystawienie fałszywego świadectwa zgonu osobom, które zmarły z powodu eboli - pisze amerykański "The Wall Street Journal". Do naciągaczy zgłaszają się zdesperowane rodziny ofiar, które chcą w ten sposób ukryć prawdziwą przyczynę śmierci bliskich. Zgodnie z rządowym zaleceniem, zwłoki zmarłych na ebolę powinny zostać poddane kremacji. A to uniemożliwia urządzenie tradycyjnego pogrzebu.

Pani "minister" żąda rozstrzelania autorki prześmiewczego filmu. "Według praw czasu wojny"

"Minister kultury" samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Irina Fiłatowa, która zasłynęła publikacją swoich rozebranych zdjęć, domaga się kary śmierci dla ukraińskiej pisarki Ireny Karpy. Ta ostatnia miała spowodować u Fiłatowej "straty moralne", publikując prześmiewczy filmik animowany. Przez sześć sekund prezentowano w nim zdjęcia "minister" i określono ją mianem "mutantki". Fiłatowa zażądała najwyższej kary "zważywszy na okoliczności i czas wojny".

Otwarcie na homoseksualistów i rozwodników? "Dokument nie do przyjęcia dla wielu biskupów"

W dokumencie podsumowującym pierwszy tydzień obrad synodu odchodzi się od nauczania Jana Pawła II, jest on nie do przyjęcia dla wielu biskupów – uważa abp Stanisław Gądecki. W ogłoszonym w poniedziałek przez Watykan dokumencie podkreślono m.in., że zdaniem części hierarchów Kościół powinien bardziej otworzyć się na osoby homoseksualne i na rozwodników. Z kolei zdaniem watykańskiego hierarchy, kard. Raymonda Leo Burke'a, informacje o przebiegu synodu biskupów na temat rodziny są "manipulowane".

Błędy w niemieckich mediach. Zdjęcia wypędzonych m.in. z nazistowskich kronik

Niemiecki historyk Stephan Scholz twierdzi, że liczne zdjęcia wykorzystywane przez media do zilustrowania losu niemieckich wypędzonych z Europy Wschodniej po II wojnie światowej powstały w rzeczywistości wcześniej, czasem na zamówienie propagandy nazistowskiej. Niemieckie telewizje ARD i ZDF potwierdziły wykorzystanie niewłaściwych materiałów.

Przetrzymywani w służbie, nieopłacani, zmarznięci. Protest ukraińskiej Gwardii Narodowej

Ponad 350 członków ukraińskiej Gwardii Narodowej protestuje przed siedzibą administracji prezydenta Petra Poroszenki, domagając się demobilizacji. Według ukraińskiego prawa pół roku temu minął czas ich służby, wciąż jednak nie zostali wypuszczeni do domów. Protestują również przeciwko niewystarczającemu wyposażeniu gwardzistów, którzy nie mają zimowych mundurów.

Manewry wojskowe pięciu państw NATO na Słowacji

Na Słowacji rozpoczęły się w poniedziałek dziesięciodniowe manewry wojskowe z udziałem 1300 żołnierzy pięciu państw członkowskich NATO: Słowacji, Czech, Polski, Węgier i USA - poinformowało ministerstwo obrony w Bratysławie.

Rosja zyskuje potężne elektroniczne oczy. Ambitne plany budowy kolejnych

W ciągu pięciu lat zostanie zbudowanych kilka nowych radarów wczesnego ostrzegania, które pokryją zasięgiem całą Rosję - twierdzi anonimowy rozmówca agencji RIA Nowosti. Od rozpadu ZSRR rosyjska sieć radarów dalekiego zasięgu pozostaje dziurawa. Teraz Rosjanie intensywnie stawiają nowe wielkie stacje radarowe typu Woroneż.