Pentagon ma się pozbyć rosyjskich silników z rakiet. Dostał pieniądze

W budżecie na przyszły rok Kongres USA zapisał 220 milionów dolarów na szybkie opracowanie nowego amerykańskiego silnika rakietowego. Ma on zastąpić te, które na potrzeby Pentagonu są obecnie importowane z Rosji. Przy ich pomocy wojsko USA wysyła w kosmos swoje najtajniejsze ładunki. Po ochłodzeniu relacji z Rosją stało się to przedmiotem ostrej krytyki.

Setki demonstrantów trafią przed trybunały wojskowe

439 osób trafi przed trybunały wojskowe za udział w zamieszkach, w których zginęło trzech policjantów - poinformowali anonimowi przedstawiciele egipskich sił bezpieczeństwa. Egipskie władze ostro postępują z przeciwnikami politycznymi. Posłuszne wojsku sądy wydają seryjnie wyroki śmierci, choć na razie nie są one wykonywane.

1,1 biliona dolarów do wydania w 2015 roku. Kongres się zgodził, ale...

Po kilku godzinach stresującego zawieszenia w próżni, kiedy wydawało się, że Senat może zablokować ustawę o finansowaniu rządu USA na 2015 rok, udało się osiągnąć porozumienie. Ustawa ustanawiająca limit wydatków na poziomie 1,1 biliona dolarów została już przegłosowana. Amerykanie uniknęli powtórki wydarzeń sprzed roku, kiedy na dwa tygodnie ich rząd przestał działać.

Szwedzi nie mają wątpliwości: to Rosjanie omal nie zderzyli się z samolotem pasażerskim

To rosyjski samolot wojskowy niebezpiecznie zbliżył się do samolotu pasażerskiego startującego z Danii - podało szwedzkie wojsko. Do incydentu miało dojść w piątek. Rosyjska maszyna wykonywała lot nad wodami międzynarodowymi z wyłączonym transponderem, umożliwiającym łatwe śledzenie go przez cywilną kontrolę naziemną. Rosjanie podkreślają, że nie naruszyli przepisów, a samoloty były odległe od siebie o kilkadziesiąt kilometrów.

Londyn wysyła więcej żołnierzy do Iraku

Wielka Brytania zwiększy swój kontyngent wojskowy w Iraku, by pomóc tamtejszej armii w walce z Państwem Islamskim - oznajmił brytyjski minister obrony Michael Fallon w rozmowie z dziennikiem "Daily Telegraph".

Siedmioro krewnych księżnej Tajlandii aresztowanych. Niedoszła królowa zrzeka się statusu

Srirasmi, trzecia żona księcia Tajlandii, zrezygnowała z pozycji królewskiej - poinformował pałac królewski. Pisemne wystąpienie o pozbawienie tytułu i tym samym - o zwolnienie z obowiązków i zaszczytów wynikających z bycia żoną księcia Vajiralongkorna złożył na ręce króla sam książę. Siedmioro krewnych księżnej zostało zatrzymanych pod zarzutem korupcji.

Rosja: nowe sankcje "nie pozostaną bez odpowiedzi"

Rosja podejmie przeciwdziałania, jeśli Stany Zjednoczone nałożą na nią nowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow po uchwaleniu przez Kongres USA ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.

"Chiny i Japonia powinny przezwyciężyć wrogość"

Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył w sobotę na uroczystości poświęconej pamięci ofiar Masakry Nankińskiej, dokonanej w grudniu 1937 przez wojska japońskie, że Chiny i Japonia powinny przezwyciężyć wrogość i nie pozwolić, aby przeszłość zatruwała obecne stosunki.

Masowe gwałty i zawody w ścinaniu głów. Nankin 1937: sześć tygodni piekła na ziemi

77 lat temu rozpoczęła się trwająca ponad miesiąc masakra ludności w ówczesnej stolicy Chin, Nankinie. W wyniku rzezi, gwałtów i rabunków dokonanych przez japońskich żołnierzy zginąć mogło nawet kilkaset tysięcy ludzi. Masakra nankińska do dziś pozostaje jednym z głównych punktów zapalnych w relacjach Chin z Japonią i wciąż podsyca nacjonalistyczne nastroje w obu tych krajach.

"Reagan wiedział o planach zdławienia Solidarności i nie zrobił nic"

- Polacy doprowadzili do upadku komunizmu, ale utrzymanie demokracji jest zadaniem każdego pokolenia - twierdzi Lawrence Weschler, korespondent "New Yorkera" w Polsce w czasach Solidarności. Przyznał, że dziwią go opinie Polaków ściśle łączących upadek komunizmu z polityką ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana.

Kolejna szansa dla Kerry'ego i Ławrowa. Spotkają się w Rzymie

Sekretarz stanu USA John Kerry spotka się w najbliższy poniedziałek w Rzymie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem - poinformował w piątek Departament Stanu USA. Rozmowy mają dotyczyć m. in. sytuacji na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

"Historyczne" głosowanie w Kongresie USA. Ukraińcy zadowoleni

Ukraina wyraziła zadowolenie z przyjętej dzień wcześniej przez amerykański Kongres ustawy wzywającej prezydenta Baracka Obamę do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej. Kijów apeluje, by UE nałożyła na Rosję nowe sankcje.

"Erdogan de facto wprowadza reżim prezydencki"

Lider głównego tureckiego ugrupowania opozycyjnego, Republikańskiej Partii Ludu (CHP) Kemal Kilicdaroglu oskarżył szefa państwa, Recepa Tayyipa Erdogana, przywódcę Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), o "wprowadzanie reżimu prezydenckiego de facto".

Rosja o ustawie USA ws. Ukrainy: akt otwartej konfrontacji

Rosja skrytykowała uchwaloną przez obie izby Kongresu USA ustawę, która wzywa prezydenta Baracka Obamy do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. - Kolejny raz w Waszyngtonie wysuwa się pod adresem Rosji bezpodstawne ogólnikowe oskarżenia - stwierdzono.