Najpewniej w przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o umieszczeniu jednostek sztabowych w sześciu wschodnich krajach NATO - oznajmił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Mają o tym zadecydować ministrowie obrony NATO. Rzeczone jednostki będą niewielkie i ich głównym zadaniem będzie planowanie oraz koordynacja.

Mitt Romney oznajmił, że nie będzie próbował swoich sił w wyborach prezydenckich w 2016 roku. - Po głębokim namyśle zdecydowałem, że będzie najlepiej dać szansę innym liderom z naszej partii - oznajmił polityk Partii Republikańskiej. Romney próbował już dwa razy, bez powodzenia. W amerykańskiej polityce bardzo rzadko przegrani kandydaci na prezydenta podejmują kolejne próby.

Potężna libańska bojówka Hezbollah deklaruje, że nie ma zamiaru wszczynać otwartej wojny z Izraelem. W ostatnich dniach, po serii incydentów i wymian ognia, napięcie na południowej granicy Libanu osiągnęło punkt wrzenia i możliwy był wybuch otwartego konfliktu. Jednak zgodnie z przewidywaniami, zaangażowany w wojnę w Syrii Hezbollah nie chce otwierać nowego frontu. Zapewnia jednak, że „wojny się nie boi” i Izrael powinien się pilnować.

Ostatni przelot rosyjskich bombowców Tu-95 Bear okazał się być zdecydowanie bardziej złożony, niż początkowo podawały brytyjskie media. Maszyny zwróciły uwagę trzech krajów NATO. Najostrzej zareagowali Brytyjczycy, którzy po raz pierwszy w takim przypadku wezwali na wyjaśnienia ambasadora Rosji w Londynie. Tu-95 miały zagrozić lotnictwu cywilnemu. Rosjanie problemu nie widzą.

- Obywatele Gruzji, którzy uczestniczą w walkach w Donbasie po stronie wojsk ukraińskich, nie poniosą za to odpowiedzialności - powiedział zastępca szefa gruzińskiego MSW Lewan Izoria. Z separatystami na wschodzie Ukrainy walczy około stu Gruzinów, część pod dowództwem Mamuki Mamulaszwilego.

Do 56 wzrosła liczba zabitych w zamachu bombowym na szyicki meczet w Szikarpur w prowincji Sind w południowo-wschodnim Pakistanie. Do ataku doszło podczas tradycyjnych piątkowych modłów. Ponad 50 osób zostało rannych.

90-letni prezydent Zimbabwe Robert Mugabe, znajdujący się na sporządzonej przez Zachód "czarnej liście" dyktatorów, został w piątek wybrany na szefa Unii Afrykańskiej podczas szczytu tej międzynarodowej organizacji regionalnej w stolicy Etiopii, Addis Abebie.

Centrum kulturalne i trolejbus zostały trafione w bombardowaniu Doniecka - poinformowali separatyści sprawujący kontrolę nad tym ukraińskim miastem w Donbasie. Według nich, co najmniej siedem osób zginęło. Winą obarczają wojsko. Kijów początkowo nie komentował sprawy, ale ostatecznie obwinił o ostrzał separatystów, nazywając to "cynicznym aktem terroru".

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii utrzymał w piątek wyroki dożywotniego więzienia dla skazanych w 2010 roku za ludobójstwo w Srebrenicy Vujadina Popovicia i Ljubisy Beary, byłych oficerów sił Serbów bośniackich.

Uzbrojony mężczyzna, który wtargnął w czwartek do siedziby holenderskiej telewizji NOS w mieście Hilversum w środkowej Holandii i zażądał czasu antenowego, nie jest powiązany z żadną organizacją terrorystyczną i działał sam - poinformowała w piątek holenderska policja.

Dziennikarz austriackiej gazety "Heute" zarzucił Bronisławowi Komorowskiemu, że w czasie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie wspomniał "o polskim współudziale" w Holocauście. Artykuł wywołał burzę. Ministerstwo spraw zagranicznych zapewniło, że polskie służby dyplomatyczne nie pozostały bezczynne - ambasada w Wiedniu zażądała sprostowania niezwłocznie po publikacji.

Aż 89,6 proc. Włochów popiera papieża Franciszka - wynika z raportu Instytutu Badania Opinii Eurispes. Popularność ta sprawiła, że cały Kościół katolicki cieszy się nienotowanym od lat wyjątkowo wysokim zaufaniem; ufa mu ponad 62 proc. Włochów.

Polski żołnierz ppor. Karol Cierpica, którzy zawdzięcza swoje życie amerykańskiemu koledze, postanowił oddać mu hołd. Nazwał nowo narodzonego syna imieniem swojego wybawcy, sierż. Michaela Ollisa. Ta informacja poruszyła rodziców sierż. Ollisa, którzy wyznali, że są zaszczyceni. Ich syn zginął w Afganistanie, gdy swoim ciałem osłaniał Polaka.

Mimo że od czasu wyniesienia go na pozycję prezydenta przez Borysa Jelcyna minęło już kilkanaście lat, o życiu rodzinnym Władimira Putina wiadomo niewiele. Kreml wiernie dba o wizerunek przywódcy wręcz "zaślubionego Rosji", na wzór brytyjskiej monarchini Elżbiety I. Starania o to trwają zwłaszcza od czerwca 2013 r., momentu, w którym Putin oficjalnie poinformował o tym, że rozwodzi się z żoną Ludmiłą. Ubiegłego lata pojawiły się informacje o córce Putina Marii, rzekomo żyjącej w Holandii. Teraz więcej światła padło na jego drugą córkę, Jekaterinę. Ile wiadomo o rodzinie Władimira Władimirowicza Putina?