Dziesiątki czołgów i żołnierzy się wycofują. "Planowy i zorganizowany" odwrót

Dziesiątki czołgów i pojazdów wojskowych należących do armii ukraińskiej opuszczają Debalcewe - podają agencje prasowe. Prezydent Petro Poroszenko potwierdził, że Ukraińcy wycofują się z miasta. Jak podkreślił, "w sposób planowy i zorganizowany". Cytowani przez agencje prasowe separatyści twierdzą, że Ukraińcy "poddają się setkami". Wydanie specjalne na temat bitwy debalcewskiej w TVN24 Biznes i Świat.

Dżihadyści "spalili żywcem 45 osób"

Bojownicy z Państwa Islamskiego spalili żywcem 45 osób w mieście Al Bagdadi w środkowym Iraku - podaje BBC, powołując się na szefa lokalnej policji. Nie wiadomo, kim były ofiary dżihadystów, ale najprawdopodobniej należały do służb bezpieczeństwa.

"Improwizowane ładunki wybuchowe zabijają na bezprecedensową skalę"

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2014 roku w Afganistanie zginęło ponad 3,6 tys. cywilów, a ok. 6,8 tys. zostało rannych. Większość to ofiary starć sił rządowych z talibami. Właśnie w wyniku tych walk zginęło najwięcej cywilów, a nie jak wcześniej w eksplozjach bomb.

"Rosja musi zaatakować Polskę"

- Rosja musi zaatakować Polskę, jeśli chce odbudować imperium, a mówi wyraźnie, że chce - powiedział we "Jeden na jeden" Romuald Szeremietiew, były szef MON. W jego opinii, porozumienia pokojowe z Mińska to hipokryzja.

Co robi Joe Biden z cudzą żoną?

Wiceprezydent Joe Biden zaliczył we wtorek dwie wpadki. Najpierw wprawił w osłupienie somalijską społeczność z Minneapolis, a potem w dziwny jak na wysokiego urzędnika sposób spoufalał się z żoną jednego z najpotężniejszych ludzi na świecie, i to w dodatku przed kamerą.

Rebelianci będą naprowadzać amerykańskie samoloty?

USA i Turcja osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie szkolenia oraz wyposażania bojowników umiarkowanej opozycji syryjskiej i zamierzają wkrótce zawrzeć odpowiednią umowę - poinformowali we wtorek przedstawiciele władz obu państw. Według strony tureckiej, podpisanie tej umowy to kwestia dni.

Imigracyjna porażka Obamy. Teksas czasowo zawiesza dekrety

Sąd federalny w Teksasie, do którego wpłynął pozew od jednego z 26 konserwatywnych stanów kwestionujących legalność polityki imigracyjnej prezydenta Baracka Obamy, wydał wyrok, który czasowo zawiesza dekrety Obamy. Biały Dom natychmiast zapowiedział apelację.

"Nie możemy kontynuować uroczystości i tańczyć na ciałach ofiar"

Premier Haiti ogłosił żałobę narodową i poinformował, że dalsze imprezy karnawałowe w kraju odwołano. Wszystko po tym, gdy podczas wtorkowej parady karnawałowej w Port-au-Prince, 16 osób zostało śmiertelnie porażonych prądem, a 78 osób, w tym wiele dzieci, zostało rannych.

Kubańczycy przyjadą do Waszyngtonu na rozmowy

Stany Zjednoczone i Kuba przeprowadzą 27 lutego w Waszyngtonie drugą rundę rozmów mających na celu przywrócenie stosunków dyplomatycznych między obu krajami - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki.

"Duża ofensywa" dżihadystów. Celem kurdyjska stolica?

Państwo Islamskie rozpoczęło we wtorek "dużą ofensywę" na kurdyjskie pozycje nieopodal miasta Irbil - donosi CNN, powołując się na kurdyjskie władze. Zdaniem amerykańskich dziennikarzy, po kilku godzinach ostrych walk Kurdom udało się odeprzeć atak.

Asad wstrzyma ostrzał Aleppo? Mediator ONZ: Jest taka szansa

Mediator ONZ w syryjskim konflikcie poinformował we wtorek, że siły rządowe wyraziły gotowość do zawieszenia bombardowań lotniczych i ostrzału artyleryjskiego miasta Aleppo. Miałoby to pozwolić na sprawdzenie trwałości lokalnego rozejmu.

"Efekt Debalcewego będzie bardzo negatywny dla władzy ukraińskiej"

- Ukraina jest osamotniona. Zachód za mało pomaga Ukrainie – powiedział w TVN24 Biznes i Świat generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gość programu "Świat" podkreśla, że taka postawa państw zachodnich jest przeciwskuteczna z punktu widzenia europejskiego. - Państwa kierują się swoimi własnymi interesami. To oznacza realizm. Ale jeśli realizm zwyrodnieje, to staje się zimnym realizmem, a to jest złe – mówił generał Stanisław Koziej w rozmowie z Jolanta Pieńkowską.

Rokowania pokojowe z Kurdami w "krytycznej fazie"

Premier Turcji Ahmet Davutoglu oznajmił, że kurdyjski proces pokojowy jest w krytycznej fazie. Podkreślił, że Ankara ma prawo oczekiwać od kurdyjskich bojowników deklaracji, iż zaniechali oni walki zbrojnej.

Będzie łatwiej kupić drony z USA. Biały Dom uchyla drzwi

Administracja Baracka Obamy zgodziła się na eksport uzbrojonych dronów. Dotychczas Amerykanie praktycznie nie eksportowali swoich maszyn bezzałogowych zdolnych do przeprowadzania ataków. Teraz ich sprzedaż ma być dozwolona, ale obwarowana szeregiem zastrzeżeń.

Wyrok ws. więzień CIA w Polsce ostateczny. Odwołanie odrzucone

- Polski rząd zawsze wykonuje wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; jest wyrok i trzeba go zrealizować - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, komentując odrzucenie przez ETPC odwołania polskiego rządu od wyroku ws. więzień CIA w naszym kraju. Według senatora PO Józefa Piniora to wyraźny sygnał dla prokuratury w Polsce, aby zakończyć śledztwo ws. tajnych więzień CIA w Polsce.

Jak Rosjanie zdruzgotali ofensywę Ukraińców. Analiza ostrzału przez granicę

Nie ma wątpliwości, że to z terytorium Rosji przeprowadzono szereg morderczych ostrzałów artyleryjskich ukraińskiego wojska - twierdzą autorzy raportu stworzonego w ramach internetowej platformy śledczej Bellingcat. Wnioski z mrówczej pracy wykonanej przy analizie zdjęć satelitarnych są według jej autorów jednoznaczne - to Rosjanie sparaliżowali ukraińską ofensywę, która miała zakończyć wojnę.

Pentagon ujawnia moc swojej najpotężniejszej bomby. Nada się na asteroidy

Amerykańskie wojsko formalnie odtajniło informację o tym, jak silna była jego najpotężniejsza bomba termojądrowa. Okazuje się, że znane od wielu lat nieoficjalne dane były poprawne. Bomba B-53 miała moc dziewięciu megaton, czyli odpowiednik dziewięciu milionów ton trotylu. Teraz rozmontowane ładunki mogą zostać użyte do potencjalnej obrony Ziemi przed asteroidami.

Debalcewe na krawędzi upadku. Poroszenko: cyniczny zamach na mińskie ustalenia

Separatyści kontrolują ponad 80 proc. Debalcewego - twierdzi Eduard Basurin, "wiceminister obrony" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Jeden z zastępców dowódcy ukraińskiego batalionu ochotniczego Kijowska Ruś alarmuje zaś, że separatyści kontrolują nawet 90 proc. miasta, a wszystkie drogi do niego są zaminowane. - Jest to cyniczny zamach na mińskie ustalenia – powiedział o ataku separatystów na Debalcewe prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.