Szkoła w Peszawarze trzy dni po zamachu. "Na podłodze leżą jeszcze fragmenty pracy domowej"

- Gdziekolwiek nie spojrzeć, wszędzie widać ślady krwi - mówi korespondent CNN Nic Robertson, który odwiedził szkołę w Peszawarze trzy dni po ataku talibów. Terroryści urządzili najpierw krwawą rzeź na dole budynku, później skierowali się do sali komputerowej. - Dzieci zostały zastrzelone, gdy jeszcze siedziały przy komputerach - relacjonuje tragiczne wydarzenia dziennikarz.

"Ida" coraz bliżej Oscara. Z jakimi filmami konkuruje?

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znalazła się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Amerykańska Akademia Filmowa podała w piątek tytuły dziewięciu obrazów, które mają szansę na statuetkę. O nominację "Ida" powalczy m.in. z rosyjskim "Lewiatanem" i szwedzkim "Turystą".

"Nie możemy pozwolić, by jakiś dyktator narzucał w USA cenzurę"

Barack Obama zapewnił w piątek, że Stany Zjednoczone odpowiedzą na cyberatak na Sony Pictures, za który zdaniem USA odpowiedzialna jest Korea Północna. Prezydent przyznał również, że - jego zdaniem - błędem była rezygnacja z pokazów filmu "The Interview". - Nie możemy pozwolić, by jakiś dyktator narzucał w USA cenzurę - podkreślił.

Turcja chce dozbrajać syryjską opozycję

Turcja jeszcze przed marcem mogłaby rozpocząć szkolenia i dostawy sprzętu dla umiarkowanej syryjskiej opozycji - oświadczył turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Nie sprecyzował o jaki sprzęt chodzi.

Putin nakazał ulepszenie arsenału rakiet balistycznych

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że doktryna militarna Rosji "pozostaje czysto defensywna", pomimo aktywności NATO. I jednocześnie poinformował, że rosyjski arsenał pocisków balistycznych będzie modernizowany. "Będziemy bronić naszego bezpieczeństwa konsekwentnie" - powiedział.

Prokuratorzy chcą 10 lat dla Nawalnego

Sąd w Moskwie przedłużył Aleksiejowi Nawalnemu o miesiąc areszt domowy przed procesem o domniemane zagarnięcie ponad 30 mln rubli (498 tys. dolarów) na szkodę francuskiej firmy Yves Rocher. Prokuratorzy żądają 10 lat więzienia dla antykremlowskiego opozycjonisty. Wyrok ma zostać ogłoszony 15 stycznia.

Rozmowy grupy kontaktowej przez Skype'a. Kiedy spotkanie twarzą w twarz?

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Kijowie, że konferencja przedstawicieli grupy kontaktowej odbyła się za pośrednictwem Skype'a. Wyraził nadzieję, że w niedzielę grupa zdoła spotkać się w Mińsku. Przedstawiciel separatystów poinformował jednak, że w czasie spotkania nie udało się ustalić daty tych negocjacji.

Polska przyjmie stu syryjskich uchodźców

Polska uruchomi projekt, w ramach którego od 2016 r. do naszego kraju ma zostać przesiedlonych 100 uchodźców syryjskich - poinformował w piątek wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. Na początku grudnia UNHCR podał, że 28 państw przyjmie w sumie 100 tys. uchodźców. Szacuje się, że od początku konfliktu z Syrii z kraju uciekły ponad 3 mln osób.

Prokuratura zawiesiła śledztwo ws. abp. Wesołowskiego

Z powodu braku pomocy prawnej z Watykanu Prokuratura Okręgowa w Warszawie zawiesiła śledztwo ws. abp. Józefa Wesołowskiego, byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, oskarżanego tam o czyny seksualne wobec dzieci.

Tysiące polskich paczek dotarły na Ukrainę

Wysłany w środę z Warszawy konwój z pomocą humanitarną dla ukraińskich uchodźców dotarł do Charkowa na wschodzie Ukrainy. Za odbiór największej części darów odpowiedzialni są obecni na miejscu pracownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). - W pierwszej kolejności dary otrzymają osoby nieposiadające żadnego lub mające bardzo niskie źródło dochodu - zaznacza prezes PCPM.

Partia rozwiązana, posłowie pozbawieni mandatów

Południowokoreański sąd konstytucyjny nakazał rozwiązanie małej lewicowej partii politycznej, której zarzucano propółnocnokoreańskie sympatie. Przeciwnicy krytykują orzeczenie jako ograniczenie swobody wypowiedzi.

Wielki przełom - wielka ulga

Historyczny przełom czy tryumf pragmatyzmu? Stany Zjednoczone i Kuba normalizują stosunki, odnawiają kontakty dyplomatyczne i przede wszystkim wymianę handlową. To nie tylko symboliczna decyzja po pół wieku wrogości, ale wielka ulga dla kubańskich imigrantów - nie tylko w Ameryce.