Helikoptery dotarły do uwięzionych himalaistów. Ewakuacja z Mount Everestu

Do himalaistów uwięzionych na Mount Everest przez dwie doby po trzęsieniu ziemi, dotarli ratownicy. Dobra pogoda pozwoliła helikopterom na przylot do obozów położonych na wys. ponad 6 tys. metrów i transport ludzi do szpitali. „Zabierają nas dwójkami, bo tylko tyle osób może wejść na pokład” - napisał jeden z himalaistów na Twitterze.

Zwiad rosyjskiej artylerii na froncie. "Ryzyko wznowienia walk wynosi ponad 80 proc."

Do Donbasu wciąż napływają posiłki z Rosji, a rebelianci przegrupowują się. Ten weekend upłynął pod znakiem ciągłego ostrzału pozycji ukraińskich na niemal całej długości frontu. Alarmującym sygnałem, jak pisze analityk i deputowany Dmytro Tymczuk, jest pojawienie się zwiadu artyleryjskiego regularnej armii rosyjskiej. Inny deputowany, lider prezydenckiej frakcji w parlamencie Jurij Łucenko stwierdził, że prawdopodobieństwo wybuchu nowej fazy wojny wynosi ponad 80 proc.

Niemcy zbagatelizowali raport wywiadu. Dwa dni później nad Donbasem zestrzelono MH17

Dwa dni przed zestrzeleniem nad Donbasem boeinga Malaysia Airlines na biurku polityków w Berlinie znalazł się raport niemieckich służb bezpieczeństwa, w którym stwierdzano, że „sytuacja w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą się zmieniła” i loty pasażerskie nie są bezpieczne. Takie informacje Berlin wysyła zawsze do linii lotniczych w kraju, a te zgłaszają wnioski do europejskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego. Jednak ani 15, ani 16 lipca ubiegłego roku nikt tego nie zrobił. 17 lipca zginęło 298 osób. Nie wiadomo, kto zawinił - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Utracone dziedzictwo. Nepalskie zabytki legły w gruzach

Średniowieczne pagody, stupy i posągi w Dolinie Katmandu przetrwały setki lat, a obróciło je w gruz trwające minutę trzęsienie ziemi. Na marginesie troski o los tysięcy mieszkańców pozbawionych dachu nad głową, pojawiają się pytania o przyszłość średniowiecznej zabudowy oraz turystyki w Nepalu.

Byli więźniowie obozu jedli z plastiku. Politycy z porcelany

"Wstydem okryli się organizatorzy obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrueck" - pisze "Der Spiegel"- opisując wydarzenia z 19 kwietnia. W czasie spotkania, na które zostało zaproszonych około 90 jeszcze żyjących byłych więźniarek niemieckiego obozu, podano poczęstunek. Ofiary hitlerowców jadły plastikowymi sztućcami z plastikowych misek i talerzy, a zaproszeni politycy - w tym Anna Komorowska i pierwsza dama Niemiec Daniela Schadt - z porcelany - oburza się "Der Spiegel".

Trzęsące się domy, pył w powietrzu. Nagranie z drugiej strony Himalajów

Potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło w sobotę Nepal, było też bardzo odczuwalne w sąsiednich rejonach, także po północnej stronie Himalajów. Kamery przemysłowe w tybetańskim mieście Xigaze (Shigatse) zarejestrowały wstrząsy o sile 5,9 stopnia w skali Richtera. W Tybecie zginęło co najmniej 20 osób.

Prawie 4 tysiące zabitych, przepełnione szpitale i kostnice. W Nepalu polscy ratownicy

Liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu wzrosła do 3726 i zwiększa się z godziny na godzinę - poinformowała lokalna policja. Według agencji Reutera najnowszy bilans tragedii mówi też o ponad sześciu tysiącach rannych. Tysiące ludzi spędziły noc pod gołym niebem, a liczne wstrząsy wtórne utrudniają akcję ratunkową i napełniają strachem mieszkańców. W Nepalu są już polscy ratownicy.

Malezyjczycy udaremnili zamachy islamistów w Kuala Lumpur

Malezyjska policja poinformowała w niedzielę, że aresztowała 12 osób powiązanych z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) oraz skonfiskowała materiały wybuchowe, udaremniając zamachy planowane w kilku miejscach w stolicy kraju, Kuala Lumpur.

Tajemniczy wahadłowiec Pentagonu przetestuje "eksperymentalny napęd"

Amerykańskie wojsko oficjalnie potwierdziło, że w drugiej połowie maja po raz czwarty wystrzeli w kosmos swój mały bezzałogowy wahadłowiec X-37B. Po raz pierwszy powiedziano nieco więcej na temat tego, co statek ma robić na orbicie. Otóż ma „sprawdzić efektywność eksperymentalnego napędu”. Szczegółów nie ujawniono.

Tusk rozwiewa nadzieje Ukrainy w przeddzień szczytu z UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie widzi obecnie wśród państw unijnych konsensusu w sprawie wysłania na Ukrainę misji pokojowej UE. Mówił o tym w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform i pierwszego programu telewizji państwowej.

Rosjanie ujawnili jedną z największych tajemnic wywiadu USA

Naukowcy pracujący w Ałtajskim Centrum Optyki Laserowej opublikowali pracę naukową, w której zamieścili serię zdjęć pokazujących amerykańskie satelity zwiadowcze Lacrosse. Do niedawna wywiad USA w ogóle zaprzeczał ich istnieniu a do dzisiaj nie ujawniono jak wyglądają. Satelity zwiadowcze są w USA otaczane bardzo szczelną tajemnicą. Eksperci amerykańscy zastanawiają się, dlaczego w ogóle doszło do ujawnienia zdjęć.

"Zero tolerancji" i wojsko w akcji. Jak Australia zatrzymała imigrantów

Australijczycy nie tak dawno stanęli przed podobnym wyzwaniem jak Europejczycy, gdy do ich brzegów zaczął zmierzać gwałtownie rosnący strumień nielegalnych imigrantów. Władze Australii przyjęły ostrą politykę, która zdaniem premiera Tony'ego Abbota dała pożądany efekt. Teraz proponuje on Europie, aby poszła śladem Australii.

W Moskwie ulegli Kadyrowowi? Komitet Śledczy zmienia decyzję

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej jednak zbada sprawę operacji policyjnej w Groznym, w której zginął Czeczen. To pewne zaskoczenie, bo ta decyzja, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom Ramzana Kadyrowa, zapadła niedługo po wcześniejszej, uderzającej w prezydenta Czeczenii.

Rosyjscy hakerzy czytali e-maile Obamy

Rosyjskim hakerom udało się w ubiegłym roku dostać do e-maili prezydenta USA Baracka Obamy, choć nie do tych tajnych - poinformował dziennik "New York Times", powołując się na źródła w administracji waszyngtońskiej.

Cameron: pierwszy premier z mniejszości etnicznej będzie torysem

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w sobotnim wystąpieniu poświęconym problemom mniejszości etnicznych zapowiedział, że pierwszy wywodzący się z tych grup premier będzie reprezentantem torysów. Według mediów, może nim zostać minister kultury Sajid Javid.

Uwolniono dwóch Szwedów porwanych w Syrii

W Syrii uwolniono dwóch Szwedów, uprowadzonych tam w 2013 roku przez rebeliantów z Frontu al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy - poinformowało w nocy z soboty na niedzielę ministerstwo spraw zagranicznych Szwecji.