Inarritu ze "Zjawą" doceniony czy przeceniony? Ukłon Akademików w stronę kina rozrywkowego

Aż 12 nominacji dla "Zjawy" Inarritu to z pewnością zaskoczenie, choć jeszcze większym wydaje się nominowanie aż w 10 kategoriach rozrywkowego kina Ridleya Scotta - filmu "Marsjanin", podobnie jak aż 9 nominacji dla filmu George Millera "Mad Max: Na drodze gniewu". Zwykle bowiem Akademia faworyzowała produkcje znacznie bardziej wyrafinowane i ambitniejsze. Największe zdziwienie budzi jednak po raz pierwszy w historii tylko 8 na 9 możliwych nominacji w głównej kategorii najlepszy film i brak na liście świetnego "Steve'a Jobsa" Danny'ego Boyle'a.

Sześć bomb w centrum Dżakarty, przyznali się dżihadyści. Polskie MSZ ostrzega turystów

Siedem osób, w tym pięciu napastników, zginęło w czwartkowych zamachach bombowych i strzelaninie w centrum stolicy Indonezji, Dżakarcie - wynika z najnowszego bilansu lokalnej policji. Do samobójczych ataków oficjalnie przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS). Polskie MSZ potępiło zamachy i zaapelowało do turystów podróżujących do Indonezji, by zachowali ostrożność podczas pobytu i unikali zgromadzeń.

DiCaprio po Oscara? "Zjawa" z największą liczbą nominacji

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów. Na 24 kategorie w aż 12 nominację zdobyła "Zjawa" - m.in. za najlepszy film, najlepszą reżyserię dla Alejandra G. Inarritu oraz dla najlepszego aktora - Leonardo DiCaprio. Niestety na tegorocznej ceremonii nie będzie żadnych polskich akcentów.

MSZ Rosji: nie zmieniliśmy stanowiska w sprawie wraku Tu-154M

Rosja nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie wraku polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Na zadane w tej sprawie pytanie korespondenta TVN w Moskwie odpowiedziała, że szczątki tupolewa są dowodem w prowadzonym śledztwie. Jak zapewniła, strona rosyjska jest gotowa do rozmów na ten temat. - Nie będzie żadnych pytań, których nie można by było zadać - oznajmiła Zacharowa.

Michelle Obama w kolorze nagietka. Suknia pierwszej damy zrobiła furorę

Zanim Barack Obama w swym ostatnim orędziu o stanie państwa doszedł do finalnych słów "Boże, błogosław Amerykę", suknia, którą jego żona Michelle wybrała na tę okazję, stała się na rynku praktycznie niedostępna. O kreacji autorstwa Narciso Rodrigueza napisano, że "pasowała do optymistycznego przesłania, jakie przekazywał narodowi" prezydent USA.

"Dowody obecności wojsk rosyjskich w Donbasie są niepodważalne"

Ukraina ma niepodważalne dowody obecności wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium ukraińskim i domaga się ich niezwłocznego wycofania – oświadczył prezydent Petro Poroszenko na swej pierwszej konferencji prasowej w 2016 r. Władze w Kijowie szacują, że w Donbasie przebywa od siedmiu do dziewięciu tysięcy żołnierzy rosyjskich.

Poroszenko: odzyskanie Krymu najważniejszym zadaniem 2016 roku

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na swej pierwszej w tym roku konferencji prasowej oświadczył, że najważniejszym zadaniem jego kraju w rozpoczynającym się roku jest przywrócenie kontroli nad Donbasem oraz odzyskanie zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Schulz po rozmowie z Szydło. "Krytykowanie jakiejś partii nie oznacza krytykowania narodu"

Premier Beata Szydło rozmawiała w czwartek telefonicznie z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. - To była dobra rozmowa - powiedziała premier. - Nie rozmawialiśmy o kwestiach merytorycznych, tylko proceduralnych, by zapewnić ramy gwarantujące uczciwą debatę - stwierdził po rozmowie Martin Schulz. Zapewnił przy tym, że konwersacja odbyła się w "doskonałej atmosferze". Krytykę sytuacji w Polsce podtrzymał, choć tłumaczył, że krytykuje rządzącą partię, nie naród.

Świńska grypa zabija na Ukrainie

W ciągu ostatnich trzech miesięcy na Ukrainie z powodu grypy zmarło ogółem 25 osób. Większość z nich padła ofiarą wirusa H1N1, znanego jako wirus świńskiej grypy – poinformowało ministerstwo zdrowia w Kijowie.

"Beata idzie w bój". W rosyjskiej gazecie rządowej o "nielojalności" Warszawy

- Warszawa demonstruje nielojalność wobec Berlina i Brukseli, co jest próbą podbicia stawki, aby było o co się targować - powiedział cytowany przez "Rossijską Gazietę" ekspert Dmitrij Oficerow-Bielski dodając, że "proces dopiero się zaczyna". Jego opinię rządowy dziennik zamieszcza wraz z artykułem zatytułowanym "Beata idzie na bój".

Ktoś steruje dżihadystami? Premier mówi o "zakulisowych graczach"

Tureckie służby zatrzymały siedem kolejnych osób w związku z wtorkowym samobójczym zamachem w Stambule, w którym zginęło dziesięciu niemieckich turystów. Oficjalnie sprawcy są wiązani z tzw. Państwem Islamskim, jednak premier Ahmet Davutoglu zasugerował, że za aktem terroru może stać inne państwo.

Rosjanie palą książki. "Monitoring obecności literatury" wydanej przez Fundację Sorosa

W Republice Komi, na północnym wschodzie europejskiej części Federacji Rosyjskiej, spalono kilkadziesiąt książek wydanych przy wsparciu Fundacji Sorosa - podał portal Gazeta.ru. Książki znajdowały się w bibliotece jednej z uczelni w Workucie. Minister kultury FR Władimir Medinski zapowiedział już zbadanie wydarzeń w Workucie. Podkreślił, że palenie książek jest niedopuszczalne. Porównał to również do burzenia pomników.

"Mein Kampf" bestsellerem w Niemczech. "Obecnie to tylko fetysz"

Krytyczne wydanie książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf", które 8 stycznia trafiło do sprzedaży, stało się bestsellerem na ryku niemieckim. W ciągu kilku pierwszych dni wydawcy otrzymali zamówienia na 15 tys. egzemplarzy, a książka zadebiutuje w zestawieniu 20 najlepiej sprzedających się książek w kategorii "non-fiction".