Izrael oburzony. ONZ "uznało skrzydło Hamasu w Europie"

Władze Izraela oskarżyły oenzetowski komitet ds. organizacji pozarządowych o przyznanie akredytacji grupie szerzącej "antyizraelską propagandę w Europie". Państwo żydowskie podkreśliło w oświadczeniu, że jest ona powiązana z Hamasem.

Anglikanki naciskają. Chcą zrobić z Boga rodzaj żeński

Kobiety-anglikanki na Wyspach Brytyjskich mają już swoją kobietę biskupa, teraz chcą mieć swojego Boga, który jest kobietą. Twierdzą, że kościelne nazewnictwo jest seksistowskie. - Naciski wewnątrz kościoła anglikańskiego rosną. Grupa badająca wpływ święceń kobiet na obrządek wzywa hierarchów na Wyspach, by wyrównać różnice w języku i obrazach prezentujących stwórcę - relacjonuje z Londynu korespondent "Faktów z zagranicy", Maciej Woroch.

Stany kończą z inwigilacją

Telefoniczna inwigilacja wygasa. Przynajmniej na razie i tylko w Ameryce. Amerykański senat nie zdążył przedłużyć ustawy. Program wprowadzony w życie po zamachu z 11 września miał chronić kraj przed terroryzmem, ale od lat wzbudzał liczne kontrowersje, które rosły jeszcze bardziej po ujawnieniu go przez Edwarda Snowdena.

W Alpach znaleziono ciało zaginionego Polaka

W Alpach, na zboczu masywu Mont Blanc po stronie francuskiej znaleziono w poniedziałek ciało poszukiwanego od tygodnia Polaka - podała agencja Ansa. Mężczyzna spadł z wysokości około tysiąca metrów na lodowiec Bionassay, gdzie zwłoki zlokalizowała żandarmeria.

Kabura, giwera i nago na plakacie. Kampania wyborcza w Danii

Chce stanąć na czele rządu, zmienić system pracy tak, by każdy miał pół roku wakacji, i by wizyty u dentysty były bezpłatne tak jak u lekarza. To John Erik Wagner, Duńczyk próbujący dostać się ze swoją partią do parlamentu w wyborach zapowiedzianych na 18 czerwca. Smaczku jego kampanii dodaje to, że pokazał się nago na plakatach wyborczych.

Wybuchła cysterna. Zginęło 69 osób

Samochód cysterna eksplodował na zatłoczonym przystanku autobusowym w mieście Awka, stolicy stanu Anambra, powodując śmierć 69 ludzi i pożar 11 samochodów - poinformował szef nigeryjskiego Czerwonego Krzyża Peter Emeka Kathy.

Tajemnica z procesu Eichmanna ujawniona po pół wieku

Izraelskie władze ujawniły dokumenty dotyczące procesu nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna. Na miesiąc przed egzekucją w więzieniu odwiedziła go żona Vera. Premier Dawid Ben Gurion zgodził się na to, obawiając się międzynarodowej krytyki. Do tej pory była to pilnie strzeżona tajemnica. W niedzielę minęła 53. rocznica stracenia Niemca.

Nie zauważyła kolumny czołgów

Skończyła 18 lat, dostała prawo jazdy i właśnie miała pierwszy wypadek. Pewna Niemka z gminy Lippe w Nadrenii-Północnej Westfalii nie zauważyła jadącej drogą kolumny brytyjskich czołgów. Ostatni z nich po niej przejechał.

ONZ publikuje nowe dane o ofiarach wojny na Ukrainie

6 417 osób zginęło, a 15 962 zostały ranne w trwającym ponad rok konflikcie na wschodniej Ukrainie - wynika z przedstawionego w poniedziałek raportu Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR). To najnowsze dane za okres od kwietnia roku 2014. W raporcie podkreślono, że przytoczone dane dotyczą przypadków udokumentowanych, a rzeczywiste liczby mogą być wyższe.

Nie chcieli jej zatrudnić, bo nosi chustę

Sąd Najwyższy USA orzekł na rzecz muzułmanki, która pozwała firmę odzieżową Abercrombie & Fitch. Popularna odzieżówka odmówiła jej zatrudnienia, bo kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej pokazała się w chuście na głowie.

Jej ciało leżało miesiąc w walizce na dworcu

Jeden z pracowników dworca w Tokio przeżył szok, gdy otworzył leżącą od miesiąca w bagażowni bezpańską walizkę. Znalazł w niej rozkładające się zwłoki kobiety. Miała ona 70-90 lat, ocenili po pierwszych oględzinach lekarze.

Republikański "jastrząb" chce zostać prezydentem

Poznaliśmy kolejnego chętnego do amerykańskiej prezydentury. To republikański senator Lindsey Graham z Karoliny Południowej, który znany jest głównie z ostrej krytyki polityki zagranicznej Baracka Obamy, za co dostał zasłużone miano "jastrzębia".

Sikorski rozczarowany, że nie ma go na rosyjskiej "czarnej liście"

- Polska jest przez Rosję coraz bardziej traktowana jak na banicji - mówi Krzysztof Gawkowski (SLD), nawiązując do rosyjskiej "czarnej listy”, na której znaleźli się m.in. polscy politycy. Jan Dziedziczak (PiS) apeluje, by listą się nie przejmować i dalej pomagać rosyjskiej opozycji. Z kolei marszałek Sejmu Radosław Sikorski listą jest zawiedziony, bo - jak mówi - zabrakło na niej jego nazwiska.

Brytyjscy śledczy: Kreml spreparował zdjęcia satelitarne ws. katastrofy MH17

Grupa niezależnych brytyjskich ekspertów przedstawiła raport, w którym udowadnia, że Rosjanie użyli fałszywych zdjęć satelitarnych, by zasugerować, że to Ukraińcy zestrzelili samolot linii Malaysia Airlines 17 lipca ubiegłego roku nad Donbasem. W dokumencie eksperci skupieni wokół portalu Bellingcat analizują zdjęcia, jakie po katastrofie samolotu pokazało rosyjskie ministerstwo obrony.

Putin zawita do Mediolanu. "Okazja do dialogu"

Stosunki rosyjsko-włoskie są dobre i stabilne, nie ma powodu do pesymizmu - stwierdzili szefowie MSZ obu krajów Siergiej Ławrow i Paolo Gentiloni po spotkaniu w Moskwie. Mówili też o wizycie prezydenta Putina na wystawie Expo w Mediolanie 10 czerwca.

"Polacy, Amerykanie, Gruzini, Arabowie". Rebelianci "ujawniają, kto walczy z nimi w Donbasie"

"Wywiad" tzw. ministerstwa obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej opublikował dane dotyczące "udziału zachodnich najemników, którzy walczą po stronie armii ukraińskiej w Donbasie". Wynika z nich, że w Donbasie rzekomo walczy "spora reprezentacja obcokrajowców, w tym Polacy, Amerykanie, Gruzini, a nawet Arabowie z Państwa Islamskiego". O najemnikach w swoich szeregach "ministerstwo obrony" milczy.

Saakaszwili został Ukraińcem. "Nieprzyzwoite" i "niezrozumiałe"

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili jako "zniewagę" dla Gruzji określił decyzję swego poprzednika Micheila Saakaszwilego, który w sobotę został gubernatorem obwodu odeskiego na Ukrainie i z rąk prezydenta Petra Poroszenki otrzymał ukraińskie obywatelstwo.

Niemcy nadal będą "zabiegać o dialog z Rosją"

Rząd Niemiec będzie nadal, pomimo wydania przez Rosję zakazu wjazdu dla 89 polityków UE, zabiegał o utrzymanie dialogu z władzami w Moskwie - zapowiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, zastrzegając, że zakaz nie służy odprężeniu.

"Najemnicy" Pentagonu. Wszędzie tam, gdzie US Army

W Afganistanie jest ich ponad 30 tys., trzy razy więcej niż amerykańskich żołnierzy. W Iraku ponad 6 tys., a działają też w 16 innych krajach, w których USA prowadzą misje wojskowe lub stabilizacyjne. Pentagon nie nazywa ich żołnierzami, podpisuje jednak z nimi kontrakty, ciężar bezpieczeństwa swoich misji kładąc na barki ludzi, o których właściwie się nie mówi. "W dniu upamiętniającym amerykańskie ofiary wojen nikt o nich nie wspomniał, a w Afganistanie ginie ich dwa razy więcej niż żołnierzy" - pisze magazyn "Foreign Policy".