Egipt: nie ma obecnie dowodów na zamach na rosyjski samolot

Szef egipskiego MSW Magdi Mohammed Abd el-Ghafar oświadczył we wtorek, że Egipt weźmie pod uwagę rosyjską tezę o podłożeniu bomby na pokładzie samolotu, który rozbił się na Synaju. Podkreślił jednak, że nie ma obecnie dowodów na działalność przestępczą.

Areszty domowe dla wracających z Syrii dżihadystów?

Agencja AFP powołując się na źródła rządowe podaje, że "powracający z Syrii obywatele Francji mogą być umieszczani w aresztach domowych". Brytyjska bulwarówka "The Daily Mirror" pisze z kolei, że "właściciele paryskiego klubu Bataclan dostawali pogróżki od terrorystów już wcześniej, z powodu zbieranych pieniędzy dla armii izraelskiej".

"Wybiórcze" naloty w Syrii. Ławrow ma swoje analizy

Koalicja międzynarodowa pod wodzą USA, która bombarduje pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, oszczędza te oddziały dżihadystów, które mogą zaszkodzić wojskom prezydenta Baszara el-Asada - oświadczył we wtorek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Autobus z Polakami zsunął się do przepaści w Peru

Jedna lub dwie osoby zginęły, a 21 zostało rannych w wypadku w peruwiańskich Andach w dolinie Colca po tym, jak autobus wycieczkowy zsunął się z górzystej drogi i przewrócił. W autobusie jechali turyści, m.in. dwanaście osób z Polski. Jak ustaliliśmy, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

"Nowy Hitler", czyli czy Zachód zmieni stosunek do Rosji

Dla Rosji nasilenie walki z terroryzmem to sposób na powrót do klubu światowych mocarstw i chce ona zagrać tą kartą. Jednak po Krymie i Donbasie Zachód uważa ją za potencjalne zagrożenie; wspólny front będzie ograniczać się do Syrii - oceniają "Wiedomosti".

Rosjanie dają 50 mln dolarów. "Tyle Obama obiecał za schwytanie bin Ladena"

50 mln dolarów - nagroda w tej kwocie, zaoferowana przez FSB za ujęcie sprawców ataku terrorystycznego na Airbus A321 jest jedną z najwyższych w historii terroryzmu. Taką samą kwotę władze USA obiecały za pomoc w poszukiwaniu Osamy bin Ladena - informuje rosyjski portal gazeta.ru. Z kolei portal rosyjskiej gazety "RBK" podaje, że "50 mln dol. to najwyższa nagroda w historii rosyjskich organów ścigania". Więcej na ten temat w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniska

Przyczyną katastrofy rosyjskiego samolotu na Synaju był wybuch ładunku domowej roboty o sile rażenia odpowiadającej do 1 kg trotylu - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow. Jak dodał, na szczątkach rozbitego samolotu znaleziono ślady materiałów wybuchowych produkcji zagranicznej. Agencja Reuters informuje o zatrzymaniu pracowników lotniska w Szarm el-Szejk, podejrzewanych o pomoc tym, którzy podłożyli bombę w samolocie. Więcej na ten temat w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

FT: aby uratować Schengen, UE musi wzmocnić zewnętrzne granice

Swoboda przemieszczania się między krajami strefy Schengen jest jedną z "najbardziej widocznych oznak europejskiej jedności" - podkreśla we wtorek dziennik "Financial Times". Jednak, jak pisze, aby uratować ten przywilej, Unia Europejska musi wzmocnić kontrolę zewnętrznych granic.

"Bełkot z Warszawy". Niemiecka gazeta ostro o nowym rządzie PiS

Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości Polska zmierza w kierunku ksenofobii i nacjonalizmowi w stylu Viktora Orbana - ocenia "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecki dziennik pisze we wtorek krytycznie o wypowiedziach Witolda Waszczykowskiego i Konrada Szymańskiego ws. imigrantów. Więcej na ten temat w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

"Śmiertelny atak cybernetyczny". Broń przyszłości dżihadystów

Bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego rozwijają swoje możliwości, by przeprowadzić "śmiertelny atak cybernetyczny" na Wielką Brytanię, twierdzi brytyjski Kanclerz Skarbu, George Osborne. Londyn ma w związku z tym w najbliższych latach podwoić wydatki na walkę z cyberprzestępczością.

Nie znaleziono "czarnej skrzynki" z El Faro. Koniec poszukiwań

Amerykańskie władze zakończyły poszukiwania urządzenia rejestrującego parametry rejsu statku handlowego El Faro, który zatonął w pobliżu Bahamów na początku października - ogłosił w poniedziałek amerykański Krajowy Zarząd ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).

Gwinea kończy z ebolą. Wyleczono ostatniego pacjenta

W Gwinei - targanej od blisko dwóch lat epidemią gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirus Ebola - wyleczono ostatniego zakażonego pacjenta, urodzonego przed 19 dniami chłopca - podały w poniedziałek źródła w gwinejskiej służbie zdrowia.

Tusk i Juncker nie mogą opuścić Turcji. Z powodów bezpieczeństwa

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie mogą wylecieć z Turcji, gdzie brali udział w szczycie państw G20 - poinformował Reuters, powołując się na jednego z unijnych urzędników. Powodem miały być obawy co do bezpieczeństwa ich lotu.

Symbol Zachodu, wróg radykalnego islamu. Paryż terrorystyczną stolicą Europy

Francja jest w stanie wojny - oświadczył we francuskim parlamencie prezydent Hollande trzy dni po zamachach w Paryżu, najkrwawszych w nowoczesnej historii tego kraju. Od lata udaremniono tam pięć innych ataków. Dlaczego akurat Francja, kraj otwarty na muzułmanów stała się terrorystyczną stolicą Europy? Materiał magazynu "Czarno na białym".

Jeden jest martwy, drugiego zatrzymano, trzeci to teraz "podejrzany nr 1"

Co najmniej dwaj bracia Abdeslam z brukselskiej dzielnicy imigrantów Molenbeek byli - zdaniem służb - zaangażowani w przeprowadzenie piątkowych zamachów w Paryżu. Trzeci z nich, Mohamed, w sobotę został zatrzymany przez brukselską policję, ale ostatecznie wypuszczono go w poniedziałek bez postawienia jakichkolwiek zarzutów.