Córka prezydenta w areszcie domowym. Ojciec chce odzyskać miliony dolarów zamrożone w USA

Uzbecki rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o zwrot zamrożonych aktywów – podał szwajcarski tygodnik "L'Hebdo". Władze w Taszkencie utrzymują, że pieniądze, zdeponowane w amerykańskich i europejskich bankach, należą do państwa, jednak autorzy publikacji przypuszczają, że prezydent Islam Karimow stara się odzyskać kilkaset milionów dolarów należących do najstarszej córki Gulnary.

Wśród uchodźców szukają zbrodniarzy wojennych

Norweska policja szuka ok. 20 ludzi podejrzewanych o zbrodnie wojenne z Syrii. Działania takie podjęto na podstawie wskazówek od uchodźców i miejscowych władz migracyjnych - poinformował w piątek agencję Reutera przedstawiciel policji.

Premier składa dymisję, unijny komisarz pośredniczy w rozmowach

Macedoński premier Nikoła Gruewski przedstawił list z deklaracją swojej dymisji. Zrobił to przed rozpoczęciem rozmów między przedstawicielami partii politycznych a komisarzem UE Johannesem Hahnem o porozumieniu umożliwiającym wyjście z politycznego kryzysu.

"Musimy skończyć z kulturą otwartych ramion". Austria chce przerwać "bałkański szlak"

Austria zamierza zaostrzyć zasady wpuszczania migrantów na swoje terytorium. Jak zapowiedziała szefowa austriackiego MSW, osoby nie chcące wystąpić od razu o azyl, będą na miejscu zawracane. Austria to kolejne państwo, które zaostrza politykę migracyjną w obliczu niezdolności UE do całościowego poradzenia sobie z problemem. "Atmosfera polityczna wokół migrantów w Europie jest coraz bardziej napięta" - stwierdził dziennik "Financial Times".

Ostre cięcie marzeń. Pełny obraz oszczędzania Rosji na kosmosie

W najbliższej przyszłości nie będzie lotów załogowych z nowego kosmodromu, nie będzie lotów automatycznych sond na Księżyc i Marsa bez wsparcia Unii Europejskiej, zmniejszona zostanie liczba satelitów, nie powstanie bezzałogowa stacja kosmiczna - Rosja ostro tnie swój program kosmiczny. Już wcześniej usunięto z niego wysłanie ludzi na Księżyc.

Trzy pisma Timmermansa, Bruksela czeka. Juncker: nie chcę rozmawiać o sankcjach

- Muszę przyznać, że trwająca obecnie debata o Polsce smuci mnie - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem to nie Bruksela ma jakiś problem z Polską, ale problemy powodują „pewne inicjatywy” rządu PiS. - Nie mieszajmy Polski jako całości z nowymi władzami. Nie chcę, aby Polacy mieli wrażenie, że UE występuje przeciw nim - zaznaczył.

"SZ": demokracja w Polsce to przede wszystkim sprawa Polaków

- Prawo i Sprawiedliwość podąża wątpliwą ścieżką. Komisja Europejska ma rację, że ostatnie wydarzenia w Polsce mogą budzić zaniepokojenie - pisze komentator szwajcarskiej gazety „Neue Zuercher Zeitung”. Przestrzega jednak przed popadaniem w skrajność a ewentualne sankcje nazywa „brakiem szacunku dla wyborców”. W podobnym tonie pisze niemiecki „Sueddeutsche Zeitung”, według którego owszem należy zająć się sytuacją w Polsce, ale zadbanie o demokrację jest zadaniem przede wszystkim Polaków.

Cios w afgańską filię tzw. Państwa Islamskiego

Jeden z najważniejszych dowódców afgańskiej filii organizacji Państwo Islamskie, Hafiz Said, zginął w nalocie amerykańskiego drona w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu - poinformowała w piątek telewizja TOLO News, powołując się na miejscowe władze.

Odszedł mistrz drugiego planu, specjalista od czarnych charakterów. "Niepowtarzalny bas"

Zaledwie cztery dni po odejściu Davida Bowiego Wielka Brytania pożegnała kolejnego wybitnego artystę. W wieku 69 lat zmarł po przegranej walce z rakiem Alan Rickman. Przez niemalże cztery dekady był jednym z ulubieńców "Wyspiarzy". Podziwiały go pokolenia, szacunkiem darzyła branża, a współpracownicy i widzowie kochali. "Mistrz drugiego planu" - jak był często określany - zapisał się w historii teatru, kina i telewizji. Również jako twórca.

Spór o pochodzenie i nowojorskie wartości. Debatę republikanów zdominowali faworyci

Szóstą debatę kandydatów Partii Republikańskiej zdominował pojedynek Donalda Trumpa i ścigającego go w sondażach senatora Teda Cruza. Magnat rynku nieruchomości zakwestionował prawo Cruza do ubiegania się o prezydenturę z uwagi na to, że urodził się on w Kanadzie. Z drugiej strony padły zarzuty, że pochodzący z Nowego Jorku Trump nie może być "prawdziwym" konserwatystą. - Każdy wie, jakie są wartości Nowego Jorku: społecznie liberalne, za aborcją, za małżeństwami gejów, skoncentrowane na pieniądzach i mediach - twierdził Cruz.

Egipt inwestuje w bezpieczeństwo w kurortach

Egipt wprowadza szereg nowych środków bezpieczeństwa w swoich kurortach - poinformowało w czwartek tamtejsze ministerstwo turystyki. To efekt ataku na zagranicznych turystów w Hurghadzie.

Szwedzki ambasador na dywaniku w MSZ Izraela

Izraelskie MSZ wezwało ambasadora Szwecji w tym kraju Karla-Gustava Nassera w związku z inicjatywą szefowej MSZ Szwecji Margot Wallstroem. Domaga się ona śledztwa w sprawie rzekomych egzekucji pozasądowych na Palestyńczykach.

"Musimy wiedzieć, kto wjeżdża jako uchodźca". Zmiana w Niemczech

Bundestag podjął w czwartek decyzję o wprowadzeniu jednolitego dowodu tożsamości dla imigrantów starających się o status azylanta bądź uchodźcy w Niemczech. Nowy dokument ma usprawnić pracę urzędów zajmujących się rejestracją uchodźców. - Musimy wiedzieć, kto wjeżdża jako uchodźca do naszego kraju - powiedział szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere.

Raport ws. kolekcji Gurlitta. Pięć obrazów na pewno zrabowano Żydom

Tylko co do pięciu obrazów z kolekcji Corneliusa Gurlitta ustalono na pewno, że zostały zrabowane prawowitym właścicielom przez reżim hitlerowski - głosi opublikowany w czwartek raport zespołu ekspertów, którzy przez dwa lata badali liczący około 1,5 tys. dzieł sztuki zbiór. Prace zespołu kosztowały rząd krajowy Bawarii i niemieckie władze federalne prawie 1.9 mln euro.