Rewizja w domu Jean-Marie Le Pena

W domu byłego lidera francuskiej skrajnej prawicy Jean-Marie Le Pena mieszczącym się w regionie paryskim przeprowadzono rewizję w ramach śledztwa w sprawie oszustw podatkowych - podała AFP powołując się na dobrze poinformowane źródła.

Szwecja chce przenieść imigrantów. Tusk i Juncker apelują o solidarność

Premier Szwecji Stefan Loefven zwróci się o przeniesienie do innych państw unijnych części migrantów, którzy przyjechali do tego kraju w celu uzyskania azylu. Szefowie głównych instytucji UE Donald Tusk i Jean-Claude Juncker przekonują z kolei, że państwa skupione w G20 powinny przedstawić skoordynowaną odpowiedź na kryzys uchodźczy.

"W swoim czasie zdradzimy, jak doprowadziliśmy do katastrofy"

Grupa tzw. Państwa Islamskiego w Egipcie po raz kolejny wzięła odpowiedzialność za katastrofę rosyjskiego airbusa na Synaju. Nowe nagranie pojawiło się w środę na używanym przez dżihadystów koncie na portalu społecznościowym. Wcześniejsze deklaracje tej grupy zakwestionowały Rosja, Egipy i Stany Zjednoczone.

Rebelianci się chwalą: zestrzeliliśmy miga

Syryjscy rebelianci zestrzelili samolot sił rządowych w prowincji Hama - podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Pilot się katapultował, ale jego spadochron nie zadziałał.

Patriarcha Wszechrusi: nie należy wątpić w sukcesy przywódcy, nawet nikczemnego

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl ocenił, że nie należy kwestionować sukcesów przywódców, którzy przyczynili się do modernizacji kraju, nawet jeśli "cechowali się oni nikczemnością". Zwierzchnik cerkwi prawosławnej mówił o tym otwierając wystawę poświęconą XX-wiecznej historii Rosji. Z kolei prezydent Władimir Putin oświadczył, że "święto jest świadectwem, że naród sam przeciwstawił się rozłamowi i zdradzie". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Wielotysięczny pochód w Moskwie. Świętują rocznicę wypędzenia Polaków

Ponad 80 tys. osób bierze udział w Moskwie w świątecznym pochodzie z okazji Dnia Jedności Narodowej. Upamiętnia on rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja. Wiec "Jesteśmy jednością!" rozpoczął się minutą ciszy ku czci ofiar katastrofy rosyjskiego airbusa w Egipcie, w której zginęły 224 osoby. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Wschodnia flanka NATO krytykuje Rosję i chce wojsk "tam, gdzie będzie to potrzebne"

Przywódcy krajów członkowskich NATO stanowiących wschodnią flankę sojuszu zdecydowali w Bukareszcie o przyjęciu wspólnego stanowiska ws. przyszłej obecności wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej. W deklaracji podkreślili, że winna obecnej sytuacji w Europie jest Rosja, która "dokonała nielegalnej aneksji Krymu" i prezentuje "agresywną postawę" wobec swoich sąsiadów. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Granaty, broń, materiały wybuchowe. Mieli zorganizować zamach

Policja w południowej prowincji Turcji, Gaziantep, zatrzymała dziewięciu domniemanych członków Państwa Islamskiego (IS), którzy planowali atak samobójczy na biura partii politycznej w Stambule - poinformowało we wtorek wieczorem biuro gubernatora prowincji.

An-12 spadł w Sudanie. "Katastrofę przeżyło dziecko, ofiarami są przypadkowi ludzie"

Informacje na temat liczby ofiar katastrofy samolotu An-12 w Sudanie Południowym sa sprzeczne. Agencja Reuters podaje, że zginęło w niej co najmniej 41 osób. Według rosyjskiej agencji RIA Nowosti nie żyje 15 osób. Wśród ofiar są mieszkańcy osady rybackiej, gdzie spadła maszyna. "Dwie osoby, w tym dziecko, przeżyły katastrofę" – relacjonuje rosyjska agencja Interfax.

Erdogan idzie za ciosem. Chce systemu prezydenckiego w Turcji

W Turcji może odbyć się referendum w sprawie zmian w konstytucji i wprowadzenia w kraju systemu rządów prezydenckich - oświadczył w środę rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zapewnił, że Turcja utrzyma politykę otwartych drzwi wobec uchodźców. Słowa rzecznika Erdogana padły kilka dni po wielkim zwycięstwie partii AKP w wyborach parlamentarnych.

Duda: taka sama ochrona dla wszystkich w NATO. Szczyt w Rumunii

- Bezpieczeństwo jest niepodzielne - powiedział w Bukareszcie Andrzej Duda. Prezydent Polski jest współgospodarzem spotkania szefów państw wschodniej flanki NATO. Rozmowy mają zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku.

Trzecia relokacja uchodźców. Tym razem trzydziestu

Rozpoczął się program relokacji uchodźców z Grecji do innych państw Unii Europejskiej. Grupa pierwszych 30 osób - cztery rodziny z Syrii i dwie z Iraku - starających się o azyl w UE wyleciała w środę z ateńskiego lotniska do Brukseli, skąd uda się do Luksemburga.

Egzekucja wstrzymana w ostatniej chwili. Obrona: to byłby niewyobrażalny ból

Amerykański Sąd Najwyższy na nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydował we wtorek późnym wieczorem o wstrzymaniu egzekucji skazanego na śmierć Ernest Johnsona. Upośledzony umysłowo 55-latek miał umrzeć po wstrzyknięciu trucizny. Jego obrońcy twierdzili jednak, że nie wolno jej użyć, bo u chorego na raka mózgu więźnia spowoduje ona "niewyobrażalny ból".

Ekspert: rosyjski airbus na Synaju jak boeing Aloha Airlines

Rosyjski airbus A321 rozbił się nad Synajem w Egipcie z powodu uszkodzenia konstrukcyjnego, a jego katastrofa przypomina wypadek samolotu hawajskich linii Aloha Airlines z 1988 r. - uważa były ekspert amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), Mike Rioux cytowany przez rosyjską agencję Sputnik.

Zbliżenie Chin i Tajwanu. Pierwsze takie w historii

Prezydent Tajwanu Ma Jing-cu i Chin Xi Jinping spotkają się w sobotę w Singapurze - poinformowały we wtorek tajwańskie władze. To pierwsze i tym samym - jak podkreślają komentatorzy - historyczne spotkanie przywódców od wojny domowej w 1949 roku.