Protestujący w Atenach młodzi Grecy starli się w piątek z policją. Funkcjonariusze użyli granatów hukowych i gazu pieprzowego, chuligani odpowiedzieli kamieniami. Na miejscu jest wysłannik "Faktów" Cezary Grochot oraz TVN24 Wojciech Bojanowski, którego relację obejrzeliśmy w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat.

W przyszłą środę sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydatów na cztery zagraniczne placówki - na Ukrainie, w Grecji, w Kazachstanie i w Pakistanie. Kandydatem na ambasadora RP w Kijowie jest rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski - poinformował sekretariat komisji SZ.

Islamiści wrzucali do domów granaty lub rozstrzeliwali całe rodziny - twierdzą mieszkańcy Kobane, do którego w ubiegłym tygodniu ponownie wkroczyli bojownicy Państwa Islamskiego. Zorganizowali masakrę, zabijając według różnych szacunków od 233 do 262 cywilów, ranne są co najmniej 273 osoby. Ze świadkami ataku rozmawiali przedstawiciele Human Rights Watch.

Rząd Niemiec skrytykował decyzję separatystów o przeprowadzeniu 18 października w Donbasie wbrew stanowisku centralnych władz Ukrainy wyborów do władz lokalnych. Zdaniem MSZ w Berlinie wybory są niezgodne z literą i duchem porozumienia z Mińska.

Na Ukrainie zatrzymano nadawcę SMS-ów do sędziego sądu apelacyjnego w Kijowie Antona Czernuszenki, które zawierały instrukcje, jaki wyrok ma być wydany w tej czy innej sprawie. Polecenia te przesyłał syn sędziego – podała w piątek prokuratura.

Rosja zapowiedziała bojkot rozpoczynającej się w niedzielę sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Helsinkach, ponieważ sześciu członkom rosyjskiej delegacji, objętym zachodnimi sankcjami, odmówiono wiz - podał "Washington Post".

Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francois Hollande nie wyda twórcy portalu Wikileaks, Julianowi Assange'owi azylu politycznego, bo nic nie wskazuje, by jego życie było w niebezpieczeństwie. Tak z kolei twierdzi sam Assange.

W ujawnionej przez media prezentacji na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę, SBU przedstawia dane sześciu wysokich oficerów rosyjskich, w tym pięciu generałów, którzy pod fałszywymi nazwiskami faktycznie dowodzą działaniami rebeliantów. SBU pokazuje też na mapach dokładną lokalizację kilkudziesięciu obozów szkoleniowych prowadzonych przez rosyjskie specsłużby.

W nocy z czwartku na piątek holenderska policja zatrzymała ponad 200 osób pod zarzutem złamania przepisów związanych z godziną policyjną w Hadze. To była już czwarta z rzędu noc zamieszek w imigranckiej dzielnicy miasta. Wybuchły one po tym, jak zmarł 42-letni mężczyzna z karaibskiej Aruby, zatrzymany wcześniej przez policję.