Wizyta Putina na Krymie nie pomogła. Prawy Sektor blokuje dostawy prądu

Blokada energetyczna Krymu trwa. Władze zaanektowanego przez Rosję półwyspu oskarżyły ekipę w Kijowie o zerwanie umowy w sprawie dostaw prądu, które miały być wznowione w najbliższym czasie. Sprawę skomplikowali aktywiści Prawego Sektora, którzy zablokowali dostęp do naprawianej linii energetycznej w obwodzie chersońskim po stronie Ukrainy kontynentalnej.

Prokuratura kontroluje niezależną telewizję

Pracownicy rosyjskiej prokuratury pojawili się w siedzibie niezależnej telewizji Dożd, w związku z kontrolą przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania ekstremizmowi i terroryzmowi, a także prawa pracy i przepisów o licencji.

Awaryjne lądowanie w drodze do Egiptu. Policja: fałszywy alarm

Samolot lecący z Berlina do Hurghady ze 140 osobami na pokładzie wylądował awaryjnie w Budapeszcie. Przyczyną przerwania lotu miała być anonimowa groźba zamachu. Węgierskie służby nie znalazły na pokładzie żadnych materiałów wybuchowych. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"To nadchodzi". Francuskie gazety zszokowane sukcesem narodowców

Po pierwszej turze niedzielnych wyborów regionalnych we Francji, w których historyczny wynik odnotował Front Narodowy (FN), stojące zwykle po przeciwnych stronach konserwatywny "Le Figaro" i komunistyczny "L'Humanite" piszą zgodnie o „szoku”. Brytyjski "Guardian" zauważa, że przywódczyni nacjonalistów Marine Le Pen teraz "wyraźnie spogląda na wybory prezydenckie w 2017 roku" i może zdołać przejąć pełnię władzy. Włosi wieszczą natomiast "nieprzewidywalną dynamikę" zmian. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Rosyjskie wojsko ogłosiło "udany start", ale na orbicie coś zawiodło

Wbrew wstępnym optymistycznym doniesieniem rosyjskiego Ministerstwa Obrony, start rakiety z dwoma nowymi satelitami nie przebiegł tak jak powinien. Jeden z nich najprawdopodobniej nie oddzielił się od ostatniego stopnia Sojuza 2.1w i zostanie utracony. Nie wiadomo tylko, czy chodzi o pionierskiego satelitę służącego do śledzenia okrętów podwodnych NATO, czy znacznie mniej ważniejszego satelitę-cel dla radarów.

Miliardy dolarów na dnie. Do kogo trafią? "Prawa hiszpańskie są dość realne"

- Sądzę, że w niedługim czasie Hiszpania będzie chciała rościć sobie prawa do skarbu z San Jose. W tym wypadku jej prawa są dość realne, ponieważ galeon należał do korony hiszpańskiej - mówił we "Wstajesz i wiesz" podróżnik Arkadiusz Pawełek o odkryciu wraku zatopionego w XVIII wieku. Na jego pokładzie ma znajdować się ładunek warty nawet kilkanaście miliardów dolarów.

Pięści, a potem paralizatory. Nagranie z ataku nożownika w londyńskim metrze

29-letni Muhaydin Mire usłyszał zarzut próby zabójstwa dzień po tym, jak na stacji metra w Londynie zaatakował przechodniów nożem. Policjanci do obezwładnienia go potrzebowali co najmniej dwóch strzałów z paralizatora, wcześniej próbowali go obezwładnić świadkowie, ale nieskutecznie. Służby traktują incydent jako terrorystyczny i wobec wysokiego zagrożenia zamachami do metra oraz autobusów zostaną skierowani dodatkowi policjanci.

Nie mógł wylądować F-16, katapultował się do morza

Duńskie wojsko opublikowało bardzo rzadkie nagrania pokazujące jak wygląda ucieczka z uszkodzonego, skazanego na rozbicie myśliwca. Nagrane wydarzenie miało miejsce pod koniec października. Pilot F-16 musiał katapultować się ze swojego samolotu, ponieważ nie mógł nim bezpiecznie wylądować i kończyło się paliwo.

Obama wykluczył operację lądową w Syrii i Iraku. "IS właśnie tego chce"

W orędziu wygłoszonym w niedzielę prezydent USA Barack Obama przyznał, że zagrożenie terroryzmem jest realne, ale zapewnił, że USA je pokonają i zniszczą tzw. Państwo Islamskie (IS). Wykluczył jednak operację lądową Stanów Zjednoczonych w Iraku i Syrii. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Sprawcy masakry w Kalifornii mogli planować więcej ataków

Amerykańscy śledczy są coraz bardziej przekonani, że sprawcy masakry w kalifornijskim mieście San Bernardino mogli planować więcej ataków. Wskazuje na to ilość broni, jaką posiadali - informuje w niedzielę Reuters, powołując się na źródło rządowe.

Rosja krytykuje, noblistka bagatelizuje. "W moim kraju to normalne, że oskarża się autorów"

Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Białorusinka Swietłana Aleksijewicz opowiedziała w niedzielę w Akademii Szwedzkiej, jak reaguje na krytykę ze strony Rosji. - Tego typu opinie to dla mnie nic nadzwyczajnego - mówiła, przytaczając jako przykłady swe doświadczenia z ojczystej Białorusi. - Nie wydawano moich książek, wyrzucano mnie z pracy za poglądy - wyliczała.