Kancelaria Prezydenta zarzuciła premierowi, że „uśmiercił” siatkarzy – podał im odznaczenia w futerałach, tak jak przekazuje się je rodzinom zmarłych. – To niesmaczne – mówi rzecznik rządu Paweł Graś. Jego zdaniem urzędnicy prezydenccy są urażeni, bo ceremonia dekorowania nie odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

– Jak ja k…wa rapowałem, to ty żeś nawet nie wiedział, jak się k…wa wysr…. – wołał ze sceny wściekły raper Peja. „Wiecie co z nim zrobić, rozj.... w ch..” krzyknął później do tłumu, który zaatakował jednego z uczestników koncertu. Co tak rozjuszyło rapera? Sprawę bada m.in. policja.

Jest kompromis w sprawie uchwały dotyczącej potępienia sowieckiej agresji 17 września 1939. W sejmowej uchwale padnie słowo "ludobójstwo". PiS jest zadowolony, marszałek Sejmu wyraźnie odetchnął z ulgą. Posłowie przyjmą uchwałę przez aklamację.

Jednak będzie śledztwo ws. wypowiedzi Janusza Palikota. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił we wtorek postanowienie Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ o odmowie wszczęcia śledztwa ws. słów posła PO - na konferencji prasowej i blogu pytał on, czy Lech Kaczyński "cierpi na chorobę alkoholową". Na blogu użył w odniesieniu do prezydenta Kaczyńskiego i jego brata określenia "kurduple".

Bracia W., skazani prawomocnie za zabójstwo recydywisty we Włodowie, muszą stawić się w Areszcie Śledczym w Olsztynie i rozpocząć tam odbywanie kary - poinformował Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Rzeszowska prokuratura postawi zarzuty śledczym Jerzy Engelkingowi, Dariuszowi Barskiemu i Elżbiecie Janickiej - twierdzi Radio Zet. Według dziennikarzy, którzy dotarli do planu śledztwa prokuratora z Rzeszowa, cała trójka może usłyszeć zarzuty przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.

Wojska Lądowe oficjalnie maja już dowódcę. Prezydent Lech Kaczyński uroczyście wręczył generałowi Tadeuszowi Bukowi nominację na to stanowisko. Jego poprzednik, gen. Waldemar Skrzypczak, odszedł z armii pod koniec sierpnia po kontrowersjach wokół jego wypowiedzi o biurokracji w MON.

- Nie zgodzimy się na to, żeby ludobójstwa polskich obywateli nie nazywać ludobójstwem - o konflikcie wokół uchwały o 17 września mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Polityk na konferencji prasowej zaznaczył, że jego partia z określenia "ludobójstwo" w tekście uchwały nie zrezygnuje, a powodów sprzeciwu Platformy nie rozumie. - To jest kompromitacja PO i samego Donalda Tuska - ocenił Kaczyński.

Były premier i minister spraw wewnętrznych PRL Czesław Kiszczak jest winny dyskryminacji wyznaniowej - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Generał w 1985 roku jako szef MSW zwolnił ze służby milicjanta, bo ten posłał córkę do pierwszej komunii świętej. Kiszczak uniknie kary. Sąd, orzekając o winie, umorzył jednocześnie sprawę na mocy amnestii.

Rodziny Katyńskie podzielone ws. definicji mordu katyńskiego. Część członków mówi "nie" prezesowi federacji, który stwierdził, że rozstrzelanie polskich oficerów nie było ludobójstwem. - Protestujemy przeciwko wypowiedzi pana Andrzeja Skąpskiego, prezentującego ignorancję - oświadczyli po spotkaniu z prezydentem, który nie ma wątpliwości: Katyń to ludobójstwo.

Zwyrodniały ojciec wpadł w ręce policjantów w Olsztynie. 35-latek podczas libacji alkoholowej pobił swoją żonę i matkę, a potem rzucił swoim dwuletnim synkiem o szafkę i bił go po głowie.

Takiej telewizji nie powstydziłby się porucznik Borewicz. Dolnośląscy policjanci postanowili wyjść do internautów z nową inicjatywą i uruchomili "Telewizyjny Raport Policyjny". - Chcemy w niekonwencjonalny sposób dotrzeć do ludzi - mówi portalowi tvn24.pl rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu Paweł Petrykowski.

Fiat-widmo, jedzie bez kierowcy - mogli pomyśleć świętokrzyscy policjanci, gdy na swojej drodze zobaczyli cinquecento. Okazało się jednak, że auto kierowcę ma, tylko 11-letniego. Ojciec chłopca siedział na fotelu obok. Pijany.

"Sowiecka zbrodnia wojenna nacechowana elementami ludobójstwa" - taki zapis o mordzie w Katyniu ma się znaleźć projekcie uchwały o 17 września 1939 r., o którą w Sejmie toczy się ostry spór. - Albo znajdziemy kompromis, albo to zostawmy, bo w ten sposób depczemy pamięć ofiar Katynia - powiedział w radiu RMF FM szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

- Graliśmy dla Polaków. Jest pan ich przedstawicielem. I dlatego proszę przyjąć to od nas - tak selekcjoner polskich siatkarzy Daniel Castellani zapowiedział najmilszą dla Donalda Tuska chwilę wspólnego poranka z naszymi zawodnikami. Premier dostał od nich złoty medal mistrzostw Europy, który jednak szybko ściągnął z piersi. Koszulki z numerem "1" nie przymierzył.

Do wieczora będzie trwało dogaszanie pożaru magazynu chmielu w Lubiatowie w województwie łódzkim. Z żywiołem walczy kilka jednostek straży pożarnej. Na szczęście nie ma ofiar.

Dzień ogłoszeniu informacji o spadku poparcia dla rządu Donalda Tuska już znalazł się kozioł ofiarny. Odpowiedzialność za kiepskie notowania swojego szefa wziął rzecznik rządu Paweł Graś.

Butelkę, w której ukryty jest dokument historyczny - prawdopodobnie akt kapitulacji Twierdzy Modlin z września 1939 r. - wykopali we wsi Kurozwęki w województwie Świętokrzyskim historycy z Muzeum Wojska Polskiego.