Były minister zarejestrowany jako TW „Doktor”

Andrzej Markowiak, były już wiceminister środowiska został w 1983 roku zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako TW "Doktor" - wynika z materiałów IPN. - To nieprawda i przykład, jak pseudohistorycy grają ludzkim życiem. Wystąpię o autolustrację - mówi portalowi tvn24.pl Markowiak, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

Engelking zeznaje w sprawie Blidy

Były zastępca prokuratura generalnego stawił się w łódzkiej prokuraturze okręgowej. Jerzy Engelking ma zostać przesłuchany jako świadek w śledztwie ws. okoliczności śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy.

Konfrontacji żołnierzy nie będzie

Prokuratura Wojskowa w Poznaniu nie zamierza spełniać warunków stawianych przez jednego z podejrzanych, Olgierda C. w sprawie ostrzelania przez Polaków afgańskiej wioski Nangar Khel. Nie dojdzie więc do konfrontacji żołnierzy uczestniczących w akcji.

Zbieg schwytany

Mężczyzna, który w sobotę uciekł z prokuratury został w poniedziałek rano schwytany w pobliżu swojego domu - poinformowała TVN24 Irena Kornicz ze szczecińskiej policji.

Pielęgniarki: Jesteśmy wypalone i zdesperowane

- Jeżeli znalazły się pieniądze dla lekarzy, to powinny znaleźć się i dla nas - mówiła w TVN24 rzecznik OZZPiP Ewa Obuchowska w imieniu rozpoczynających dziś protest pielęgniarek. Strajk przybierze różne formy – od oflagowania się i założenia czarnych strojów, do odejścia od łóżek pacjentów.

Dwie ofiary i kilku rannych w karambolach

Dwie osoby zginęły, a osiem jest rannych w wyniku dwóch wypadków na drodze krajowej nr 7 w okolicach Zielonki Pasłęckiej w Warmińsko-Mazurskim. W karambolach, do których doszło 200 m od siebie uczestniczyło 6 samochodów osobowych i 3 tiry.

Były premier futurologiem

Były lider SLD "chwycił za pióro". Poniedziałkowy "Dziennik" ujawnił, że Józef Oleksy pracuje nad książką. Nie będzie to jednak rozliczenie ze światem polskiej lewicy, a próba opisania świata przyszłości.

Gilowska za Marcinkiewicza do Londynu?

Z końcem kwietnia Kazimierz Marcinkiewicz niemal na pewno straci pracę w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju - donosi "Dziennik". Zdaniem gazety misji nie przedłuży mu prezes NBP Sławomir Skrzypek. Sam Marcinkiewicz ma ponoć liczyć na przejęcie fotela premiera, gdy Donaldowi Tuskowi uda się zostać prezydentem.

Wszystkiego najlepszego babciu

Można z nią lepić pierogi, grać w warcaby, a najlepiej to pobawić się z nią w chowanego - kto jak kto, ale wnuki najlepiej wiedzą, jak spędzić czas z babcią.

Płać maturzysto, jak chcesz zatańczyć

Matura za pasem, czas na studniówki - dziennik "Polska" informuje jednak, że studniówkowe bale stały się tak kosztowne, że wielu maturzystów po prostu na nie nie stać.

Palikot dostał pierwsze buble i absurdy

Zgłoś bubel prawny, absurdalny przepis lub własne rozwiązanie - apeluje Janusz Palikot na internetowej stronie komisji Przyjazne Państwo. Na razie przyjął 25 zgłoszeń - informuje "Życie Warszawy". Najwięcej dotyczy przepisów podatkowych.

W Bydgoszczy stały autobusy

- Władze Bydgoszczy nie zgadzają się na szantaż pracowników MZK - to oficjalne stanowisko bydgoskiego ratusza wobec protestu kierowców autobusów. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej domaga się odwołania prezesa spółki - ratusz nie chciał z nimi rozmawiać, więc zorganizowali dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Nowa seksafera?

Prezydent Olsztyna Czesław Małkowski molestował podległe mu urzędniczki - donosi "Rzeczpospolita". Choć mówiło się o tym od lat, lokalni działacze milczeli, a prokuratura umorzyła rozpoczęte postępowanie.

Sądy 24-godzinne do poprawki

Zbliża się koniec sądów 24-godzinnych w obecnej formie - informuje "Polska". Specjalny zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla już przygotowuje zmiany, które w założeniu mają poprawić ich dotychczasowe funkcjonowanie.

Nazwiska łatwiejsze do wymiany

Dziś żeby zmienić nazwisko trzeba albo zmienić stan cywilny albo przejść żmudną drogę przez urzędy. Jak informuje dziennik "Polska", rząd planuje ułatwić obywatelom pozbycie się niechcianego nazwiska.

Koniec umundurowanej szkoły?

O szkolnych mundurkach będą decydować rady pedagogiczne w porozumieniu z rodzicami - zapowiedziała szefowa MEN Katarzyna Hall, a "Dziennik" informuje, że sprawą zniesienia obowiązkowych strojów zajmie się Sejm. Pomysłodawca mundurków, Roman Giertych, jest oburzony.

Abp Gocłowski gani Radio Maryja

- Niedopuszczalne jest w ogóle tworzenie wokół Radia Maryja, które określa się jako katolickie, środowiska politycznego - w rozmowie z "Dziennikiem" abp Tadeusz Gocłowski gani o. Tadeusza Rydzyka i Radio Maryja za tworzenie i wspieranie inicjatyw politycznych.

"Polska nie szanuje munduru i sztandaru"

- Ci żołnierze powinni odpowiadać z wolnej stopy i w mundurach - tak o wojskowych oskarżonych o masakrę w afgańskim Nangar Khel mówi gen. Sławomir Petelicki, były dowódca GROMU, który poręczył za zatrzymanych.

"Publikacja stenogramu to wielki skandal!"

Nie milkną komentarze po upublicznieniu stenogramu Rady Gabinetowej. - W środowisku biznesowym, taki wyciek byłby przestępstwem kryminalnym - ocenił w "Magazynie 24 Godziny" Zbigniew Religa.

"Nie będzie dzikiej prywatyzacji szpitali”

- Ryzyko dzikiej prywatyzacji zostało oddalone – zapewniła w „Magazynie 24 godziny” Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy jest zadowolona z projektu reformy służby zdrowia. -Mam nadzieję, że prezydent go nie zawetuje - mówi.

30 głodujących w "Budryku"

Kolejnych ośmiu górników przyłączyło się do głodówki, prowadzonej 1050 metrów pod ziemią w kopalni "Budryk". W kopalni głoduje 30 osób, dwie juź odwieziono do szpitala. Protest w Budryku trwa już ponad miesiąc.

Zabawa w wykolejanie pociągu

Nawet osiem lat wiezienia grozi trójce 17-latków, którzy omal nie wykoleili pociągu koło Chojnowa na Dolnym Ślasku. Chłopcy ustawili na torach dwumetrową konstrukcję.

Awans orędownika Edwarda Mazura

W 2002 roku nie doszłoby do wypuszczenia zatrzymanego przez śledczych Edwarda Mazura, gdyby nie perswazja prokuratora Bogusława Michalskiego - twierdzi "Newsweek", powołując się na dokumenty do których dotarł. Michalski od grudnia jest Prokuratorem Apelacyjnej w Warszawie.

"Milionerzy" już grają

Po blisko 5 latach na antenę TVN wrócił teleturniej "Milionerzy". Prowadzącym znowu jest Hubert Urbański. Zmianom uległy zasady oraz scenografia programu. Do wygrania, tradycyjnie, milion złotych! W pierwszym odcinku licealista wygrał 20 tys. zł.

Tow. Gierek twarzą Sosnowca?

- Jeśli Edward Gierek może wesprzeć pozytywny wizerunek miasta, nic nie stanie na przeszkodzie, by został jego twarzą – stwierdził w TVN24 rzecznik urzędu miasta Sosnowca, Grzegorz Dąbrowski. Pomysł zgłosiło stowarzyszenie noszące imię I sekretarza PZPR...

Prezydent "małostkowy", a rząd "nieprzygotowany"?

- Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania - tak prezydencki minister uzasadniał brak opinii głowy państwa o kandydatach na szefów specsłużb. I w tej sprawie, i w kwestii oceny przebiegu Rady Gabinetowej uczestnicy programu TVN "Kawa na ławę" mają skrajnie rozbieżne opinie.

Spłonął TIR ze sprzętem za 400 tysięcy euro

400 tysięcy euro - tyle wart był ładunek ciężarówki, która spłonęła na trasie z Warszawy do Białegostoku. W TIR-ze znajdowała się cenna aparatura medyczna. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana.

Gowin: wiceministrowie odeszli ze "względów lustracyjnych"

Nie "powody osobiste" a "względy lustracyjne" były powodem większości dotychczasowych dymisji wiceministrów w rządzie Donalda Tuska. Poseł PO Jarosław Gowin ujawnił w Radiu Zet, że wobec zdymisjonowanych urzędników pojawiły się wątpliwości lustracyjne.