"Śmierć podaje się jak kanapkę"

Chciał umrzeć i pozwolił sfilmować własne samobójstwo. Poświęcony eutanazji film dokumentalny "Prawo do śmierci" o chorym na postępujący paraliż Craigu Ewercie, został wyemitowany w środę, w brytyjskiej stacji Sky. Wzbudził wiele kontrowersji i pytań o etyczne granice w pokazywaniu ludzkiego cierpienia. - To śmierć odarta z godności - uważa Tadeusz Gadacz, religioznawca.

Pomostówka dla wójta i prezydenta?

Prezydenci i burmistrzowie polskich miast, wzorem kolejarzy i nauczycieli, też chcieliby mieć własne pomostówki oraz specjalne emerytury. Dzięki nim po kilkunastu latach pracy, zamiast wracać do dawno niewykonywanego zawodu, mieliby wolne do końca życia. Wystarczy, że utrzymaliby się na stanowisku przez dwie lub trzy kadencje - pisze "Dziennik".

Prokuratorzy przed komisją ds. śmierci Blidy

Sejmowa komisja śledcza badająca okoliczności śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy przesłuchuje w czwartek dwóch kolejnych świadków. Zeznania składają były prokurator krajowy Tomasz Szałek i prokurator Artur Kassyk.

Palikot: Marcinkiewicz może trafić do rządu

- Nie można wykluczyć, że przy rekonstrukcji rządu w marcu Kazimierz Marcinkiewicz trafi nie do europarlamentu a do rządu. Na pewno interesowałby go resort skarbu lub obrony narodowej - powiedział w RMF FM poseł Janusz Palikot. Jak zaznaczył, nie ma jeszcze żadnych ostatecznych uzgodnień. - Rozmowy trwają - zaznaczył.

Poseł uniknął mandatu

Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski (Klub Lewica) został zatrzymany na krajowej "siódemce" za złamanie przepisów drogowych. Nie zapłacił mandatu, bo zasłonił się immunitetem. Twierdzi, że przepisów nie złamał.

Świąteczne życzenia "wyślij do wielu"

Telefony komórkowe opanowały już niemal wszystkie sfery naszego życia - także tę świąteczną. Jak wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej", w tym roku najwięcej bożonarodzeniowych życzeń złożymy przez telefon. Prawie jedna trzecia Polaków zamierza wysłać sms-a, a jedna czwarta - skorzystać z e-maila i komunikatorów internetowych.

O. Rydzyk buduje nową świątynię

O. Rydzyk buduje w Toruniu nową świątynię. W okazałym kościele ma znaleźć się replika prywatnej kaplicy Jana Pawła II i ściana poświęcona pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji. Nie wiadomo, ile świątynia będzie kosztować - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wjechał w karetkę na sygnale

Pięć osób zostało rannych w wyniku zderzenia karetki pogotowia z samochodem osobowym, do którego doszło w środę późnym wieczorem na jednym z głównych skrzyżowań we Wrocławiu.

Prof. Bralczyk nauczy polityków PO wysławiać się

Polscy politycy masowo zapisują się na korepetycje z wizerunku. Teraz - pora na największą partię w Sejmie. Platforma Obywatelska chce "sprzedać" w mediach nowe twarze. I żeby zrobić to skutecznie zatrudnia specjalistów, którzy nauczą działaczy, jak dobrze się prezentować i jeszcze lepiej brzmieć. Nad wizerunkiem polityków czuwać będzie Adam Łaszyn, a o ich sprawność językową zadba sam prof. Jerzy Bralczyk - donosi "Gazeta Wyborcza".

CBA sprawdza lokal po lokalu

Tysiące osób, które wykupiły mieszkania od gmin nawet z 95-procentowym upustem, może być zmuszonych do zwrotu pieniędzy, twierdzi "Rzeczpospolita". I ujawnia, że Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w największych miastach sprawdzanie tych transakcji.

Polsko-niemiecka batalia o ziemię na Mazurach

Kolejna batalia sądowa niemieckiej obywatelki z państwem polskim na finiszu. W czwartek Sąd Najwyższy rozpatrzy sprawę odszkodowania dla Agnes Trawny, która domaga się odszkodowania za pozostawioną na Mazurach nieruchomość. Niższe instancje oddaliły jej roszczenia.

Karetką na imprezę i do aresztu

Do czego w śląskim pogotowiu służy karetka? W 70 proc. przypadkach do zarabiania pieniędzy. "Na sygnale" można było dojechać do sanatorium, na imprezę, za kraty. "Rzeczpospolita" ujawnia szokujące wyniki kontroli NFZ, z których wynika m.in., że tylko w Tarnowskich Górach 70 proc. wyjazdów karetek ratujących życie było niezgodnych z przepisami.

Hanna Lis: skarżył się na mnie PiS

Hanna Lis nie poprowadzi "Wiadomości" w TVP - taką decyzję miał podjąć szef programu Krzysztof Rak. Na ile Lis została zawieszona? Bezterminowo - ujawnia "Rzeczpospolita". Sama zainteresowana w rozmowie z "Dziennikiem" twierdzi, że nic o tym nie wie i dodaje, że PiS skarżył się na nią, bo pomijała ważne dla partii wiadomości.

Śmierć na żywo? To się nie godzi

Nie jest dobrym pomysłem pokazywanie śmierci w telewizji. To zbyt intymny moment - mówił w "Magazynie 24 Godziny" etyk, prof. Jacek Hołówka. A publicysta Tomasz Terlikowski twierdził, że prezentowanie zapisu czyjegoś umierania to nic innego jak popularyzowanie eutanazji, a także kliniki, która czerpie zyski w "pomagania" w popełnianiu samobójstw.

"Sikorski opowiada brednie"

- Radosław Sikorski opowiada brednie - skwitował wypowiedź ministra spraw zagranicznych, że "prezydent chce jechać na szczyt w Brukseli jako gość delegacji rządowej i zostanie mu to umożliwione", prezydencki minister Michał Kamiński. Jego zdaniem: - Konstytucja mówi jasno: prezydent jadąc na szczyt jest szefem delegacji. Przyznał to też Donald Tusk.

"Chwytam się brzytwy, przekonam PO do komisji"

Włodzimierz Olewnik nie zraża się wypowiedziami polityków Platformy Obywatelskiej, którzy nie chcą słyszeć o powołaniu sejmowej komisji śledczej. Miałaby ona wyjaśnić, kto stał za porwaniem i morderstwem jego syna. – Przekonam ich, żeby zmienili zdanie mówił w „Magazynie 24 Godziny” TVN24.

Prezydent zaskarży Palikota

Prezydent wniesie prywatny akt oskarżenia o zniesławienie przeciwko posłowi Platformy Obywatelskiej Januszowi Palikotowi - podaje radio TOK FM. Informację tę potwierdził TVN24 szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. Kaczyński chce, by polityk PO odpowiedział za sugestie pod jego adresem, że rzekomo nadużywa alkoholu. - Spokojnie czekam na wynik procesu. I dalej będę pytał o prezydenta - stwierdził w TVN24 Palikot.

"Wypowiedzi Cohn-Bendita - to jest stalinizm"

Michał Kamiński oburzony słowami francuskiego europosła Daniela Cohn-Bendita, który stwierdził, że niepodpisanie Traktatu Lizbońskiego to "powrót do stalinizmu". - Eurodeputowany zapomniał, że Lech Kaczyński został demokratycznie wybrany przez Polaków i, że Irlandczycy w demokratycznym referendum odrzucili Traktat. Tego rodzaju krytyka (jak Cohn-Bendita-red.), to jest właśnie stalinizm - stwierdził Kamiński w "Magazynie 24 godziny" w TVN24.

"Prezydent nie powinien podpisywać Traktatu"

Prezydent nie powinien deklarować w Brukseli podpisania Traktatu Lizbońskiego - uważa Jarosław Kaczyński. Według prezesa PiS byłoby to wywieranie nacisku na Irlandię. - Mam nadzieję, że prezydent nie we wszystkim słucha brata - komentowała w "Kropce nad i" TVN24 socjolożka Jadwiga Staniszkis.

Schetyna: liczę, że prezydent i premier zdążą się porozumieć

- Mam nadzieję, że czwartkowy szczyt przyniesie dużo dobrego dla Polski. To jest walka o naszą przyszłość – mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 przed spotkaniem w Brukseli Grzegorz Schetyna. Wicepremier liczy, że prezydent i premier jeszcze w czwartek się spotkają, aby ustalić wspólne stanowisko w sprawie Pakietu Klimatycznego.

Został świętym, by odzyskać koparkę

Okazuje się, że Święty Mikołaj nie zawsze musi kojarzyć się z radością. W nocy z piątku na sobotę z placu budowy w jednej z dzielnic Lublina zaginęła warta 150 tys. zł koparka. Mężczyzna, który ją ukradł za zwrot sprzętu zażądał... zabawek dla dzieci z domu dziecka.

14-latek mógł zabić maszynistę

Policjanci zatrzymali dwóch 14-latków, którzy w okolicy Siedlec obrzucali kamieniami przejeżdżający pod wiaduktem pociąg. Jeden z kamieni rozbił szybę i poranił maszynistę.

Prezydent tłumaczy się z weta

Weto nie blokuje ustaw, ale zmusza posłów do "pogłębionej debaty", a rząd do znalezienia większości zdolnej do jego odrzucenia - wyjaśnia kancelaria prezydenta na stronie internetowej. - Prezydent nie jest duchem, z którego zdaniem trzeba się liczyć podczas tworzenia ustawy - komentuje dr Ryszard Piotrowski.

Dalajlama spotkał się z Lechem Kaczyńskim

Prawie 30 minut trwało spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Dalajlamą. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że rozmowa miała charakter prywatny.

Proces ws. Nangar Khel najwcześniej w lutym

Najwcześniej w lutym przyszłego roku będzie mógł ruszyć proces żołnierzy, oskarżonych o zabicie cywili w afgańskiej wiosce Nangar Khel. Wcześniej akta sprawy muszą wrócić do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten potrzebuje też czasu na powołanie i przygotowanie składu sędziowskiego.

Policja szuka podpalacza wind

Seria podpaleń wind na poznańskim osiedlu na Ratajach. Policja podejrzewa, że może za nimi stać jedna osoba i wyznacza nagrodę za wskazanie piromana.

Wiśniewski przegrał proces z więźniem

Zapadł ostateczny wyrok w sprawie plagiatu i wykorzystania cudzego utworu przez zespół "Ich Troje". Michał Wiśniewski przegrał proces z więźniem odsiadującym wyrok za podwójne zabójstwo i musi zapłacić mu odszkodowanie.

Małe szanse na komisję ws. Olewnika

PiS chce, by komisja śledcza zbadała okoliczności zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Jeszcze w środę wniosek o powołanie komisji ma trafić na biurko marszałka Sejmu - dowiedziało się TVN24. Mimo poparcia przez PSL, projekt nie ma wielkich szans na realizację. Odrzucenie go zapowiedziała już bowiem Platforma Obywatelska. Także SLD nie chce "upolityczniania" tej sprawy.

Posłowie PiS kontra Cypr

Łukasz Zbonikowski i Karol Karski złożyli oficjalny protest w ambasadzie Cypru. Posłowie PiS poczuli się zniesławieni oskarżeniami cypryjskiego hotelu o rozbicie po pijanemu wózków golfowych. - Jest to ewidentne działanie na szkodę obywateli polskich - wyjaśnił Zbonikowski.

Wyprodukowali kilkaset kilogramów amfetaminy

Dwie już działające i aż osiem gotowych do użycia linii produkcyjnych znaleźli policjanci w nielegalnej fabryce amfetaminy. Kilkumiesięczne śledztwo doprowadziło policję do rozbicia "świetnie prosperującej" wytwórni, która wypuściła na rynek kilkaset kilogramów narkotyku.