Weryfikacja WSI bez ludzi prezydenta

Przedstawiciele prezydenta nie będą uczestniczyć w dalszej weryfikacji oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych - pisze "Newsweek". Od 30 czerwca weryfikacja będzie odbywać się na zasadach dyktowanych przez rząd.

SLD nie idzie na wojnę z kościołem, bo mu nie po drodze

- Sojusz na wojnę z nikim nie chodził, nie chodzi i nie będzie chodził - zapewniał w "Kawie na ławę" Jerzy Wenderlich. To reakcja posła SLD na publikację "Newsweeka", który dotarł do dokumentów programowych Sojuszu, zgodnie z którymi partia chce radykalnej zmiany w relacjach kościół-państwo. Wenderlich broni SLD, ale zaznacza: kościół i państwo muszą funkcjonować osobno.

"Premier powinien uważać co mówi, ale..."

- Nie znajduję w sobie siły, żeby krytykować Donalda Tuska za słowa wypowiedziane tuż po meczu Austria-Polska pod adresem sędziego Webba. Człowiek jest człowiekiem i tyle - mówił w "Kawie na ławę" Michał Kamiński. Pozostali posłowie - choć oceniali, że słowa Tuska nie były "najszczęśliwsze" - to uznali, że na potępienie nie zasługują.

Podpis prezydenta pod traktatem? "Nie ma problemu"

- Nie będzie problemu z podpisaniem przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego pomimo odrzucenia go w irlandzkim referendum - zapowiada minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński. Plan się nie zmienia - prezydent czeka tylko na dopełnienie przez premiera "umowy z Juraty" - zapewnił Kamiński w Radiu Zet.

"Tylko zdechłe ryby płyną z prądem"

- Idźcie pod prąd. Pod prąd własnego egoizmu, pod prąd mody, pod prąd opinii, pod prąd - apelował na Jasnej Górze do młodzieży o. Rydzyk. W sobotę rozpoczęła się tam 10. pielgrzymka młodych słuchaczy Radia Maryja.

"SLD powinno internować prymasa"

- Nie chcemy walki z Kościołem, ale rozdziału Kościoła od państwa, bo chcemy zeuropeizować Polskę - przekonywał w "Magazynie 24 Godziny" Tomasz Kalita z SLD. - To, co pan mówi, to język komunistyczny, brakuje tylko pomysłów o internowaniu prymasa - odpowiadał Stefan Niesiołowski z PO.

Sikorski: Irlandia nas zaskoczyła

- Z szacunkiem odnosimy się do decyzji Irlandczyków, chociaż to niespodzianka. W tej chwili trwają intensywne konsultacje – powiedział w sobotę polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pytany o wyniki irlandzkiego referendum ws. Traktatu Lizbońskiego.

Borowski nie jest już przewodniczącym SdPl

Marek Borowski zrezygnował z przewodzenia Socjaldemokracji Polskiejl. Decyzję ogłosił podczas sobotniego posiedzenia Konwentu Krajowego partii. Z funkcji przewodniczącego odejdzie 1 sierpnia.

Ziobro: PiS ma czyste sumienie

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stanowczo odpiera zarzuty, jakoby jego partia planowała wyprowadzenie części pieniądzy przeznaczonych na budowę Stadionu Narodowego. - PiS ma w tej sprawie czyste sumienie - zapewnił polityk.

"Sędzia Webb zasługuje na litość"

Czy brytyjski sędzia Howard Webb podjął słuszną decyzję odgwizdując w doliczonym czasie gry karnego dla Polski w meczu z Austrią? Mimo rozbieżnych zdań w tej sprawie, goście programu "Tak czy nie" w TVN24 zgodnie stwierdzili, że Webb jest słabym arbitrem, bo popełnił wiele pomyłek podczas sędziowania meczu Polska-Niemcy.

PiS chciał zarobić na Stadionie Narodowym?

Pieniądze wyprowadzone z budowy stadionów miały iść na tajny fundusz wyborczy PiS - tak, według "Newsweeka", miał zeznać jeden z podejrzanych o korupcję współpracowników byłego ministra sportu Tomasza Lipca. - W ciągu dwóch lat podczas ustawionych przetargów około 100 mln zł miało się znaleźć w rękach nieuczciwych urzędników - mówił w TVN24 dziennikarz "Newsweeka".

"Rosjanie wiedzą, że im trudniej będzie spojrzeć w historię"

- Cieszy mnie, że Rosjanie przyjęli za cel budowanie stosunków pomiędzy naszymi krajami oparte na prawdzie historycznej, a nie politycznej grze - powiedział w TVN24 Donald Tusk. Premier twierdzi też, że rosyjscy przedstawiciele w niedawno powstałej Grupie ds. trudnych mają świadomość, że to "im trudniej będzie zajrzeć w tę prawdę".

Wojskowe służby PRL zamieszane w sprawę śmierci ks. Popiełuszki?

- Wojskowe Służby PRL monitorowały działanie grupy oficerów SB, którzy uprowadzili ks. Popiełuszkę - dowiaduje się "Wprost". Tygodnik wyciąga takie wnioski z materiałów, które IPN dostał od Komisji Weryfikacyjnej WSI w 2007 roku. IPN i komisja odmówiły mu oficjalnych komentarzy na ten temat.

Porwanie Olewnika: Rutkowski usłyszy zarzuty?

Detektyw Krzysztof Rutkowski usłyszy zarzuty ws. porwania Krzysztofa Olewnika - dowiaduje się "Rzeczpospolita". Wg dziennika, zajmujący się sprawą śledczy z gdańskiej prokuratury mają zarzucić mu składanie fałszywych zeznań i wyłudzenie pieniędzy od rodziny porwanego.

Rekordowa wpadka narkodilerów

Rekordową ilość amfetaminy znaleźli policjanci z CBŚ w narkotykowej fabryce w jednej z podwarszawskich miejscowości. Produkcją i rozprowadzaniem amfetaminy na wielką skalę zajmowało się czterech mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Mężczyźni trafili do aresztu na trzy miesiące.

Były dyrygent nie stawił się w areszcie

Skazany za seksualne wykorzystywanie nieletnich, były dyrektor i dyrygent nieistniejącego już chóru Polskie Słowiki, Wojciech K., nie stawił się w areszcie po półrocznej przerwie w odbywaniu kary.

Bartek się odnalazł

Policyjny śmigłowiec odnalazł chłopca, który w piątek w południe zaginął w miejscowości Drawień pod Szczecinkiem. Jest zdrowy. Bartka szukało ponad 50 policjantów i 150 żołnierzy.

Gangsterzy z "Pruszkowa" wracają do "fachu"

Członkowie gangu pruszkowskiego, którzy niedawno opuścili areszt, znów zaczynają popełniać przestępstwa. W Pruszkowie skatowali i obrabowali małżeństwo przedsiębiorców - donosi "Życie Warszawy". - Nie ma co liczyć na resocjalizację tych osób, są głęboko zdemoralizowani i trzeba ich izolować od społeczeństwa - stwierdził w TVN24 rzecznik KWP Mariusz Sokołowski.

Będzie łatwiej o odszkodowanie

Już wkrótce polskich sądach mogą zajść duże zmiany. Procesy cywilne ma zrewolucjonizować przygotowywana ustawa, która umożliwi - na wzór amerykański - składanie pozwów zbiorowych. Ma to ułatwić uzyskanie wysokich odszkodowań od koncernów i Skarbu Państwa - informuje dziennik "Polska".

Dwie ofiary wypadku w Łódzkiem

Dwie osoby zginęły w wyniku zderzenia skody favorit z samochodem ciężarowym man. Do wypadku doszło w miejscowości Rogoźno w powiecie zgierskim na drodze 702 Kutno-Zgierz w Łódzkiem o godz. 6 rano.

MEN boi się sprawdzianu?

Resort edukacji od pół roku zwleka z wydaniem decyzji o przeprowadzeniu w Polsce powtórnych badań PIRLS – międzynarodowego testu sprawdzającego umiejętność czytania oraz rozumienia tekstu przez dziesięciolatków - pisze "Dziennik".

Matematyczny skandal na festiwalu piosenki

Skandalem zakończył się konkurs Super Premier w Opolu. Z prostego dodawania wynika, że zwycięstwo przypadło zespołowi Zakopower, jednak ze sceny, na oczach milionów telewidzów ogłoszono wygraną Kasi Cerekwickiej - na Kontakt TVN24 pisali oburzeni widzowie. Błąd naprawiono dopiero po dłuższej chwili.

Rosyjski pomnik Katynia w Polsce?

Rosjanie są gotowi upamiętnić w Polsce ofiary Katynia - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalnie zdobyte informacje. Według gazety, między innymi o tym rozmawiano na pierwszym spotkaniu polsko-rosyjskiej Grupy ds. trudnych w piątek w Warszawie.

"Zadęty minister nie ma planu"

Brak konkretów, „zadęcie” i utrzymanie drożyzny – to zarzuty Krzysztofa Putry (PiS) wobec ministra finansów. Mimo starań opozycji Jacek Rostowski zachował stanowisko. – Możemy obniżyć akcyzę, ale skąd weźmiemy pieniądze na podwyżki dla nauczycieli – bronił go Sławomir Nitras (PO)

3-letni urwis

Z poprzedniej wycieczki mały podróżnik zapamiętał jedno: że podróż radiowozem może oznaczać kłopoty. Dziś na zaproszenie policjantów z lotniskowego komisariatu oraz Służby Ochrony Lotniska Mikołaj po raz kolejny odwiedził warszawskie Okęcie. Tym razem legalnie, i z mamą.

Jurek: Decyzja Irlandii korzystna dla Polski

"Decyzja Irlandii jest dla Polski podwójnie korzystna" - tak Marek Jurek ocenił negatywny wynik referendum ws. Traktatu Lizbońskiego w Irlandii. Zdaniem Jurka, decyzja Irlandii "potwierdza pozycję naszego kraju w Unii, określoną przez Traktat Nicejski oraz oznacza upadek Traktatu, który pominął podstawowe postulaty naszego kraju".

Po referendum: zły dzień, ale nie tragedia

- To zły dzień dla Europy, ale nie tragedia. Unia nie z takich wychodziła tarapatów – podsumował wyniki irlandzkiego referendum eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. - Cieszę się, że wreszcie nauczyliśmy się respektować też głosy tych, którzy mają wątpliwości – dodał Paweł Kowal (PiS).

"Musimy rozbroić bombę PiS"

Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata i długie przemówienie ministra. - Proszę opozycję, by nie utrudniała reform tylko dlatego, że sama ich wprowadzić nie umiała - apelował Rostowski.

Zamiast debaty o akcyzie, polityczna kłótnia

Kto lepiej dba o nauczycieli, czy PiS jest liberalny, i czy Jarosław Kaczyński to premier czy poseł? - to właśnie roztrząsali w debacie nad wnioskiem o odwołanie ministra finansów szef rządu i prezes PiS. Między politykami doszło do ostrej wymiany zdań.