Pokolenie JPII nie czuje powołania?

Polskiemu Kościołowi grozi głęboki kryzys - donosi "Polska". Powód? Coraz mniej chętnych zgłasza się do seminariów duchownych. W tym roku taką decyzję podjęło około 600 osób. Trzy lata temu było ich prawie dwa razy więcej.

Umorzone śledztwo ws. teczki abp. Wielgusa

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie domniemanego sfałszowania materiałów z teczki abp Stanisława Wielgusa. Wątek domniemanego fałszerstwa się przedawnił, a w innych nie dopatrzono się przestępstwa - donosi "Rzeczpospolita".

Szaleni przewodnicy na cenzurowanym

Przejażdżki trabantem, wizyta w mieszkaniu rodem z lat pięćdzieiątych, a także tradycyjna polska wódeczka i ogórek - to tylko niektóre atrakcje jakie od dawna mają w swojej ofercie krakowscy przewodnicy z firmy Crazy Guides. Teraz nietuzinkowi piloci wycieczek mają także realne kłopoty, niczym w PRL-u - a wszystko przez zazdrosnych kolegów z branży.

Prezydent otworzy "Biedronkę"

Kto uświetni otwarcie tysięcznego sklepu sieci "Biedronka" w Polsce? Sam prezydent! A ponieważ dyskont jest portugalski, to i głowa państwa będzie portugalska. Gdy kancelaria Lecha Kaczyńskiego zapowiadała podróż Anibal Cavaco Silva do Polski jako "wizytę o wzbogaconym protokole", trudno się było spodziewać, co w praktyce oznaczać będą te słowa.

Łódzka ośmiornica znów przed sądem

Ponownie rusza proces osób związanych z łódzkim gangiem, zwanym ośmiornicą. Przed sądem okręgowym w Łodzi na ławie oskarżonych usiądzie między innymi były mistrz Europy w strzelaniu precyzyjnym, któremu prokuratura zarzuca zabójstwa na zlecenie.

Partie szykują się do eurowyborów

Partie zaczęły przygotowania do kampanii wyborczej o 51 mandatów w europarlamencie. Z obecnymi deputowanymi konkurować będą posłowie i byli ministrowie - donosi "Rzeczpospolita".

"Inne życie mnie nudzi"

- To jest moje życie. Każde inne mnie nudzi - mówi Henryk Wider, 78-letni podróżnik i żeglarz. Od dwóch lat samotnie opływał Europę. Miesiąc temu nie dostał jednak zgody na wpłynięcie na rosyjskie wody, więc rozpoczął strajk głodowy. Choć planowanej podróży nie ukończył, czuje, że wygrał.

Ekspresowa habilitacja ze Słowacji

Jak można szybko zdobyć tytuł doktora habilitowanego? - retorycznie pyta "Dziennik". I znajduje sposób: okazuje się, że obronić pracę habilitacyjną na Słowacji jest dużo łatwiej niż w Polsce. Sposób jest zupełnie legalny, i tylko niektórzy profesorowie uważają, że nieetyczny.

Ciemności na Dolnym Śląsku

Blisko sto tysięcy mieszkańców Dzierżoniowa, Bielawy i okolic przez ponad dwie godziny pozbawionych było prądu. Powodem była awaria linii przesyłowej, do której doszło we worek późnym wieczorem.

"W sprawie Papały bez tematów tabu"

– Najlepsze, co Marek Papała zrobił dla policji, to jego śmierć. Oczyściła ją – to jedna z wypowiedzi o byłym komendancie policji, którą zebrał w swojej książce Sylwester Latkowski. – Nie wyjaśnimy jego zabójstwa bez pokazania, kim był Marek Papała – mówił dziennikarz w "Magazynie 24 godziny”.

"Nikt nie obiecywał dostępu do akt dla mediów"

- Mówiliśmy jedynie o odtajnieniu przez policję materiałów operacyjnych na użytek śledztwa. Nikt nie mówił, że zostaną udostępnione publicznie - tak minister sprawiedliwości odpierał zarzuty Danuty Olewnik. Siostra zamordowanego Krzysztofa Olewnika zarzuciła mu w poniedziałkowym "Magazynie 24 godziny", że wbrew obietnicom nie ujawnił dotąd akt śledztwa.

Ćwiąkalski z Kurtyką o katalogu i Wałęsie

Przez półtorej godziny minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski rozmawiał z prezesem IPN Januszem Kurtyką i szefami pionów lustracyjnego i śledczego Instytutu. - Według przepisów gdyby IPN wpisał Lecha Wałęsę na listę represjonowanych złamałby prawo - przyznał później w "Magazynie 24 godziny" Zbigniew Ćwiąkalski.

PO: Prezydent jest nadaktywny

- Prezydent jest trochę nadaktywny, dlatego premier mu ustąpił w sprawie delegacji na szczyt UE. Ale na przyszłość potrzebne są czytelniejsze przepisy – stwierdził w „Kropce nad I” Sławomir Nitras (PO). Zdaniem Wojciecha Olejniczaka (SLD) zmiana konstytucji jest pożądana, ale „nie na potrzeby obecnego konfliktu”.

Ziobro dostał anonim, bo naciskał na śledczych?

Zbigniew Ziobro twierdzi, że dostał anonim, w którym ostrzegano go przed śledztwami i czekającymi go zarzutami karnymi. To z anonimu miał się dowiedzieć, że w prokuraturze są ludzie, którzy chcą Ziobrę "zniszczyć". Świadkowie twierdzą, że były minister sprawiedliwości przekroczył uprawnienia i naciskał na śledczych. Jak donosiło RMF FM, prokuratura wznowiła postępowanie w tej sprawie.

Koniec z wanną Wassermanna

Wadliwy montaż wanny z hydromasażem nie jest przestępstwem, tylko błędem - uznał krakowski sąd. A monterzy nie zamierzali narazić rodziny Zbigniewa Wassermanna na niebezpieczeństwo - stwierdziła prokuratura. Toczące się od pięciu lat i w dwóch prokuraturach śledztwo zostało we wtorek zakończone.

Wojna ma się nijak do książek

A jednak polskie książki pojadą na targi do Moskwy. Tyle, że nie we wrześniu, a w listopadzie - informuje w rozmowie z portalem tvn24.pl dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden. Dodaje, że decyzja o wyborze terminu zapadła już dawno i nie ma co mieszać do tego polityki.

PiS ukarze młodzieżówkę za wyzywanie Tuska?

Prawo i Sprawiedliwość wszczęła postępowanie wyjaśniające ws. głośnego już szkolenia swojej młodzieżówki. Chodzi o integracyjny wyjazd młodych działaczy, którzy - jak doniósł "Fakt" - przy alkoholu obrażali polityków PO, w tym premiera. - Jeżeli to prawda, to poniosą surowe konsekwencje - deklaruje sekretarz generalny partii Jarosław Zieliński i dodaje, że sam przepyta w tej sprawie uczestników szkolenia.

Śledczy "odnaleźli" księdza od betanek

Odnaleziony przez "Superwizjer" TVN ksiądz pod lupą prokuratury. Były franciszkanin Roman K. zostanie w końcu przesłuchany. Zakonnik towarzyszył zbuntowanym betankom z Kazimierza Dolnego. Jest podejrzany o naruszenie miru domowego.

"Nie schowam wniosku PiS do szuflady"

- Jak tylko dostanę wniosek PiS o odwołanie mnie, poddam go pod głosowanie - ogłosił Bronisław Komorowski. Marszałek Sejmu zapewnił, że nie będzie działać "niehonorowo", jak jego poprzednik, i nie schowa go do szuflady.

Sześciolatek omal się nie powiesił

Sześciolatek cudem uniknął uduszenia po tym, jak podczas zabawy zaplatał się w sznurek przywiązany do drzewa. Dziecko w ciężkim stanie trafiło do szpitala, lekarze walczą o jego życie.

Posłowie potępili Rosję

Przez aklamację przyjął Sejm uchwałę w sprawie Gruzji. Zakłada ona potępienie rosyjskich działań na Kaukazie i solidarność z narodem gruzińskim. Lewica miała wątpliwości, ale zdecydowała się poprzeć uchwałę.

Prokurator odszedł, ale sprawa Blidy się toczy

Odejście prokuratora, który prowadził sprawę śmierci Barbary Blidy nie wpłynie na przebieg śledztwa - zapewnia rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania. Tym samym dementuje doniesienia wtorkowej "Gazety Wyborczej", która podała, że śledztwo zacznie się od nowa.

Drugi wyrok ws. "seksafery"

Kolejny wyrok w sprawie "seksafery" w Samoobronie. Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim skazał byłego lokalnego działacza partii - Pawła G. - na miesiąc więzienia w zawieszeniu na dwa lata za nakłanianie Anety Krawczyk do wycofania zeznań. Wyrok nie jest prawomocny.

"Bombowy" nastolatek zatrzymany

W Katowicach policja zatrzymała 15-latka, który w minioną niedzielę zadzwonił z informacją o bombie podłożonej w centrum miasta. Ten anonimowy telefon sprawił, że ewakuowano blisko 100 osób. Według policji chłopiec ma na swoim koncie kilka innych fałszywych alarmów bombowych.

Ochroniarz pomógł okraść jubilera?

Ósma osoba podejrzewana o udział w czerwcowym napadzie na salon jubilerski w Krakowie została we wtorek zatrzymana przez policję. Mężczyzna, to były pracownik ochrony centrum handlowego, w którym doszło do kradzieży.

"Wprost" przeprosi Oleksego

Sądową ugodą zakończył się we wtorek cywilny proces, jaki były premier Józef Oleksy wytoczył tygodnikowi "Wprost" za upublicznienie nagrania jego rozmowy z Aleksandrem Gudzowatym. Tygodnik ma przeprosić Oleksego, a ten nie chce już pieniędzy na cel dobroczynny.

Kolej kupiła wagony za wysokie na tunel

Nowe wagony, w które Kolej Mazowiecka zainwestowała 250 mln zł miały służyć m.in. kibicom, którzy będą chcieli dojechać na Euro 2012. Niestety wagony nie dojadą na Stadion Narodowy, bo... są za wysokie. A może tunel jest za niski? O sprawie piszą "Dziennik" i "Gazeta Wyborcza".

Dobra opieka za 500 zł łapówki

Aby mieć dobrą opiekę na oddziale chirurgii hrubieszowskiego szpitala, trzeba było zapłacić łapówkę - twierdzą śledczy. Prokuratura Rejonowa w Zamościu oskarżyła o łapówkarstwo ordynatora oddziału Stanisława D. Lekarz nie przyznaje się jednak do korupcji.

Ksiądz byłych betanek odnaleziony

Dziennikarze "Superwizjera" szybciej niż prokuratura odnaleźli księdza, który był duchowym przywódcą zbuntowanych sióstr betanek z Kazimierza Dolnego. Duchowny po eksmisji betanek odmówił zeznań. Teraz reporterzy odnaleźli go w jednej z parafii diecezji łomżyńskiej.

"Mam prawo podpisać, i nie podpisać"

Mam prawo złożyć i mam prawo nie złożyć podpisu. Ale nie jest on żadną przeszkodą. Jest nią to, co stało się w Irlandii - powiedział prezydent Lech Kaczyński. Dodał, że Polska ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego szanuje jednomyślność UE.