20 tys. za pobicie w autobusie

Poważne obrażenia głowy, problemy z oddychaniem, przez kilka dni brak czucia w szczęce, a przez wiele miesięcy strach przed jazdą autobusem. Pan Tomasz - student z Lublina - boleśnie przeżył spotkanie z wyrostkami, którzy rzucili się na niego w autobusie MPK. Poszkodowany zdecydował się pozwać lubelskie przedsiębiorstwo komunikacyjne i sprawę wygrał. To bezprecedensowy wyrok, bo - zdaniem sądu - to przewoźnik odpowiada za to, co dzieje się w jego pojeździe.

Wiceszef PO: premier nas nie ograł

- Premier nie ograł własnej partii - zapewniał w "Faktach po Faktach" TVN24 Grzegorz Dolniak zaraz po głosowaniu w sprawie finansowania mediów publicznych. PO posłuchała premiera i - wbrew ogłoszonemu wczoraj kompromisu z klubem Lewicy - zagłosowała przeciw gwarantowaniu mediom publicznym prawie miliarda złotych rocznie. Lewica grzmi, że PO to "niewiarygodni populiści", natomiast Dolniak odpowiada: - Od początku liczyliśmy na wrażliwe serce lewicy.

TVP bez milionów

Sejm zgodził się na zmianę w finansowaniu mediów publicznych. Nie będzie więc zagwarantowanego budżetu dla TVP i Polskiego Radia. Za przeznaczaniem co roku min. 880 mln złotych była Lewica i PiS. Czy to znaczy, że ustawa trafi do kosza?

Na PO chce głosować połowa Polaków

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie czerwca, PO mogłaby liczyć na 52 proc. głosów, a PiS - na 26 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Notowania, zarówno PO jak i PiS, wzrosły od maja o 2 punkty procentowe.

Nie sprawdzą, czy znieważył prezydenta

Lubelska prokuratura nie sprawdzi, czy Janusz Palikot znieważył prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kiedy w kwietniu na konferencji prasowej i swym blogu zapytał "czy Lech Kaczyński cierpi na chorobę alkoholową". - Prokurator uznał, że nie ma interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu czynu, który może być przedmiotem postępowania prywatno-skargowego - tłumaczyła decyzję rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Kaczyński zrzekł się immunitetu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zrzekł się immunitetu poselskiego. Wniosek o jego uchylenie złożył Janusz Kaczmarek w związku z wypowiedziami lidera PiS o tym, że były szef MSWiA był "w układzie biznesowo-korupcyjnym", czym działał "na szkodę Polski".

Migałeś się od wojska? Jeszcze cię dopadną

Polskie wojsko przekształca się w zawodowe. Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś uchylał się od służby, może spać spokojnie, bo Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje abolicji w tej sprawie. Zapowiada jednak "łagodne podchodzenie do sprawy" i indywidualne rozpatrywanie każdego przypadku.

Polacy nie cenią polityków

Aż 39 procent Polaków nie ceni żadnego polityka. Pozostali ankietowani wskazują byłego prezydenta Lecha Wałęsę (8,4 proc.), premiera Donalda Tuska (6,5 proc.) i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (6,2 proc.) - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

Spacer z granatem w dłoni

45-letni mieszkaniec Gryfic postanowił we wtorkowe przedpołudnie pospacerować po jednym z miejscowych osiedli. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na przechadzkę wybrał się uzbrojony w bojowy granat. Mężczyznę zauważył policjant po służbie, który rozbroił, jak się później okazało pijanego, spacerowicza.

Kownacki pozywa Radio Zet i BOŚ

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki żąda od Radia ZET oraz prezesa Banku Ochrony Środowiska Mariusza Klimczaka przeprosin w mediach i odwołania "oczywiście nieprawdziwych informacji". W środę Kownacki złożył w sądzie zapowiadany pozew.

Tusk i Kamiński poprawią ustawę o CBA

- Nowelizacją wadliwej ustawy o CBA zajmie się rząd razem z szefem Biura Mariuszem Kamińskim - zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Ryszard Kalisz zwrócił wcześniej uwagę, że premier powinien przede wszystkim polecić zabezpieczenie nielegalnie zbieranych przez CBA danych wrażliwych, bo TK uznał, że gromadzenie takich informacji jest niezgodne z konstytucją.

Wyrok za napaść na taksówkarza

Zapadł wyrok w głośnej sprawie napadu na białostockiego taksówkarza. Dwaj 18-letni oprawcy spędzą w więzieniu najbliższe trzy lata. Sąd uznał, że przestępstwo było zaplanowane, chodziło o kradzież, a potem sprzedaż samochodu.

Zakuli awanturnika w kajdanki z Austro-Węgier

Podkarpaccy policjanci przecierali oczy ze zdumienia, kiedy przyjechali do jednego z domów na terenie gminy Horyniec-Zdrój, by poskromić 24-letniego awanturnika. Okazało się, że członkowie rodziny nie czekali na policjantów i zakuli sprawcę awantury w... zabytkowe kajdanki. Na dodatek nikt nie posiadał do nich klucza. Dopiero strażacy - używając nożyc - zdołali oswobodzić mężczyznę. Na krótko.

Po 25 latach złapali zabójcę

25 lat temu zostawił na miejscu zabójstwa odciski palców. Wtedy nikt nie był w stanie ich zidentyfikować. Teraz, dzięki komputerowemu systemowi daktyloskopijnemu AFIS, 47 letni Zbigniew N. resztę życia może spędzić w więzieniu.

Król dżungli, krówki, wafle i seriale w Sejmie

To groźny projekt, który doprowadzi do zniszczenia mediów publicznych i ograniczy demokrację - grzmiała w imieniu PiS Elżbieta Kruk, w dyskusji poprzedzającej głosowanie nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej. - Pani Kruk przestawiła się jako strażnik wolności słowa. To, tak jakby drapieżny król dżungli stwierdził, że mu smakują krówki i wafelki - ripostował Jerzy Wenderlich z SLD.

PiS puszcza film w obronie banku

- To działanie na szkodę spółki - tak Aleksandra Natalli-Świat podsumowuje w specjalnym "spocie" decyzję zarządu banku PKO BP o wypłacie dywidendy akcjonariuszom. To pomysł rządu - Skarb Państwa posiada 51 proc. akcji i wypłata poratuje państwowy budżet. Posłanka PiS ma tylko 50 akcji, ale i tak czuje się "zaniepokojona".

Policja w Łebie bez "ogniwa wodnego"

W tym roku policjanci z Łeby nie będą mogli pływać (pomagać tonącym, łapać nietrzeźwych) własną motorówką. Dlaczego? Tę, którą mieli, musieli oddać do Sopotu. Zresztą - jak mówią funkcjonariusze - i tak była bezużyteczna, bo nie mogła pływać po otwartym morzu. Koło ratunkowe policjantom z Łeby mogą rzucić dziś tylko koledzy ze Straży Granicznej. Oni mają odpowiedni sprzęt.

Poszczuli psem kierowcę autobusu

Dwaj mężczyźni chcieli pobić współpasażera, a gdy kierowca zwrócił im uwagę, poszczuli go psem. To kolejna awantura z udziałem pasażerów, w której ranny został kierowca miejskiego autobusu.

Warszawa zapłaci 400 tys. za zderzenie z łosiem

Ponad 400 tysięcy złotych odszkodowania i trzy tysiące złotych renty miesięcznie otrzyma kobieta, która prowadząc samochód zderzyła się w podwarszawskim Rembertowie z łosiem. Sąd uznał, że urzędnicy dopuścili się zaniedbania, bo nie wpadli na to, by przed dzikimi zwierzętami ostrzegać za pomocą stosownych znaków drogowych. Dziś takowy znak stoi w miejscu wypadku. Tylko łosie już się nie pojawiają.

"TVP musi mieć pieniądze, bo inaczej będzie komercja"

Senatorowie dokonali w ustawie medialnej zmian, które burzyły ład medialny - powiedział w TVN24 szef SLD Grzegorz Napieralski. Jego klub zagłosuje za odrzuceniem poprawek. Przepadnie również ta, która pozbawia media publiczne gwarantowanej kwoty 880 mln zł z budżetu państwa. - Próba zabrania tych pieniędzy spowodowałaby to, że mamy kolejny podmiot komercyjny - podkreślił Napieralski.

Pożyczka dla Senyszyn? "To frustracje przegranych"

Żałuję, że frustracje kolegów, którzy przegrali, wylewane są przez media i to w kłamliwy sposób - powiedział w TVN24 szef SLD Grzegorz Napieralski. Odniósł się tym samym do wywiadu, jaki Andrzej Szejna, który przegrał w Krakowie walkę o euromandat z Joanną Senyszyn udzielił "Dziennikowi". Szejna oskarżył szefa SLD, że ten grał nie fair i wsparł Senyszyn dużą pożyczką z partyjnej kasy, dzięki czemu wyjedzie do Brukseli.

Zaciągał się, dziś ślubował

Cezary Atamańczuk, którego PO wyrzuciła po tym, jak znaleziono przy nim "nieznaczną ilość marihuany", oficjalnie jest już posłem. W Sejmie odbyło się ślubowanie nowych parlamentarzystów, którzy w niższej izbie zastąpili 17 świeżo upieczonych europosłów. Jest jeszcze jedno wolne miejsce. W piątek zajmie je Piotr Cieśliński.

10 lipca biegli zdecydują o losie Zientarskiego

W połowie maja, na początku czerwca, do końca czerwca - tak zmieniały się terminy, w których biegli mieli przesłać do warszawskiej prokuratury opinię o stanie zdrowia Macieja Zientarskiego. Jak się dowiedzieliśmy, to nie koniec przekładania. - Teraz biegli poprosili nas o to, by dać im czas do 10 lipca. Nie mamy wyjścia - rozkłada ręce prokuratura.

Byli działacze donoszą na PiS

Statut Prawa i Sprawiedliwości może być niezgodny z konstytucją - twierdzą byli działacze tej partii i domagają się od rzecznika praw obywatelskich, by zajął się ich wątpliwościami. Byli samorządowcy z Mazowsza w piśmie do RPO wytykają przede wszystkim, że w PiS uznaniowo można zawiesić lub wyrzucić niepokornych członków partii.

W TVP nie ubezpieczają gejów

Organizacje broniące praw homoseksualistów krytykują TVP. Poszło o zapis zgodnie, z którym współpracownicy telewizji publicznej mogą ubezpieczyć siebie i swoich partnerów, pod warunkiem, że partner nie jest osobą tej samej płci - pisze "Dziennik".

"Nie szkoda płaczu panien"

Już niemal ostatni żołnierze z poboru wracają do domów. - Nie szkoda tego, że panny nie będą już płakać na przysiędze. Szkoda specyficznej kultury żołnierzy poborowych - podczas pożegnania powiedział minister obrony narodowej Bogdan Klich. Ostatnia, niewielka grupa odejdzie do rezerwy w lipcu i sierpniu.

Platformie po wyborach rośnie

Od wyborów do Parlamentu Europejskiego minęły ponad dwa tygodnie, a poparcie dla Platformy Obywatelskiej w sondażach jest znacząco większe, niż uzyskany wynik. Prawo i Sprawiedliwość w badaniach osiąga podobny wynik, jak w głosowaniu wyborców.

Pitera broni swojej skasowanej definicji

Julia Pitera broni proponowanej przez siebie definicji korupcji zawartej w ustawie o CBA, którą zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. - To definicja z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji - mówiła w programie "24 Godziny" i na dowód cytowała dokument. - Pani wprowadza ludzi w błąd - atakował ją Ryszard Kalisz z SLD.

"Królowa pewnie by mi odpisała"

- Coraz więcej podmiotów nie odpisuje na moje listy z wnioskiem o interwencję - w "Kropce nad i" Rzecznik Praw Obywatelskich skarżył się na współpracę z ministrami rządu Donalda Tuska, którzy ponoć ignorują jego korespondencję. - A królowa Elżbieta II pewnie by mi odpisała, gdybym wysłał do niej list - dodał Janusz Kochanowski.