"Tusk i Kaczyński nie dali się sprowokować"

- Chcieli nas sprowokować, ale premier Donald Tusk zachował zimną krew i się nie dał. Prezydent też - tak o ostatnich rosyjskich publikacjach i ostrożnych komentarzach naszych władz mówi Tadeusz Mazowiecki. Były premier widzi szansę na dojście z Rosją do wspólnej oceny historii, ale dopiero po tym, jak uporają się z nią sami Rosjanie. A problemów jest wiele - na przykład Józef Stalin.

"Chodźmy na piwo, a nie na mszę"

- Każda u nas rocznica jest powodem do rozdrapywania ran, to chyba nasza cecha narodowa - ubolewała w TVN24 dziennikarka Teresa Torańska patrząc na obchody 29. rocznicy "Porozumień Sierpniowych". Wtóruje jej Władysław Frasyniuk i apeluje: Zróbmy święto radości, zaprośmy dzisiaj na piwko wszystkich obywateli, żeby cieszyć się z tego, że żyjemy w wolnej Polsce. Na piwo się umówmy, a nie na mszę.

"Wyciągnijmy lekcję z  1 września"

- Powinniśmy zadać sobie pytanie, po co nam rocznica 1 września - mówił W "Faktach po Faktach" w TVN24 Andrzej Olechowski. Według niego, ten dzień to lekcja dla Europy i świata pokazująca, do jakiej tragedii może doprowadzić nierównowaga sił. - Uczmy się z niej czerpać - radził Olechowski.

Kurtyka odpowiada na rosyjskie kłamstwa

Szef IPN odpowiada na rosyjskie oskarżenia wobec Polski. - Forsowanie twierdzeń ewidentnie nieprawdziwych i kłamliwych w imię bieżących interesów politycznych nie służy prawdzie historycznej i dialogowi, nie służy ani Rosji, ani Polsce - krajom i narodom, których relacje historyczne są szczególnie nasycone emocjami. Wobec takich działań IPN nie może przejść obojętnie - pisze w oświadczeniu Janusz Kurtyka.

Białorusini wszczynają śledztwo ws. Su-27

Białoruska prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo ws. niedzielnej katastrofy myśliwca SU-27 podczas Air Show w Radomiu. Jak informuje białoruska gazeta telegraf.by śledczy uznali, że doszło do złamania 465 artykułu kodeksu karnego, czyli "naruszenia przepisów lotu oraz przygotowań do lotu", które spowodowały śmierć dwóch pilotów.

Polski żołnierz na PKiN. "Honor znaczy ojczyzna"

Na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zawisł wielki banner (ok. 1200 m2) z wizerunkiem polskiego żołnierza. Olbrzymia płachta promuje obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz koncert "W hołdzie kpt. Raginisowi i Obrońcom Wizny".

Coraz gorsze stosunki Polaków z Niemcami

Ponad połowa Polaków uważa, że stosunki polsko-niemieckie są dobre, jedna czwarta ocenia je źle lub bardzo źle - wynika z badań przedstawionych przez Instytut Spraw Publicznych (ISP) w poniedziałek, na dzień przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

"Skupiliśmy na sobie uwagę świata. Mamy ważne przesłanie"

- Polska przypomniała światu, gdzie zaczęła się II wojna światowa. Skupiła na sobie uwagę przywódców politycznych, mediów światowych i jest to bardzo ważne przesłanie - cieszy się minister Radosław Sikorski w przededniu obchodów na Westerplatte. Szef naszego MSZ konsekwentnie milczy na temat kontrowersji wokół wizyty Władimira Putina.

Rzecznik rządu: Rosji odpowie IPN

- Podczas spotkania premiera z szefem IPN zostały omówione sposoby reakcji na zarzuty i kłamstwa, które pojawiają się w rosyjskiej prasie. Najlepszym sposobem będzie spokojna i rzeczowa odpowiedź historyków Instytutu z powołaniem na dokumenty źródłowe - oświadczył rzecznik rządu Paweł Graś.

Twierdzą, że nie ignorowali gen. Skrzypczaka

Wnioski gen. Waldemara Skrzypczaka ws. zakupu śmigłowców i samolotów bezzałogowych dla polskiego kontyngentu w Afganistanie uzyskiwały pełne poparcie szefa Sztabu Generalnego i szefa MON - twierdzi Sztab Generalny. To reakcja na doniesienia "Dziennika", który powołując się na dokumenty napisał, że prośby wojskowego były lekceważone.

Co powie Putinowi? Doradzi sztab

Szef IPN i UKIE, kilku ministrów i doradcy - cały sztab ludzi ustala, o czym Donald Tusk porozmawia z Władimirem Putinem. - Elementy dyskusji historycznej na pewno się pojawią, ale rozmowa będzie się ogniskowała raczej na teraźniejszości i przyszłości - zdradził rzecznik rządu Paweł Graś. Konsultacje trwają od 11:30.

Rosyjskie media: ptaki przyczyną katastrofy

- To ptaki, które zostały wciągnięte w silnik samolotu i spowodowały jego uszkodzenie, były przyczyną katastrofy białoruskiego Su-27 na pokazach w Radomiu - poinformowała rosyjska telewizja "Wiesti". Według stacji, znaleziono czarne skrzynki rozbitej maszyny a ciała pilotów mogą zostać przewiezione do Mińska jeszcze w poniedziałek.

Nie mieli prawa sterylizować matki Róży?

Prokuratura w Szamotułach sprawdza czy zabieg sterylizacji matki małej Róży został przeprowadzony zgodnie z prawem. We wtorek śledczy przesłuchają kobietę. Wiolettę Woźną poddano sterylizacji po porodzie w szpitalu w Szamotułach. Wcześniej odebrano jej dziecko.

Panna młoda wjechała pod tira

Zjechała pod lewy pas ruchu wprost pod tira wyładowanego ciężką blachą. 25-letnia kobieta po czołowym zderzeniu z ciężarówką na drodze w Łącku, zginęła na miejscu. Wkrótce miała wyjść za mąż.

Putin zje polskie dania, nie protestował

Już w poniedziałek wieczorem do Gdańska ma przylecieć Władimir Putin, a z nim delegacja około 150 osób. Rosjanie zajmą cały sopocki Grand Hotel. Zaserwują im dania kuchni polskiej.

"Dobrze, by Putin mówił tak też do Rosjan"

List Władimira Putina przyjąłem z ulgą i nadzieją, ale chciałoby się, aby tym samym głosem władze rosyjskie mówiły do Rosjan – stwierdził marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Putin potępił m.in. pakt Ribbentrop-Molotow.

Rotfeld: słowa zaskakujące na tle propagandy

Po ostrych rosyjskich komentarzach dotyczących II wojny światowej, artykuł premiera Putina w "Gazecie Wyborczej" zbiera pochwały za stonowanie i rozsądek. - To zaskakujące na tle ostatniej propagandy - ocenił w TVN24 prof. Adam Rotfeld. Według niego, nie należy przywiązywać wielkiej wagi do tego, co mówią rosyjskie media. - To brudna piana, która minie - powiedział.

"Jeśli przyjdę, to w masce"

- Najpierw niech Lech Kaczyński oczyści atmosferę, to wtedy porozmawiamy - w taki sposób Lech Wałęsa, uzasadniał dlaczego na własną rękę uczcił 29. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Były prezydent rano złożył wieniec pod bramą nr 2 gdańskiej stoczni.

Kto winny wojny? I Niemcy, i Rosja

Większość Polaków (61 proc.) nie ma wątpliwości, że za wybuch wojny odpowiadają zarówno Niemcy, jak i ZSRR – to wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez GfK Polonia. Jesteśmy dumni z naszej walki z hitleryzmem ale uważamy, że władze nie rozpowszechniają wiedzy o naszej pozytywnej roli w historii.

Hala spłonęła, targi ruszają

W Kielcach ruszają największe w tej części Europy targi zbrojeniowe. Zaprezentuje się ponad 300 wystawców, w tym blisko 100 z zagranicy. Organizatorzy zapowiedzieli, że targi odbędą się mimo pożaru, który w niedzielę przed południem strawił część jednej z hal wystawowych. Wystawcy, którzy stracili stoiska, otrzymają miejsca zastępcze.

Władze z przodu, Wałęsa "z tyłu w tłumie"

Z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i kilku ministrów rządu Donalda Tuska odbędą się dziś w Gdańsku uroczystości z okazji 29. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Swój udział w nich, ale "nie w pierwszym szeregu", zapowiedział też Lech Wałęsa.

Jak generał walczył o samoloty

Były już dowódca Wojsk Lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak, od dwóch lat apelował do Sztabu Generalnego i MON o zakup śmigłowców i samolotów bezzałogowych dla polskiego kontyngentu w Afganistanie. "Dziennik" opisuje dokumenty, które potwierdzają starania generała i jego zapewnienia na ten temat.

Nitras: Rosjanie chcą nas skłócić

Rząd zachował się naiwnie, zakładając, że milczenie jest rozwiązaniem. Trzeba było od razu powiedzieć prawdę – tak Paweł Kowal z PiS krytykuje brak reakcji rządu na zapowiedzi publikacji rosyjskich, mówiących m.in. o rzekomym sojuszu Polski z Hitlerem. – Jeśli te prowokacje rosyjskie są obliczone na jakiś efekt, to chodzi o to, żeby nas skłócić. Nie dajmy się sprowokować – odpierał ataki Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej.

Wołoszański: Zagrywka Rosji ma zagłuszyć Katyń

- To co robi Rosja, to zagrywka mająca na celu m.in. zagłuszenie sprawy Katynia - mówił w TVN24 dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański, komentując pojawiające się ostatnie w Rosji insynuacje dotyczące rzekomej agenturalnej działalności wysokich rangą przedstawicieli polskiego rządu z lat 30. i pierwszej połowy lat 40. Jego zdaniem, polski rząd powinien zachować wstrzemięźliwość, aby nie ułatwiać zadania tym, którzy chcą popsuć relacje Polski i Rosji.

"Jeśli pilot poświęcił życie - zasłużył na medal"

- Niewykluczone, że pilot tej maszyny poświęcił swoje życie, by ratować ludzi, którzy obserwowali pokaz - powiedział były pilot mjr Michał Fiszer, komentując ostatni manewr białoruskiej maszyny SU-27 rozbitej podczas pokazów Air Show w Radomiu. - Jeśli to prawda, to zasłużyli na polski order - mówił w programie "24 Godziny" w TVN24 Zbigniew Janas, świadek wypadku, miłośnik lotnictwa.

Świadkowie katastrofy: Spadł? Na pewno symulują

- On spadł, mówię ci, rozwalił się - mówił jeden z widzów radomskiego Air Show. - Co ty gadasz, na pewno symulują - odrzekł drugi mężczyzna. Jak relacjonuje internautka Katarzyna, właśnie takie były pierwsze reakcje na nieoczekiwane zniknięcie myśliwca Su-27 za horyzontem. Chwilę później znad drzew zaczął wydobywać się czarny dym.

"Premier stchórzył. Oddał mecz walkowerem"

Działacze Solidarności Stoczni Gdańsk zakończyli trwającą od piątkowego popołudnia pikietę w pobliżu kamienicy w Sopocie, gdzie mieszka premier Donald Tusk. Związkowcy, którzy dyżurowali w rozbitych przez siebie namiotach, domagali się dyskusji z szefem rządu m.in. na temat przyszłości ich zakładu. Premiera i jego rodziny przez weekend nie było jednak w domu.

Prezydent rozmawiał z premierem o Rosji

Prezydent Lech Kaczyński rozmawiał w niedzielę przez telefon z premierem Donaldem Tuskiem o przygotowaniach do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w kontekście napływających z Rosji doniesień - poinformowała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Uczniów (i nauczycieli) czekają spore zmiany

Sześciolatki w szkołach podstawowych, obowiązkowa matematyka na pisemnej maturze, lekcje drugiego języka obcego w gimnazjach i nowa podstawa programowa nauczania - to tylko niektóre z nowości, które czekają na uczniów i nauczycieli w nowym roku szkolnym.