"Taniec trwał mniej niż minutę" "Prezydent wyłączył sumienie"

- To było coś okropnego. (...) Myślę, że prezydent, żeby pójść na te czastuszki wiejskie i się tam bawić, być w świetnym humorze i tańczyć, musiał wyłączyć sumienie - ocenił ostro w programie "24 godziny" poseł PO Kazimierz Kutz "taneczną wpadkę" Lecha Kaczyńskiego. Głowy państwa przed zarzutami broni jednak szef BBN Aleksander Szczygło: - To czepianie się wszystkiego, co robi prezydent. Bez względu na to, co by zrobił, i tak byłby krytykowany.

Wenderlich: PO broni neofaszysty

- Platforma Obywatelska dała Farfałowi carte blanche, więc pewnie będzie się przywiązywał pasami do fotela - powiedział Jerzy Wenderlich z SLD w programie "24 Godziny". - Nie chcemy skoku na media publiczne, nie mieszajcie nas w to - odpierał Sławomir Nitras (PO)

Kontrole mogą być niezapowiedziane. Czemu nie są?

Kontrole w kopalniach mogą być niezapowiedziane - deklarował w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości. Jak tłumaczył doraźne kontrole pod ziemią możliwe są wówczas, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie górników.

Plaga napadów na banki w Krakowie

Kraków walczy z plagą napadów na banki. W poniedziałek w Nowej Hucie zamaskowani rabusie okradli dwa oddziały banków. Według policji, napady nie były ze sobą powiązane. Bandyci zrabowali łącznie około 40 tysięcy złotych.

Rozłam wśród kupców. Prezes pod obstrzałem

Dwa miesiące po przejęciu przez miasto hali KDT, handlarze znów protestują. Tym razem nie są już jednak tak zgodni, jak przy obronie blaszaka. Część nadal "trzyma się" prezesa spółki KDT Dariusza Połecia. To oni protestowali dziś w południe przed ratuszem. Druga grupa czuje się oszukana przez zarząd - przeciwko jego decyzjom protestowali na placu Defilad.

"Może zabronić mi mówienia słowa: Kaczyński?"

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego (PiS) za nieuprawnione sugestie, że b. premier miał wpływ na powstanie książki IPN "SB a Lech Wałęsa; przyczynek do biografii" - orzekł warszawski sąd. - Może już w ogóle zakazać mi pod karą biczowania wypowiadania słowa "Kaczyński"? - ironizował Niesiołowski komentując wyrok.

Kopalnie o kontrolach wiedzą wcześniej

Czy kontrole w kopalniach są zapowiadane z wyprzedzeniem? Wyższy Urząd Górniczy wyjaśnia, że dyrektor kopalni wie o przyjeździe inspektorów WUG kilka godzin przed kontrolą. - My nie mamy takiej możliwości jak policja, która stawia radiowóz i mierzy prędkość w dowolnym miejscu i czasie - tłumaczą przedstawiciele WUG.

Zmarł 14. górnik z "Wujka-Śląsk"

Lekarzom ze szpitala w Łęcznej nie udało się uratować 44-letniego górnika poparzonego w wypadku "Wujek-Śląsk". Mężczyzna miał oparzone ciało w 80 proc. W szpitalach nadal pozostaje kilkudziesięciu poszkodowanych. Stan dwóch górników jest krytyczny.

Tajemnicza śmierć chłopca na boisku

Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok nie wyjaśniła śledczym przyczyn śmierci 13-letniego Sebastiana. Chłopak zmarł w piątek w Zarzeczanach (podlaskie) podczas szkolnych zawodów sportowych.

Zuchwały napad: torebka albo życie

Zuchwały napad w poniedziałkowe popołudnie w centrum Opola: młody napastnik zagroził kobiecie nożem i zabrał jej torebkę. Jednak po brawurowym pościgu mężczyzna został zatrzymany.

Farfał zwolniony dyscyplinarnie. I do prokuratury

- To jest pierwszy przypadek w cywilizowanym życiu gospodarczym, kiedy prezes się okopał - tak o sytuacji wokół TVP i Piotrze Farfale mówił wybrany w sobotę na nowego p.o. prezesa Bogusław Szwedo. I zapowiedział, że we wtorek złoży do prokuratury doniesienie na Farfała.

Policja zlikwidowała "egzotyczne uprawy"

Trzy plantacje konopi indyjskich zlikwidowali lubuscy policjanci. Co ciekawe, "plantatorami" byli... Wietnamczycy. Policjanci zatrzymali sześciu obywateli Wietnamu, pięciu z nich trafi na trzy miesiące do aresztu.

"Ten przepis konsekwentnie osłabia państwo"

Lech Kaczyński uważa, że trzeba zmienić prawo, by zapobiec katastrofom podobnym jak w "Wujku-Śląsk". - Ja w tej chwili nie chcę oceniać, co się wydarzyło w kopalni, ale niektóre informacje, które płyną ze Śląska, brzmią wręcz przerażająco - mówił Lech Kaczyński podczas wręczenia nominacji w Pałacu Prezydenckim. Na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta mianowana została Bożena Borys-Szopa.

Czego Szakal szukał w Polsce?

"Carlos" lub "Szakal" - pod takimi pseudonimami znany jest jeden z najgroźniejszych żyjących terrorystów świata, Iljicz Ramirez Sanchez. W organizowanych przez niego zamachach zginęły setki osób. W jego działalności są też polskie wątki. Autorom programu "Superwizjer" udało się z "Carlosem" porozmawiać.

Przybywa pytań bez odpowiedzi ws. katastrofy w kopalni

Trzy dni po tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" mnożą się pytania o przyczyny i okoliczności śmierci 13 górników. Wiele wskazuje na to, że pod ziemią dochodziło do poważnych nieprawidłowości: oszukiwania metanomierzy i zacierania śladów, które mogłyby poprowadzić śledczych do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Bliscy rozpoznali 8 górników

Są wyniki sekcji zwłok górników zmarłych w tragicznym wypadku w kopalni "Wujek-Śląsk". 11 udusiło się tlenkiem węgla, jedna osoba się wykrwawiła, a ostatni mężczyzna zmarł na skutek wstrząsu pooparzeniowego - poinformowała prokuratura okręgowa w Katowicach.

Wybiło czujniki. „Ryzyko było akceptowalne”

W nocy na dzień przed katastrofą w „Śląsku” liczniki metanu wybiło dwa razy, prąd się odłączył. Połączono go z powrotem, a ludzi posłano nazajutrz do pracy. A żadne zgłoszenia o stanie liczników nie zostało najprawdopodobniej zarejestrowane. Dlaczego? Bo nie było sytuacji alarmowej – tłumaczy rzecznik kopalni "Wujek-Śląsk" inż. Andrzej Bielecki.

"Wcześniej czy później na Woronicza wejdziemy"

Ekipy wszystkich stacji telewizyjnych - poza TVP - oraz dziennikarze radiowi i prasowi tłumnie przywitali nowego p.o. prezesa Bogusława Szwedę. Zgodnie z przewidywaniami jego poprzednik Piotr Farfał nie wpuścił go do budynku TVP. - Wcześniej czy później do spółki wejdziemy - prezentował urzędowy optymizm Szwedo.

Umorzono wątki o groźbach i naciskach ws. CASY

Śledczy umorzyli jednocześnie dwa wątki śledztwa w sprawie katastrofy wojskowego samolotu CASA. Jeden z nich dotyczył pogróżek wobec brata jednego z pilotów i jego siostry. Nieznajomi mieli mu grozić i żądać, by się sprawą nie interesował. Jednocześnie po raz kolejny przedłużono śledztwo, tym razem o trzy miesiące. Samolot rozbił się w styczniu 2008 roku, zginęło 20 osób.

Dwie kopalnie, jeden nadzór

Film pokazujący fałszowanie czujników metanu nagrano w innej kopalni, niż podał TVN - zarzuca "Rzeczpospolita". TVN24 nie informował jednak, że został on nagrany na terenie oddziału „Śląsk”, tylko w kopalni "Wujek-Śląsk" - która obejmuje oddział katowicki i ten w Rudzie Śląskiej, gdzie doszło do tragedii. A w obydwu zakładach funkcjonuje ten sam nadzór.

"Duża gafa prezydenta"

To duża gafa, że Lech Kaczyński wprowadza żałobę narodową i jednocześnie tańczy na scenie - powiedział w TVN24 Paweł Piskorski z SD. Krytycznie zachowanie głowy państwa podczas niedzielnych dożynek ocenił także wicepremier Waldemar Pawlak. - To trochę nie na czasie - skomentował.

Rodziny zobaczą ciała zmarłych górników

Ciała górników, którzy zginęli po katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk", mają zostać w poniedziałek okazane rodzinom. Śledczy z prokuratury w Katowicach, którzy prowadzą sprawę, mają nadzieję, że dzięki temu uda się zidentyfikować zmarłych bez konieczności przeprowadzania testów DNA.

"Tam ciągle naraża się życie"

- Notorycznie łamane są normy bezpieczeństwa – twierdzą górnicy z kopalni "Wujek-Śląsk" w rozmowie z TVN24. Kilka dni przed tragedią czujniki alarmowały o niebezpiecznym stężeniu metanu, a górników wycofywano – pisze "Rz".

Pawlak: Grad gra w jednej drużynie z Farfałem

Waldemar Pawlak krytykuje działania koalicjanta w TVP. – Minister skarbu gra w jednej drużynie z Piotrem Farfałem. Decyzje przez niego podejmowane niestety pozostawiają ślady, które nie najlepiej świadczą o naszym koalicyjnym partnerze – ocenił wicepremier w "Radiu Zet".

"Przepychanek z ochroną nie będzie"

Na pewno nie będzie żadnych przepychanek z ochroną - zapewnia nowy p.o. prezesa TVP Bogusław Szwedo w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dalej planuje o 10. wejść do siedziby TVP na Woronicza. Najpewniej pocałuje klamkę, bo Piotr Farfał nie uznaje ani niedawno powołanej rady nadzorczej, ani jej decyzji i już zapowiedział, że Szwedo nie wpuści.

Platforma już ma strategię na wybory

Przed wyborami prezydenckimi nie będzie trudnych tematów, które mogłyby popsuć sondaże - postanowiła PO. I dlatego do szuflady trafią ustawy o KRUS i finansowaniu leczenia, a wróci spór o in vitro oraz IPN. Pojawi się też nowy pakiet dla firm - pisze "Rzeczpospolita".

W Stanach reprezentują nas Republikanie

200 tysięcy dolarów zapłaciła ambasada RP w Waszyngtonie amerykańskiej firmie lobbingowej BGR Holding, za reprezentowanie polskich interesów w stolicy USA. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego gdyby nie fakt, że w rządzonej przez Demokratów Ameryce, Polacy wybrali usługi firmy prowadzonej przez Republikanów.

Polska w żałobie

Flagi państwowe opuszczone do połowy masztu, odwołane imprezy masowe, sportowe i koncerty. O godzinie 6 rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa po katastrofie w kopalni Wujek Śląsk, w której zginęło 13 górników.

Rektorzy kontra Ministerstwo Nauki

Nasila się spór pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a środowiskiem akademickim. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", poirytowani działaniami resortu rektorzy uczelni postanowili sami stworzyć strategię rozwoju dla swoich szkół.