"Niewierny" poseł Lewicy stracił pensję

Nie wszystkim wybór Jerzego Buzka na szefa PE się opłacił. Pierwszym "stratnym" okazał się poseł Lewicy Marek Wikiński, który właśnie przegrał zakład z premierem. Parlamentarzysta nie wierzył w szanse Buzka i dlatego teraz - honorowo - będzie musiał za niewiarę zapłacić. Całą miesięczną pensją. - Słowo się rzekło. Pieniądze trafią na cel charytatywny - zadeklarował już Wikiński.

"Mewa" zablokowała tory PKP

Pociąg Intercity "Mewa" na trasie z Warszawy do Świnoujścia zapalił się w szczerym polu - taką informację i zdjęcia przesłał na platformę Kontakt 24 internauta Eryk. Skład blokuje tor pomiędzy stacjami Błonie i Sochaczew. Są opóźnienia.

Policja "kosi trawę”

Policja nakryła pod Pasłękiem dwoje „ogrodników” zajmujących się uprawą i sprzedażą konopi indyjskich. Na ich poletku rosło prawie półtora tysiąca krzewów konopi, z których można było wyprodukować ponad 32 kilogramy marihuany o czarnorynkowej wartości blisko 650 tys. złotych. Najbliższe 10 lat podejrzani mogą spędzić za kratkami.

Kuria: zakaz mszy przeciw Madonnie

Warszawska kuria nie daje zezwolenia na nabożeństwa przeciw Madonnie. - Nie można Mszy Świętej traktować jako formy protestu - ucina. Jednak lider "Pro Polonia" broni nie składa. - Argumentację kurii uważamy za niedorzeczną, a samą decyzję za polityczną. To nas gorszy - pisze na blogu Marian Brudzyński.

"To dla Ciebie Jurku, od serca"

"Smutasy" i "malkontenci" dzisiaj nie mają głosu. Donald Tusk radzi im, by w taki dzień porzucili sceptyczne maski i zauważyli największe zwycięstwo Polaka w UE. - Rzeczy bardzo trudne są możliwe. Wybór Jerzego Buzka to moment symboliczny. Podziękujmy mu oklaskami. To dla Ciebie Jurku, od serca - mówił premier otwierając posiedzenie Rady Ministrów.

Ciężarna Kotka zamiast na policję zaszła do lekarza

Annie Cugier-Kotce znów nie po drodze z policjantami. Aktorka miała we wtorek zostać przesłuchana w związku z wydarzeniami sprzed kilku dni, kiedy - według policji - po alkoholu okładała jednego z funkcjonariuszy długopisem i poszarpała jego koszulę. Cugier-Kotka zadzwoniła na komendę i poinformowała, że wychodzi z domu,... ale idzie do lekarza.

Buzek: najważniejsza Lizbona

- Uważam, że traktat lizboński powinien być jak najszybciej wprowadzony w życie - podkreślał zdecydowanie Jerzy Buzek na pierwszej konferencji prasowej po wyborze na szefa Parlamentu Europejskiego.

SLD: Buzek jest oderwany od rzeczywistości

Słabe i oderwane od rzeczywistości wystąpienie, nikogo nie przekonał - tak Joanna Senyszyn podsumowała mowę nowego szefa PE, Jerzego Buzka. W swojej ocenie była odosobniona - PO i PiS zgodnie demonstrują radość z wyboru Polaka na to stanowisko.

B. prezes LPR skazany za jazdę po pijaku

5000 zł grzywny i trzy lata zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów - taką karę wymierzył łódzki sąd Mirosławowi Orzechowskiemu za prowadzenie samochodu po pijanemu. Były prezes Ligi Polskich Rodzin i wiceminister edukacji, choć wcześniej zarzekał się, że jest niewinny, na rozprawie do winy się przyznał.

Do Platformy: Oszukaliście Polaków, oszukaliście wszystkich

- Oszukaliście nas parlamentarzystów, Polaków, wszystkich - grzmiał Grzegorz Napieralski z SLD, który w swoim przemówieniu nad nowelizacją budżetu nie zostawił suchej nitki na rządzie. Do krytyki PO włączyła się również Aleksandra Natalii-Świat z PiS, która twierdziła, że "skutki działań ekipy Donalda Tuska są katastrofalne dla najbiedniejszych".

Jak szybko ośmieli się Cymański?

- To nowe miejsce i nie ukrywam, że jestem trochę onieśmielony. Wielka budowla, kilka tysięcy urzędników. W Warszawie byłem taki swobodny, ale byłem tam 12 lat. Człowiek ośmiela się i nabiera pewności siebie z czasem - powiedział europoseł Tadeusz Cymański, jeden z 50 Polaków wybranych do europarlamentu.

Samotność długodystansowca

Kiedy w 1997 r. Jerzy Buzek odbierał tekę premiera, wielu wróżyło mu rychły koniec. Uważany za "marionetkę" w rękach Mariana Krzaklewskiego sprawował niepopularne rządy reform, które doprowadziły jego partię do spektakularnej klęski w wyborach w 2001 roku. Ale Buzek nie przegrał. Dzisiaj, w cieniu porażki Krzaklewskiego o europarlament, on - najdłużej urzędujący premier wolnej Polski - obejmuje stery tego parlamentu.

Znamy opinię biegłych ws. Zientarskiego

Stan zdrowia Macieja Zientarskiego nie pozwala na przesłuchanie go przez prokuratora - orzekli biegli, którzy go badali. Oznacza to, że zawieszone pozostaje śledztwo w sprawie wypadku, w którym zginął dziennikarz Jarosław Zabiega, a Zientarski został ranny.

"Patrzymy na Farfała z trwogą i zażenowaniem"

Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z wetem prezydenta wobec ustawy medialnej – przewiduje minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem zapowiadane przez SLD poparcie dla ewentualnego weta skłoni prezydenta do takiego "skutecznego" kroku. Na decyzję w tej sprawie prezydent ma czas do piątku.

Rom z A/H1N1 chce jechać do Glinojecka

19-letni Rom, zarażony wirusem A/H1N1, nie chciał się leczyć i na własne życzenie wyszedł ze szpitala. Argumentował, że nie zamierza tracić czasu na leżenie, tym bardziej, że w weekend planuje wyjechać na festiwal kultury romskiej do Glinojecka - informuje "Dziennik".

Stop molestowaniu na uczelniach

Naukowcy chcą na wszystkich polskich uczelniach powołać pełnomocnika ds. równości. Mogłyby się do niego zgłaszać ofiary molestowania seksualnego - pisze "Dziennik". - W tej chwili nie mają do kogo zwrócić się o pomoc - twierdzi grupa wykładowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Holland: Mafijne manipulacje w TVP

- Politycy manipulują mediami publicznymi w sposób mafijny - grzmiała w TVN24 Agnieszka Holland, która nie zostawiała suchej nitki na stanie TVP. Znana reżyser krytykowała też rządowe plany zreformowania mediów publicznych. - Ta ustawa jest głęboko niebezpieczna i szkodliwa - mówiła o nowym prawie medialnym Agnieszka Holland.

Nie ma umowy Grasia

W księgach wieczystych willi, którą wynajmuje rzecznik rządu, brak części informacji - informuje "Rzeczpospolita". Chodzi m.in. o umowę o świadczeniu wzajemnym, którą - jak twierdzi Paweł Graś - podpisał z właścicielem willi, niemieckim biznesmenem. Sprawą zajęli się już urzędnicy skarbowi z Oświęcimia.

PiS walczy o inteligentów

Partia Jarosława Kaczyńskiego chce pozbyć się łatki "antyinteligenckiej" i pozyskać szersze poparcie środowisk akademickich. W tym celu PiS zorganizuje Kongres Polskiej Inteligencji - pisze dziennik "Polska".

Jaka władza dla Polaka?

Jerzy Buzek przez następne 2,5 roku będzie stał na czele Parlamentu Europejskiego. Funkcja przewodniczącego jest niewątpliwie prestiżowa, ale czy idą za nią realne, znaczące kompetencje? I czy przez wybór Buzka nie stracimy szansy na inne znaczące stanowiska w europejskich strukturach?

Stracił pracę, bo chciał oskarżyć Dochnala?

Odsunięty od sprawy Marka Dochnala prokurator Adam Roch miał właśnie oskarżyć lobbystę i jego bankiera Petera Vogla o pranie brudnych pieniędzy - wynika z dokumentów, do których dotarł "Dziennik". Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy jednak, że prokurator przewlekle prowadził sprawę przeciwko lobbyście i trzeba było mu ją odebrać.

"Mam jedyną szansę na życie"

"Dowiedzieć się o tej chorobie było jak dostać patelnią w łeb" - napisała na swoim blogu Paula Pruska, która walczy z rzadkim nowotworem złośliwym. Chorobie się nie poddała. Walczy codziennie i prosi o pomoc, bo uratować ją może kosztowna operacja w Bostonie. - Mam jedyną szansę na życie. Chcę ją wykorzystać w 100 proc. - w programie "24 godziny" powiedziała Paula.

Ucz się za darmo na prywatnej uczelni

Już w październiku studenci będą mogli uczyć się za darmo na niektórych kierunkach studiów na uczelniach prywatnych. Wszystko dzięki funduszom z unijnej kasy - donosi "Metro".

Kierowcy będą gonić żebraków

Kierowcy warszawskiej komunikacji miejskiej otrzymali polecenie, żeby wypraszali z pojazdów żebraków - donosi "Życie Warszawy". W tej samej sprawie policja apeluje: "Zanim dasz pieniądze, zastanów się dwa razy".

Staniszkis o agentach, propagandzistach i prostakach

- Nie chciałabym, żeby prezydentem był człowiek, który pracował w instytucji, która przez 50 lat hamowała rozwój Polski - tak o ewentualnej kandydaturze Andrzeja Olechowskiego do Pałacu Prezydenckiego w programie "24 godziny" mówiła prof. Jadwiga Staniszkis. Ostro oceniła też otoczenie dwóch pewnych kandydatów na ten urząd: Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego

Mówią głosem prezydenta: Nikt nie chce tej ustawy

Lech Kaczyński i artyści przemówili jednym głosem. Lech Kaczyński zapowiedział, że "17 lipca nie będzie podpisu pod ustawą medialną", a ludzie mediów odwzajemnili się apelem, by sam prezydent objął opieką nową ustawę. - Ta proponowana nam obecnie jest niesprawna, niedobra i szkodliwa - mówiła po spotkaniu w Pałacu reżyser Agnieszka Holland.

"Sikorski jest jak chłopak w krótkich majtkach"

- Apeluję do ministra Radosława Sikorskiego, żeby szanował polską konstytucję a nie postępował jak chłopak w krótkich majtkach – nawoływał w programie "24 godziny" poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Putra. - Prezydent próbuje mieć własnych ambasadorów. Będziemy mieć kawałek pisowskiego państwa za granicą - ripostował Stefan Niesiołowski z PO.

"Farfał będzie rządził do 2011"

- Patrząc na sprawność funkcjonowania obecnego zarządu TVP nie spodziewałbym się szybkich zmian. Myślę, że prezes Farfał będzie rządził do następnych wyborów parlamentarnych w 2011 roku - mówi Roman Giertych były szef LPR uznawany przez wielu za szarą eminencję budynku przy ul. Woronicza.

Pięciolatek przysypany piachem

Pięciolatek przysypany w piaskowni w Badrzychowicach (woj. świętokrzyskie). Chłopiec trafił do szpitala specjalistycznego w Kielcach.

Matka Boska eksmitowana

Pani Helena, emerytka z Rzeszowa na swojej działce postawiła figurkę Matki Boskiej. To nie spodobało się prezesowi ogródków działkowych, który kazał figurkę usunąć, a pani Helenie opuścić działkę.