Sikorski wdzięczny prezydentowi

Na linii MSZ-Pałac Prezydencki nie ma konfliktu, choć mówili o nim w ostatnich dniach prezydenccy urzędnicy - zapewniał w "Kropce nad i" minister spraw zagranicznych. - Przedstawiłem ostatnio szereg nominacji dla ambasadorów, które prezydent podpisał i jestem za to wdzięczny - powiedział Sikorski.

Fakty TVN: Cimoszewicz dzwoni w imieniu Tuska

- Włodzimierz Cimoszewicz dzwonił w imieniu Donalda Tuska do Jerzego Hausnera z propozycją, by ten kandydował do Rady Polityki Pieniężnej - dowiedziały się "Fakty" TVN. Może to być dowód, że współpraca między Cimoszewiczem a Tuskiem się zacieśnia, a były minister w praktyce już dołączył do drużyny premiera.

Staniszkis: Lech Kaczyński może wygrać

Jeśli Donald Tusk wybierze fotel premiera i wystawi innego kandydata, rosną szansę Lecha Kaczyńskiego - bo Polacy nie będą chcieli oddać całej władzy PO - uważa Jadwiga Staniszkis. Według socjolożki, na rzecz obecnego prezydenta pracuje... komisja hazardowa

Prokuratura ściga dziennikarzy

Prokuratura Okręgowa w Krakowie chce postawić dwóm dziennikarzom zarzuty dotyczące ujawnienia informacji ze śledztwa. Dziennikarz śledczy Mariusz Gierszewski (Radio Zet) został już wezwany przez śledczych w charakterze podejrzanego. Grożą mu 2 lata więzienia.

Obraz dla G. Nie łapówka, a "hołd artysty dla artysty"

Doktor Mirosław G. nie domagał się łapówek. Nie chcieli ich też inni pracownicy jego oddziału, na którym panowała zresztą bardzo serdeczna atmosfera - zeznawali zgodnie we wtorek przed sądem świadkowie w procesie byłego ordynatora oddziału kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie. Jeden z nich - Olgierd P., malarz - wręczenie obrazu doktorowi po operacji nazwał nawet "hołdem artysty dla artysty".

Za mały na rehabilitację

Mały Milan od urodzenia cierpi na autyzm. Chłopcu mogłaby pomóc rehabilitacja, ale według przepisów - nie należy mu się, bo jest... za młody. Na pomoc liczyć bowiem mogą dopiero dzieci od trzeciego roku życia, a Milan ma dwa lata.

"Super Express" kontra Tomasz Lis

- Tomasz Lis został Dziennikarzem Roku w wyniku zmowy "Poradnika Restauratora" i "Poradnika Handlowca", dlatego powinien się jej zrzec – apeluje naczelny "Super Expressu". Naczelny "Pressu", miesięcznika, który nagrodę przyznaje, odpowiada: - To żałosne, ale mamy z tym do czynienia co roku.

Szpital nie wziął sprzętu od Owsiaka

Nowoczesny ultrasonograf nieoceniony w diagnostyce onkologicznej dzieci - takie urządzenie miało znaleźć się w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Miało, ale się nie znajdzie. Sprzęt za darmo chciała przekazać placówce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szpital nie chce urządzenia, bo nie byłby w stanie go utrzymać. Rzecznik szpitala zapewnia jednak, że ostateczne "nie" wcale jeszcze nie padło.

"W prokuraturze obowiązuje zasada BMW"

Przesłuchania kandydatów na pierwszą, niezwiązaną z funkcją ministra sprawiedliwości posadę prokuratora generalnego pokazały talenty oratorskie ich uczestników. - W prokuraturze wciąż obowiązuje zasada BMW - bierny, mierny, ale wierny - stwierdził prok. Andrzej Biernaczyk z Ostrowa Wlkp. Warszawska sędzia Małgorzata Bieńkowska twierdzi natomiast, że rządzą tam "układy", "koterie" i "podziemie decyzyjne".

Nie chciał dziecka, kazał bić w brzuch

Do czego zdolny jest mężczyzna, kiedy nie chce zostać ojcem? 30-latek spod Zgierza poprosił swojego kuzyna, żeby napadł jego i jego ciężarną narzeczoną. Kobietę miał bić w brzuch.

Straszyli, że zamordują mu siostrę? "Badamy ten wątek"

60 świadków w kilkadziesiąt godzin przesłuchali gdańscy prokuratorzy badający okoliczności śmierci Artura Zirajewskiego, jednego z najważniejszych świadków w śledztwie dotyczącym zabójstwa gen. Marka Papały. Jak zapewnia prok. Zbigniew Niemczyk badanych jest wiele wątków, także ten dotyczący ewentualnych gróźb pod adresem Zirajewskiego. Według dziennikarzy "Uwagi" TVN sam skazany informował o tym, że dostaje pogróżki.

"Kurduple" Kaczyńskich nie obrażają

Janusz Palikot nie stanie przed sądem za to, że przed rokiem na swoim blogu nazwał braci Kaczyńskich "kurduplami". Taką decyzję podjęli we wtorek prokuratorzy z Lublina. Umorzyli śledztwo, bo w kontrowersyjnym wpisie nie dopatrzyli się "znamion czynu zabronionego".

Piesiewicz nadal chroniony

Członkowie senackiej komisji regulaminowej nie odebrali immunitetu Krzysztofowi Piesiewiczowi. Zdecydowali się zwrócić do marszałka Senatu z wnioskiem, by ten poprosił Piesiewicza o "uściślenie wniosku". Zdaniem członków komisji może on posiadać "wadę oświadczenia woli".

Jan Wejchert miałby 60 lat

60. urodziny obchodziłby dziś zmarły niedawno Jan Wejchert. Prezydent i jeden z założycieli grupy ITI zmarł 31 października ubiegłego roku.

Co ma wykształcenie Kempy do afery hazardowej?

Czy Beata Kempa jest prawnikiem czy też nie - rozstrzygnięcie tej kwestii okazało się najważniejsze dla posłów PO z komisji hazardowej. Poświęcili temu zagadnieniu sporą część przesłuchania posłanki PiS. - To uwłacza mojej godności - przekonywała posłanka.

Ukrywał się 5 lat, wpadł przez piwo

Poszukiwany 10 listami gończymi mężczyzna przez pięć lat skutecznie ukrywał się przed policją. Wpadł, bo pił piwo w miejscu publicznym, co jest wykroczeniem.

Więzień ma prawo do ślubu

Małżeństwo dla więźnia może być sposobem na resocjalizację. Paweł J. nie dostał tej szansy. Chciał wziąć ślub, na który nie zgodziły się władze więzienia. Wytoczył proces Polsce w Strasburgu i wygrał. - To naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - orzekł Trybunał.

Szukali i nie znaleźli nadużyć w CBA

Zakończony w grudniu audyt w CBA nie znalazł jak dotąd finału w prokuraturze. Materiały z kontroli przekazano premierowi Donaldowi Tuskowi - poinformował we wtorek Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

"To będzie test dla PO"

We wtorek przed komisją śledczą ds. afery hazardowej staną posłowie PiS Zbigniew Wassermann oraz Beata Kempa. To już drugie podejście do ich przesłuchania: na posiedzeniu 28 grudnia Wassermann nie zdążył złożyć zeznań w trybie tajnym, a Kempa w ogóle nie odpowiedziała na żadne pytanie. - To przesłuchanie, zarówno pana posła Wassermanna jak i moje, jest obliczone na to, by uzyskać efekt awantury politycznej - stwierdziła w TVN24 kilka godzin przed przesłuchaniem Beata Kempa.

Szczepionka przeciw AH1N1 testowana na Polakach

Szczepionka przeciwko świńskiej grypie była testowana na Polakach - ustalili dziennikarze "Superwizjera" TVN. Zgodę na to wydało wydało według nich Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o szczepionkę Focetria produkowaną przez firmę Novartis. W specjalnym komunikacie resort zaprzeczył jednak by wydano taką zgodę.

SB przeliczyła się ws. abp Kowalczyka

Abp Józef Kowalczyk - jako współpracownik wywiadu PRL - został zarejestrowany "na wyrost" - przyznały służby specjalne PRL. Duchowny okazał się dla nich nieprzydatny - pisze "Rzeczpospolita".

Ks. Popiełuszko beatyfikowany w czerwcu

6 czerwca ksiądz Jerzy Popiełuszko zostanie wyniesiony na ołtarze, podał dziennik "Polska". - Oficjalnie decyzja zostanie ogłoszona jeszcze w styczniu - powiedział gazecie arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Koniec Komisji Majątkowej

Do końca roku Kościół odzyska od państwa wszystko, co stracił w PRL, a działająca od 20 lat kościelno-rządowa Komisja Majątkowa MSWiA zakończy swoją pracę - zapowiada "Rzeczpospolita".

Rusza wybór Prokuratora Generalnego

Dziś Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczyna wysłuchanie kandydatów na Prokuratora Generalnego. Na stanowisko chętnych jest 16 prokuratorów i sędziów. Rada ma przedstawić prezydentowi dwie osoby do wyboru. Nowy Prokurator Generalny rozpocznie urzędowanie od kwietnia.

Polacy jedzą chemię

Czekolada o smaku truskawkowym, zrobiona z buraków czy indyk w galarecie z fragmentami piór - to tylko niektóre z produktów, na które natrafili inspektorzy inspekcji handlowej badając koszyk 32 produktów, jakie Polacy kupili na święta.

Polskie F16 na "dyżurze bojowym"

Przez całą dobę muszą czuwać, by w razie potrzeby ciągu 15 minut poderwać maszynę do lotu. Piloci F-16 z eskadry w Łasku rozpoczęli w poniedziałek dyżur bojowy w tzw. narodowym systemie obrony powietrznej.

"Do wyborów raport komisji hazardowej zwietrzeje"

Pracę posłów PO w komisji hazardowej ocenia "bardzo wysoko" a kłótnie na niej wynikają z tego, że "polityka jest pełna napięć". Zdaniem Sławomira Nowaka ważne jest jednak by tych napięć nie obserwować w przededniu walki wyborczej, bo wtedy komisja mogłaby się stać "narzędziem w politycznej walce". - Dlatego jej prace trzeba zakończyć jak najszybciej. Wtedy do wyborów raport komisji zwietrzeje - ocenia wiceszef klubu PO.