"Młody chemik" zatrzymany. Konstruował bomby

Zbierał łatwopalne i wybuchowe substancje, zamawiał związki chemiczne i tworzył w mieszkaniu bomby o dużej sile rażenia. Potem 20-latek sprawdzał ich działanie w odludnych miejscach w okolicach Prudnika. Został zatrzymany przez policję.

Początek końca dymka w Polsce

Zakaz palenia w pubach i restauracjach, a palarnia w pracy zależna od dobrej woli pracodawcy – przyjęte przez komisję zdrowia przepisy nie zachwycą palaczy. Na paczkach zapewne pojawią się też drastyczne zdjęcia, ale o tym zdecyduje resort zdrowia. - Jest wola i pomysł, ale decyzji jeszcze nie ma - mówi portalowi tvn24.pl rzecznik ministerstwa.

Prokurator Generalny? Są dwa nazwiska

Prokurator Krajowy Edward Zalewski i sędzia z Krakowa Andrzej Seremet - między tymi nazwiskami będzie wybierał prezydent nominując Prokuratora Generalnego. Oficjalne wyniki ogłosił szef KRS, sędzia Stanisław Dąbrowski. KRS dokonała wyboru spośród 16 zgłoszeń: 11 prokuratorów i pięciu sędziów.

"Paskiem zaczepiłam o coś w aucie, a on mnie wlókł"

W maju 2009 r. Łukasz N. celowo wjechał swoim "maluchem" w 16-letnią rowerzystkę. - Uderzył we mnie, ja się zaczepiłam o coś w aucie, a on mnie wlókł - zeznawała w czwartek dziewczyna. Przed olsztyńskim sądem właśnie rozpoczął się proces. N. jest oskarżony o usiłowanie zabójstwa.

L. Kaczyński zaprosił Miedwiediewa do Auschwitz

Lech Kaczyński zaprosił do Polski Dmitrija Miedwiediewa. Rosyjski prezydent miałby wziąć udział w uroczystościach 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Międzynarodowe uroczystości zaplanowano na 27 stycznia.

"To zamach na komisję"

Beata Kempa komentuje zapowiedź zgłoszenia przez PO zastrzeżeń wobec kandydatury jej i Zbigniewa Wassermanna do hazardowej komisji śledczej. - To zamach na komisję - uważa posłanka PiS i ocenia, że Platforma dąży do rozwiązania prac śledczych. Mirosław Sekuła powiedział natomiast, że jego zdaniem Wassermann powinien zostać ponownie przesłuchany.

Policja ma nareszcie foteliki

Niebawem na drogi Mazowsza wyjadą radiowozy zaopatrzone w foteliki dla dzieci. Dzięki nim, maluchy przewożone przez funkcjonariuszy będą bezpieczniejsze. Władze zaznaczają: - Chcielibyśmy, aby były wykorzystywane jak najrzadziej.

Nie ma problemu pacjentów. Co jest? "Zła interpretacja"

- Nie ma, nie było i nie będzie rozporządzenia ministra, które ograniczałoby do jednego miejsca w województwie dostęp do chemioterapii niestandardowej - zapewnia wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Co więc spowodowało chaos na wielu oddziałach onkologii? Według szefa NFZ, dyrektorzy i lekarze, którzy "źle zinterpretowali nowe przepisy". Ministerstwo "zagrożenie interpretacyjne" zauważyło. Tyle, że dopiero 30 grudnia. Dwa dni przed wejściem w życie przepisów.

Prezydent o członkach Rady: nikt mi nie odmówił

"Ponadpolityczna" Narodowa Rada Rozwoju, powołana przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, rozpoczęła obrady. Ma opracowywać rozwiązania prowadzące do stabilnego rozwoju kraju. W jej skład wchodzi 44 ekspertów z dziedziny ekonomii, socjologii, demografii i finansów publicznych. Prezydent zapewnia: to nie jest element kampanii wyborczej.

Onkolog: Nie mogę przyjąć pacjentów

Dramat pacjentów trwa. Choć resort zdrowia wycofał rozporządzenie ograniczające możliwość stosowania tzw. chemioterapii niestandardowej, onkolodzy nie mogą prowadzić dalej leczenia. Powód? - Nie mamy rozporządzeń na piśmie, uprawniających do zaoferowania takiej terapii - tłumaczy w TVN24 prof. Cezary Szczylik z kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

"Ci chorzy nie przyjdą pod Sejm rzucać kamieniami"

Kto odpowiada za chaos i odprawianie z kwitkiem chorych z rakiem, którzy wymagają terapii niestandardowej? NFZ wskazuje na ministerstwo zdrowia, resort na Narodowy Fundusz. Zdaniem byłego ministra zdrowia Marka Balickiego odpowiedzialność powinna spaść na Ewę Kopacz, która ma nadzorować NFZ, i nową ustawę wprowadzającą koszyk świadczeń refundowanych. - Chaos, chaos, chaos - dodaje poseł i lekarz Bartosz Arłukowicz.

Wpadł pod pociąg. Przeżył.

O niezwykłym szczęściu w nieszczęściu może mówić 40-letni mieszkaniec Leszna, który w środowy ranek wpadł pod pociąg. Nad mężczyzną przetoczył się cały skład ekspresu, ale oprócz złamania żeber i kilku siniaków, nic mu się nie stało.

Gimfibią do szkoły

Nie tylko gimbusem, ale także wojskową amfibią - tak dzieci ze wsi Bużyska na Mazowszu jechały dzisiaj do szkoły. Ich wioska wciąż jest odcięta od świata przez wezbrane wody Bugu.

Niemiecka punktualność kontra polska nostalgia

Niemieckie koleje wkrótce pojawią się w Polsce. Na początku będą jeździć tylko na kilku trasach i ściśle współpracować z naszym InterCity, ale za kilka lat chcą mieć już 1/3 rynku. Reporter programu "Polska i Świat" postanowił sprawdzić, jak te plany podobają się pasażerom.

Polacy rewidują ewolucję. Mają więcej rewelacji

Odkrycie śladów czworonożnego zwierzęcia sprzed milionów lat, które dało im okładkę prestiżowego magazynu naukowego "Nature", to dopiero początek. Polscy naukowcy zapowiadają w TVN24, że mają coś jeszcze do pokazania.

Chorzy cierpią przez zarządzenie, którego... nie było?

- Pacjenci chorzy na raka i leczeni "chemioterapią niestandardową" mogą liczyć na taką samą pomoc, jak w 2009 roku - zapewnia wiceminister zdrowia Marek Twardowski. "Fakty" ujawniły, że wielu chorych na raka od stycznia straciło możliwość leczenia. Ewa Kopacz zapewnia jednak, że feralne rozporządzenie, na podstawie którego NFZ wydało zarządzenie cofnięte zostało już 1 stycznia i "w praktyce" nie weszło w życie. Dla chorych, płaczących przed kamerą "Faktów", weszło na pewno.

Unia bierze się za naszą ustawę hazardową

Wiceszef Komisji Europejskiej Guenter Verheugen polecił podwładnym, by sprawdzili, jak w Polsce uchwalano ustawę hazardową i czy nie narusza ona unijnych przepisów. W liście do Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych Verheugen napisał, że do tej pory KE nie dostała polskich przepisów. Jeżeli okaże się, że ustawa wymagała notyfikacji, rządowy plan walki z hazardem może lec w gruzach.

Karambol w Trójmieście

Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu czterech samochodów osobowych na trójmiejskiej obwodnicy. Na miejscu natychmiast utworzył się korek. Przez kilka godzin droga w obie strony była całkowicie zablokowana.

Źle nas leczą, będzie gorzej

Co trzeci pacjent twierdzi, że coraz trudniej mu się dostać do lekarza specjalisty - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Tymczasem dyrektorzy szpitali nie zostawiają złudzeń: będzie jeszcze gorzej.

Zirajewskiego zabił brak leku?

Główny świadek w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały, Artur Zirajewski, zmarł, bo przestał dostawać lek przeciwzakrzepowy? Według "Gazety Wyborczej" m.in. taka teza znalazła się w raporcie na temat jego śmierci w więzieniu. Dokument ma być gotowy w piątek.

Nowi kontrolerzy prześwietlą szkoły

Za dwa miesiące do polskich szkół zapukają zupełnie nowe kontrole. Po raz pierwszy pracę szkół będą oceniać nie pracownicy kuratorium, a specjalnie przeszkoleni dyrektorzy placówek oświatowych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Przeskanuje cię prywatny ochroniarz

Państwo zamiast zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo na lotniskach, chce je ograniczyć - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Kontrolą pasażerów mają zająć się prywatne firmy ochroniarskie, opłacane przez porty lotnicze. Dotąd robią to funkcjonariusze Straży Granicznej.

Matura nie w maju, tylko w czerwcu?

Uczniowie dostali od ministerstwa kolejny dzień wolny w maju, w czasie matur. To nie podoba się dyrektorom liceów, którzy proponują: przesuńmy je na czerwiec - pisze "Dziennik Polski".

Policja ściga, ale problem jest

W Polsce odpowiadamy za przywłaszczenie autorstwa, za rozpowszechnianie, a nie za samo ściąganie z Internetu pliku wideo czy muzycznego - powiedziała w programie "24 Godziny" mł. asp. Agnieszka Hamelusz, odnosząc się do problemu piractwa internetowego. Zdaniem krytyka muzycznego Roberta Leszczyńskiego powinniśmy płacić za muzykę w Internecie.

Wałęsa nie zostanie słońcem Peru

Ból kręgosłupa przeszkodził Lechowi Wałęsie w podróży do Peru. Były prezydent miał rozpocząć swoją wizytę w Ameryce Południowej w sobotę.

"Krzyż nie wpływa na stanowiska radnych"

- Krzyż nikomu nie szkodzi, wręcz łagodzi obyczaje – uważa prezydent Świnoujścia. – Ale obraża moje poglądy religijne oraz godzi w moją wolność wyznania – odpowiada mieszkaniec tego miasta. Obaj spotkają się w sądzie, niewykluczone, że ostatecznie w Strasburgu.

Marzenie o domu rozbija się o wirtualny słup

Już trzy lata trwa walka Daniela Witana z urzędnikami gminy Siedlce. Ma ładną działkę pod miastem, nie może wybudować na niej domu. Na przeszkodzi stoi linia wysokiego napięcia. Linia wirtualna, bo istnieje w tym miejscu tylko na rysunkach urzędników.

Owsiak: lekarze się pogorszyli

- To dla mnie niemiłe - tymi słowami Jurek Owsiak w "Faktach po Faktach" skomentował sprawę warszawskiego szpitala dziecięcego, który odmówił przyjęcia sprzętu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Podejrzewam, że 18 lat temu, lekarze powiedzieliby: mistrzu, super! Mamy sprzęt! Damy sobie radę. Zdaniem Owsiaka przez te 18 lat lekarze się pogorszyli.

"Problemem komisji jest Schetyna, nie Wassermann"

Problemem komisji hazardowej nie są posłowie Kempa i Wassermann, a Grzegorz Schetyna - uważa Joachim Brudziński. Poseł PiS w "Kropce nad i" stwierdził, że wszystkie działania PO wokół komisji śledczej są wykonywane za wiedzą i zgodą premiera Tuska.

"Tata kazał mi się odwrócić"

9-letni Jacek był świadkiem śmierci matki, którą miał zamordować jego ojciec wraz z kochanką. Chłopiec najpierw zeznał, że jego rodzinę porwano - tak mu kazał mówić ojciec. Później 9-latek swoje zeznania zmienił. - Stałem kawałek obok samochodu, tata kazał mi się odwrócić i nie patrzeć - mówił. Sprawę, w której proces trwa od grudnia, prześledzili reporterzy "Uwagi" TVN.