"Jesteśmy śmiesznym krajem"

Poniedziałkowa prasa nie zostawia suchej nitki na polskich politykach za nasze wystąpienie na jubileuszowym szczycie NATO. "Przegrywamy naszą pozycję w Europie", "Polska zawaliła sprawę Sikorskiego" - komentują publicyści.

Na tropie "bestii"

Dodatkowe patrole, służby miejskie postawione na nogi, łowczy w gotowości - tym razem w Bytomiu, gdzie widziana była "bestia", czyli od tygodni poszukiwany drapieżnik. Informacje o zlokalizowaniu zwierzęcia dostaliśmy na platformę kontakt TVN24.

Instytut ks. Jankowskiego do likwidacji

Instytut im. ks. Henryka Jankowskiego wkrótce zostanie zlikwidowany - pisze "Gazeta Wyborcza". Powód? Ogromne zadłużenie. Cześć wierzycieli została spłacona, pozostali czekają jeszcze na swoje pieniądze. Instytut dwoi się i troi, żeby je znaleźć.

Kurtyka: Nie sugerowano mi dymisji

Nie spotkałem się z sugestiami, że sam mam się podać do dymisji - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" prezes INP Janusz Kurtyka. Zapewniając, że jest gotów odeprzeć każdy merytoryczny zarzut, zastrzega: - Instytut na pewno nie jest i nie będzie partyjną przybudówką.

Czworo przeciw "Misiakom"

Będą strzec etyki oraz parlamentarnej moralności posłów i senatorów. Cel? Nie dopuścić do tego, by powtórzyła się "afera Misiaka" i posądzanie członków PO o konflikt interesów. W partii służbę zaczyna właśnie pełnić zespół antykorupcyjny. Poprowadzi go Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Europosłowie PO najbardziej zapracowani

Jacek Saryusz-Wolski, Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski - to według rankingu Instytutu Kościuszki najbardziej aktywni polscy europarlamentarzyści. Przedstawiciele PO w badaniu wypadają najlepiej i na głowę biją europosłów PiS.

W porwanie Olewnika wrabiał jego ojca i siostrę

To Jacek K., aresztowany niedawno ws. uprowadzenia Krzysztofa Olewnika, kierował śledztwo na ślepe tory i podrzucał tropy, które miały wskazywać jako mocodawców porwania ojca i siostrę biznesmena - dowiedział się "Dziennik". - Nie jestem tym zaskoczony - komentuje informacje gazety Włodzimierz Olewnik.

Orzekł, jak zginął Pyjas. Ale ciała nie widział

To on w 1977 roku wydał opinię, że Stanisław Pyjas zmarł na skutek upadku ze schodów. Dziś prof. Zdzisław Marek przyznaje jednak, że to jego współpracownicy dokonali sekcji zwłok, a on tylko podpisał się pod dokumentem. Dodaje też, że nigdy nie widział zwłok Pyjasa. - Możliwe, że on chce teraz zrzucić winę na innych - komentuje zeznania prof. Marka Bronisław Wildstein, przyjaciel zmarłego studenta.

"Michelle Obamie czasami przydałaby się lekcja stylu"

Za krótkie spódnice i za często pokazywany "amerykański luz"? - Czasami tak - mówi o Pierwszej Damie USA Jolanta Kwaśniewska. Zdaniem byłej prezydentowej, Michelle Obama musi jeszcze trochę popracować nad swoim stylem i salonowym zachowaniem. Ale i tak czeka ją świetlana przyszłość.

"Skończmy ze spektaklem, nie ujawniajmy dokumentów"

Odtajniać - nie odtajniać? To kolejna wątpliwość, która zaprzątnęła głowy polityków przy okazji konfliktu rządowo-prezydenckiego. Szef Kancelarii Prezydenta chce ujawienienia notatki z rozmowy Donalda Tuska z Andersem Fogh Rasmussenem, a Sławomir Nitras (PO) wspierany przez Jerzego Szmajdzińskiego (SLD) i Pawła Kowala (PiS) apeluje "do decydentów": Skończmy z tym spektaklem, nie ujawniajmy już żadnych dokumentów!

Kownacki: Odtajnić notatkę z rozmowy Tusk-Rasmussen

- Jest notatka, z której wynika, że Anders Fogh Rasmussen nie minął się z prawdą mówiąc, że Donald Tusk go popiera. Rano poproszę o jej odtajnienie - zapowiedział w wieczornym "Magazynie 24 godziny" szef kancelarii prezydenta Piotr Kownacki.

Sikorski: prezydent nie ugrał nic

Radosław Sikorski robiąc dobrą minę do złej gry uznał bilans szczytów NATO i UE-USA za korzystny dla Polski. Zdaniem ministra, Polska mogłaby osiągnąć o wiele więcej, gdyby nie błędy prezydenta, jego kancelarii i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wypowiedź szefa tego ostatniego skwitował krótko: "żenujące".

Wybuch gazu w aucie. 7-latka mocno poparzona

Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło w niedzielę do szpitala po tym jak w samochodzie, w którym się znajdowali wybuchł gaz. Najprawdopodobniej zawiniła nieszczelna instalacja w bagażniku auta.

Gwiazda polskiej piłki chce do PE

Zna trzy języki, ma obycie i wiele znajomości. O kim mowa? O Włodzimierzu Smolarku, który właśnie przyjął propozycję SdPl kandydowania do Parlamentu Europejskiego. "Piłkarskiego" kandydata mają wspierać w kampanii syn i dawni koledzy z boiska.

Adwokat musi umieć mówić

Adwokat musi umieć argumentować przed sądem, więc zniesienie egzaminów ustnych na aplikacje to błąd. Tak uznała Naczelna Rada Adwokacka, która na zakończonym w niedzielę posiedzeniu plenarnym rady zdecydowała o zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego nowych przepisów.

Kaczyński czeka na dementi

Prezydenta nie obowiązują, żadne instrukcje - przypomina Jarosław Kaczyński i apeluje do premiera o dementi wypowiedzi jednego z jego "przybocznych". Chodzi o wypowiedź Zbigniewa Chlebowskiego, który groził głowie państwa Trybunałem Stanu.

Z palmami do kościoła

Z palmami przybędą dzisiaj do kościołów wierni w całej Polsce, a także w różnych zakątkach świata. W ten sposób niedzielą palmową rozpocznie się Wielki Tydzień - upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu. W Watykanie Benedykt XVI odprawił mszę, którą poprzedziło poświęcenie palm i gałązek oliwnych. - Nie ma udanego życia bez poświęcenia - mówił w homilii papież.

Prezydent: na oczy nie widziałem sugestii rządu

Słowo prezydenta przeciw słowu szefa MSZ. Lech Kaczyński powiedział w niedzielę, że "na oczy nie widział" żadnych sugestii rządu dotyczących wyboru nowego sekretarza NATO na szczycie Sojuszu we Francji i w Niemczech.

Sikorski ujawnił rządowe instrukcje na szczyt NATO

Instrukcję rządową przekazaną Kancelarii Prezydenta przed szczytem NATO pokazał dziennikarzom minister Radosław Sikorski. To odpowiedź na stwierdzenie Lecha Kaczyńskiego, że szef MSZ rzucił mu tylko "kilka zdań wśród dowcipów".

"Premier Tusk nie poparł Rasmussena"

- Donald Tusk nie poparł kandydatury Andersa Fogh Rasmussena na stanowisko szefa NATO – zapewnił w programie "Kawa na Ławę" Stefan Niesiołowski (PO), powołując się na osobistą rozmowę na ten temat z premierem. W sobotę prezydent Lech Kaczyński ujawnił, że Rasmussen mówił mu o poparciu polskiego premiera dla jego kandydatury. Nowy szef NATO kłamczuszkiem? – pytał Tadeusz Cymański (PiS). – To trzeba wyjaśnić - uznał Władysław Stasiak z Kancelarii Prezydenta.

Miller chwali prezydenta Kaczyńskiego

Prezydent Lech Kaczyński zachował się przytomnie i słusznie ws. wyboru szefa NATO. Nie posłuchał bowiem podszeptów złych języków i nie zablokował kandydatury Andersa Fogh Rasmussena - ocenił w TVN24 były premier Leszek Miller.

Zdzwonimy się... w samolocie!

Uzależnieni od komórek mogą być spokojni - podczas podróży samolotem wreszcie nagadają do woli. Ale dotyczy to tylko 27 europejskich samolotów, które wyposażono w rozwiązania techniczne pozwalające na korzystanie z komórek podczas lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej. Na pocieszenie - do końca 2009 roku ma ich być dwa razy więcej.

Poznańskie misterium w hołdzie JPII

Kilkadziesiąt tysięcy osób zgromadziło się przed Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli, aby obejrzeć jedno z największych w Europie Misteriów Męki Pańskiej. W tym roku widowisko dedykowane było Janowi Pawłowi II i zatytułowane "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi".

Kobieta w ciąży ranna w wypadku

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na Podkarpaciu. W Olszanicy koło Leska jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne. Wśród nich kobieta w ciąży.

Płażyński odmówił PO

Niegdyś jeden z trzech tenorów - założycieli Platformy Obywatelskiej, dzisiaj nie chce być jej kandydatem w wyborach. Maciej Płażyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że odmówił startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list PO.

Czarnecki: premier spalił kandydaturę Sikorskiego

To premier jest odpowiedzialny za "spalenie" kandydatury Radosława Sikorskiego na szefa NATO - ocenił Ryszard Czarnecki (PiS) w "Magazynie 24 godziny". W dyskusji na temat wyboru szefa Sojuszu brali też udział Tadeusz Iwiński (SLD) i Adam Szejnfeld (PO).

"To Tusk poparł Rasmussena"

Lech Kaczyński nie wykonał instrukcji rządowych na szczycie NATO? - Nieprawda, zrealizował je w 100 procentach - mówił przekornie w "Magazynie 24 Godziny" Aleksander Szczygło. Jak argumentował "ma informacje skądinąd", że Anders Fogh Rasmussen mówił prawdę, informując naszego prezydenta, że Donald Tusk udzielił poparcia jego kandydaturze na szefa Sojuszu. - Jaką taktykę chciał stosować premier obarczając Lecha Kaczyńskiego za to, co sam zrobił wcześniej? - pytał retorycznie szef BBN.

Cała Polska obrywa za brak podpisu prezydenta

- Nie rozumiem ich - tak przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering skomentował fakt, że Polska wciąż nie podpisała ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Ze złożeniem podpisu wciąż zwleka Lech Kaczyński, który chce zaczekać na wyniki drugiego irlandzkiego referendum w sprawie ratyfikacji. Konsekwentnie powtarza jednak, że nasz kraj nie będzie przeszkodą w ratyfikacji.

PO bierze się za IPN. "Nie będzie ideologicznym mieczem"

Zmiana ustawy o IPN to walka o jego odpolitycznienie, czy próba odcięcia społeczeństwa od wiedzy? PO zapowiada, że zmieni ustawę by Instytut "nie był ideologicznym mieczem", a PiS - ustami swojego prezesa - krzyczy, ze Platforma kontynuuje zamach na wolność słowa. Sprawa jest już przesądzona - projekt nowelizacji trafi do marszałka w najbliższych tygodniach.

Premier o kontroli na UJ: błąd, nadgorliwość

Barbara Kudrycka odwołała kontrolę na Uniwersytecie Jagiellońskim, bo zażądał tego premier. - Czasem na zło chcemy zareagować nadgorliwością i wtedy niektórzy urzędnicy błądzą. To był błąd - tak o decyzji minister nauki, która jeszcze w czwartek chciała kontrolować wydział historii UJ, mówił w sobotę Donald Tusk. - To dobra wiadomość - komentuje Jarosław Kaczyński. Ale nie dla Kudryckiej. PiS oczekuje jej odwołania.