Tusk w końcu powie, co myśli o TVP

Katastrofa w kopalni "Wujek-Śląsk", walka o władzę w TVP i wycofanie się Amerykanów z budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce - na pytania o najważniejsze wydarzenia ostatnich dni będzie odpowiadał TVN24 już o 9.15 premier Donald Tusk.

Policjant w notesie herszta porywaczy

W notatniku porywacza Krzysztofa Olewnika, Wojciecha Franiewskiego, gdańska prokuratura znalazła numer telefonu byłego policjanta - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Śledczy ustalili, że funkcjonariusz to brat byłego wiceszefa Agencji Wywiadu w rządzie SLD.

Lewica doniesie na PL.2012

SLD zarzuca spółce PL.2012, że ta marnuje publiczne pieniądze. Zdaniem lewicy wydawanie co miesiąc 60 tys. na usługi prywatnej kancelarii prawnej to zbytnia rozrzutność. Posłowie tej partii zamierzają w związku z tym złożyć doniesienie do prokuratury oraz zawiadomić CBA i NIK - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Minister sportu jednak problemu nie widzi.

Za prywatne studia zapłaci państwo?

Rektorzy prywatnych uczelni chcą dopłat z budżety państwa do czesnego dla swoich studentów - donosi "Rzeczpospolita". Ich zdaniem zwiększy to konkurencję na rynku szkolnictwa wyższego. Ze swoją prośbą wystąpili już do minister nauki Barbary Kudryckiej, a ta nie mówi "nie".

Walka o skórę, walka o życie

Przez skórę oddychamy, dzięki niej czujemy dotyk i ból. Gdy jest poparzona, burzy całą gospodarkę organizmu. Chorym na pomoc przychodzi - korzystająca z najnowocześniejszych technik - medycyna poparzeniowa. Specjaliści jednak podkreślają: jest ona jedną z najtrudniejszych dziedzin lekarskich.

"Jeśli nie będziemy rozmawiać, dojdzie do wojny domowej"

Grzegorz Napieralski przekonuje, że jego partia nie zawarła koalicji z PiS. - Chcecie wmówić Polakom nieprawdziwą koalicję. Coś, czego nie ma - powiedział do prowadzących program "Teraz My". Chwilę później oświadczył jednak, że jeśli partie w parlamencie nie będą ze sobą rozmawiać, to dojdzie do wojny domowej.

Zostaw auto w domu – daj odpocząć środowisku

We wtorek, po raz jedenasty, na całym świecie obchodzony jest światowy dzień bez samochodu. Swoje "cztery kółka" zostaw więc na parkingu, a do pracy przejdź się na piechotę, pojedź rowerem albo komunikacją miejską. W tej ostatniej dzisiaj nie musisz kasować biletu.

"Słowa Kownackiego to wyraz frustracji"

Absurd - tak Małgorzata Bochenek podsumowuje doniesienia, jakoby to przez nią z Kancelarii Prezydenta odszedł Piotr Kownacki. - Z ministrem Kownackim współpracowało mi się bardzo dobrze – zastrzega prezydencka minister na łamach "Rzeczpospolitej".

Za mandat jak za lodówkę - zapłacisz kartą

Czy już niedługo mandaty za przekroczenie prędkości, śmiecenie czy zakłócanie ciszy nocnej będziemy mogli opłacać kartą kredytową? Takie rozwiązanie proponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - pisze "Metro".

"Taniec trwał mniej niż minutę" "Prezydent wyłączył sumienie"

- To było coś okropnego. (...) Myślę, że prezydent, żeby pójść na te czastuszki wiejskie i się tam bawić, być w świetnym humorze i tańczyć, musiał wyłączyć sumienie - ocenił ostro w programie "24 godziny" poseł PO Kazimierz Kutz "taneczną wpadkę" Lecha Kaczyńskiego. Głowy państwa przed zarzutami broni jednak szef BBN Aleksander Szczygło: - To czepianie się wszystkiego, co robi prezydent. Bez względu na to, co by zrobił, i tak byłby krytykowany.

Wenderlich: PO broni neofaszysty

- Platforma Obywatelska dała Farfałowi carte blanche, więc pewnie będzie się przywiązywał pasami do fotela - powiedział Jerzy Wenderlich z SLD w programie "24 Godziny". - Nie chcemy skoku na media publiczne, nie mieszajcie nas w to - odpierał Sławomir Nitras (PO)

Kontrole mogą być niezapowiedziane. Czemu nie są?

Kontrole w kopalniach mogą być niezapowiedziane - deklarował w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister sprawiedliwości. Jak tłumaczył doraźne kontrole pod ziemią możliwe są wówczas, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie górników.

Plaga napadów na banki w Krakowie

Kraków walczy z plagą napadów na banki. W poniedziałek w Nowej Hucie zamaskowani rabusie okradli dwa oddziały banków. Według policji, napady nie były ze sobą powiązane. Bandyci zrabowali łącznie około 40 tysięcy złotych.

Rozłam wśród kupców. Prezes pod obstrzałem

Dwa miesiące po przejęciu przez miasto hali KDT, handlarze znów protestują. Tym razem nie są już jednak tak zgodni, jak przy obronie blaszaka. Część nadal "trzyma się" prezesa spółki KDT Dariusza Połecia. To oni protestowali dziś w południe przed ratuszem. Druga grupa czuje się oszukana przez zarząd - przeciwko jego decyzjom protestowali na placu Defilad.

"Może zabronić mi mówienia słowa: Kaczyński?"

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego (PiS) za nieuprawnione sugestie, że b. premier miał wpływ na powstanie książki IPN "SB a Lech Wałęsa; przyczynek do biografii" - orzekł warszawski sąd. - Może już w ogóle zakazać mi pod karą biczowania wypowiadania słowa "Kaczyński"? - ironizował Niesiołowski komentując wyrok.

Kopalnie o kontrolach wiedzą wcześniej

Czy kontrole w kopalniach są zapowiadane z wyprzedzeniem? Wyższy Urząd Górniczy wyjaśnia, że dyrektor kopalni wie o przyjeździe inspektorów WUG kilka godzin przed kontrolą. - My nie mamy takiej możliwości jak policja, która stawia radiowóz i mierzy prędkość w dowolnym miejscu i czasie - tłumaczą przedstawiciele WUG.

Zmarł 14. górnik z "Wujka-Śląsk"

Lekarzom ze szpitala w Łęcznej nie udało się uratować 44-letniego górnika poparzonego w wypadku "Wujek-Śląsk". Mężczyzna miał oparzone ciało w 80 proc. W szpitalach nadal pozostaje kilkudziesięciu poszkodowanych. Stan dwóch górników jest krytyczny.

Tajemnicza śmierć chłopca na boisku

Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok nie wyjaśniła śledczym przyczyn śmierci 13-letniego Sebastiana. Chłopak zmarł w piątek w Zarzeczanach (podlaskie) podczas szkolnych zawodów sportowych.

Zuchwały napad: torebka albo życie

Zuchwały napad w poniedziałkowe popołudnie w centrum Opola: młody napastnik zagroził kobiecie nożem i zabrał jej torebkę. Jednak po brawurowym pościgu mężczyzna został zatrzymany.

Farfał zwolniony dyscyplinarnie. I do prokuratury

- To jest pierwszy przypadek w cywilizowanym życiu gospodarczym, kiedy prezes się okopał - tak o sytuacji wokół TVP i Piotrze Farfale mówił wybrany w sobotę na nowego p.o. prezesa Bogusław Szwedo. I zapowiedział, że we wtorek złoży do prokuratury doniesienie na Farfała.

Policja zlikwidowała "egzotyczne uprawy"

Trzy plantacje konopi indyjskich zlikwidowali lubuscy policjanci. Co ciekawe, "plantatorami" byli... Wietnamczycy. Policjanci zatrzymali sześciu obywateli Wietnamu, pięciu z nich trafi na trzy miesiące do aresztu.

"Ten przepis konsekwentnie osłabia państwo"

Lech Kaczyński uważa, że trzeba zmienić prawo, by zapobiec katastrofom podobnym jak w "Wujku-Śląsk". - Ja w tej chwili nie chcę oceniać, co się wydarzyło w kopalni, ale niektóre informacje, które płyną ze Śląska, brzmią wręcz przerażająco - mówił Lech Kaczyński podczas wręczenia nominacji w Pałacu Prezydenckim. Na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta mianowana została Bożena Borys-Szopa.

Czego Szakal szukał w Polsce?

"Carlos" lub "Szakal" - pod takimi pseudonimami znany jest jeden z najgroźniejszych żyjących terrorystów świata, Iljicz Ramirez Sanchez. W organizowanych przez niego zamachach zginęły setki osób. W jego działalności są też polskie wątki. Autorom programu "Superwizjer" udało się z "Carlosem" porozmawiać.

Przybywa pytań bez odpowiedzi ws. katastrofy w kopalni

Trzy dni po tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" mnożą się pytania o przyczyny i okoliczności śmierci 13 górników. Wiele wskazuje na to, że pod ziemią dochodziło do poważnych nieprawidłowości: oszukiwania metanomierzy i zacierania śladów, które mogłyby poprowadzić śledczych do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Bliscy rozpoznali 8 górników

Są wyniki sekcji zwłok górników zmarłych w tragicznym wypadku w kopalni "Wujek-Śląsk". 11 udusiło się tlenkiem węgla, jedna osoba się wykrwawiła, a ostatni mężczyzna zmarł na skutek wstrząsu pooparzeniowego - poinformowała prokuratura okręgowa w Katowicach.

Wybiło czujniki. „Ryzyko było akceptowalne”

W nocy na dzień przed katastrofą w „Śląsku” liczniki metanu wybiło dwa razy, prąd się odłączył. Połączono go z powrotem, a ludzi posłano nazajutrz do pracy. A żadne zgłoszenia o stanie liczników nie zostało najprawdopodobniej zarejestrowane. Dlaczego? Bo nie było sytuacji alarmowej – tłumaczy rzecznik kopalni "Wujek-Śląsk" inż. Andrzej Bielecki.

"Wcześniej czy później na Woronicza wejdziemy"

Ekipy wszystkich stacji telewizyjnych - poza TVP - oraz dziennikarze radiowi i prasowi tłumnie przywitali nowego p.o. prezesa Bogusława Szwedę. Zgodnie z przewidywaniami jego poprzednik Piotr Farfał nie wpuścił go do budynku TVP. - Wcześniej czy później do spółki wejdziemy - prezentował urzędowy optymizm Szwedo.

Umorzono wątki o groźbach i naciskach ws. CASY

Śledczy umorzyli jednocześnie dwa wątki śledztwa w sprawie katastrofy wojskowego samolotu CASA. Jeden z nich dotyczył pogróżek wobec brata jednego z pilotów i jego siostry. Nieznajomi mieli mu grozić i żądać, by się sprawą nie interesował. Jednocześnie po raz kolejny przedłużono śledztwo, tym razem o trzy miesiące. Samolot rozbił się w styczniu 2008 roku, zginęło 20 osób.

Dwie kopalnie, jeden nadzór

Film pokazujący fałszowanie czujników metanu nagrano w innej kopalni, niż podał TVN - zarzuca "Rzeczpospolita". TVN24 nie informował jednak, że został on nagrany na terenie oddziału „Śląsk”, tylko w kopalni "Wujek-Śląsk" - która obejmuje oddział katowicki i ten w Rudzie Śląskiej, gdzie doszło do tragedii. A w obydwu zakładach funkcjonuje ten sam nadzór.