Olechowski jak PiS. Wierzy w czyny, nie cuda

- Obawiam się, że zły czas dla złotówki jeszcze się nie skończył. Żyjemy w regionie, który ma niską wiarygodność. Gdybyśmy przyjęli euro byłoby inaczej - mówił w programie "Piaskiem po oczach" Andrzej Olechowski były minister finansów. Jak dodał, przez najbliższe 1,5-2 lata będzie ciężko w gospodarce. - Dołek jest jednak dopiero przed nami. Wierzę w czyny, nie w cuda - powiedział Olechowski.

PO i PiS o polityce miłości wobec zwierząt

Dzielą ich partyjne szyldy, ale w sprawie zwierząt kierują się "polityką miłości". - Będziemy pracować bez kłótni - zapowiedzieli w "Faktach po Faktach" TVN24 Joanna Mucha z PO i Marek Suski z PiS z parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt. Zgodnie podkreślili też, że kastracja nie będzie głównym tematem ich pracy.

Nie zostanie wirtuozem, bo nie umie liczyć

22-letni niewidomy Daniel Rupiński z Gdańska ma wielki talent muzyczny. Mężczyzna doskonale gra na trąbce i fortepianie. Jego największym marzeniem są studia na Akademii Muzycznej, jednak na drodze do szczęścia stoją przepisy. Według nich Daniel, by dostać się na uczelnię, musi zaliczyć w liceum matematykę. A to dla niego przeszkoda nie do pokonania. Z powodu swego kalectwa nie rozumie liczb i cyfr.

Kryzys omija Warszawę

Zapowiedzi o nadchodzącym apogeum kryzysu możemy, przynajmniej w stolicy, włożyć między bajki. Kryzys w Warszawie już był, w zeszłym roku - przynajmniej tak mówią liczby. W porównaniu z rokiem 2008 liczba bezrobotnych w mieście spadła o jedną trzecią.

Kontyngent w Afganistanie bez zmian

Nie zamierzamy wysyłać do Afganistanu dodatkowych żołnierzy - oświadczył szef MON Bogdan Klich. Zaznaczył jednocześnie, że polski kontyngent nie zostanie pomniejszony.

Zawiercie marznie

Mieszkańcy Zawiercia zapewne na długo zapamiętają tegoroczną zimę. W ich domach już od dwóch dni nie ma ogrzewania. Jak się okazuje, wszystko przez feralne paliwo, które trafiło do ciepłowni i nie ma odpowiedniej kaloryczności. Usuwanie awarii może potrwać jeszcze 12 godzin. Informację dostaliśmy od zmarzniętych zawiercian na platformę Kontakt TVN24.

Premier ma zapłacić 10 tys. zł grzywny

10 tysięcy złotych grzywny musi zapłacić kancelaria premiera za to, że nie wykonała wyroku sądu w sprawie udostępnienia raportu Julii Pitery o działalności CBA. O wgląd do dokumentu zabiegał prawnik Piotr Brzozowski.

Poszło o 17 kartek?

Lech Wałęsa odwołał się od decyzji Instytutu Pamięci Narodowej. Gdański IPN odmówił udostępnienia byłemu prezydentowi dokumentów na temat jego osoby, prawdopodobnie pochodzących z lat 80. oraz 1978 r. "Rzeczpospolita" pisała w czwartek, że IPN potraktował Wałęsę jak agenta. Na fali tego zdarzenia, premier Donald Tusk nie wykluczył przyśpieszenia prac nad nową ustawą ws. IPN.

Policjant nie zapłaci grzywny za pościg

Policjant z bydgoskiej drogówki nie musi płacić grzywny za przekroczenie prędkości podczas pościgu - uznał Sąd Okręgowy w Bydgoszczy. Mężczyzna w czasie pełnionej służby chciał namierzyć pirata drogowego, jednak ten zdołał uciec. I choć zamontowany w samochodzie wideorejestrator utrwalił przebieg zdarzenia, przełożeni uznali, że złamał przepisy.

Za 3 mln zł kaucji Dochnal opuścił areszt

Marek Dochnal opuścił areszt w Mysłowicach. Prokuratura uwzględniła wpłacone w jego imieniu poręczenie majątkowe - poinformował adwokat lobbysty Jacek Gutkowski. Do ostatniej chwili nie wiadomo było czy lobbysta będzie mógł opuścić areszt, bo kaucję wpłacono w dolarach, a nie w złotówkach.

Stolica będzie miała swoją walutę

To nie nowy sposób na kryzys gospodarczy, ale promocja miasta. Stołeczni radni chcą, aby Mennica Polska wybiła denara warszawskiego. Na monecie promującej Warszawę ma znaleźć się wizerunek Fryderyka Chopina.

Kaczyński nie lubi klimatyzacji

Złą reakcją na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach argumentował Jarosław Kaczyński na antenie Radia Maryja swoją nieobecność podczas sejmowej debaty nt. kryzysu. Stwierdził też, że nie widział powodu, by słuchać ministra finansów, gdyż obawiał się impertynencji w jego wystąpieniu.

Prokuratura pochowa wystawę zwłok?

Wystawa 13 spreparowanych ciał dotarła do Polski i w sobotę ma zostać otwarta dla zwiedzających w centrum handlowym w Warszawie. Interesują się nią jednak inspektorzy sanitarni - istnieje bowiem podejrzenie, że ekspozycja łamie polskie prawo. Wiceszef GIS złożył już do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa bezczeszczenia zwłok przez organizatorów.

Gang paliwowy rozbity

Śląska policja rozbiła jeden z największych gangów paliwowych w Polsce. Fałszowane paliwo warte co najmniej 2,5 mln złotych było sprzedawane na rynkach województwa śląskiego i opolskiego.

Napad na lombard, właściciel zastrzelony

Do brutalnego napadu doszło w Krakowie. W jednym z tamtejszych lombardów klient znalazł martwego właściciela punktu. Jak się okazało, mężczyzna został zastrzelony. Trwa obława na zabójcę.

Zarzuty dla syna byłego ministra

Tomasz P., syn byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, usłyszał prokuratorskie zarzuty. Najprawdopodobniej chodzi o składanie fałszywych wyjaśnień w śledztwie dotyczącym domniemanej korupcji przy wpisywaniu iwabradyny na listę leków refundowanych.

Staruszka okradała panów w całym kraju

Odpowiadała na anonse prasowe panów potrzebujących opieki. Ale opieka 73-latki trwała zawsze krótko. Gdy dostawała klucze do domu podopiecznego, plądrowała mieszkanie i znikała. Wartość jej łupów oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Teraz wpadła.

Rekordowa koka przejęta

Rekordową ilość narkotyków przechwycili policjanci z Centralnego Biura Śledczego. W Gdańsku zatrzymali 37-letniego Milana K. posługującego się chorwackim paszportem, który w aucie miał 32 paczki (23,5 kg) kokainy. Zatrzymano także mieszkańca Śląska, w którego mieszkaniu znaleziono 7,5 kg amfetaminy i pół kilo marihuany.

Kłótnia przy narodzinach komisji

Marek Biernacki z PO - przewodniczącym, Zbigniew Wassermann - wiceprzewodniczącym. Komisja śledcza, która zbada okoliczności porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika, rozpoczęła prace. Sejm przyjął przed południem skład komisji jednogłośnie, ale i w atmosferze kłótni. Przed głosowaniem poseł Kurski ostro krytykował utrącenie kandydatury Antoniego Macierewicza.

"PiS było szantażowane"

Platforma nie chciała w komisji ds. zbadania śmierci Olewnika Antoniego Macierewicza, kandydaturę innego posła PiS - Andrzeja Dery - Prezydium Sejmu zaakceptowało bez zastrzeżeń. Oznacza to, że jeszcze w piątek rano posłowie zdecydują o składzie komisji. Sam Dera komentuje w TVN24: - PiS zostało zaszantażowane, że jeśli nie wycofa kandydatury Macierewicza, to straci miejsce w komisji.

Nowe nazwiska donoszących na Popiełuszkę

"Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki, 1982 - 1984" - taki tytuł nosi najnowsza publikacja IPN-u, która do księgarń trafi w najbliższych tygodniach. W książce ujawnione zostaną nowe nazwiska osób donoszących na kapelana "Solidarności" - w rozmowie z "Dziennikiem" zdradza historyk Jan Żaryn.

Szmajdziński: Farfał jeszcze porządzi

Dopiero w sierpniu lub wrześniu dobiegnie końca proces legislacyjny nowej ustawy medialnej - zapowiada w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (SLD). Jego zdaniem, prezydent ustawy nie zawetuje, ale istnieje obawa, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli tak się stanie, ustawa zacznie obowiązywać dopiero pod koniec roku.

Prokuratorzy Ziobry wymuszali zeznania?

Głośne krzyki, zadawanie pytań z tezą i straszenie wielokrotnymi wizytami w prokuraturze - te "skandaliczne metody przesłuchań" podwładnych ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ujawnia "Dziennik". Oskarżenia wysuwają świadkowie przesłuchiwani w sprawie afery gruntowej.

Zarzuty dla Stokłosy bezprawne

Niemiecki oryginał zgody na ekstradycję Henryka Stokłosy do Polski różni się od polskiego tłumaczenia. W związku z tym część zarzutów została postawiona byłemu senatorowi niezgodnie z prawem - informuje "Rzeczpospolita".

Gęsicka: Kaczyński uciekł przed klimatyzacją

Czwartkowa debata na temat kryzysy finansowego do czerwoności rozpaliła sejmową salę. Z ust ministra Rostowskiego padały mocne słowa, a premier przekonywał, że sytuacja Polski jest bardzo trudna. Na sejmowej sali zabrakło jednak prezesa PiS jarosława Kaczyńskiego. Jak tłumaczyła w "Magazynie 24 godziny" posłanka Grażyna Gęsicka, zadecydowała o tym... klimatyzacja.

"Premier odpalił bombę atomową"

- Zacząłem żyć w strachu, premier odpalił dziś w sejmie bombę atomową średniej wielkości – mówił w „Magazynie 24 godziny” Ludwik Dorn. Chodzi o prognozowane przez Tuska wypuszczenie przez niektóre kraje Unii „euroobligacji”.

Koniec cięć w ministerstwach? Niekoniecznie

Powiedzenie "byle do wiosny" nie ma większego sensu jeśli chodzi o czekanie ministrów na spokojne czasy. Dopiero co gorączkowo odchudzali budżety swoich resortów, a już powinni bać się co przyniesie czerwiec. To właśnie wtedy rząd oceni jak w Polsce udaje się walczyć z kryzysem. A jeśli oceny będą słabe to może się okazać, że premier znów upomni się o pieniądze ministerstw. - To ostateczność, ale trzeba oglądać każdą złotówkę. Jak w domu - mówił w "Magazynie 24 godziny" wicepremier Grzegorz Schetyna.

Podpaliła włosy koleżance. Za karę

13-letnia Angela K. w szkole podpaliła koleżance włosy. To miał być odwet za "donosicielstwo". Dziewczyna powiadomiła bowiem policję, że zginęła jej komórka.

Komorowski: IPN słucha pani Zosi z kiosku

Gdański IPN odmawia Lechowi Wałęsie dostępu do swojej teczki z czasów, gdy miał być zarejestrowany jako TW Bolek. Dla marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego to rzecz niepojęta tym bardziej, jeśli podstawą do odmowy jest książka Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza.

PiS się ugięło - Dera za Antoniego Macierewicza

PiS zaproponował kandydaturę Andrzeja Dery na członka komisji ws. śmierci Krzysztofa Olewnika, rezygnując z wcześniejszej kandydatury Antoniego Macierewicza odrzuconej przez prezydium Sejmu. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski "postawił PiS pod ścianą" - tłumaczy decyzję rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński.