"Świat się nie zawali, jak Kaczyński się nie pojawi"

Świat się nie zawali, jeśli Jarosław Kaczyński nie pojawi się u prezydenta Bronisława Komorowskiego - ocenił w programie "Rozmowa Rymanowskiego" w TVN24 poseł PiS Paweł Poncyljusz. Jego zdaniem, to spotkanie nie jest potrzebne. - Niech PO się wyciszy - poradził polityk PiS. - Wyciszmy się po obu stronach - odpowiedział prezydencki doradca Tomasz Nałęcz.

Nie spodziewali się, że mógłby zabić

Jego życie prywatne może nie było pasmem szczęścia, ale dawni sąsiedzi i współpracownicy są zaskoczeni, że wdarł się z bronią do biura posłów PiS w Łodzi. 62- letni Ryszard C., który we wtorek zabił jednego a asystentów polityka PiS, a drugiego ciężko ranił, usłyszał już zarzuty.

Kutz zamyka biuro, Piesze przebito opony

Po ataku na łódzkie biuro Prawo i Sprawiedliwości posłowie obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników. Szefowej biura Bolesława Piechy z PiS na jednym z forów internetowych grożono śmiercią, a posłowi ktoś przebił opony w samochodzie. Z kolei Kazimierz Kutz zdecydował, że przez kilka najbliższych dni jego katowickie biuro nie będzie przyjmowało interesantów.

Staniszkis: Prezydent powinien przeprosić. Kaczyński też

Jarosław Kaczyński powinien przyjąć zaproszenie prezydenta na spotkanie ws. agresji w polskiej polityce, ale najpierw Bronisław Komorowski powinien przeprosić "za różne niezręczne wypowiedzi" - uważa socjolożka prof. Jadwiga Staniszkis. - Przeprosiny nigdy nie szkodzą - podkreśliła w "Kropce nad i" w TVN24.

Ukryte reklamy Radia Maryja zaczęły przeszkadzać KRRiT

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak wezwał Radio Maryja do zaprzestania emisji ukrytych reklam. Toruńska rozgłośnia nie może tego robić, bo ma status nadawcy społecznego - uważa KRRiT. Jeszcze we wtorek Jan Dworak twierdził, że kryptoreklamy nadawane przez radio były mało szkodliwe społecznie.

Burmistrz Łaskarzewa po roku w sądzie

Burmistrz Łaskarzewa Waldemar Ł., który oskarżony jest o spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu i napaść na funkcjonariuszy, po ponad roku odwlekania procesu, w końcu stawił się przed sądem. I choć w środę pojawił się na sali sądowej, rozprawa znów została odroczona. Po raz piąty.

TK: Akta IPN dostępne dla informatorów służb PRL

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją zapis odmawiający prawa dostępu do akt IPN osobom, które były informatorami tajnych służb PRL. Wgląd do dokumentów będą mieli ci, którym takiego pozwolenia odmówiono do maja bieżącego roku, w tym Lech Wałęsa. - Będziemy wykonywać wyrok TK - obiecał rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Były prezydent, który wielokrotnie zaprzeczał, jakoby był tajnym współpracownikiem, już zapowiedział, że chce zobaczyć dotyczące go akta.

Komisja Majątkowa po staremu?

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych opowiedziała się w środę za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy zmierzającego do zmiany zasad funkcjonowania Komisji Majątkowej. Projekt zakłada m.in., że w postępowaniu uczestniczyłyby nie tylko strona rządowa i Kościół, ale mogłyby w nich brać udział także samorządy lub inne osoby, które mają prawa do spornej nieruchomości.

Łódzcy radni przeciw brutalizacji polityki

Łódzcy radni zaprotestowali przeciwko brutalizacji życia politycznego. Podczas obrad rady miejskiej podjęli uchwałę w tej sprawie. Nim rozpoczęły się obrady, samorządowcy minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanego we wtorek w siedzibie PiS Marka Rosiaka, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego.

Rząd bierze się za raport ws. smoleńskiej katastrofy

- Mam bardzo poważną robotę do wykonania - powiedział premier Donald Tusk po przekazaniu stronie polskiej projektu raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) o katastrofie smoleńskiej. Strona polska ma 60 dni na przedstawienie opinii do rosyjskiego raportu.

CBA w domu szefa rady miejskiej

Adam Moś, przewodniczący Rady Miejskiej w Zabrzu i były radny PO, pod lupą Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Funkcjonariusze CBA przeszukali jego dom i biuro. Według informacji przekazanych przez żonę Mosia, został on zatrzymany przez funkcjonariuszy. Przedstawiciele Biura nie komentują tej informacji. Szczegóły sprawy nie są znane.

Jest wniosek o areszt dla Ryszarda C.

Prokuratura okręgowa skierowała do sądu wniosek o trzy miesiące aresztu dla Ryszarda C., sprawcy wczorajszego ataku na biuro PiS. Wniosek nie zostanie jednak rozpatrzony dzisiaj, bo pracownicy łódzkiego sądu zostali zwolnieni do domu z powodu awarii energetycznej.

Wyrok dla aktora-amatora

Przyłapany na gorącym uczynku malarz w ubiegłym roku podpalił Teatr Ludowy w Krakowie. Sąd wydał wyrok 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Mężczyzna był oskarżony o nieumyślne podpalenie teatru i kradzież rekwizytów. Wyrok nie jest prawomocny.

Wpadka kandydata PO. Nie wiedział, że jest na wizji

- Ja pier... nie wiem... – wypalił podczas debaty w lokalnej telewizji Dawid Chełmecki, kandydat na radnego Jaworzna (woj. śląskie). Kandydat PO nie wiedział, że program jest nadawany na żywo. O nietypowym przebiegu debaty poinformował redakcję Kontaktu 24 jeden z internautów, który znalazł na portalu Jaworzno Online nagranie z politykiem w roli głównej.

"Pomysł PiS absurdalny i irracjonalny"

- Absurdalny i całkowicie irracjonalny - tak pomysł PiS ws. powołania sejmowej komisji śledczej ws. "zbrodni łódzkiej" ocenia szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz. Przeciwni powołaniu komisji śledczej są również posłowie PSL i SLD.

18 zgonów i 304 zatrucia po dopalaczach?

Prawdopodobnie 18 zgonów i 304 zatrute osoby w szpitalach to dotychczas odnotowane konsekwencje zażycia dopalaczy przez ludzi - wynika z danych resortu zdrowia. Takie statystyki przedstawił w środę wiceminister Adam Fronczak.

Ranny asystent w szpitalu spędzi 2 tygodnie

Asystent posła PiS Jarosława Jagiełły, Paweł Kowalski, którego we wtorek ugodził nożem 62-letni napastnik w łódzkiej siedzibie partii, spędzi w szpitalu jeszcze około dwóch tygodni. Kowalski przeszedł zabieg tracheotomii. Lekarze oceniają jego stan jako stabilny i mówią, że będzie potrzebował pomocy psychologa.

Kłusownicy wpadli w "policyjne sieci"

Dwóch zatrzymanych kłusowników wodnych oraz zarekwirowane w sumie 32 sieci kłusownicze, 3 gumowe pontony i 20 kg ryb. To efekt nocnych działań policjantów Komendy Powiatowej w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie).

Zamiast zdjęć w Sejmie, biało-czerwone wstążki

Z sali posiedzeń Sejmu zabrano zdjęcia parlamentarzystów PiS, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Na pulpitach przy fotelach tych posłów pojawiły się za to w środę biało-czerwone wstążki. - Taka była umowa z klubem PiS, że w momencie odsłonięcia tablic pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, te zdjęcia znikną - tłumaczył rano Grzegorz Schetyna.

Pijani uczniowie wybili 40 szyb

40 szyb wybili uczniowie szkoły w Iłowej w województwie lubuskim. Byli pijani. Młodzi chuligani zostali zatrzymani przez policję i usłyszeli zarzuty zniszczenia mienia.

Minuta ciszy w Sejmie

- Jesteśmy wszyscy, po tym wszystkim, co wydarzyło się wczoraj w Łodzi, wstrząśnięci i zbulwersowani - powiedział Grzegorz Schetyna odnosząc się do ataku na siedzibę PiS. Marszałek Sejmu zapowiedział, że w sprawie zabójstwa asystenta posła PiS zostanie przedstawiona w czwartek informacja rządowa. W środę Sejm rozpoczął obrady minutą ciszy.

Palikot liczył na więcej

Zaledwie 2 proc. - taki jest wynik Ruchu Poparcia Janusza Palikota w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez "Gazetę Wyborczą". Sam Palikot, który we wtorek złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie wniosek o rejestrację swojej partii mówił, że w wyborach liczy na poparcie co najmniej 10 procentowe.

"Nasz Dziennik" ma przeprosić TVN

Za określenie TVN24 jako "paszkwilanckiej" i "wrogiej polskiemu patriotyzmowi" - "Nasz Dziennik" ma przeprosić TVN i wpłacić 40 tys. zł na cel społeczny orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Wyrok jest nieprawomocny. Pozwani zapowiadają apelację.

Szef żandarmerii odsunięty od obowiązków

Generał Marek Witczak, komendant główny Żandarmerii Wojskowej został zawieszony w pełnieniu obowiązków. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", postępowanie sprawdzające wobec niego prowadzą służby specjalne. To pierwszy taki przypadek w historii żandarmerii.

Wolał działać w cieniu. Kochał bluesa i antyki

Często podkreślał, że woli działać w cieniu. Zamiast kandydować, pomagał wyborcom - mówią o nim współpracownicy. Kochał muzykę i antyki. 62-letni Marek Rosiak został we wtorek zastrzelony w biurze PiS w Łodzi.

MAK nie wskaże winnych

W samo południe w Moskwie Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przekaże stronie polskiej projekt raportu końcowego dotyczącego katastrofy samolotu Tu-154M. Obecnie z dokumentem zapoznaje się przedstawiciel Polski przy MAK pułkownik Edmund Klich, który przyjechał do siedziby komitetu około godziny 7:30.

Córka Rostowskiego bez egzaminów w MSZ

Maya Rostowska, urodzona w Londynie córka ministra finansów, pracuje jako doradca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nie byłoby w tym nic zdrożnego gdyby nie fakt, że 23-latka nie ma żadnego doświadczenia i została przyjęta bez żadnych egzaminów. To dziwne i niestosowne - oceniają byli szefowie MSZ.

Tablica ofiar smoleńska w parlamencie

W środę w Sejmie zostaną odsłonięte dwie tablice: jedna upamiętnia 18 posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Druga poświęcona jest marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który był jedną z ofiar tragedii z 10 kwietnia. Fragmentem tej pierwszej jest element pochodzący z wraku TU-154M.

Biura poselskie zamkną kraty?

Chwilę po pierwszej informacji o ataku w biurze poselskim PiS-u Eugeniusz Kłopotek zadzwonił do swojego biura poselskiego w Bydgoszczy i nakazał zamknięcie kraty. Czy i jak można zapobiec w przyszłości podobnej tragedii?