Finał medialnego sojuszu PO-SLD

Sejm zakończył pracę nad ustawą medialną. Zatwierdzone zostały wszystkie trzy poprawki zaproponowane przez PO i przegłosowane wcześniej przez Senat. Nowelizacja ustawy medialnej czeka już tylko na podpis prezydenta.

Noworodek porzucony w torbie

W piątkowe przedpołudnie kobieta przechodząca w pobliżu kościoła w Stąporkowie w woj. świętokrzyskim znalazła noworodka porzuconego w torbie na zakupy. Stan chłopczyka jest dobry.

Zasadzka na oddział. Polski żołnierz nie żyje

W nad ranem w piątek zginął polski żołnierz służący w Afganistanie, a 5 zostało rannych. Jak twierdzi MON rebelianci przygotowali zasadzkę na mieszany polsko-afgański oddział. Doszło do ataku silnym ładunkiem wybuchowym oraz do wymiany ognia. Pierwsza informacja o wydarzeniu dotarła na Kontakt TVN24, poźniej potwierdziło ją Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Michałowski: Pomnik z dłońmi to niedobry pomysł

Jacek Michałowski nie pochwalił pomysłu upamiętnienia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem pomnikiem autorstwa Maksymiliana Biskupskiego. W czwartek Beata Gosiewska, wdowa po Przemysławie Gosiewskim, twierdziła, że rodziny ofiar wstępnie zaakceptowały ten właśnie projekt.

Nad orędziem pracowało "dużo ludzi"

Dziś prezydent przychodzi do swojego domu, dlatego powitamy go chlebem i solą - zapowiadał szef kancelarii prezydenta, Jacek Michałowski. Praca w Belwederze rozpocznie się już w sobotę - na wtedy zaplanowano pierwsze regularne spotkanie. Michałowski uchylił także rąbka tajemnicy, jak powstawało orędzie prezydenta.

"Będzie przełykał niewygodne"

- Będzie starał się przełykać wszystko, co niewygodne i budować jedność - były prezydent Lech Wałęsa ocenia przyszłą prezydenturę Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem, głównym zadaniem byłego marszałka w nadchodzącej kadencji będzie reformowanie kraju, ponieważ jest jeszcze "mnóstwo rzeczy do uporządkowania".

"Ma wszystko, by być dobrym prezydentem"

Bronisław Komorowski musi działać tak, aby interesy kraju były realizowane; ma do tego przygotowanie, talent, ma wszystko, żeby być dobrym prezydentem - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który w piątek wziął udział w zaprzysiężeniu Komorowskiego na prezydenta.

"Więcej zrozumienia. Mniej walki, niechęci i pogardy"

Umacnianie pozycji Polski w Unii Europejskiej, bliskie relacje z USA, pojednanie z Rosją - taki plan swojej prezydentury przedstawił w orędziu Bronisław Komorowski. Mówił również o potrzebie współpracy z opozycją, inwestycjach w infrastrukturę, utrzymaniu w ryzach finansów, pomocy dla Polonii i budowaniu obywatelskiego społeczeństwa. I dodał: - Nie zawiodę was. Wierzę w Polaków.

Dźgnął nożem i sterroryzował kierowcę

"Dziś rano w autobusie pasażerowie zostali zaatakowani nożem" - zaalarmowała internautka na warszawa@tvn.pl. Jak się okazało, do tragicznego wydarzenia doszło u zbiegu ulic Modlińskiej i Obrazkowej. Policja poszukuje sprawców.

Buzek: Nieobecność zostanie odnotowana

- To wielki dzień w demokracji, który trzeba uszanować - tak o zaprzysiężeniu prezydenta Bronisława Komorowskiego mówi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Jego zdaniem, obecność i nieobecność ważnych osobistości będzie odnotowana, szczególnie przez zagraniczne media. Na uroczystości nie pojawi się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i generał Wojciech Jaruzelski.

Oddala się kara dla morderców Stańczaka

Kluczowy świadek w pakistańskim dochodzeniu badającym sprawę zamordowania polskiego geologa, Piotra Stańczaka, wycofał się ze swoich wcześniejszych zeznań. Ponadto polskie śledztwo w tej sprawie utknęło w miejscu, ponieważ prokuratura nie otrzymuje praktycznie żadnych informacji z Pakistanu - donosi "Rzeczpospolita".

"Instrumentalne użycie krzyża byłoby znieważeniem"

- Instrumentalne użycie krzyża byłoby jego znieważaniem - powiedział metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas mszy św. poprzedzającej wymarsz Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Nawoływał także do refleksji i wyciągnięcia nauki z tragedii smoleńskiej.

12-latek złapał pijanego kierowcę

Dwunastoletni chłopiec złapał pijanego kierowcę jadącego wężykiem ulicami Pruszkowa. Nietrzeźwy o mały włos nie przejechał chłopca, ten więc ruszył za nim w pościg... na rowerze. Dzięki temu policji udało się zatrzymać niebezpiecznego mężczyznę.

Tu zamieszka para prezydencka

Wnętrza Pałacu Prezydenckiego uważane są za najpiękniejsze w Warszawie. Czy słusznie? TVN24 zaprasza na wycieczkę po przyszłych apartamentach prezydenta. Jak będzie mieszkał po zaprzysiężeniu Bronisław Komorowski?

Miliony na kampanię

Na prezydencką kampanię wyborczą najwięcej wydał sztab Bronisława Komorowskiego - około 15 mln zł. Milion mniej kosztowała kampania Jarosława Kaczyńskiego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Mimo to, głos pojedynczego wyborcy mniej kosztował zwycięzcę.

NFZ wydaje coraz więcej na leki

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w zeszłym roku na leki 8,2 miliarda złotych - o 200 milionów więcej, niż planował. W tym roku będzie podobnie, bo jak się okazuje, państwo coraz więcej dopłaca do farmaceutyków sprzedawanych w aptekach na receptę - pisze "Rzeczpospolita".

Będzie trudniej pozbyć się punktów

Uwaga kierowcy. Trudniej będzie się pozbyć punktów karnych. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowe, bardziej surowe przepisy - pisze "Rzeczpospolita".

Ordery wraz z prezydenturą

Insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski otrzyma - już po zaprzysiężeniu - prezydent Bronisław Komorowski. Uroczystość przekazania najwyższych odznaczeń państwowych odbędzie się o godz. 14 na Zamku Królewskim.

Co powie w orędziu?

- To wielki dzień, łatwo nie będzie. Czy zadrży głos? Zobaczymy - mówi marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który odczyta dziś tekst roty prezydenckiego ślubowania. W zaprzysiężeniu Bronisława Komorowskiego wezmą udział byli prezydenci, posłowie i senatorowie, korpus dyplomatyczny, kościelni hierarchowie i wojskowi.

"Komorowski popełnia błąd"

Jestem zażenowany wypowiedzią prezydenta Bronisława Komorowskiego. Popełnia kolejny błąd - powiedział w programie "Rozmowa bardzo polityczna" poseł PO Janusz Palikot, komentując deklarację o uhonorowaniu ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim. Jego zdaniem, Lech Kaczyński na to nie zasługuje, bo jedna z hipotez wskazuje, że to on doprowadził do tragedii.

Pociski z bagaży i guma morderca

W piątek rusza zakrojony na szeroką skalę Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa. Cel? Zero ofiar w weekend. Jak piszą organizatorzy, chcą sprawdzić ile istnień ludzkich uda się uratować, jeśli do bezpiecznych zachowań na drodze uda się zachęcić tysiące kierowców, rowerzystów i pieszych.

"Ofiary zostaną upamiętnione przed Pałacem"

Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, a w szczególności Lech i Maria Kaczyńscy zostaną godnie upamiętnieni na Krakowskim Przedmieściu. - Czuje się z lekka zażenowany, że muszę to mówić, w sytuacji, jakby to było rzeczą wątpliwą - podkreślał prezydent - elekt. Mimo tych deklaracji, obrońcy krzyża wcale nie mówią, że się rozejdą. - Jest to częściowe rozwiązanie - mówi w "Faktach po Faktach" jeden z samozwańczych liderów, Janusz Zieliński.

"Hazardowa - maczuga do walenia PO"

Posłowie PiS dostali polityczne rozkazy, żeby z komisji hazardowej uczynić taką maczugę do walenia Platformy i szukania dziury w całym - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sławomir Nowak z Platformy Obywatelskiej. Poseł bronił także szefa komisji Mirosława Sekuły. - Cieszę się, że nie ulega politycznej histerii - powiedział o nim.

Minister wrócił. Nadal milczy

Szef MSWiA Jerzy Miller, powrócił w czwartek wieczorem z Moskwy. Spotkał się tam z rosyjskim ministrem transportu Igorem Lewitinem. Na lotnisku w Warszawie nadal jednak nie chciał zdradzić szczegółów rozmowy.

Senat zmienia medialną po myśli SLD

Senatorowie przegłosowali trzy poprawki do ustawy, zgłoszone przez PO. Między innymi tę - uzgodnioną z Lewicą - by swoich przedstawicieli w radach nadzorczych Polskiego Radia i TVP mogli wskazywać dwaj ministrowie - kultury i skarbu. We wcześniejszej wersji ustawy - uchwalonej przez Sejm - w składzie rad miał pozostać tylko reprezentant ministra skarbu. Początkowo PO chciało ich aż trzech.

Gen. Jaruzelski: Nie przyjdę na zaprzysiężenie Komorowskiego

Generał Wojciech Jaruzelski nie pojawił się na piątkowym zaprzysiężeniu Bronisława Komorowskiego na prezydenta. - Swoją osobą nie chcę stwarzać dyskomfortu szeregu posłom, którzy niewątpliwie nie są zwolennikami mojej obecności - tłumaczył swoją decyzję.

Polaków oczekiwania wobec prezydenta

Większość Polaków - 57 proc. - sądzi, że Bronisław Komorowski będzie prezydentem wszystkich Polaków. Wynik sondażu TNS OBOP jest nieco tylko wyższy, niż odsetek głosujących na Komorowskiego w wyborach (53,01 proc.) 37 proc. uważa, że Komorowski będzie prezydentem tylko tych, którzy na niego głosowali.

Radomskie "ścieżki zdrowia" przedawnione

Dwaj byli zomowcy - Jan D. i Janusz N. - bez wyroku. Sąd Najwyższy umorzył sprawę mężczyzn oskarżonych przez IPN o udział w "ścieżkach zdrowia" - represjach wobec robotników strajkujących w Radomiu w czerwcu 1976 roku.