Był idealistą, ale znał twarde reguły polityki

We wtorek mija dziesiąta rocznica śmierci słynnego kuriera z okupowanej Polski. Jan Karski, człowiek, który był legendą już za życia - emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, autorem raportu o zbrodni Holokaustu - dziś miałby 96 lat.

Schetyna powołał ministra dla Komorowskiego

Jaromir Sokołowski został w Kancelarii Prezydenta ministrem odpowiedzialnym za politykę zagraniczną - poinformowała we wtorek prezydencka kancelaria na swojej stronie internetowej. Sokołowski już wcześniej wymieniany był jako osoba, która znajdzie się w najbliższym otoczeniu nowego prezydenta-elekta.

Polscy żołnierze są sprawni na 4

Polscy żołnierze są sprawni - wynika z tegorocznego testu sprawności fizycznej, w którym oceniania jest kondycja żołnierzy. U każdego żołnierza sprawdzana jest wytrzymałość, zwinność, siła mięśni brzucha i ramion oraz szybkość. Wyniki są dobre - zwłaszcza wśród generałów.

Premier smaży się na słońcu

Szef rządu Donald Tusk znów trafił na okładkę tabloidu dzięki zamiłowaniu do opalania. Reporterzy "Faktu" obfotografowali premiera, gdy smażył się na słońcu na swojej działce.

Cudowny napój uratuje prawo jazdy? "Ściema"

Cudowny napój uratuje cię przed utratą prawa jazdy - zapewniają sprzedawcy. Jedna puszka ma redukować zawartość alkoholu we krwi nawet o 1 promil w ciągu godziny. - To totalna ściema - mówi dziennikowi "Polska" dr Zbigniew Kołaciński z oddziału ostrych zatruć w Klinice Toksykologii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Przykład skomplikowanych europejskich losów

- Jego odejście silnie przeżyliśmy. Po dwóch latach nadal odczuwamy tę pustkę - wspominał w poniedziałek Bronisława Geremka przewodniczący Parlamentu Europejskie Jerzy Buzek. Germek zginął tragicznie dwa lata temu w wypadku samochodowym. Z wykształcenia był historykiem mediewistą, w latach 80. XX wieku doradcą "Solidarności" i bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy. Po obaleniu komunizmu był posłem na Sejm, w 1997 roku objął tekę ministra spraw zagranicznych. Dwa lata później wprowadzał Polskę do NATO. Od 2004 roku zasiadał w ławach Europarlamentu.

Polski prokurator ma dziurę w kieszeni

Kłopoty finansowe mają wszystkie prokuratury apelacyjne w kraju, donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Prowadzą one najtrudniejsze sprawy kryminalne i gospodarcze. Teraz jednak ich szefowie stają przed dylematem - rezygnować z kosztownych badań i ekspertyz, czy ciąć wydatki?

"Nie bać się. To jest bardzo ważne"

12 lipca 2010 roku w wieku 74 nagle zmarł ksiądz prałat Henryk Jankowski. Ksiądz, który odegrał bardzo istotną rolę w walce z komuną, udzielił w grudniu 2009 r. TVN24 jednego z ostatnich swoich wywiadów. - Wspierałem robotników, zawsze mieli u mnie to wsparcie - mówił ksiądz prałat. - Były dramatyczne chwile, ale uważałem, że trzeba kontynuować strajki i nie bać się. To jest bardzo ważne - mówił w grudniu 2009 roku ś.p. ksiądz prałat Jankowski.

"PiS bierze krzyż i wali nim po głowie PO"

Krzyż, który stoi przed Pałacem Prezydenckim, jest głównym tematem politycznym ostatnich dni. Jest także głównym "bohaterem" pierwszego odcinka nowego programu TVN24 "Rozmowa bardzo polityczna". W pierwszym programie Andrzeja Morozowskiego spotkali się Marek Jurek i Tomasz Nałęcz. Obaj są zgodni, że awantura o krzyż jest niepotrzebna. Ale zdecydowanie różnią się pod względem autorów sporu i tego, co z krzyżem powinno się stać.

Na własną rękę szukają gwałciciela

Nie pomógł kierowca autobusu, a policja i prokuratura zrażali do składania zeznań - zgwałcona w Markach Natalia oskarża. A jej chłopak szuka sprawcy na własną rękę.

Operowano jej kolana - straciła obie nogi

To miała być operacja kolana. W szpitalu w Toruniu dla pani Haliny nie było miejsca, dlatego - mimo, że czuła się źle - musiała zaraz po operacji wyjść do domu. W wyniku późniejszych komplikacji, kobieta straciła obie nogi.

Matejko z Hrubieszowa

Jedni cierpliwie - jak hafciarki z Częstochowy - wyszywają "Bitwę pod Grunwaldem". Inni maja ambicje, żeby ją namalować. Stanisław Bodes, malarz-batalista z Hrubieszowa, od 40 lat szkicuje grunwaldzką panoramę. Jest tylko jeden problem - zleceniodawca obrazu wycofał się z przedsięwzięcia.

Harcerze: Krzyż powinien być zastąpiony innym znakiem

Krzyż upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, który ustawiliśmy przed Pałacem Prezydenckim, powinien zostać zastąpiony innym znakiem - podkreślają harcerze z "Inicjatywy Polsce i bliźnim". Przeniesienie krzyża zapowiedział prezydent-elekt Bronisław Komorowski. Sprzeciwia się temu PiS.

Romaszewski wraca do klubu PiS

Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski wraca do klubu parlamentarnego PiS. Zdecydował się na ten krok, bo - jak mówi - "ideowo zgadza się i popiera" Prawo i Sprawiedliwość. Romaszewski odszedł z klubu po tym, jak - razem z Piotrem Andrzejewskim - został zawieszony na trzy miesiące w prawach członka.

TIR staranował trzy auta

Wywrócony TIR, trzy mocno uszkodzone samochody osobowe i 6 rannych osób, w tym dwoje dzieci - to efekty wypadku w miejscowości Zakręt na drodze do Mińska Mazowieckiego. Ruch w obie strony odbywał się wahadłowo.

"Niech Kaczyński przeprosi za dziadka w Wehrmachcie"

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie rozumie, w jakim trybie miałyby odbyć się przeprosiny Jarosława Kaczyńskiego przez jej partię. - PiS wiele razy atakowało posłów PO i nikt nigdy za to nie przepraszał - podkreśliła. Prezes PiS od przeprosin uzależnił dalszą współpracę z Platformą Obywatelską.

Jest śledztwo ws. "cudu nad urną"

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście prowadzi dochodzenie w sprawie nieprawidłowości przy I turze wyborów prezydenckich w komisji w Brukseli, gdzie do urny wrzucono 98 kart do głosowania więcej niż ich wydano.

"Życie ludzkie nic dla nich nie znaczy"

Kary dożywotniego więzienia oraz karę 15 lat więzienia dostali członkowie tzw. gangu kantorowców. Będą musieli również zapłacić wysokie zadośćuczynienie rodzinom ofiar. Trzej mężczyźni oskarżeni byli o zabójstwa pięciu osób - właścicieli i pracowników kantorów - oraz o usiłowanie zabójstwa kolejnych dwóch.

Polskie lasy suche jak papier

W większości polskich województw obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W wielu miejscach wilgotność ściółki spadła do kilku procent, co oznacza, że jest ona sucha jak kartka papieru.

Polacy podzieleni ws. aborcji

Równo połowa Polaków sprzeciwia się prawu do aborcji. Za całkowitym zakazem przerywania ciąży jest jednak tylko co siódmy badany. Jednocześnie prawie połowa pytanych przez CBOS (45 proc.) jest zdania, że aborcja powinna być dozwolona.

Ziemia spod Smoleńska w Mogile Mogił

Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zostanie złożona na początku sierpnia w kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Znajdują się tam już inne ziemie z pól bitewnych, miejsc kaźni oraz w inny sposób uświęconych polską krwią.

PO nie zgłosi kandydatów do KRRiT

- Platforma Obywatelska nie będzie zgłaszać kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik klubu Andrzej Halicki. Po tym jak swoich dwóch kandydatów zgłosił prezydent-elekt Bronisław Komorowski, do obsadzenia w nowej Radzie są jeszcze trzy miejsca.

Ugotował psa w samochodzie

Brakiem serca - i rozumu - wykazał się 52-letni właściciel psa, który pozostawił go na pięć godzin w zamkniętym samochodzie. Sam w tym czasie wypoczywał na plaży. Jego "podopiecznego" nie udało się uratować, pies padł w rozgrzanym przez słońce aucie.

Rodziny katyńskie gotowe do ugody

- Skargę katyńską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu może zakończyć ugoda - uważa pełnomocnik rodzin ofiar zbrodni katyńskiej dr Ireneusz Kamiński. Jej warunki to odtajnienie całego rosyjskiego śledztwa oraz pełna rehabilitacja ofiar.

Utonięcia: 94 osoby w 12 dni

Od początku lipca w Polsce utonęły już 94 osoby - alarmuje policja. Niechlubny rekord padł w niedzielę - utonęło aż 25 osób. Najczęstsze przyczyny? Pływanie pod wpływem alkoholu, brawura i kąpanie się w niestrzeżonych miejscach.

Dworak: rząd z daleka od mediów

- Administracja rządowa powinna trzymać się od mediów z daleka - powiedział w "Poranku" radia TOK FM nowopowołany członek KRRiT Jan Dworak. Dodał, że mediom trzeba zapewnić niezależność od władzy wykonawczej, ale również pewne standardy.

Komu telefon prezydenta?

600 kart SIM, aparaty telefoniczne z różnych jakościowych półek – także tej najwyższej, system, który będzie w stanie wysyłać automatycznie 90 tys. sms-ów miesięcznie – o to prosi Kancelaria Prezydenta w ogłoszonym właśnie przetargu. Najwięksi polscy operatorzy już zacierają ręce. Chodzi przede wszystkim o prestiż.

Posłowie PiS płacą kary za Schetynę

Jest dyscyplina, nie ma wymówek. Pełniący obowiązki przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Marek Kuchciński nałożył kary finansowe na tych posłów, którzy nie głosowali przeciw powołaniu Grzegorza Schetyny na marszałka Sejmu - podaje "Rzeczpospolita".