NIK: mamy fatalne drogi i opiekę zdrowotną

W Polsce mamy niewydolny system publicznej opieki zdrowotnej, fatalne drogi i zaniedbania we wprowadzaniu ogólnopolskiego numeru alarmowego 112 - wynika ze sprawozdania NIK o stanie państwa za 2010 rok.

Dwie kobiety, facet i 608 gramów marihuany

Dwie kobiety i mężczyzna handlujący narkotykami w Warszawie wpadli w ręce stołecznej policji. W ich mieszkaniu znaleziono 608 gramów marihuany, co stanowi ponad 2 tys. porcji dilerskich. Zatrzymanym grozi nawet 10 lat więzienia.

UFO "wylądowało" niedaleko premiera

UFO już w Warszawie. Mimo niesprzyjającej pogody rozpoczęła się Nieoczekiwana Okupacja Fontanny przy pl. Na Rozdrożu. Atmosfera na otwarciu była gorąca. A klubowicze od samego początku zażywali kąpieli w basenie.

RAŚ pyta o autonomię Śląska

Ruch Autonomii Śląska przygotował na niedzielę głosowanie nad poparciem dla idei autonomii Górnego Śląska. Głosować mogą mieszkańcy niewielkich śląskich miejscowości Lędziny i Imielin w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Działacze RAŚ-u spodziewają się przytłaczającego zwycięstwa forsowanej przez siebie idei.

Prezydencji "towarzyszy niezdrowa ekscytacja"

- Przejęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej towarzyszy niezdrowa ekscytacja. Większa wśród dziennikarzy niż wśród opinii publicznej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN 24 Krzysztof Bosak z Fundacji Republikańskej, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej. Dziennikarka Monika Richardson oceniła, że "ten zarzut brzmi jak absurd, rodem z kosmosu". Wczoraj Polska przejęła od Węgier na pół roku przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

"Zakamuflowana oberiba, tomata i sznitloch" dla szefa PiS

Koszulki z rysunkami przedstawiającymi m.in. "zakamuflowane" warzywa przygotowali dla Jarosława Kaczyńskiego działacze Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ). I tak, ziemniak nazwany jest "zakamuflowaną oberibą" (kalarepą), ogórek "zakamuflowaną tomatą" (pomidorem), a marchewka "zakamuflowanym sznitlochem" (szczypiorkiem). Prezentów jednak wręczyć się nie udało. Szef PiS zapewniał podczas wizyty na Śląsku, że nie ma sprzeczności między polskością a śląskością.

"Ktoś chce wygumkować Lewicę"

- Wejście do Unii i integracja z UE to jedna z najbardziej udanych kart naszej historii i nie można pomijać udziału Lewicy - mówił na konferencji prasowej Aleksander Kwaśniewski, skarżąc się na pomijanie roli SLD w procesie przystąpienia Polski do UE. Grzegorz Napieralski przestrzegał z kolei, by PO nie zmieniła prezydencji w promocję swojej partii.

"To nie będzie łatwe pół roku"

- Czuję ulgę, bo bycie szefem państwa, które zarządza Unią Europejską oznaczało bycie pod ogromną presją. Dlatego wiem, że to nie będzie łatwe pół roku dla Waszego premiera - mówi premier Węgier Viktor Orban w specjalnym wywiadzie dla "Faktów" TVN i TVN24.

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kobieta w szpitalu

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku samochodu dostawczego i osobowego w Elblągu. Do zdarzenia doszło w piątek późnym wieczorem na skrzyżowaniu ul. Dąbka i al. Piłsudskiego. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy od portalu lokalnego ELNEWS.PL.

Jak nas Unią straszono

Straszyli, że wykupią nas Niemcy i że będziemy parobkami u bauera. W modzie było także ostrzeganie przed pozbawieniem języka, tradycji, historii i naszej polskiej złotówki. Lista strachów będących w użyciu przed wejściem Polski do Unii była długa i niezwykle pomysłowa. Dziś - w pierwszych dniach polskiej prezydencji w UE - z większości możemy się już śmiać.

Ukrywali się przez lata, wkrótce będą legalni

W polskim prawie imigracyjnym szykuje się rewolucja. W Sejmie jest już przyjęta przez rząd ustawa abolicyjna dla nielegalnych imigrantów. Dla tych, którzy w Polsce pracują na czarno i uciekają przed deportacją, będzie to szansa na nowe życie.

Kto ujawnił raport Urbańskiemu?

Kto jeszcze ma dostęp do teoretycznie najpilniej strzeżonego dokumentu w Polsce? To pytanie pojawia się po czwartkowej zaskakującej deklaracji Andrzeja Urbańskiego o tym, że czytał fragmenty raportu komisji Jerzego Millera. W "Kropce nad i" były szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego zdradził, że zapoznał się z fragmentami tekstu dzięki prywatnym kontaktom.

Videoportacja w Faktach TVN

Czy można być na raz w dwóch miejscach? Można - wystarczy tylko skorzystać z najnowszych technologii. Podczas piątkowych Faktów TVN w warszawskim studiu zagościł reporter Krzysztof Skórzyński, który w tym samym czasie przebywał... w Brukseli. Wszystko dzięki videoportacji.

Ruch Palikota chce pokazać, że istnieje

W Warszawie odbędzie się dziś I Kongres Ruchu Palikota. Wybrany zostanie przewodniczący, a także pozostałe władze ugrupowania. Kongres rozpocznie przejazd m.in. ul. Marszałkowską ok. 40 aut z logotypem partii.

Zmarł po zajściach pod krzyżem. Śledztwo umorzone

Opolska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny po zajściach pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Śmierć nie miała związku z ciosem, jaki otrzymał mężczyzna - powiedziała rzecznik prokuratury, Lidia Sieradzka.

"Nie chcemy, by prezydencja zakończyła się kompromitacją"

- Mogę zadeklarować, to co mówiłem wcześniej, że nie mamy jako swojego celu przeszkadzania w prezydencji, nie będziemy też opierać swojej kampanii na tryumfalnym okrzyku, że skompromitowaliśmy się w Europie. Chcemy, żeby ta prezydencja wyszła, ale nie przywiązujemy do niej tak wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej - powiedział w wywiadzie dla Rebelya.pl i Klubu Jagiellońskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński z okazji inauguracji polskiej prezydencji w UE. - Nie chcemy, żeby ta prezydencja skończyła się kompromitacją - dodał.

Słynni podróżnicy napadnięci? Policja: "to nieporozumienie"

"Totalne nieporozumienie" stało się przyczyną "międzynarodowego incydentu" w Stalowej Woli (podkarpackie). Pewien Norweg źle odczytał intencje 61-letniego Polaka i uzbrojony w aluminiową rurkę odganiał mężczyznę. Polak spuścił swojego psa ze smyczy i tak niefortunnie zamachnął się na "napastnika", że ten oberwał sprzączką w czoło. Na szczęście panowie zdążyli już podać sobie ręce.

"Wykorzystajmy dobrze ten czas"

- Początek był niezły, ale ważne, żeby pozostałe 183 dni były podobne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł SLD Tadeusz Iwiński, podsumowując inaugurację polskiej prezydencji w Radzie UE. I podkreślił, że ważne jest, aby prezydencja był "sukcesem Polski, a nie tylko rządu PO-PSL". Podobnego zdania byli pozostali goście programu. - Ważne, żebyśmy umieli forsować swoje postulaty - stwierdził szef PJN Paweł Kowal. - Każdy czas musi być dobry na załatwiania polskich spraw - wtórował mu Janusz Wojciechowski z PiS.

Śledztwa ws. matur w "Hoffmanowej" nie będzie

Nie ma dowodów, że doszło do popełnienia przestępstwa, uznała prokuratura rejonowa Warszawa-Śródmieście i odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wycieku tematów maturalnych z matematyki w warszawskim LO im. Klementyny Hoffmanowej.

Brak sprawców ws. przecieków z weryfikacji WSI

Z powodu m.in. "niewykrycia sprawców" Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie przecieków do mediów tajnych informacji z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Przecieki miały miejsce zanim raport na temat WSI ujawnił w lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński. Postępowanie trwało ponad cztery lata.

SLD przestrzega: czeka nas wojna aborcyjna

SLD ma pretensje do PO, że to przez jej "brak zdecydowania" Sejm w pierwszym czytaniu nie odrzucił obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującego aborcji. Projekt zostanie skierowany do prac w komisji. - To może spowodować "wojnę aborcyjną" w Polsce w trakcie prezydencji - ostrzega Lewica.

"Był skrzydlatym rycerzem"

Na warszawskich Powązkach pochowano w piątek pilota Marka Szufę, który zginął w wypadku samolotowym 18 czerwca podczas V Płockiego Pikniku Lotniczego. - Był najlepszym z najlepszych, mistrzem podniebnych lotów - mówił bp polowy Józef Guzdek podczas mszy w intencji Szufy. Pilot został pochowany w asyście Kompanii Honorowej na Powązkach.

"Odznaczał się wielkim darem mądrości"

Polska w dniu rozpoczęcia prezydencji w Unii Europejskiej żegna Jana Kułakowskiego - pierwszego negocjatora członkostwa Polski w UE i ambasadora Polski przy Unii. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy żałobnej w warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli. - Jan Kułakowski zawsze był gotowy służyć Polsce bezcenną wiedzą, a także wielką życiową mądrością - napisał w liście odczytanym podczas mszy prezydent Bronisław Komorowski.

"Wymiar sprawiedliwości zawiódł w sprawie Olewnika"

Wymiar sprawiedliwości zawiódł w tej sprawie - mówił w piątek w Sejmie Marek Biernacki, przewodniczący sejmowej komisji śledczej do zbadania działań władz w sprawie Krzysztofa Olewnika. Przedstawiciele wszystkich klubów i członkowie komisji zgodnie ocenili podczas debaty, że praca zespołu sejmowego obnażyła słabość państwa w związku ze sprawą Olewnika.

"Możemy zrobić więcej, możemy działać lepiej"

Sytuacja w północnej Afryce jest równie ważna, jak partnerstwo wschodnie - mówił na wspólnej konferencji z Bronisławem Komorowskim przewodniczący Rady Europejskiej. Herman Van Rompuy mówił też, że "liczy na Polskę" w dalszej współpracy w kwestii uporania się ze skutkami kryzysu gospodarczego. - Możemy zrobić więcej, możemy działać lepiej - podsumował swoje wystąpienie.

Umorzono śledztwo ws. samochodu Danuty Olewnik

Prokuratura Rejonowa w Płocku umorzyła śledztwo w sprawie podejrzenia poluzowania śrub w kołach samochodu Danuty Olewnik-Cieplińskiej, siostry uprowadzonego w 2001 r. i zamordowanego dwa lata później Krzysztofa Olewnika. Powodem umorzenia był brak jednoznacznych dowodów.