Hel mógł przyczynić się do katastrofy? Odpowiada ekspert

Mec. Rafał Rogalski chce, by prokuratura sprawdziła, czy przed katastrofą prezydenckiego Tu-154 w Smoleńsku, w powietrzu znajdował się hel. - Jest to niemożliwe technicznie i organizacyjnie – twierdzi fizyk, ekspert PAN, prof. Maciej Sawicki.

Dane kart też wyciekły z Sony?

Wśród danych, które ukradli hakerzy z baz Sony, mogły się znaleźć te dotyczące kart kredytowych. - Coś jest na rzeczy, bo Sony ostrzega przed tzw. fishingiem, czyli wyławianiem danych, i prosi o monitorowanie bilingów kart - uważa ekspert ds. bezpieczeństwa internetowego Krzysztof Młynarski.

Pokaż pensję lekarzowi

Bez niego lekarz nie zbada pacjenta, nie wypisze recepty czy zwolnienia. To druk RMUA, czyli dowód, że pacjent odprowadza składki do ZUSu. I dowód zarobków pacjenta, który chcąc nie chcąc pokazujemy lekarzowi. A elektronicznych kart ubezpieczeniowych jak nie było, tak nie ma.

Szosa kończy się w krzakach

Czy mieszkańcy dojeżdżający do Warszawy od strony Konstancina utkną w korku na granicy miasta? Trwa przebudowa drogi 794. Po jej zakończeniu kierowcy mieli do stolicy dojeżdżać dwupasmówką. Jest jednak problem. Wybudowany już drugi pas kończy się w krzakach, tuż przed tablicą z napisem: Warszawa.

Helowa teoria o zamachu od anonima

Poseł PiS Andrzej Ćwierz nie wyklucza, że Rosjanie rozpylili w powietrzu hel, by strącić prezydencki samolot. Do tej hipotezy przekonuje pełnomocnika części rodzin ofiar katastrofy mec. Rafała Rogalskiego. Okazuje się jednak, że twórcą helowej teorii o zamachu nie jest polityk, a anonim od którego poseł otrzymał e-maila - pisze "Rzeczpospolita".

Karnowski będzie skarżył za "aferę sopocką"

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zapowiedział złożenie pozwów przeciwko biznesmenowi Sławomirowi Julkemu i "Rzeczpospolitej", która opisywała tzw. aferę sopocką. Karnowski uznał "aferę" za pomówienie i chce się domagać odszkodowania.

Motocykl złamał się w pół

Około godziny 20.30 w środę na jednej z katowickich ulic doszło do zderzenia motocyklu z samochodem osobowym. Kierowca motoru trafił do szpitala.

Senat zajmie się narkotykami

Senat w czwartek zagłosuje nad wnioskiem o odrzucenie noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz poprawką wykreślającą z niej zapis umożliwiający odstąpienie od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków. Dyskusja w izbie wyższej była gorąca.

Pieszo do Watykanu. 2300 km

Paweł Kuryło, 39-letni murarz z miejscowości Pruska Wielka koło Augustowa, jest już w Rzymie. By uczestniczyć w beatyfikacji Jana Pawła II pieszo pokonał 2300 km - informuje "Dziennik Polski".

Tusk delikatnie z wojskiem

Premier Donald Tusk oświadczył, że propozycje rządu w sprawie reformy służb mundurowych są "delikatne", bo nie obejmą osób już pracujących. Zapewnił, że jego gabinet nie będzie odbierał praw nabytych.

Podrzucili pocisk na ulicę

Na jednej z łódzkich ulic znaleziono pocisk artyleryjski z II Wojny Światowej. Nie wiadomo, skąd się wziął - prawdopodobnie został przez kogoś podrzucony.

Europa zwraca się na wschód

Szczyt Partnerstwa Wschodniego, który będzie jednym z głównych wydarzeń polskiej prezydencji, odbędzie się 29-30 września w Warszawie - poinformował w środę w Sejmie wiceszef MSZ.

Polska - kierunek atom

W czwartek o bezpieczeństwie energetyki jądrowej debatować będą członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W spotkaniu będą też uczestniczyć eksperci.

Niesiołowski Suskiego nie dopuścił. "Klasyczna Lepperiada"

- Chuligaństwo, blokowanie parlamentu, klasyczna Lepperiada - tak wicemarszałek Sejmu, Stefan Niesiołowski, określił powody, przez które nie dopuścił w środę do głosu Marka Suskiego z PiS. - Platforma robiąc pana Niesiołowskiego wicemarszałkiem postąpiła bardziej cynicznie, niż Kaligula, czyniąc swojego konia senatorem - odpowiedział kolega partyjny Suskiego, Zbigniew Girzyński.

KRRiT: Nie odsyłać do internetu

Nadawcy publiczni nie powinni odsyłać odbiorców do treści umieszczonych w internecie, jeśli są one niezbędne do zrozumienia audycji - oświadczyła w środę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. KRRiT poinformowała również, że odsyłanie do portali społecznościowych nie może reklamować tychże serwisów.

Tusk: Kiszczak przejdzie do historii jako winny

- Generał Kiszczak jest odpowiedzialny za zbrodnię, bo tak to trzeba powiedzieć - oświadczył premier Donald Tusk. Jego zdaniem Czesław Kiszczak przejdzie do historii jako osoba, która ponosi "pełną polityczną i personalną" odpowiedzialność za wydarzenia w kopalni "Wujek".

Locha z przeczuciem. Pan Antoni z sercem

Ta locha to prawdziwa bohaterka. Zdychająca, przyprowadziła młode na podwórko pana Antoniego. Wiedziała, gdzie się udać, bo w przeszłości sama wychowywała się u tego wyjątkowego gospodarza. Czuła, że ma dobre serce.

PiS: Grad jak Attyla. Tusk: To dobry minister

- Aleksander Grad jest jak Attyla, gdzie postawi stopę, tam nawet trawa nie urośnie - grzmiał w Sejmie Marek Suski. PiS chce odwołać ministra skarbu, premier go broni, a minister skarbu kontratakuje: - Gdyby nie to, że za sześć miesięcy są wybory, to byście w ogóle tego wniosku nie napisali - przekonywał.

Matka z chorym dzieckiem czeka. Strażnik idzie za potrzebą

Straż miejska odholowała samochód źle zaparkowany przez kobietę, której córka nagle dostała padaczki. Po udzieleniu lekarskiej pomocy, kobieta udała się z chorym dzieckiem odebrać auto do siedziby straży miejskiej. Tam prosiła o przyjęcie poza kolejnością. Reakcja straży wprawiła ją w osłupienie.

Komorowska w jury konkursu na pomnik w Smoleńsku

Ewa Komorowska będzie reprezentowała rodziny ofiar katastrofy w jury konkursu na pomnik w Smoleńsku - zdecydował minister kultury Bogdan Zdrojewski. - To, że pan minister wybrał akurat mnie, uważam za wyróżnienie - stwierdziła wdowa po wiceministrze obrony narodowej. Jury jest dziewięcioosobowe.

"Ratownikowi przysługuje zwiększona ochrona"

- Ratownik medyczny to także funkcjonariusz publiczny. I mówimy tu o zwiększonej ochronie prawnej, jaka mu przysługuje - oświadczył minister sprawiedliwości. Najprawdopodobniej oznacza to, że trzej napastnicy, którzy w niedzielę pobili ratownika w Pile, odpowiedzą za napaść tak, jak za pobicie funkcjonariusza policji.

"Jest pan jak dziecię we mgle"

- Kto, jeśli nie opozycja, otworzy oczy rządu na sytuację przeciętnego Polaka. Kto, jeśli nie opozycja, zdejmie wam różowe okulary i pokaże szarą rzeczywistość? - zwracał się do rządu podczas debaty w Sejmie Sławomir Kopyciński z SLD. Jego partyjny kolega Marek Wikiński ostro atakował ministra finansów: - Mylił się pan w przewidywaniach dotyczących stopy bezrobocia, wysokości inflacji, poziomu deficytu czy zadłużenia. To świadczy o tym, że jest pan jak dziecię we mgle, które nic nie widzi, niewiele wie i nic nie chce zrozumieć - mówił. Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz przekonywał natomiast, że obecny minister jest "najlepszym na trudne czasy".

Zderzenie z autobusem. 2 zabitych, 9 rannych

W miejscowości Ociąż (woj. wielkopolskie) autobus linii miejskich z Kalisza zderzył się ze skodą felicią. Na miejscu zginął jej kierowca, pasażer auta zmarł w szpitalu. Dziewięć osób podróżujących autobusem zostało rannych.

Premier: Nie chcę się znęcać nad PiS i SLD

Czy jest powodem do nieustannego kwękania, że Polska staje się w Europie symbolem, że można sobie poradzić? - pytał Donald Tusk z sejmowej mównicy. Premier bronił ministra finansów w debacie nad wnioskiem o jego odwołanie, odbijając piłeczkę w stronę opozycji i sugerując koalicję między PiS a SLD.

"Ja wam teraz odpłacę"

Niczym profesor do swoich uczniów przemawiał Jacek Rostowski podczas sejmowego wystąpienia poprzedzającego głosowanie nad wotum nieufności wobec niego. - Kiedy było największe bezrobocie? Sprawdźmy. Który rząd najbardziej troszczył się o emerytury? Prześledźmy liczby - punktował minister, udowadniając posłom SLD, PJN oraz PiS, że ich argumenty to nic więcej jak tylko "strumień kłamstw i półprawd".

Raz już przegrał, znów poprowadzi PO

Jacek Protasiewicz będzie szefem sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi - poinformował w środę sekretarz generalny partii Andrzej Wyrobiec. Został on wybrany decyzją władz krajowych PO.

Związkowcy z Tauronu gwiżdżą na władze spółki

Około 2,5 tys. pracowników grupy energetycznej Tauron protestuje przed katowicką siedzibą zarządu spółki. Związkowcy domagają się podwyżek pensji o średnio 10 proc. w każdej ze spółek grupy oraz zmian w sposobie restrukturyzacji firmy. - Nie zgadzamy się z polityką ślepego ograniczania kosztów i dzikiej restrukturyzacji w sytuacji, gdy zarządy wydają miliony złotych na sponsorowanie niemalże wszystkiego - mówią.

131 km/h za dużo na liczniku. "Spieszył się do pracy"

231,2 km/h - dokładnie z taką prędkością jechał do pracy 24-letni mieszkaniec Stargardu Szczecińskiego. Mijał samochody jak slalomowe tyczki. Jego pech polegał na tym, że wśród nich znalazł się także policyjny motocykl z video-rejestratorem. Młody kierowca dostał 500-złotowy mandat i 10 punktów karnych.

Ryszard C. zostaje w areszcie

Do końca lipca Sąd Okręgowy w Łodzi przedłużył areszt Ryszardowi C., podejrzanemu o atak na biuro Prawa i Sprawiedliwości w październiku ubiegłego roku. Od kul zginął wówczas działacz PiS Marek Rosiak. Kilka dni temu prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie tego zabójstwa.