- Lech Kaczyński chce spotkać się z premierem, żeby omówić wyniki wizyty w Moskwie - zapowiedział prezydencki minister Michał Kamiński. Jego zdaniem wizyta nie przeniosła przełomu. Według gości "Kawy na ławę", nie należało go oczekiwać.

- Wydawało mi się, że byłem bardzo ostrożny. Miałem dużo szczęścia, ale jestem pod wrażeniem służb ratunkowych - mówi Artur Hajzer, himalaista porwany przez lawinę w rejonie Ciemniaka w paśmie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Mężczyzna nie ma żadnych poważnych obrażeń.

- Nic w wystąpieniu ministra sprawiedliwości nie zasługiwało na poufność, więc po co to było? – pytał w „Kawie na ławę” Tadeusz Cymański (PiS). – Rozmawiamy o nielegalnych podsłuchach z okresu waszych rządów. Jak prawda ujrzy światło dzienne, ta wasza pycha i buta minie - prognozował Jerzy Wenderlich (LiD).

Gabinet Donalda Tuska jeszcze przed studniówką, ale już po pierwszych decyzjach, politycznych zmaganiach ze związkowcami i zagranicznych wizytach. Są też pierwsze oceny. Pentor na zlecenie "Wprost" zapytał, kto jest najlepszym, a kto najgorszym ministrem w koalicyjnym rządzie PO-PSL.

Platforma zazdrości PiSowi, a PiS PO. Pierwsza jest sympatyczna, ale nieskuteczna. Druga – dokładnie odwrotnie – ocenił w TVN24 Michał Ogórek. Zdaniem satyryka polskie życie polityczne jest nudne i przewidywalne, co nie służy jego profesji.

W sobotnią noc doszło do pożaru w sortowni odpadów na terenie byłej jednostki wojskowej w Lininie w województwie mazowieckim. Spłonęła już hala o powierzchni 1200 metrów kwadratowych.

Siedemnastoletni chłopiec mimo reanimacji zmarł w sobotę na sepsę w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy. Do tej samej placówki trafiły też osoby, które piły ze zmarłym z jednej butelki.

- Jesteśmy partią, która wie, w jakim kierunku zmierzać - zadeklarował szef SLD Wojciech Olejniczak w "Magazynie 24 godziny". Odmienne zdanie miał Marek Dyduch, były sekretarz generalny SLD. Jego zdaniem błędy obecnej ekipy rządzącej SLD mogą doprowadzić do marginalizacji lewicy.

- Wizyta premiera Tuska w Rosji to mały krok, ale w dobrym kierunku. Udzielam zupełnie szczerej pochwały - powiedział na antenie TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Jednocześnie były prezydent przestrzegł przed wyolbrzymianiem znaczenia spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem. - Nic nie jest rozstrzygnięte, a za uśmiechem Putina kryją się twarde interesy rosyjskie - ocenił.

Dostarczanie listów w trakcie Powstania Warszawskiego było rzeczą bardzo trudną i niebezpieczną. O tym, jak to się wszystko odbywało opowiedział w TVN24 jeden z najmłodszych listonoszy poczty powstańczej - Jerzy Czajkowski. Swoją pracę w Szarych Szeregach rozpoczął w wieku 12 lat.

- Udało się - to pierwsze słowa dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego po zakończeniu aukcji. Polsce udało się wylicytować za cenę wywoławczą bezcenną kolekcję powstańczej poczty polowej. - To nie tylko pamiątka, ale świadectwo, jak Polacy potrafią walczyć o wolność i ją organizować - mówił wiceminister kultury Tomasz Merta.

Awanturował się w dyskotece i szarpał jednego z kolegów. Kompani, z którymi przyszedł, wyprowadzili go na zewnątrz. Tam nieznani jeszcze sprawcy pobili go na śmierć. 27-letni Krzysztof I. zmarł mimo trwającej kilkadziesiąt minut reanimacji. Policja zatrzymała już w tej sprawie trzy osoby.

Zbigniew Bokiewicz, znany w polskim i brytyjskim świecie filatelistów kolekcjoner znaczków, który poinformował Muzeum Powstania Warszawskiego o aukcji w Duesseldorfie, ma zastrzeżenia co do autentyczności ok. 20 proc. kolekcji. Oprócz tego cenę zbioru uważa za zawyżoną.

- Tego się właśnie obawiałem: że przy 460 osobach utrzymanie tajemnicy będzie fikcją - skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski ujawnienie przez "Rzeczpospolitą" stenogramu jego tajnego wystąpienia w Sejmie na temat podsłuchów. Fakt ten źle ocenia również opozycja. Według Wojciecha Olejniczaka (LiD), nagrania mógł dokonać któryś z posłów.

Kilkudziesięciu mieszkańców Wejherowa zebrało się w sobotę w centrum miasta, by manifestować za lub przeciwko przeniesieniu... czołgu. Pojazd jako pomnik od lat stoi przy głównej ulicy Wejherowa.

Pożar w centrum Szczecina na szczęście bez ofiar. Strażakom udało się błyskawicznie opanować płomienie. Film przesłała nam Agnieszka Chrostek.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiada zmiany w prawie umożliwiające muzeom szybki zakup dóbr kultury pojawiających się na światowych aukcjach. Jak sam mówi, był zaskoczony, że takiej możliwości obecnie nie ma.

Pobicia i zabójstwa opozycjonistów, tłamszenie manifestacji i brak dostępu do mediów partii opozycyjnych - tak, zdaniem publicystki Krystyny Kurczab-Redlich, wygląda "demokracja" w Rosji. - To dyktatura - ocenia. Tadeusz Iwiński (LiD) nie kwestionuje problemu zwalczania opozycji, ale - według niego - to jedynie przejaw "niedojrzałości rosyjskiej demokracji".

O zawieszenie na kołku wyczerpującej rywalizacji wewnątrz kierownictwa Sojuszu zaapelował podczas rady krajowej SLD Jerzy Szmajdziński. Rywalizują Wojciech Olejniczak, szef SLD i sekretarz generalny partii Grzegorz Napieralski. W czerwcu kongres, który wybierze władze SLD.

- Chyba nie warto już mówić o atmosferze. Warto patrzeć na konkretne polityczne efekty. Tych nie widzę - ocenił moskiewską wizytę premiera Donalda Tuska, były wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Kowal. Ocieplenie uważa natomiast za jedyny sukces wizyty sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński.

Słow 'podsłuchy' w różnych przypadkach coraz częściej pojawiają się i w rozmowch polityków, i zwykłych ludzi. - Podsłuch można zainstalować wszędzie. Bardzo łatwo można podsłuchiwać telefony komórkowe - mówi i demonstruje w TVN24 specjalista w tej dziedzinie Damian Piróg.

Choć wczoraj zapewniał, że „nic nie zauważył”, dziś przyznaje, że „ma pewne podejrzenia" – poseł Jerzy Szmajdziński ujawnia w poranku TVN24, że jego mieszkanie mogło zostać przeszukane przez funkcjonariuszy ABW. Informacje o inwigilacji posła LiD w 2006 r. podało w piątek Radio Zet.

- Wolałabym startować w innych plebiscytach - powiedziała w TVN24 Joanna Mucha z PO, o której urodzie internauci rozpisywali się ostatnio i uznali za najpiękniejszą posłankę. Posłanka jest specjalistką w sprawach służby zdrowia i jej opinie będą miały wpływ na decyzje PO w tej dziedzinie.

Restauracje, bilety lotnicze, hotele - wszystko za ponad 35 tys. zł i ze służbowej karty kredytowej. Tyle w ciągu 13 miesięcy ministrowania wydał były szef resortu Radosław Sikorski - wylicza "Dziennik". Wydatki dotyczą okresu, gdy Sikorski był szefem resortu obrony w rządzie PiS.

Najwyższe władze państwowe negocjują w sprawie tarczy w Waszyngtonie i próbują łagodzić spór w Moskwie, tymczasem ponad połowa Polaków jest przeciwnych budowie bazy w naszym kraju - wynika z sondażu PBS dla "Gazety Wyborczej".

Już wkrótce pod obrady rządu trafi projekt ustawy o kombatantach, który zdecydowanie rozszerzy pojęcie kombatanta oraz ofiary represji – donosi „Polska”. Po jego wejściu w życie o taki status będzie mogło się starać - według Ministerstwa Pracy - aż 60 tys. osób.

Donald Tusk zapowiedział, że w sierpniu dojdzie do rekonstrukcji rządu. Kto może obawiać się utraty stanowiska? Przede wszystkim szefowa resortu nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, ale także Jolanta Fedak i Bogdan Klich - stwierdza "Rzeczpospolita".

Wizyta Donalda Tuska w Moskwie z pewnością nie zmieni naszego nastawienia do największego z naszych wschodnich sąsiadów - ocenia "Polska". Tymczasem Polacy boją się Moskwy. To najkrótsze podsumowanie wyników badań przeprowadzonych przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie „Polski”.

- Głos Radia Maryja jest bardzo ważnym głosem w Polsce, i nie tylko w Polsce. Jest to też głos bardzo potrzebny - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. Ryszard Bożek, nowy prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Za rok rozpocznie się kolejna rewolucja w polskim szkolnictwie. Nauczanie ogólne, na przykład lekcje historii, młodzież ma zakończyć już w pierwszej klasie liceum. Potem skoncentruje się na wybranych przedmiotach. Takich zmian chce minister edukacji Katarzyna Hall - ujawnia "Dziennik".