Większa liczba lekarzy specjalistów ma m.in. pomóc w skróceniu kolejek w przychodniach i szpitalach - takie rozwiązanie w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przedstawił minister zdrowia. Lekarzy ma przybywać, bo będą mogli zrobić bardziej szczegółowe specjalizacje tzw. szybką ścieżką.

- Ja już nie wiem, jak to nazwać - podsumowuje pierwszy pełny rok pracy nowych fotoradarów w Warszawie zastępca naczelnika straży miejskiej Zbigniew Kąkol. W stolicy jeżdżą kierowcy, którzy zostali złapani za przekroczenie prędkości nawet 19 razy. Aż 660 razy złapani na łamaniu przepisów zostali tymczasem dyplomaci. Żaden mandatu nie zapłacił, bo miał immunitet.

Gdy w 1988 i 1989 r. Mariusz Trynkiewicz popełniał swoje zbrodnie, pisały o nich dzienniki w całej Polsce. Gdy trafił przed sąd, emocje towarzyszące sprawie sięgnęły zenitu. Przed gmachem sądu pojawiały się setki gapiów, a na samej sali ludzie ciskali w oskarżonego przedmiotami. Prasę z tamtego czasu przejrzał reporter "Polski i Świata".

Żona ostatniego komunistycznego przywódcy Polski Wojciecha Jaruzelskiego po 53 latach wspólnego życia chce rozwodu - donoszą zagraniczne media. O kłopotach małżeńskich generała piszą m.in. francuskie "Le Figaro" i "Le Parisien", niemieckie "Die Welt" i "Zeit", czy czeskie "Novinky". To pokłosie publikacji w polskich tabloidach.

- Złożyłem całą rezygancję, ze wszystkiego - mówi na swoim blogu Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy emocjonalne oświadczenie zamieścił na swojej stronie. Przyznał w nim, że po ponawiających się zarzutach niszczących reputację Fundacji i jego życie prywatne, wycofał się z jej prowadzenia. Zmienił jednak zdanie po jednym z e-maili, przysłanych przez 18-letniego Wojtka.

- Chłopcy, którzy nie zapłacili niczym za wolną Polskę, plują na jedyną rzecz, z której Polska jest podziwiana - skomentował w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk brak jednolitego porozumienia Sejmu ws. rocznicowej uchwały dotyczącej Okrągłego Stołu. Przyrównał sytuację polską do tego, co dzieje się na Ukrainie. - Na Majdanie marzą o takiej solidarności. To są ludzie, którzy reprezentują ten sposób myślenia: solidarności, dialogu okrągłego stołu, a nie rozlewu krwi - przekonywał legendarny działacz opozycji z czasów PRL.

Policja przygotowuje się do wyjścia Mariusza Trynkiewicza na wolność. W czwartek sąd wyraził zgodę na prowadzenie działań operacyjnych wobec mężczyzny. Oznacza to, że funkcjonariusze będą mogli go śledzić. W tę operację ma być zaangażowanych kilkunastu funkcjonariuszy. Tymczasem, jak podał dziennik.pl, kluczowa osoba odpowiedzialna za sprawę Trynkiewicza miała odejść z pracy. Komenda Główna Policji i Ministerstwo Spraw wewnętrznych dementują te doniesienia, uzasadniając, że osoba ta nigdy nie była przypisana do sprawy.

"Prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego jest bardzo wysokie" - napisali o Mariuszu Trynkiewiczu biegli w opinii na zlecenie rzeszowskiego sądu. Psycholog, seksuolog i dwoje psychiatrów oceniło, że Trynkiewicz ma osobowość "nieprawidłową, antysocjalną z zaburzeniami preferencji seksualnej o typie pedofilii sadystycznej". Na podstawie tych analiz w poniedziałek sąd zdecyduje czy skierować skazanego za poczwórne morderstwo na leczenie do ośrodka w Gostyninie.

"Trudno jest nam spokojnie słuchać absurdów, jakie przytaczają media z zapisków internetowych na temat Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jej twórcy i Prezesa Zarządu – Jurka Owsiaka" - tak brzmi fragment listu otwartego, pod którym podpisało się środowisko pediatrów-neonatologów. Lekarze podkreślają, że rodzaj sprzętu dostarczanego przez WOŚP do szpitali jest uprzednio konsultowany z lekarzami oraz że jest to sprzęt na wysokim, światowym poziomie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi sprawdził sytuację u rodzin z dziećmi do 6 lat. Okazało się, że ponad połowa potrzebuje pomocy specjalistów a niektóre nie powinny zajmować się własnymi dziećmi. Władze miasta reagują i chcą zwiększyć liczbę pracowników MOPS-u a rodziny otrzymają niezbędną pomoc. Kontrolę zarządził wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski po śmierci 3-miesięcznej Nadii.

- Z tego, co wiem, osadzony składał wniosek o przydzielenie mu odzieży, ponieważ nie miał odpowiedniej na tę porę roku - powiedział rzecznik rzeszowskiego więzienia zapytany o to, czy Mariusz Trynkiewicz zwracał się o jakąkolwiek pomoc związaną z wyjściem na wolność. Mjr Norbert Gaweł zapewnił również, że służby przygotowują się na "wszelkie sytuacje, jakie mogą wystąpić" w związku z opuszczeniem zakładu karnego przez Trynkiewicza.

- Moim zadaniem jest użycie narzędzi prawnych, legalnych po to, żeby nikomu nie groziło niebezpieczeństwo - mówił podczas konferencji prasowej o sprawie Mariusza Trynkiewicza premier Donald Tusk. Szef rządu podkreślił: - Nie będę uczestniczył w podsycaniu atmosfery histerii.

Każdy złożony wniosek zostanie rozpatrzony - zapewnił Andrzej Borek, wiceprezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie, gdzie rozpatrywana będzie sprawa Mariusza Trynkiewicza. Nie wiadomo jednak, czy sąd zdąży rozpatrzeć wnioski przed rozprawą, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek.