Stanął w poprzek drogi, dwie osoby nie żyją

Dwie osoby nie żyją, a trzecia w stanie krytycznym trafiła do szpitala w wyniku wypadku, do którego doszło na drodze krajowej numer 11 w miejscowości Bąków (woj. opolskie) niedaleko Kluczborka. W Audi, które stanęło w poprzek drogi uderzył jadący z przeciwka z dużą prędkością Peugeot.

Ryszard C. był członkiem PO w latach 2004-2005

Ryszard C., który w październiku ub. r. zastrzelił pracownika łódzkiego biura PiS, był członkiem Platformy Obywatelskiej od kwietnia 2004 roku do kwietnia 2005 roku. Potwierdziła to w czwartek wieczorem szefowa częstochowskiej PO Halina Rozpondek. Wcześniej przedstawiciele tego oddziału partii stanowczo zaprzeczali, by Ryszard C. był członkiem tego ugrupowania w Częstochowie.

PO: Do urn pójdziemy 23 października

Platforma Obywatelska ustaliła, że wybory parlamentarne odbędą się 23 października - poinformowały "Fakty TVN". Informacje tę potwierdziła posłanka PO Danuta Pietraszewska. Taki wstępny termin zaaprobował dzisiaj zarząd krajowy partii.

Kobieta postrzelona z wiatrówki

Z raną postrzałową uda trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu Zdroju młoda kobieta. - Najprawopodobniej została postrzelona z wiatrówki - powiedział Mariusz Lepczyński z policji w Jastrzębiu Zdroju (woj. śląskie).

Zjedli kiełbasę z dzika. Trafili do szpitala

Dwanaście osób z okolic Legnicy i Złotoryi (Dolnośląskie) zaraziło się włośnicą - zjedli zakażoną pasożytami kiełbasę z dzika. Stan kilku chorych, którzy przebywają w jednym z poznańskich szpitali, jest ciężki.

Sąd o policjantach: Przestępstwo tak, kara nie

Za rzekome robienie im zdjęć telefonem komórkowym, policjanci zwyzywali przypadkowego przechodnia, zamknęli go w radiowozie i straszyli prokuratorem. Prokurator się w tej sprawie pojawił, ale zajął się nie panem Godlewskim, a funkcjonariuszami. Efekt? Najpierw prokuratura, a potem sąd uznały, że działanie policjantów znamiona przestępstwa nosiło, ale kary im nie wymierzono.

"Kat z Mokotowa": Byłem znany z kulturalnych przesłuchań

Przesłuchiwanych więźniów bił gumą i żelazem owiniętym w ręcznik. Przypalał im włosy, kazał robić przysiady, przyciskał do ściany - tak metody śledcze Jerzego K. opisują prokuratorzy IPN. Były oficer UB, nazywany "katem z Mokotowa", pamięta je inaczej. - Byłem znany z kulturalnych zachowań wobec przesłuchiwanych. Informacje przekazywali mi w otwartych relacjach - mówił w czwartek przed sądem. Właśnie ruszył jego proces.

Książką agenta Tomka zajęła się prokuratura

Warszawska prokuratura wszczęła w czwartek śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, jej bezprawnego wykorzystania oraz rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa przeciw Weronice Marczuk w książce-wywiadzie z byłym agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem.

Powiesił psa. Dostał 10 miesięcy "w zawiasach"

Na 10 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na trzy lata, został skazany mieszkaniec Gościna (woj. zachodniopomorskie), który we wrześniu powiesił swojego psa - poinformował serwis internetowy Głosu Szczecińskiego. Stefan L. przyznał się do winy. Tłumaczył, że był pijany. To kolejny w ostatnich dniach wyrok sądu za bestialskie zabicie czworonoga.

RBN zajmie się katastrofą Tu-154. Po polskim raporcie

- Po opublikowaniu raportu polskiej komisji ws. katastrofy smoleńskiej, Rada Bezpieczeństwa Narodowego zajmie się tą sprawą - powiedział po posiedzeniu RBN Grzegorz Napieralski (SLD). Dziś przez dwie godziny członkowie Rady omawiali "sojuszniczy plan ewentualnościowy dla Polski".

Prezydent na plusie, Sejm na cenzurowanym

Ponad połowa Polaków dobrze ocenia w styczniu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego. Negatywną opinię ma co piąty ankietowany. Natomiast Sejm krytycznie ocenia 62 proc. badanych, dobrze - 23 proc. - wynika z sondażu opublikowanego dziś przez CBOS.

"Czyste szaleństwo", "uwłaczające i niegodziwe"

Posłowie Platformy Obywatelskiej "czystym szaleństwem" nazwali zachowanie Jarosława Kaczyńskiego, który trzy miesiące po śmierci pracownika łódzkiego biura PiS, stwierdził, że jego zabójca, Ryszard C., był przez rok członkiem PO. - To nie ma żadnego znaczenia. Wszędzie może trafić się osoba niepoczytalna - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

"To zemsta władzy na stoczniowcach"

Czterech związkowców "Solidarności" stanie przed sądem pod zarzutem napaści na policjantów podczas manifestacji w kwietniu 2009 roku. Jeden z oskarżonych, lider gdańskich stoczniowców Karol Guzikiewicz twierdzi, że proces jest polityczny, a on sam jest ofiarą rządów Donalda Tuska.

Jest następca Palikota w Sejmie

Wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski obejmie mandat poselski po byłym polityku PO Januszu Palikocie. Ten zrezygnował z zasiadania w Sejmie przed niespełna dwoma tygodniami, a swoją legitymację poselską przekazał na aukcję na rzecz WOŚP Jurka Owsiaka.

Zdradził ich kolor auta

Policja z Rudy Śląskiej zatrzymała grupę odpowiedzialną za co najmniej pięć napadów na sklepy spożywcze. Pięciu mężczyznom w wieku od 17 do 24 lat grozi do 12 lat więzienia.

"Profesor oderwał się od rzeczywistości"

- Mam wrażenie, że pan profesor oderwał się od rzeczywistości - w ten sposób Mariusz Błaszczak skomentował wypowiedź prezydenckiego doradcy Tomasza Nałęcza, który stwierdził, że PiS "gra główną rolę w rosyjskim scenariuszu". Szef klubu PiS oświadczył też, że należy przyjąć uchwałę, która sprzeciwi się raportowi MAK ws. katastrofy smoleńskiej.

"PiS gra główną rolę w rosyjskim scenariuszu"

- Rosjanie pisząc nieuczciwy raport na temat katastrofy smoleńskiej chcieli poszczuć PiS na polski rząd, bo to osłabi pozycję Polski w wyjaśnianiu tej katastrofy - stwierdził doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, prof. Tomasz Nałęcz. Jego zdaniem, Prawo i Sprawiedliwość realizuje ten rosyjski scenariusz.

Sejm przyjął informację rządu ws. katastrofy smoleńskiej

Posłowie przyjęli informację dotyczącą działań rządu w sprawie katastrofy smoleńskiej, którą Donald Tusk przedstawił wczoraj w Sejmie. Wniosek o odrzucenie informacji, który złożył Ludwik Dorn (niezrzeszony), poparło 152 posłów, przeciwko wnioskowi było 270 posłów, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Pierwszy bocian już przyleciał

Wielkie było zdziwienie Reportera 24, który przejeżdżając przez Lubelszczyznę na słupie wysokiego napięcia spostrzegł prężącego się bociana. Slawomir_Remiszewski, uradowany niczym Maks z "Seksmisji", zarejestrował niecodzienny w styczniu obraz. Pozostaje tylko pytanie, czy pierwszy bocian tej zimy zwiastuje wczesną wiosnę, czy też zawiodła go ptasia intuicja.

Polskie zarzuty dla rosyjskich kontrolerów?

- Raport MAK jest zamknięty, ale sprawa postępowań prokuratorskich wciąż otwarta - stwierdził Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości. I dodał, że w ramach polskiego postępowania możemy "stawiać zarzuty rosyjskim kontrolerom z wieży na lotnisku w Smoleńsku".

Poranna jazda najdroższą drogą w Polsce

Najdroższa droga w kraju, a zarazem pierwsza trasa ekspresowa przebiegająca przez Warszawę została w końcu otwarta. Prace skończono w połowie grudnia, ale w oddaniu trasy S8 do użytku przeszkadzały liczne usterki. Dopiero wczoraj zdecydowano o wpuszczeniu na nią kierowców.

Szybka kariera dowódcy polskiego nieba

- Andrzeju, mieliśmy się spotkać w innych okolicznościach. Miałeś otrzymać kolejną gwiazdkę, która ci się należała - tymi słowami żegnał minister obrony narodowej Bogdan Klich, gen. Andrzeja Błasika, dowódcę Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej, który zginął pod Smoleńskiem.

PiS wspomni zabitego kolegę

Jarosław Kaczyński w czwartek w Łodzi uczci pamięć Marka Rosiaka. Prezes PiS ma zabrać głos w sprawie zamordowanego w październiku działacza swojej partii. - Złoży kwiaty na cmentarzu i pomodli się. Później zaplanowaliśmy briefing pod biurem PiS - informuje rzecznik PiS Adam Hofman.

Kto co mówił w tupolewie? Każdy słyszy co innego

Nagrania z czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa są jedne. Tyle, że polscy i rosyjscy eksperci słyszą w nich co innego, i to w kilku kluczowych dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy momentach. A różnice się mnożą w miarę ich analizy przez specjalistów.

"Decydował rząd polski, a nie banda zdrajców"

- Rząd polski decydując się na skorzystanie z konwencji chicagowskiej, szukał procedury optymalnej dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności katastrofy smoleńskiej - powiedział w środę premier Donald Tusk odpowiadając na pytania posłów ws. katastrofy smoleńskiej - Uznajcie, że decydował rząd polski, a nie banda zdrajców - zwrócił się do opozycji.

Ogień w hali zakładów chemicznych

Pożar w jednej z hal dawnych zakładów chemicznych w Gliwicach. Ogień objął cały budynek o powierzchni ok. 600 m kwadratowych. Zagrożone są pobliskie zbiorniki z gazem i kwasem. Na miejscu pracuje blisko 80 strażaków.

Runął strop. Rabuś pod gruzami?

Grupa ratownictwa podziemnego przeszukuje rumowisko, jakie powstało po zawaleniu się stropu budynku w Wałbrzychu. Istnieje podejrzenie, że pod gruzami może znajdować się człowiek, który zdaniem świadków wszedł tam by okraść mieszkańców. Policja zatrzymała w tej sprawie jedną osobę.

Rodziny rozczarowane. "Premier się spóźnił"

- Przemówienie pana Tuska było dramatycznym sposobem obrony poprzez atak rodzin i partii opozycyjnych, czyli PiS, które odważyło się negować postępowanie Rosji - ocenił Andrzej Melak, brat Stefana Melaka. Wdowa po Januszu Kochanowskim, Ewa Kochanowska dodała, że premier spóźnił się z wystąpieniem w Sejmie i - jak stwierdziła - sprawiał wrażenie, że nie orientuje się w sytuacji prawnomiędzynarodowej. Członkowie rodzin ofiar, którzy byli dziś obecni w Sejmie, komentowali wystąpienie premiera Donalda Tuska, który przedstawił informację na temat działań rządu ws. katastrofy smoleńskiej.