Transport kolosa ulicami Gdyni

W Gdyni trwa skomplikowana operacja przetransportowania ważącego 370 ton okrętu podwodnego typu Kobben. Nieużywana od lat jednostka wyruszyła ze Stoczni Marynarki Wojennej w środę. Na miejsce swojego przeznaczenia (teren Akademii Marynarki Wojennej) okręt ma dotrzeć w sobotę. Uczelnia chce przeznaczyć jednostkę na laboratorium. Transport kolosa obserwował internauta o nicku @mawo.gdynia.

Tylko pełnopłatne recepty? Rada się wycofuje, OZZL nie

Naczelna Rada Lekarska zawiesiła decyzję w sprawie wypisywania pełnopłatnych recept. To efekt spotkania lekarzy z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie zamierza jednak zastosować się do porozumienia. NRL i OZZL sprzeciwiały się proponowanym zmianom w ustawie refundacyjnej dotyczącym kar dla tych medyków, którzy wystawią receptę na lek refundowany przez NFZ osobie nieubezpieczonej.

Obława na pedofilów. W Polsce 17 zatrzymanych

Polska policja zatrzymała 17 osób podejrzewanych o rozpowszechnianie w sieci i udostępnianie materiałów z pornografią dziecięcą. Cztery z nich usłyszały już zarzuty. Akcja została zainicjowana przez funkcjonariuszy z Danii. Wzięło w niej udział kilkanaście krajów europejskich.

Zarzuty dla Olewników? "Niemożliwe"

- Policjanci z CBŚ chcą, by prokuratura postawiła Danucie i Włodzimierzowi Olewnikom zarzuty związane z utrudnianiem im pracy - napisał "Dziennik Gazeta Prawna". Danuta Olewnik w rozmowie z TVN24 zaprzecza, jakoby rodzina ukrywała jakiekolwiek dowody i ma nadzieję, że śledczy zanim zaczną działać, dokładnie przeanalizują zeznania.

Co Lech Kaczyński mówił w 2006 r. w Berlinie

Cytat z berlińskiego wystąpienia Lecha Kaczyńskiego z 2006 roku dzieli polityków, którzy interpretują go na swój sposób. Według premiera Tuska, Kaczyński mówił o europejskiej federacji, zdaniem posłów PiS - to nieprawda. Co naprawdę mówił w Berlinie prezydent?

Raport z ekshumacji Wassermanna gotowy

Do prokuratury wpłynął raport komisji Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu z badania materiału pobranego podczas ekshumacji zwłok Zbigniewa Wassermanna. Poseł i były prokurator zginął w katastrofie smoleńskiej.

Pamiętają o Grudniu'70

Rozpoczęły się obchody rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 roku. Delegacja pracowników Stoczni Gdańskiej złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Wieniec złożył także były prezydent Lech Wałęsa.

SLD chce wysłać budżet przed Trybunał

Klub SLD opracuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tegorocznej ustawy budżetowej - zapowiedział rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński. Według SLD, w pracach nad projektem budżetu naruszono przepisy ustawy o Komisji Trójstronnej. Innego zdania jest premier Donald Tusk, który przekonywał w Sejmie, że procedury konsultacji nad budżetem są zgodne z prawem.

Robił zdjęcia w Wujku. "Miałem dowód na prawdę"

- W życiu rządzą nami przypadki i tak ten dzień wypełnił się takimi przypadkami - mówił w "Poranku TVN24" Marek Janicki, autor wstrząsających zdjęć z wydarzeń w Katowicach 16 grudnia 1981 roku. Wtedy, 19-letni uczeń klasy maturalnej, podczas powrotu do domu został zatrzymany przez milicję. Było to tuż przy kopalni Wujek. - Skoro miałem aparat postanowiłem z niego skorzystać - wspomina Janicki.

"Nasza polityka europejska ma akceptację lewicy"

- Wiedzieliśmy po debacie, że minister Sikorski i nasza polityka europejska mają akceptację lewicy, nie było więc poczucia ryzyka czy hazardu - mówił po głosowaniu nad wotum nieufności dla Sikorskiego premier Donald Tusk. Sejm w piątek odrzucił wniosek PiS o odwołanie szefa dyplomacji większością 292 do 152 głosów. W niemal identycznym stosunku przyjął informację premiera na temat przyszłości UE.

Dlaczego krzyż może wisieć?

Krzyż w Sejmie nie narusza konstytucji ani prawa unijnego. Jest nie tylko znakiem religii, ale kultury. Dlatego nie ma podstaw do jego usunięcia - wynika z ekspertyz przygotowanych dla marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Sikorski obroniony w Sejmie

Minister Radosław Sikorski zostaje na stanowisku. Sejm większością głosów odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw zagranicznych. Za odrzuceniem wniosku było 292 posłów, przeciwko 152.

Popatrz z góry na Pałac Kultury

Jak wygląda Warszawa widziana z najwyżej położonego lokalu w stolicy? Dzięki kamerze tvnwarszawa.pl możesz zobaczyć widok z penthouse'a wieżowca Żagiel. Pozwala on spojrzeć z góry nawet na odwiedzających taras widokowy w Pałacu Kultury.

Ks. Boniecki o Rydzyku, Nergalu i śmierci

Ksiądz Adam Boniecki "przerwie" milczenie - w sobotę z okazji promocji swojej najnowszej książki weźmie udział w spotkaniu z czytelnikami. Poprowadzi je Monika Olejnik, dziennikarka TVN24 i Radia Zet. Wizyta w jej w programie zbiegła się z nałożeniem ks. Bonieckiemu zakazu wypowiadania się w mediach

30 lat od krwawej pacyfikacji kopalni Wujek

Dokładnie 30 lat temu, 16 grudnia 1981 roku, odział ZOMO strzelał do strajkujących w kopalni Wujek górników. Zginęło wtedy dziewięć osób, a 21 zostało rannych. W piątek w Katowicach odbędą się uroczystości upamiętniające tę masakrę. Weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski.

Miller czy Palikot? Kto weźmie lewicę?

Wielki kongres zjednoczeniowy albo decydujące starcie - to dwa możliwe scenariusze wydarzeń po lewej stronie sceny politycznej. Który zostanie zrealizowany, to zależy od Leszka Millera i Janusza Palikota. Ten ostatni zarezerwował już nawet na 1 maja salę kongresową Pałacu Kultury i Nauki. Problem polega na tym, że w roli lewicowego mesjasza wystąpić chce też Leszek Miller.

Nie wierzą w szczepionki, więc zakażają dzieci

W coś takiego trudno uwierzyć w XXI wieku, a na dodatek staje się to coraz modniejsze: celowe zarażanie dzieci chorobami zakaźnymi. Część rodziców uważa bowiem, inaczej niż spece od epidemii, że to nie szczepionka, a przebycie choroby najlepiej uodparnia. W internecie pojawiły się nawet ogłoszenia o "ospa-party", na które można wpaść z dzieckiem i świadomie je zarazić. A lekarzom włos jeży się na głowie.

Lekarze kontra minister. Będzie przełom?

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawi dziś Naczelnej Radzie Lekarskiej propozycję zmiany przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane. NRL sprzeciwia się zapisom ustawy refundacyjnej, według których wystawienie recepty osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty wydanej przez NFZ.

"Błagam was, zrozumcie powagę sytuacji"

- Rząd broni polskich interesów - zapewniał szef MSZ Radosław Sikorski, odpowiadając na pytania zadane po przedstawieniu przez premiera informacji ws. przyszłości UE i debacie na ten temat. Posłowie pytali go m.in. o pożyczkę dla MFW, europejską dyrektywę antydyskryminacyjną, osiągnięcia polskiej prezydencji w kontekście Ukrainy oraz o katolickich misjonarzy. Wesołość podczas wieczornej, czwartkowej debaty w Sejmie wzbudziły słowa Stanisława Pięty (PiS), który stwierdził, że posłowie przez cały dzień rozmawiają o przyszłości UE, czyli o niczym.

"To wotum wobec całego rządu"

- Szef MSZ Radosław Sikorski od pięciu lat realizuje w sposób konsekwentny politykę rządu. Dzisiaj to wotum nieufności nie jest wotum wobec działań któregoś z ministrów, tylko wobec polityki zagranicznej rządu RP - oświadczył premier Donald Tusk w debacie nad wnioskiem PiS o odwołanie ministra.

Sablewska, kwejk i seriale TVN, czyli czego szukaliśmy w sieci

Adele, Amy Winehouse i... Maja Sablewska - to osoby, które w mijającym roku w naszym kraju najszybciej zyskiwały na popularności w internecie. Za to hasłem najszybciej zyskującym na popularności jest "kwejk". Google właśnie opublikowało podsumowanie pt: "Czego szukali Polacy w 2011 roku?"

"Granie na strachu jest specjalnością PiS"

- To jest naturalny, aż do znudzenia podział ról. Premier i minister Sikorski reprezentowali rację stanu, a opozycja pisowska próbowała tylko zbić kilka punktów w przypadku ewentualnego niepowodzenia związanego z Unią - podsumował w "Kropce nad i" czwartkowe posiedzenie Sejmu Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Premier Donald Tusk wygłosił przemówienie dotyczące przyszłości UE, po którym odbyła się dziesięciogodzinna debata.

"Premier pojawił się za późno"

- Pan premier Tusk miał interesujące wystąpienie, ale ono nie było wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów. Premier pojawił się w Sejmie za późno - powiedziała w "Rozmowie Rymanowskiego" była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, komentując czwartkową debatę w Sejmie. Innego zdania był Dariusz Rosati. Według niego dobrze, że premier przed szczytem nie mówił jakie stanowisko przedstawi. - Wtedy jeszcze nie bardzo było wiadomo jaka będzie ostateczna propozycja - stwierdził.

Zgubionej broni nie znaleźli. Jest już zarzut

Policji nie udało się odnaleźć broni, która po południu wypadła z samochodu rusznikarza w okolicy mostu Poniatowskiego. Mężczyzna usłyszał już zarzut nieumyślnego zagubienia broni.

Tusk na prezydenta? "Wszystko jest możliwe"

Nie czuje się schowany ani politycznie zmarginalizowany, występuje tylko w innej roli niż dotychczas - tak mówił o sobie w "Faktach po Faktach" były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, obecnie szef komisji spraw zagranicznych. Zastrzegł, by nie doszukiwać się w jego relacjach z Tuskiem drugiego, czy trzeciego dna. - Przed świętami rozegramy mecz - zapowiedział.

"Jałta ma być wzorem, do którego pan nas pcha"

- Polska w swoich dziejach musiała już różny dyktat przyjmować do wiadomości. I pan nawet nam powiedział, za co dziękuję, jakimi wzorcami posługiwał się pan w swoim wystąpieniu w Berlinie oraz w Brukseli. Otóż wzorem traktatu jałtańskiego - grzmiał z sejmowej mównicy Antoni Macierewicz (PiS), według którego pomysł wprowadzenia federacyjnej wspólnoty jest takim samym odebraniem suwerenności Polsce, jak międzynarodowe porozumienie z lutego 1945 roku.

"Strach będzie wykonywać zawód aptekarza"

Zmian w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia dotyczącym recept domaga się Naczelna Rada Aptekarska. W tym celu wzywa farmaceutów do protestu przeciwko przepisom refundacyjnym.

Kaczor i Morawski winni

Byłe władze Związku Aktorów Scen Polskich - aktorzy Kazimierz Kaczor i Cezary Morawski oraz główny księgowy Związku Piotr K., zostali prawomocnie uznani za winnych narażenia ZASP w 2002 r. na ponad 9,2 mln. zł strat. Postępowanie w ich sprawie sąd warunkowo umorzył na rok.