"Uczelnia była wtedy ukrytą bazą wojskową"

Zdjęcia robił z ukrycia, aparatem ukrytym pod połami płaszcza. Dokumentował to, co widział w miejscu swojego zamieszkania - na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. "A mało kto wiedział, że AWF stało się wtedy bazą wojskową ukrytą w środku miasta" - pisze w swoich wspomnieniach z okresu wprowadzenia stanu wojennego Tadeusz Guranowski. W serwisie Kontaktu 24 umieścił zdjęcia ze strajku studenckiego na przełomie listopada i grudnia 1981 roku oraz fotografie wykonane tuż po wprowadzeniu stanu wojennego.

Współpraca Polski z Interpolem do rewizji

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, który obecnie przebywa w Brukseli, powiedział, że po powrocie do kraju dokona przeglądu procedur współpracy Polski z Interpolem w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Warszawie białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza.

W komisji Sikorski się obronił, choć go nie było

Sejmowa komisja spraw zagranicznych negatywnie zaopiniowała we wtorek wniosek PiS o odwołanie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Według PiS, minister doprowadził do marginalizacji pozycji Polski. Platforma nazywa wniosek "arcypolitycznym". Sikorski nie przyszedł na posiedzenie komisji.

Na półkach nic albo sam ocet. 1500 zł za sztukę

Puste półki, towar spod lady i po znajomości, kartki, kolejki, ciągłe kombinowanie. Rzeczywistość gospodarcza sprzed i w trakcie stanu wojennego z dzisiejszej perspektywy poraża. Towaru się nie kupowało ot tak, po prostu. Towar się "zdobywało". - I tak się żyło wspomina w programie "Polska i Świat" w TVN24 Anastazja Świderska, dziś - kierowniczka "Universamu".

Jerzy "Magik" Bartnik nie żyje

W wieku 82 lat zmarł w Warszawie najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari i uczestnik Powstania Warszawskiego Jerzy Antoni Bartnik ps. "Magik". To on, jako jeden z kilku kombatantów spotkał się i rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą podczas majowej wizyty w Polsce.

Niekonstytucyjny stan

Stan wojenny wprowadzono w 1981 r. niezgodnie z ówczesnym prawem - orzekły w tym roku Trybunał Konstytucyjny oraz Sąd Okręgowy w Warszawie. Również w tym roku z procesu autorów stanu wojennego wyłączono gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Proces ten dobiega już końca.

Wujek: Pacyfikacja bez kary

Choć od krwawej pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek - w której od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników - mija 30 lat, nie wszystkie sprawy sądowe związane z tą tragedią zakończyły się ostatecznymi wyrokami.

Prokurator Generalny do Sikorskiego: kłamiecie

Szef polskiej prokuratury twierdzi, że śledczy nie mieli nic wspólnego z zatrzymaniem znanego białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza. Andrzej Seremet w piśmie do szefa MSZ zarzucił kłamstwo Marcinowi Bosackiemu, który jest rzecznikiem ministra Radosława Sikorskiego.

Ostre "pałowanie" na Białołęce

Interesantów, którzy przyszli dziś do urzędu dzielnicy Białołęka przywitał widok żołnierzy grzejących się przy koksowniku i wozów opancerzonych SKOT na parkingu. Nagle z balkonu tajemniczy mężczyzna zaczął krzyczeć "Solidarność" i "Precz z komuną!". Mundurowi ukarali go ostrym pałowaniem.

Prezydent odznaczył opozycjonistów

Prezydent - w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - wręczył odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej z lat 80. - W zasadzie najpiękniejsze, najważniejsze odznaczenie, wyróżnienie, podziękowanie dostaliśmy wszyscy razem: najwspanialszy order wolnej Polski - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

"Nie nazwałbym tego kompromitacją"

Donald Tusk jest zadowolony z przebiegu działań w sprawie poniedziałkowego zatrzymania białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza. - Trudno oczekiwać od funkcjonariusza Straży Granicznej, policjanta, aby rozstrzygał czy zapis Interpolu mówiący o ściganiu tego, czy innego obywatela danego państwa przez Interpol jest zasadny, czy nie - oświadczył we wtorek premier.

Prokuratura chce dożywocia za morderstwo w biurze PiS

Kary dożywotniego więzienia domaga się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych dla 63-letniego Ryszarda Cyby, który w październiku ubiegłego roku w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika biura Pawła Kowalskiego. Dzisiaj przed sądem zeznawało pięciu świadków wśród nich raniony przez niego pracownik biura PiS oraz syn zastrzelonego przez niego Marka Rosiaka. Ogłoszenie wyroku zapowiedziano na 20 grudnia.

Naga musztra? Nauczycielka zawieszona

Dyrekcja przedszkola przy ulicy Namysłowskiej szybko zareagowała na doniesienia mediów. Nauczycielka, która miała musztrować przed grupą dzieci nagą trzylatkę została zawieszona do czasu wyjaśnienia sprawy - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

"Łajdactwa nie da się niczym usprawiedliwić"

- Spór o uwarunkowaniach geopolitycznych tej decyzji będzie trwał, ale przemocy, bezwzględności, czasami zwykłego łajdactwa nie da się niczym usprawiedliwić. Każdy polityk, który usprawiedliwia to racją stanu jest z definicji człowiekiem podejrzanym - powiedział premier Donald Tusk w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Odniósł się też krytycznie do pomysłu organizowania w tym czasie manifestacji. - To nie jest rocznica, która powinna rozpalać negatywne emocje i to nie jest, moim zdaniem, stosowny czas, by jedni Polacy napuszczali drugich na siebie - oświadczył szef rządu.

Rozbite tiry zablokowały najważniejsze drogi

W nocy i rano na polskich drogach doszło do czterech wypadków, w wyniku których zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych. Przez kilka godzin zablokowana była krajowa "dwójka" (Warszawa - Terespol), która obecnie jest już przejezdna. Przejezdna w obu kierunkach jest też autostrada A4 na trasie Wrocław - Legnica w okolicach Legnickiego Pola (Dolnośląskie).

Wiceminister zdrowia odwołany

Adam Fronczak został odwołany z funkcji wiceministra zdrowia. W resorcie był on odpowiedzialny m.in. za politykę lekową, w tym wdrażanie przepisów ustawy refundacyjnej. Według nieoficjalnych informacji PAP, Fronczaka zastąpi Aleksander Sopliński.

MSW wyjaśnia zatrzymanie Michalewicza

MSW wyjaśnia na polecenia szefa tego resortu Jacka Cichockiego sprawę poniedziałkowego zatrzymania na warszawskim lotnisku białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza - poinformowała rzeczniczka resortu, Małgorzata Woźniak. Dodała, że sprawa jest sprawdzana pod kątem współpracy z Interpolem. Jak podkreśliła, ze wstępnych ustaleń wynika, że zatrzymanie Michalewicza nie było błędem funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zniszczyli pomnik Kuklińskiego. "Barbarzyństwo"

Ubiegłej nocy nieznani sprawcy zniszczyli popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w Parku im. H. Jordana w Krakowie. Zamalowali też napis "pułkownik" i dopisali pod nazwiskiem słowo "zdrajca". Tymczasem z tendencją do nazywania Kuklińskiego zdrajcą chce walczyć klub Solidarnej Polski, który - jak zapowiedział - jeszcze we wtorek złoży w Sejmie projekt uchwały ws. jego upamiętnienia.

Młodzież zadała trudne pytania. Prezydent zmieszany

Dlaczego nie rozliczono ludzi odpowiedzialnych za stan wojenny? - dociekała młodzież na spotkaniu z prezydentem i działaczami podziemia. Na pytanie, które skierowano do Bronisława Komorowskiego, nie uzyskała jasnej odpowiedzi. Najpierw stwierdził, że nie chce być gwiazdą spotkania, potem skwitował, że to bolesna i wstydliwa sprawa, bo wszyscy chcieliby rozliczenia wydarzeń sprzed 30 lat.

Operator dźwigu gdy wytrzeźwieje, usłyszy zarzuty

Zarzut umyślnego spowodowania katastrofy budowlanej ze skutkiem śmiertelnym zamierza postawić poznańska prokuratura operatorowi 50-tonowego dźwigu, który w poniedziałek przewrócił się na budowie dworca w Poznaniu. Mężczyzna usłyszy je, gdy wytrzeźwieje. Na razie wciąż jest pijany.

"Umorzono z powodu niewykrycia sprawców"

Śledztwo umorzono "wobec niewykrycia sprawców nieostrożnego użycia broni", śledztwo umorzono "wobec niestwierdzenia przestępstwa", przyjęto wersję samobójstwa, pobicia dokonali nieznani sprawcy... Wprowadzona przez stan wojenny "praworządność" nadzorowana przez milicję i SB doprowadziła do śmierci co najmniej kilkudziesięciu ludzi. Ginęli opozycjoniści, księża, ale i zupełnie przypadkowi ludzie, którzy stanęli na drodze władzy ludowej.

Wałęsa: To wielka zbrodnia

To wielka zbrodnia, rozbito jedność narodu - powiedział były prezydent Lech Wałęsa odnosząc się do 30. rocznicy stanu wojennego. Jego zdaniem, to trzeba rozliczyć historycznie i politycznie.

"Został zakatowany, 50 minut trzymali go w karetce"

Został zakatowany. Prawie 50 minut trzymali go w karetce i debatowali gdzie zawieść do MSWiA czy do szpitala miejskiego. Nic nam nie powiedziano - mówi Teresa Majchrzak, której syn Piotr został zakatowany w stanie wojennym w 1982 r. przez ZOMO na ul. Fredry w Poznaniu.

Dlaczego zmarła 14-latka? Sekcja nie wyjaśniła

Wciąż nieznane są przyczyny śmierci 14-latki, której ciało znaleziono w niedzielę rano, po imprezie w domu we wsi Jeglin pod Piszem (warmińsko-mazurskie). Sekcja zwłok nie wyjaśniła przyczyn zgonu dziewczyny. W związku z tym prokuratura zwolniła zatrzymanych w tej sprawie trzech chłopaków, współuczestników imprezy. Nikomu też nie przedstawiono zarzutów.

Burmistrz powołuje PUPA i parodiuje Jaruzelskiego

Przebrany za komunistycznego generała, wiceburmistrz Białołęki Piotr Jaworski ogłosił stan wyjątkowy dla warszawskich "kierowców i kierowczyń". Parodiując przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, zapowiedział powołanie PUPA - Powszechnej Unii Przepełnionych Arterii.

Więzienie za wypadek na stoku

Sąd w Zakopanem skazał narciarkę na pół roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata za spowodowanie wypadku na stoku, w którym 8-latek złamał rękę. Dodatkowo, sąd orzekł 8 tys. zł zadośćuczynienia i publikację treści wyroku w "Tygodniku Podhalańskim" - pisze Gazeta Wyborcza.

"Zastukał do drzwi. Potem pytał, co z tego będzie"

W więzieniu na Białołęce, gdzie był internowany, prezydent Bronisław Komorowski dowiedział się o wprowadzeniu stanu wojennego. - To było zło. Polskie nadzieje na zmiany zostały zahamowane - ocenił prezydent wydarzenia sprzed 30 lat.

"Niektóre czołgi kończyły w rowie, bo kierowca zasnął"

Godzina szósta rano 13 grudnia 1981 roku. Do jednostek wojskowych w całej Polsce dociera sygnał o rozpoczęciu stanu "W". Gdy cywile jeszcze śpią, dziesiątki tysięcy żołnierzy i tysiące pojazdów pancernych ruszają w marsz do dużych miast. Pozostaną tam przez wiele tygodni.

Arłukowicz stanie przed sejmową komisją zdrowia

Nadal nie wiadomo, czy pacjenci będą w całości płacić za leki refundowane. Trwa spór pomiędzy Naczelną Radą Lekarską a Ministerstwem Zdrowia w związku z rozporządzeniem dot. zasad wypisywania recept. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz będzie jutro tłumaczył się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

"Znaczek Solidarności Nicholson trzymał jak relikwię"

- Wszędzie na świecie "Solidarność" miała wielkie poparcie. Znaczek, który Jack Nicholson dostał ode mnie, w czasie stanu wojennego trzymał jak relikwię - opowiadał na antenie TVN24 fotograf, Jerzy Kośnik, który utrwalił na kliszach m.in. pierwsze dni stanu wojennego. - Uświadomiłem sobie, że na moich oczach dzieje się historia - podkreślił.