Gen. Koziej: Nie poddawać się emocjom, wychodzić z Afganistanu

Zabicie pięciu polskich żołnierzy w Afganistanie nie będzie miało wpływu na strategię stopniowego wycofywania Polaków z Afganistanu - ocenił w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Przyznał jednocześnie, że naszym błędem było przejęcie strefy Ghazni, bo nie mamy odpowiedniej ilości sił, by zapewnić w niej bezpieczeństwo.

115 małych sądów do likwidacji

W miejsce 115 najmniejszych sądów powstaną wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości, o którym pisze "DGP". Resort tłumaczy, że pozwoli to usunąć zatory i równomiernie obłożyć sędziów pracą. Ci zaś uważają, że zmiany spowodują niepotrzebny chaos.

55 laptopów dla MSW na koniec prezydencji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło przetarg na 55 doskonale wyposażonych komputerów dla swoich urzędników, wykonujących zadania związane z polską prezydencją w UE, która właśnie się kończy - ujawnił "Dziennik Gazeta Prawna". Przetarg ogłoszono tydzień temu, a rozstrzygnięcie ma nastąpić w przeddzień zakończenia naszego przewodnictwa, czyli 30 grudnia.

Doktor G. "skromnie żyje". 5 lat po zatrzymaniu

Zatrzymanie znanego kardiochirurga, doktora G. ogłoszono jako wielki sukces Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od tego czasu mija prawie pięć lat. Co z tej sprawy pozostało? Doktor nie pracuje. - Bardzo skromnie żyje. Pomagają rodzice - przyznaje jego obrońca, Tomasz Jachowicz.

5 miesięcy śledztwa bez postępów

Śledztwo, które ma odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę wydarzyło sie 5 sierpnia w biurze Samoobrony wcale nie idzie gładko, jak zapowiadano. Wyników wielu bardzo ważnych badań m.in. toksykologicznych i DNA nie ma. Śledztwo miało być priorytetowe. - I tak je traktujemy, ale nie mamy wpływu na czas przygotowania opinii - mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska. Sprawą zajęli się reporterzy "Czarno na białym" w TVN24.

W Nowy Rok puste apteki?

Czas płynie, a listy leków refundowanych jak nie było, tak nie ma. Na razie wiadomo tylko tyle, że lista lada dzień powstanie, że niektóre leki będą tańsze niż teraz i że będzie to prowizorka, bo w styczniu ma powstać kolejna lista. Politycy, nawet ci z PO, obawiają się, że 2012 rok rozpocznie się od pustych aptek.

Prawo tabu w Pekinie

Są takie pytania, których się w dyplomacji unika. W Chinach dotyczą one przestrzegania praw człowieka. Okazuje się, że nie tylko Polska nie ma pomysłu, jak Pekinowi wypomnieć ów problem. W przeszłości nie radzili sobie z tym m.in. Amerykanie, Francuzi i Niemcy.

Córka Wassermanna zdziwiona wnioskami prokuratury

- Komunikat prokuratury jest, delikatnie mówiąc, bardzo łagodny dla dokumentu Rosjan - mówiła w TVN24 Małgorzata Wassermann, córka Zbigniewa Wassermanna, który zginął pod Smoleńskiem. Według prokuratury, w rosyjskiej opinii z sekcji zwłok jej ojca były błędy, które jednak nie podają w wątpliwość głównych wniosków. Małgorzata Wassermann podkreśla, że przed wydaniem oświadczenia prokuratorzy byli z nią zgodni, że "w rosyjskiej opinii doszło do poświadczenia nieprawdy w większym zakresie, niż się wydawało".

PiS skarży ustawę refundacyjną

PiS w środę zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o refundacji leków - poinformował poseł Bolesław Piecha. W odpowiedzi na tą informację rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb stwierdził, że w ocenie resortu ustawa nie narusza konstytucji. Ale jak dodał: "Tę kwestię oceni Trybunał".

"SLD jest jak gacie w praniu"

SLD jest jak gacie w praniu, rewitalizuje się dzięki Ruchowi Palikota - stwierdził w "Kropce nad i" Janusz Palikot, nawiązując do współpracy z Sojuszem. Nie ukrywał jednak, że nie rozumie, dlaczego Leszek Miller tak bardzo kryguje się przed zjednoczeniem lewicy jako alternatywy dla PO. Według Palikota powodem może być to, że Miller jest kuszony przez Platformę. - Może się skusić, żeby na koniec swojej kariery zostać wicepremierem - stwierdził Palikot.

"Jeździliśmy tamtędy co drugi dzień"

- Przejeżdżaliśmy tamtędy co dwa, co trzy dni. My, Polacy. Nie zawsze jeździłem w tych konwojach - opowiada żołnierz IX zmiany Polskiego Kontyngentu w Afganistanie, który na platformę Kontakt 24 przysłał zdjęcia z drogi Highway 1 w Rawzie, miejscowości położonej na przedmieściach Ghazni. To tam w środę rano zginęło w zamachu pięciu polskich żołnierzy.

Wałęsa i Zdrojewski pojadą na pogrzeb Havla

Lech Wałęsa będzie reprezentować prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych Vaclava Havla - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Centrum Informacyjne Rządu podało natomiast, że w imieniu rządu do Pragi pojedzie minister kultury Bogdan Zdrojewski

"Ruch należy do Palikota. To mądry i sympatyczny chłopak"

Ja jestem otwarta na rozmowę. Ruch teraz należy do Ruchu Palikota - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 marszałek Sejmu Ewa Kopacz pytana o awanturę wokół krzyża wywołaną przez ugrupowanie byłego posła PO. I dodała: Janusza Palikota znam od lat, znam jego rodzinę. I to jest przesympatyczny i mądry chłopak. Mądry mężczyzna i mądry polityk i on w pewnym momencie powie, że ten upór (w domaganiu się zdjęcia krzyża z sami sejmowej) jest zupełnie niepotrzebny.

PiS broni Macierewicza. "Chcą się na nim zemścić"

Odebranie immunitetu posłowi Antoniemu Macierewiczowi będzie zamachem na swobodę i niezależność prac zespołu smoleńskiego - uznał Komitet Polityczny PiS. W specjalnej uchwale władze PiS skrytykowały działania prokuratury wobec Macierewicza, która chce go pociągnąć do odpowiedzialności karnej za raport z weryfikacji WSI.

Miller i Palikot w jednym pierwszomajowym pochodzie

SLD i Ruch Palikota wezmą razem udział w pierwszomajowej manifestacji. Czy to zalążek jednej partii lewicowej? Szef SLD Leszek Miller mówi na razie jedynie o współpracy. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski twierdzi z kolei, że "zjednoczenie lewicy to za mocne słowa".

Pan Czesław się doczekał. Zjadł z Tuskiem kapustę z grochem

Donald Tusk w środę w Katowicach spełnił w końcu przedwyborczą obietnicę i spotkał się z emerytem panem Czesławem Doleckim. Zjedli razem obiad w Spółdzielni Socjalnej "Rybka". Na suto zastawionym stole znalazły się m. in. ryby smażone i w occie, kapusta z grochem i kompot z suszu. Zarówno premier jak i pan Czesław byli bardzo zadowoleni z rozmowy. - Muszę powiedzieć, że jest fascynującym rozmówcą - mówił po spotkaniu Tusk. A pan Czesław dodawał, że "rozmowa i przyjęcie były fajne".

IPN: SB podrabiała dokumenty, bo nie chciała, by Wałęsa dostał Nobla

Funkcjonariusze SB podrabiali dokumenty o współpracy Lecha Wałęsy z organami bezpieczeństwa PRL po to, aby nie dostał on Nagrody Nobla - poinformował IPN. - Dla mnie, to było od początku jasne - skomentował Wałęsa. Dodał, że wiedział, iż "prawda prędzej czy później zwycięży" i tak też stało się tym razem.

Błędy Rosjan ws. Wassermanna bez wpływu na opinię

- W rosyjskiej opinii z sekcji zwłok Zbigniewa Wassermanna były błędy, nie podają one jednak w wątpliwość głównych wniosków tej opinii - to jedna z konkluzji ekspertyzy dokonanej przez polskich biegłych, którą ujawniła Naczelna Prokuratura Wojskowa. Poseł i były prokurator zginął w katastrofie smoleńskiej.

Nie muszą przepraszać sikha za turban

Straż Graniczna nie musi przepraszać sikha za to, że kazała mu zdjąć turban do kontroli na lotnisku. Funkcjonariusze naruszyli jego godność i wolność religijną, ale działali zgodnie z prawem - uznał warszawski sąd okręgowy. I oddalił pozew.

Prezydent: Rodziny nie mogą teraz zostać same

- Nic nie zadośćuczyni temu bólowi, szczególnie, że ta tragedia spotkała nas wszystkich przed świętami. To będzie smutna wigilia dla polskiego wojska, nas wszystkich i szczególnie dla rodzin żołnierzy - powiedział premier Donald Tusk po zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie. - W tym trudnym i bolesnym momencie rodziny nie są same - powiedział z kolei prezydent Bronisław Komorowski.

"Kadafi" i "Maciula" sprzedali ok. tony narkotyków za miliony

Sześciu członków jednego z największych gangów narkotykowych w Polsce, który został rozbity przez policję, zostało we środę aresztowanych na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Według policji w ciągu ostatnich lat wprowadził on na czarny rynek prawie pół tony amfetaminy, 340 kilogramów marihuany i 300 tysięcy tabletek ekstazy. Narkotyki były warte ponad 21 mln zł.

"Atak pod czwartym pojazdem". Najmłodszy żołnierz miał 22 lata

Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę rano w Afganistanie. - Najmłodszy miał 22 lata, a najstarszy 33 lata - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Dowództwa Operacyjnego ppłk Mirosław Ochyra. Do tragedii doszło w prowincji Ghazni. Pod pojazdem typu MRAP eksplodowała potężna mina o sile 100 kg. Jak sprecyzował Ochyra "atak nastąpił pod czwartym pojazdem w konwoju, który liczył sześć pojazdów".

Jest śledztwo ws. nacisków na prokuratora

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. domniemanych nacisków na krakowskiego prokuratora Marka Wełnę za rządów PiS. O naciskach mówił zeznając jako świadek w procesie cywilnym Jarosław Kaczyński - Roman Giertych. Wełna 3 listopada mówił, że za rządów PiS kazano mu "szukać haków" m.in. na Leszka Millera, Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Marię i Józefa Oleksych oraz Jacka Piechotę.

Wójt "na wylocie", po tym jak złamał nos "z główki"

- Rada gminy w Narwi (Podlaskie) ma miesiąc na wygaszenie mandatu wójta Andrzeja P., a jeśli tego nie zrobi, zrobi to swoim zarządzeniem wojewoda - takie są skutki prawomocnego wyroku skazującego wójta za złamanie nosa adwersarzowi. P. nie przyznaje się do tego, że uderzył mężczyznę głową i twierdzi, że w czasie kłótni jedynie się bronił.

Atak przed świętami "to nie jest przypadek"

- To nie jest przypadek, że ten atak miał miejsce dzisiaj. W zasadzie w przeddzień świąt - ocenił na antenie TVN24 Juliusz Ćwieluch publicysta "Polityki". Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę rano w Afganistanie. Do tragedii doszło w prowincji Ghazni. Pod pojazdem typu M-ATV eksplodowała mina o znacznej sile.

Przedłużają śledztwo ws. zaniedbań BOR, ale nie na długo

Prokuratorzy, którzy badają czy podczas organizacji wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w 2010 r. doszło do zaniedbań, zdecydowali o przedłużeniu swojego śledztwa - dowiedział się portal tvn24.pl. - Nie możemy być ograniczeni terminem 10 stycznia, do kiedy to według wcześniejszych planów postępowanie miało się zakończyć - potwierdza rzecznik prokuratury Renata Mazur. Śledczy liczą, że prace uda się zakończyć do połowy kwietnia.

"W tej wojnie nie ma żadnych reguł"

- Talibowie nie mają zasad, zresztą wojna nie kieruje się zasadami. A szczególnie w tamtym regionie - mówił na antenie TVN24 ppłk Krzysztof Przepiórka. Były oficer GROM jednej z głównych przyczyn środowego zamachu na polskich żołnierzy upatruje w nieszczelności granicy afgańsko-pakistańskiej.

Ciężki żywot karpia. "To już niemal tradycja"

Stłoczone w ciasnych pojemnikach, często bez odpowiedniego nawodnienia, okaleczane przy odławianiu - w takim stanie czekają na klientów supermarketów wigilijne przysmaki polskiej kuchni, czyli karpie. "Taki przedświąteczny obrazek to już niemal tradycja" - oceniają internauci Kontaktu 24.

Zmarł Leopold Unger

W Brukseli zmarł znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował zastępca redaktora naczelnego belgijskiego dziennika "Le Soir", dla którego Polak pracował przez ponad 40 lat. Unger zmarł we wtorek wieczorem po ciężkiej chorobie.