Pożar budynku socjalnego. 21 osób bez domu

Siedem rodzin straciło dach nad głową w wyniku pożaru domu socjalnego w Jastrzębiu koło Świecia (woj. kujawsko-pomorskie). Mimo akcji 10 jednostek straży pożarnej, drewnianej konstrukcji pokrytej blachą nie udało się uratować. Na miejscu byli nasi internauci, którzy zamieścili w serwisie Kontaktu 24 swoje nagania.

Na południu sypnęło. Pługi poszły w ruch

Padający przez kilka godzin śnieg spowodował problemy w ruchu pojazdów na niektórych drogach południowej Polski. Nasi Reporterzy 24 informują o kłopotach w okolicy Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) i Leska (woj. podkarpackie). W ruch poszły już pierwsze pługi śnieżne.

Pawlak wieszczy wyższy PKB niż Rostowski

W przyszłym roku wzrost polskiego PKB może osiągnąć poziom około 4 proc. - ocenia wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, założenie przez ministra finansów wzrostu gospodarczego na poziomie 2,5 proc. jest "dość asekuracyjne".

Uczył 4-latka agresji. Rodzinę sprawdzi kurator

Lubelski sąd zalecił wywiad kuratora w rodzinie chłopca, który - na ujawnionym w internecie filmie - jest uczony przez dorosłego agresywnych zachowań. Prokuratura na wniosek ojca dziecka sprawdza, czy nagrany przez niego film nie został bezprawnie upubliczniony.

Policja zatrzymała podpalacza z Pragi

Policja zatrzymała 18-latka, który wzniecił pożar w jednej z praskich kamienic. Mężczyzna nie potrafił powiedzieć, dlaczego to zrobił, ale przyznał się do winy i poddał dobrowolnie karze. Jak ustalono, nie miał związku z innymi pożarami w dzielnicy. Policja nadal bada przyczyny serii pożarów, jakie ostatnio tam wybuchały.

Lekarze: Protest może wrócić ze zdwojoną siłą

Jeżeli nasze postulaty ws. recept nie będą uwzględniane, protest powróci ze zdwojoną siłą, a politycy utracą resztki zaufania - oświadczył prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w liście do lekarzy. Zaznaczył jednak, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na początku pełnienia swojego urzędu zasługuje na zaufanie.

Solidarna Polska z "prezentami" dla Polaków

Niższe podatki dla najmniej zarabiających i wyższe zasiłki rodzinne - z takimi hasłami, opakowanymi niczym świąteczne prezenty, pojawili się na konferencji prasowej w Sejmie politycy Solidarnej Polski. - Chcemy, żeby Polakom żyło się lepiej. To nie są pobożne życzenia - przekonywali politycy SP.

Posprzątali po wyborach za partie. Najwyższy rachunek PiS

Niemal 50 tys. złotych komitety wyborcze powinny oddać warszawskiemu Zarządowi Oczyszczania Miasta za wyręczenie ich w powyborczym sprzątaniu. Najwięcej, bo ponad 31 tys. zł, ma oddać komitet Prawa i Sprawiedliwości. Najmniej materiałów wyborczych do sprzątnięcia zostawiły w Warszawie komitety SLD oraz PJN.

41. rocznica Grudnia '70

41 lat temu na dworcu kolejki w Gdyni padły strzały. Od kul wojska zginęli robotnicy. W sobotę rano rozpoczęły się uroczystość upamiętnienia ofiar Grudnia '70. O godzinie szóstej złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Ofiar w pobliżu stacji. Obchody równolegle odbywają się także w Szczecinie.

"To ja powinienem zginąć, oni powinni żyć"

Statystyki wypadków na polskich drogach są porażające. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat w naszym kraju zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób. A za każdą z tych ofiar kryje się wielka osobista tragedia. - To ja powinienem zginąć, oni powinni żyć - mówi mężczyzna, który spowodował wypadek i zabił brata oraz szwagra. A główne przyczyny wypadków są niezmiennie te same: brawura, prędkość i alkohol.

Polska europejskim moto-skansenem

Niesprawne hamulce, układ kierowniczy czy uszkodzone światła - teoretycznie każdy wie, że bez tych elementów samochód nie powinien wyjechać na ulicę. Jednak jak pokazują statystyki, w tym roku w samej Warszawie policjanci zatrzymali pięć tysięcy pojazdów, które były w złym stanie technicznym i nie powinny jeździć.

Dachowanie po procentach

Wypadek w Brzegu. Rozpędzonym samochodem wjechał na chodnik, uderzył w latarnię, a na końcu dachował. Kierowcy był pod wpływem alkoholu.

Solidarna Polska bogatsza o europosła

Eurodeputowany z województwa świętokrzyskiego Jacek Włosowicz poinformował w piątek, że odszedł z PiS i przystąpił do Solidarnej Polski. Dodał, że od kilku tygodni rozmawiał z kolegami z europarlamentu, którzy powołali nową formację na polskiej prawicy.

Hofman: Tusk jak unijny komisarz

Polska suwerenność jest zagrożona, bo premier zadeklarował możliwość wpływu UE na nasz budżet oraz gotowość do pożyczki naruszającej rezerwy NBP - przekonywał w programie "Piaskiem po oczach" na antenie TVN24 Adam Hofman. - Tusk myśli w kategoriach, być może, przyszłego unijnego komisarza. Już teraz będąc w głównym nurcie przygotowuje sobie background - uważa rzecznik PiS.

Radni PiS "sami postawili się poza partią"

Świętokrzyskie PiS wyrzuciło ze swoich szeregów czterech radnych z Kielc. Jak poinformował pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w regionie Krzysztof Lipiec, politycy "sami postawili się poza partią" głosując przeciw jego zarządzeniu. Radni nie zgadzają się z tą decyzją.

Pakt fiskalny już w Warszawie

Projekt umowy międzyrządowej ws. paktu fiskalnego jest już w Warszawie - poinformował rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz. Zapoznał się z nim już m.in. minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Tymczasem trwa dyskusja, czy do ratyfikacji umowy wystarczy zwykła większość, czy 2/3 posłów. W piątek marszałek Ewa Kopacz powiedziała, że decyzja zostanie podjęta, gdy poznamy ostateczne zapisy umowy.

"Gabinet ten sam, ale atmosfera ewakuacji"

- Niewiele się zmieniło. Trochę innych twarzy, innych sprzętów, ale atmosfera i okoliczności dosyć podobne - powiedział w "Faktach po Faktach" szef SLD Leszek Miller, pytany jak to jest wrócić po latach na partyjny szczyt. I dodał, że "przez siedem lat sporo się jednak unowocześniło". - Pojawiły się nowe komputery i telefony - zauważył były premier.

"Ich ofiara przygotowała drogę do polskiej wolności"

- Ich ofiara przygotowała drogę do polskiej wolności - tak o poległych górnikach w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" mówił uczestniczący w obchodach Bronisław Komorowski. Wcześniej prezydent spotkał się z rodzinami ofiar. Zaprosił ich też do prezydenckiej rezydencji w Wiśle.

Nowy rząd, stare odczucia

Zmiany w rządzie Donalda Tuska nie wpłynęły na jego ocenę przez Polaków. Choć ponad połowę jego składu stanowią nowi ministrowie, to - jak wynika z sondażu CBOS - w porównaniu do starego gabinetu ma on niemal tyle samo i zwolenników, i przeciwników.

Sikorski się tłumaczył i "bronił reputacji śp. prezydenta"

Ustalenia szczytu ws. ratowania strefy euro to sukces negocjacyjny premiera Donalda Tuska - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Opozycja pytała go w piątek na posiedzeniu Komisji ds. Unii Europejskiej m.in. o pożyczkę Polski dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nie obyło się bez przepychanek słownych.

Można grać na Narodowym. Ale nie w piłkę, bo brakuje trawy

Formalnie Stadion Narodowy jest już gotowy, a jego operator dostał właśnie pozwolenie na użytkowanie. Od użytkowania do grania droga już nie daleka. Potrzeba tylko przygotować murawę. 2 lata, 2 miesiące i 10 dni – tyle trwała budowa Stadionu Narodowego. W piątek popołudniu Narodowe Centrum Sportu otrzymało pozwolenie na użytkowanie areny.

Informował Leppera o talibach. Nie odpowie przed sądem

Z powodu przedawnienia stołeczny sąd okręgowy umorzył w piątek proces o fałszywe zeznania Bogdana Gasińskiego z Klewek, który był źródłem informacji dla Andrzeja Leppera o rzekomej korupcji polityków z PO i SLD. W sierpniu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Gasińskiego za fałszywe zeznania w tej sprawie.

Kopacz: Eksperci są za tym, by krzyż został na miejscu

Spór wokół krzyża w Sejmie nie gaśnie. - Zamówiliśmy własną opinię, która będzie po świętach. Z czterech ekspertyz zamówionych przez marszałkinię Kopacz wynika jedna konkluzja: nie ma w Polsce ustawy, która regulowałaby relacje między państwem a Kościołem - ocenił Janusz Palikot (RP). Dodał, że krzyż wpływa na podejmowanie decyzji przez członków jego partii. Dla Ewy Kopacz wyniki ekspertyz świadczą o tym, że "obecność krzyża nie przeszkadza", ją samą zaś "krzyż inspiruje". Marszałek zaapelowała też, by "nie mylić demokracji z dyktatem mniejszości".

Oskarżał 16 osób o zniesławienie. Proces umorzono

Z powodu przedawnienia umorzono w piątek proces karny grupy dyplomatów i dziennikarzy, których w trybie prywatnym o zniesławienie oskarżył Jan Kobylański, polonijny biznesmen, prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ). Umorzenie nie rozstrzyga ani o winie, ani niewinności - poinformował sąd.

Gang w Marynarce Wojennej

Ustawianiem przetargów, fałszowaniem dokumentacji i wyłudzaniem pieniędzy miała zajmować się grupa przestępcza działająca w Marynarce Wojennej, którą rozpracowuje prokuratura wojskowa. W sprawie zatrzymano do tej pory siedem osób. Grozi im do 10 lat więzienia.

Transport kolosa ulicami Gdyni

W Gdyni trwa skomplikowana operacja przetransportowania ważącego 370 ton okrętu podwodnego typu Kobben. Nieużywana od lat jednostka wyruszyła ze Stoczni Marynarki Wojennej w środę. Na miejsce swojego przeznaczenia (teren Akademii Marynarki Wojennej) okręt ma dotrzeć w sobotę. Uczelnia chce przeznaczyć jednostkę na laboratorium. Transport kolosa obserwował internauta o nicku @mawo.gdynia.

Tylko pełnopłatne recepty? Rada się wycofuje, OZZL nie

Naczelna Rada Lekarska zawiesiła decyzję w sprawie wypisywania pełnopłatnych recept. To efekt spotkania lekarzy z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie zamierza jednak zastosować się do porozumienia. NRL i OZZL sprzeciwiały się proponowanym zmianom w ustawie refundacyjnej dotyczącym kar dla tych medyków, którzy wystawią receptę na lek refundowany przez NFZ osobie nieubezpieczonej.