Rząd przyjął rosyjski reżim prawny. Kto? Bez odpowiedzi

Kto, kiedy i w jakim trybie podpisał umowę ze stroną rosyjską odnośnie śledztwa smoleńskiego - o to zapytał rząd pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej mec. Rafał Rogalski. Odpowiedź dostał lakoniczną. "Prawo do zainicjowania procesu badania przyczyn katastrofy przysługuje krajowi miejsca wypadku. Nie było odrębnej decyzji rządu w tej sprawie. (...) Strona polska (...) zgodziła się na podjęcie współpracy ze stroną rosyjską w zaproponowanym przez nią reżimie prawnym" - odpisał CIR. - Będziemy pytać dalej - mówi adwokat portalowi tvn24.pl.

Przeniesiony proces Małkowskiego?

Prokurator i jedna z pokrzywdzonych kobiet w tzw. seksaferze w olsztyńskim ratuszu złożyli wnioski o wyłączenie wszystkich sędziów sądu w Olsztynie ze sprawy byłego prezydenta tego miasta. W praktyce może to oznaczać, że proces Czesława Małkowskiego zostanie przeniesiony do sądu w innym mieście.

Wiceprezydent Krakowa nie był piratem

Krakowski sąd uniewinnił we wtorek byłego posła Platformy Obywatelskiej i byłego wiceprezydenta Krakowa Tomasza Szczypińskiego od zarzutu posiadania pirackiego programu komputerowego do nawigacji samochodowej.

Afera pedofilska pod Krakowem

Przez co najmniej kilkanaście miesięcy w jednym ze znanych ośrodków sportowo-rekreacyjnych niedaleko Krakowa seksualnie wykorzystywano nieletnie dziewczynki. Podejrzanego - 47-letniego obywatela Wielkiej Brytanii, Russella S. - zatrzymano. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Żydzi, Rosjanie i geje najczęściej obrażani w sieci

Żydzi, Rosjanie oraz homoseksualiści - to grupy, pod adresem których w internecie znaleźć można najwięcej obraźliwych wypowiedzi - wynika z raportu zaprezentowanego przez Fundację Wiedza Lokalna. Badania wskazują także, że Żydzi obrażani są głównie z powodów historyczno-kulturowych, Rosjanie politycznych, natomiast posty dotyczące homoseksualistów mają tylko ich obrażać, nie ma w nich żadnej innej treści.

"Wsypałem trzy łyżeczki cukru, straciłem odczucie normalności"

11 z 21 pracowników zakładu w Lesznie, którzy w poniedziałek po południu zatruli się narkotykami w zakładowej stołówce przyszło dziś do pracy. Pozostali są na zwolnieniach lekarskich. Narkotyk znaleziono w cukrze. - Wsypałem trzy łyżeczki cukru, wziąłem trzy łyki i straciłem odczucie normalności - opowiada jeden z poszkodowanych pracowników Marcin Majewski. Sprawę bada policja.

Chciał kupić bilety na EURO, został oszukany

"Zostałem oszukany na 3480 zł" – pisze do redakcji Kontaktu 24 @Adam, który zalogował się na - jak sądził - prawdziwej stronie UEFA i zamówił kilka biletów na Euro 2012. Niestety, okazało się, że pieniądze trafiły do oszustów. Podobnych głosów jest więcej. Juliusz Głuski, rzecznik prasowy Euro 2012 Polska, ostrzega: "Jedyną stroną do zakupu biletów jest UEFA.com".

Polska da 1,5 mln euro na Czarnobyl

- Polska przekaże 1,5 mln euro na fundusz czarnobylski - oświadczył w Kijowie Bronisław Komorowski. - Jestem wdzięczny Polsce i panu osobiście za decyzję o zaangażowaniu Polski - dziękował polskiemu prezydentowi Wiktor Janukowycz. Na Ukrainie trwa międzynarodowy szczyt poświęcony bezpieczeństwu energetyki jądrowej w 25. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

11 robotników jechało trzyosobowym autem

11 robotników w dostawczym samochodzie przystosowanym do przewożenia trzech osób wiózł ukraiński kierowca. Został on zatrzymany przez policję w Piekarach Śląskich. Jak się okazało, nie miał dowodu rejestracyjnego.

"Dziury tak głębokie, że wpada w nie 1/3 koła"

Jedna z ulic na warszawskim Ursynowie bardziej przypomina odcinek specjalny rajdu niż drogę w stolicy. - Dziury są tak głębokie, że wpada w nie jedna trzecia koła. Jakby tego było mało, na ulicy Jagielskiej cały czas woda - skarżą się mieszkańcy. Burmistrz dzielnicy problem zna i zapewnia remonty są w planie. - Ale teraz brakuje nam pieniędzy - mówi i bezradnie rozkłada ręce.

10 tys. zł grzywny dla byłego posła

Na karę 10 tys. zł grzywny skazał łódzki sąd rejonowy byłego posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzeja Pęczaka, oskarżonego o nielegalne wypłacenie pieniędzy ze swojego konta bankowego zabezpieczonego przez prokuraturę. Pęczak dobrowolnie poddał się karze.

Spada poparcie dla rządu i Tuska

Jedna trzecia (33 proc.) Polaków popiera rząd Donalda Tuska, niewiele więcej (34 proc.) jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników przez ostatni miesiąc zmalała o 3 punkty procentowe, a przeciwników - wzrosła o 4 - wynika z kwietniowego sondażu CBOS. Według badania pogorszyły się też notowania szefa rządu.

Długie przesłuchanie pierwszego świadka

Ponad osiem godzin trwało przesłuchanie pierwszego świadka przez rosyjskich śledczych, którzy przyjechali do Polski - poinformował płk. Zbigniew Rzepa z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Prokuratorzy ustalili, że ze względu na czas, jaki zabierają przesłuchania, część z nich odbędzie się bez udziału Rosjan.

Mina w toalecie. Szkoła ewakuowana

Ze szkoły z Żagania (woj. lubuskie) ewakuowano ok. 300 osób - uczniów i pracowników - po tym, gdy w męskiej toalecie odnaleziono niewybuch. Teren zabezpieczono, na miejsce wezwano saperów. Policja szuka osoby odpowiedzialnej za podłożenie ładunku.

CBŚ bada aferę w warszawskim sądzie

Centralne Biuro Śledcze będzie badać aferę finansową w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga - poinformował we wtorek prokurator Andrzej Rycharski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Kilka dni temu wszczęła ona śledztwo w całej sprawie, a czynności śledcze powierzono policjantom z CBŚ.

Pomagał reanimować dziecko przez telefon

Podziękowania i kwiaty otrzymał policjant, który przez telefon uratował 1,5 rocznego chłopca, kiedy ten zaczął się dusić. Udało mu się bowiem wytłumaczyć matce, jak udzielić jej synowi pierwszej pomocy.

Więzienie za strzał sprzed 30 lat

Na karę czterech lat więzienia Sąd Okręgowy w Katowicach skazał byłego milicjanta, który niemal 30 lat temu podczas interwencji w Sosnowcu z bliskiej odległości strzelił w głowę zatrzymywanemu. Postrzał był śmiertelny.

"Nawet wdowy obowiązuje prawo"

W sprawie tablicy, zainstalowanej na miejscu katastrofy smoleńskiej przez stowarzyszenie Katyń 2010, doszło do prowokacji tych, którzy bronią samowoli - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. - Nie powiedziałem, że wdów - zastrzegł minister, dodając jednak, że nawet wdowy obowiązuje prawo, tak w Polsce, jak i w Rosji.

Minister zakłada się o kilo cukru

Marek Sawicki, minister rolnictwa z Polskiego Stronnictwa Ludowego, twierdzi, że w wyborach parlamentarnych jego partia osiągnie wynik nie gorszy niż Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dobrego wyniku wyborczego jest na tyle pewien, że założył się o niego z dziennikarzem. Stawka to kilogram cukru.

Opozycja chce wyrzucić pół rządu?

Opozycyjne kluby zawarły nieformalne porozumienie, by przed wyborami próbować odwołać jak najwięcej ministrów rządu Donalda Tuska. Na liście są Cezary Grabarczyk, Bogdan Klich, Ewa Kopacz, Jerzy Miller, Aleksander Grad i Radosław Sikorski - pisze "Rzeczpospolita".

"Uczony zwyciężył nad politykiem"

- Profesor Kuźniar wypowiedział się na temat zbrodni katyńskiej jako historyk, a nie polityk. Uczony zwyciężył nad politykiem - tak wypowiedź doradcy prezydenta Romana Kuźniara ocenia Tomasz Nałęcz. Zdaniem Jarosława Sellina z PiS, Kuźniar bezsprzecznie powinien podać się do dymisji. - To była kompromitacja - ocenił.

Prezydentura godna pomnika?

Tragicznie zmarły prezydent Polski Gabriel Narutowicz doczekał się pomnika 80 lat po śmierci. Zwolennicy Lecha Kaczyńskiego chcą upamiętnienia prezydenta pomnikiem jak najszybciej. Przeciwnicy tego pomysłu mówią, że sam fakt tragicznej śmierci nie uzasadnia stawiania monumentu.

Zamieni emeryturę na poselski mandat?

Jeszcze niedawno był jedną z bardziej tajemniczych postaci polskich służb specjalnych. Uwodził kobiety i wydawał książki. Agent Tomek, czyli Tomasz Kaczmarek, wydaje się mieć inne plany na przyszłość. Coraz częściej pojawia się w otoczeniu posłów i działaczy PiS-u. Czy wkrótce zamieni służbową emeryturę na poselski mandat?

Były poseł dobrowolnie podda się karze

Łódzki sąd rejonowy ma dziś ogłosić wyrok w procesie b. posła SLD Andrzeja Pęczaka, oskarżonego o nielegalne wypłacenie pieniędzy ze swojego konta bankowego zabezpieczonego przez prokuraturę. Pęczak dobrowolnie poddał się karze grzywny.

Pierwszy taki proces w Polsce

Dzisiaj przed zakopiańskim sądem rejonowym ma rozpocząć się pierwszy w Polsce proces w sprawie niedozwolonej reklamy firmy bukmacherskiej. Reklama taka widniała podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich w styczniu 2010 roku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Budujemy mosty rzadko i w ślimaczym tempie

Most to, jak wiadomo, inwestycja droga i długa. Być może dlatego przeprawy drogowe powstają w Polsce tak rzadko. Ostatni most w Warszawie powstał 9 lat temu. W ślimaczym tempie buduje się teraz Most Północny. Na szczęście do połączenia dwóch brzegów już coraz bliżej.

NIP zniknie na dobre?

Rząd zajmie się dzisiaj projektem ustawy likwidującej Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niepłacących podatku VAT.