Kolejni zatrzymani ws. łapówek w MSWiA

Agenci CBA zatrzymali kolejne trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym zamówień realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych działające w ramach dawnego MSWiA - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Przybył: Chciałem popełnić samobójstwo. Zadrżała mi ręka

Wojskowy prokurator Mikołaj Przybył po raz pierwszy od postrzelenia się zabiera głos i tłumaczy, dlaczego zdecydował się na taki krok. - Chciałem popełnić samobójstwo. Lufę pistoletu włożyłem sobie do ust. Zadrżała mi ręka, bo ktoś poruszył klamką. Uratował mnie człowiek, który poprawiał kable - powiedział we wtorek dziennikarzom Radia ZET i Polskiej Agencji Prasowej.

Płk Przybył się zgłosi, Rada zareaguje

Jeśli prokurator Mikołaj Przybył zawiadomi Krajową Radę Prokuratury, że jego niezależność została naruszona, to rada się tym zajmie - zapowiedział w RMF FM jej przewodniczący Edward Zalewski.

"Nie ma wniosku o odwołanie prokuratora Parulskiego"

- Nie jest rolą ministra obrony narodowej komentowanie sytuacji w niezależnej prokuraturze - powiedział w rozmowie z TVN24 minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. W ten sposób odniósł się ujawnionego wczoraj konfliktu pomiędzy prokuraturą wojskową, a powszechną. Dodał, że do tej pory nie ma wniosku Prokuratora Generalnego o dowołanie szefa wojskowej prokuratury.

"Propagandowy cyrk", czyli komu nie gra Owsiak

W tym roku Jurek Owsiak zbierał nie tylko pieniądze ale i rekordową krytykę. M.in. ze strony niektórych środowisk prawicowych, posłów PiS a także przedstawicieli kościoła. - Nie zgadzam się na takie gloryfikowanie czy wręcz beatyfikowanie za życia Jurka Owsiaka - mówił Joachim Brudziński z PiS.

Koszmar kolejarzy: trasa Warszawa - Małkinia

Kolejarze zapewniają, że jest coraz lepiej. Coraz spokojniej. Ale chuligani i tak robią swoje. Straty, które powodują, Koleje Mazowieckie liczą ciągle w setkach tysięcy złotych. – Najniebezpieczniej jest na trasie Warszawa-Małkinia – przyznają kolejarze. To właśnie na tej trasie w czwartek chuligani zdemolowali pociąg i pobili maszynistę.

Lekarze: Prokurator w szpitalu przez dwa, trzy dni

Jeszcze dwa, trzy dni pozostanie w szpitalu prokurator Mikołaj Przybył, który w poniedziałek postrzelił się w lewy policzek - poinformowali poznańscy lekarze. Pułkownik przeszedł wczoraj zabieg, który medycy określili jako udany.

Lekarze idą na rękę pacjentom?

- Chcemy przywrócić ludziom znaczną ilość leków refundowanych - oznajmił Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Na receptach oprócz sławnych już pieczątek, mają się teraz pojawić nazwy międzynarodowe leków. Chociaż jest to forma zaostrzenia protestu, to lekarze twierdzą, że ma to ułatwić pacjentom życie, ponieważ dostaną w aptekach najtańsze odpowiednie preparaty.

Parulski straci stanowisko za strzał w Poznaniu?

Strzał, który oddał do siebie płk Mikołaj Przybył, najprawdopodobniej będzie miał dalekosiężne skutki, w tym dla jego przełożonych. Reakcja szefa prokuratury wojskowej gen. Krzysztofa Parulskiego była mocno krytyczna wobec prokuratury cywilnej, której podlega. Pojawiły się w związku z tym pytania, czy straci stanowisko. Dziś z Naczelnym Prokuratorem Wojskowym i Prokuratorem Generalnym będzie rozmawiał prezydent Bronisław Komorowski.

"Nie mam najlepszego zdania o prokuraturze wojskowej"

- Ten strzał unaocznił kwestię podstawową, źle się dzieje w prokuraturze - stwierdził Ryszard Kalisz, komentując czyn prokuratora wojskowego płk. Mikołaja Przybyła. Zdaniem Ludwika Dorna, drugiego gościa "Rozmowy Rymanowskiego", spór pomiędzy prokuraturami wojskową i cywilną, który ujawnił się z całą mocą, będzie prowadził do stanu anarchii w obu służbach. - Tą sytuację będzie trudno rozwiązać przy obecnym prawie - dodał poseł.

Znaleziono ciało policjanta

W jednej z podwarszawskich miejscowości znaleziono ciało policjanta. - 30-letni funkcjonariusz prawdopodobnie popełnił samobójstwo, strzelając z broni służbowej - poinformował rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński.

"Jezu! Czy jest puls? Oddycha!"

- To było wstrząsające, ale nic nie wskazywało, na to, co się stanie za chwilę - tak jedna z dziennikarek, które uczestniczyły w konferencji prasowej w siedzibie poznańskiej Prokuratury Wojskowej, wspomina oświadczenie płk. Mikołaja Przybyła. Potem prokurator prosi o chwilę przerwy. Pada strzał. Dziennikarze wracają. - Jezu! Czy jest puls? - krzyczą jedni. - Oddycha - uspokajają inni.

"Dziwię się, że żołnierz nie potrafi strzelić skutecznie"

- Dziwię się, że żołnierz, pułkownik, prokurator wojskowy nie potrafi tak strzelić, żeby zrobić to skutecznie - stwierdził w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Dodał, że "gdyby okazało się, że pułkownik Przybył zwariował, to pół biedy", ale jeśli zrobił to "jako człowiek kontrolujący swoją psychikę" to sprawa próby samobójczej prokuratora wygląda zupełnie inaczej.

Co wiedział Seremet? "To wymaga wyjaśnienia"

Sytuacja jest wyjątkowa i wymaga wyjaśnienia - tak były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 o samopostrzeleniu się płk. Mikołaja Przybyła i sporze, jaki ujawnił się po tej tragedii między prokuratorami wojskowymi i cywilnymi. Jego zdaniem, dziwne jest to, że prokurator generalny Andrzej Seremet i gen. Krzysztof Parulski, szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej odnoszą się do sprawy na oddzielnych konferencjach i mówią, co innego. Nie ukrywał też zaskoczenia informacjami, że Seremet nie wyłączył się z nadzorowania śledztwa prowadzonego przez Przybyła, choć był w nim powołany na świadka.

Kup sobie limuzynę. Cena wywoławcza 28 tys. zł

Nie będzie nim jeździła Hanna Gronkiewicz-Waltz, ani żaden ze stołecznych urzędników. Ratusz pozbywa się luksusowego "wraku". Porzucony na Bielanach mercedes na holenderskich numerach trafi na aukcję. Cena wywoławcza limuzyny przejętej w ub. roku przez straż miejską to 28 tys. zł.

Autobus zawisł na wiadukcie

Cztery osoby (w tym jedno dziecko) trafiły do szpitala w wyniku zderzenia dwóch autobusów, do którego doszło w poniedziałek przed godziną 14.00 w Mysłowicach (woj. śląskie). Jeden z pojazdów zawisł na wiadukcie kolejowym. Zdjęcie i film z miejsca zdarzenia zamieściła na swoim profilu w serwisie Kontaktu 24 tvmyslowice.

Lekarze zaostrzają protest. Minister ich nie przekonał

Nie pomogła zapowiedź wycofania kar dla lekarzy z nowelizacji ustawy refundacyjnej. Bartosz Arłukowicz nic nie wskórał - lekarze zaostrzają protest. Decyzja o ewentualnym jego zawieszeniu zapadnie po przedstawieniu "jasnego harmonogramu wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących refundacji" - wyjaśnił szef Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski.

"Poszedł po rozum do głowy"

Minister zdrowia "poszedł po rozum do głowy", a przygotowanie projektu to "krok w dobrym kierunku". W ten sposób zapowiedź Bartosza Arłukowicza o nowelizacji ustawy refundacyjnej skomentował szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS). Ogłoszenie wprowadzenia zmian z zadowoleniem przyjęli także politycy koalicji. Projekt ministra usuwa przepisy dotyczące karania lekarzy za źle wypisaną receptę.

Prezydent chce poznać "przyczyny próby samobójczej"

Prezydent we wtorek spotka się z Prokuratorem Generalnym, a następnie z Naczelnym Prokuratorem Wojskowym - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Tematem rozmów mają być przyczyny postrzelenia się płk. Mikołaja Przybyła oraz konflikt prokuratury cywilnej i wojskowej.

Pułkownik, który się postrzelił specjalistą od...

Prokurator płk Mikołaj Przybył, który w poniedziałek targnął się na swoje życia, prowadził głównie śledztwa z zakresu zorganizowanej przestępczości gospodarczej. Dotyczyły one nieprawidłowości przy przetargach na zakup i modernizację sprzętu wojskowego, także do Afganistanu. Przybył nadzorował też postępowanie dotyczące przecieku ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Kto i dlaczego chce zmienić wojskowych?

Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości i posłowie opozycji - wszyscy zgadzają się co do konieczności likwidacji, albo głębokiej reformy, prokuratury i sądów wojskowych. Andrzej Seremet i Jarosław Gowin wskazują, że wojskowi śledczy pracują mniej niż cywilni, a nakłady na ich pracę są bardzo duże. Swoich podopiecznych broni szef NPW. I przy okazji atakuje cywilnych kolegów za opieszałość, wskazując, że "kiedy ci zastanawiali się, co robić po katastrofie smoleńskiej, wojskowi śledczy byli już w Rosji".

Ściągali turystów z gór

Ratownicy TOPR sprowadzali w poniedziałek wieczorem z Tatr trzech turystów, którzy od kilku dni biwakowali w okolicach Jarząbczego Wierchu. - W poniedziałek rano, kiedy pogorszyły się warunki pogodowe, wezwali pomoc - poinformował ratownik dyżurny, Tomasz Wojciechowski.

PiS chce informacji premiera ws. postrzelenia się prokuratora

PiS domaga się informacji premiera ws. postrzelenia się prokuratora Mikołaja Przybyła. - W końcu to jemu podlega MON, a sprawa dotyczy zakupów na rzecz Wojska Polskiego, a więc możliwości premiera i zakres jego działania w tej dziedzinie jest duży - tłumaczył Mariusz Błaszczak (PiS). Natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) przekazała wyrazy współczucia rodzinie prokuratora i życzyła mu zdrowia.

Śledztwo poprowadzą wojskowi z Warszawy

Śledztwo w sprawie postrzelenia się pułkownika Mikołaja Przybyła zostanie przekazane z Poznania do Warszawy. Postępowanie będą prowadzić prokuratorzy wojskowi. - Na razie wszystkie czynności nadzorują na miejscu w Poznaniu miejscowi prokuratorzy. Nie ma potrzeby by jechał tam ktoś z warszawskiej WPO - mówi tvn24.pl rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego płk Zbigniew Rzepa.

Koniec chaosu z receptami? "Wywiązaliśmy się ze swoich obietnic"

Resort zdrowia składa broń - przygotował projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje m.in. usunięcie przepisów dot. karania lekarzy. Zakłada on ponadto, że lekarze nie będą musieli wpisywać na recepcie poziomu odpłatności leków, będących na jednym poziomie refundacji. Resort zdrowia "wywiązuje się ze swoich obietnic" - mówił w poniedziałek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz informując o planowanych zmianach i apelował do środowiska lekarzy o podobne zachowanie.

Konflikt prokuratur. Co wiedział i co może Seremet

Zaostrza się konflikt pomiędzy cywilną a wojskową prokuraturą po dzisiejszej konferencji prasowej pułkownika Mikołaja Przybyła zakończonej strzałem w głowę. Rzecznik Prokuratora Generalnego zapewnia, że po pierwsze - wbrew temu co twierdził Przybył - Andrzej Seremet nie znał szczegółów postępowania ws. rzekomego przecieku ze śledztwa smoleńskiego; po drugie - wbrew słowom szefa NPW Krzysztofa Parulskiego - Prokurator Generalny zawsze ma prawo badać prawidłowość postępowań.

Komisje sejmowe po targnięciu się na życie

- Z wielką siłą wypłynęła dziś na wierzch informacja, że stosunki między prokuraturą wojskową a cywilną nie są najlepsze - tak Ryszard Kalisz (SLD) skomentował samopostrzelenie się prokuratora wojskowego płk. Mikołaja Przybyła. Jako szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, Kalisz zapowiedział jej posiedzenie w tej sprawie, połączone z komisją obrony narodowej, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Parulski broni Przybyła. Seremet w kontrze

Jest konflikt cywilnych i wojskowych śledczych. Chodzi o spór wokół pomysłu likwidacji Prokuratury Wojskowej i kontrolę śledztwa poznańskich wojskowych przez cywilnych prokuratorów. W ostrych słowach mówił o tym przed próbą samobójczą płk. Mikołaj Przybył. - Akceptujemy wszystkie tezy przedstawione przez płk. Mikołaja Przybyła - oświadczył na konferencji prasowej szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztof Parulski. Skrytykował jednocześnie cywilnych śledczych za analizowanie pracy prokuratury wojskowej.