Ogromny pożar lasów i łąk. Stu strażaków i samolot w akcji

22 zastępy straży pożarnej, a w nich około stu strażaków walczyło z ogniem, jaki zajął lasy i łąki pod Opolem. Sytuację pogarszał silny wiatr, który ułatwiał rozprzestrzenianie się ognia. W dotarciu do żywiołu nie pomagał podmokły teren, na którym grzęzły wozy strażackie. O pożarze pomiędzy Turawą a Ozimkiem poinformował portal 24opole.pl.

"Taki poziom kompromitacji, że powinien zawiesić działalność"

- To jest taki poziom kompromitacji, że przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy więzień CIA w Polsce, ktoś, kto jest o coś takiego oskarżony, powinien zawiesić swoją działalność polityczną - tak o byłym premierze, Leszku Millerze mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. Przyznał, że obecnie z szefem SLD pozostaje w konflikcie, spowodowanym wielokrotnym odrzuceniem przez Millera propozycji współpracy RP i Sojuszu.

Wjechali pod pociąg. Uciekli

Inowrocławska policja poszukuje kierowcy i trzech pasażerów fiata cinquecento, którzy po zderzeniu z pociągiem osobowym uciekli z miejsca kolizji. O zdarzeniu na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Kłopocie koło Inowrocławia poinformował Tomek.

Żemek nie wyjdzie na wolność

Grzegorz Żemek, były dyrektor Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego i "bohater" największej afery III RP nie wyjdzie na wolność. We wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję sądu I instancji o jego wcześniejszym zwolnieniu z więzienia.

18-latka wpadła pod tramwaj

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci 18-letniej dziewczyny, która we wtorek po południu została śmiertelnie potrącona przez tramwaj. Do wypadku doszło w Łodzi na skrzyżowaniu ulicy Limanowskiego z Mokrą.

"Przywitamy ich pięścią"

Kukły przedstawiające premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego stanęły w "miasteczku emerytalnym" przed kancelarią premiera. Przywieźli je członkowie Solidarności ze Śląska i Zagłębia, którzy zastąpili swoich kolegów z regionu pomorskiego, którzy w poniedziałek rozpoczęli tę akcję. Protestujących odwiedził szef klubu SLD Leszek Miller, który zapowiedział poparcie dla referendum, którego domagają się związkowcy.

"Sprawa jest drażliwa i być może bolesna"

- Oczywiście sprawa jest drażliwa, kłopotliwa i być może bolesna także dla państwa polskiego, no ale po to są organa ścigania, by to wyjaśnić - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Bronisław Komorowski pytany o zarzuty, które - wg "Gazety Wyborczej" - na początku roku warszawska prokuratura postawiła byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu. Dotyczą one przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego w związku z przetrzymywaniem w Polsce więźniów CIA.

Przed sądem za uderzenie dziennikarki w twarz

Wraca głośna sprawa uderzenia w twarz dziennikarki Polsatu przez uczestnika ubiegłorocznej pielgrzymki Radia Maryja na Jasnej Górze. Podejrzany o to emeryt, Andrzej K., stanął dziś przed Sądem Okręgowym w Częstochowie. Mężczyzna odpowiada też za uszkodzenie kamery należącej do tej stacji telewizyjnej. Nie przyznaje się jednak do winy.

"Squat nie musi się bać policji"

- Squattersi mogą na razie zostać w przychodni. Do końca rozmów policja nie będzie tam interweniowała - zapewniła po spotkaniu młodzieży z ul. Skorupki z władzami miasta Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. Za sukces można uznać już to, że obu stronom udaje się negocjować bez asysty mundurowych. I, że widzą dalszy sens tych rozmów.

Bez hamulców, ciekło wszystko, nawet paliwo

Co szósty bus poruszający się po polskich drogach nie nadaje się do jazdy - tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Transportu Drogowego. We wtorek pomorscy inspektorzy zatrzymali do kontroli busa przewożącego kilkanaście osób. Z badania wynikało, że pojazd nie nadaje się do użytku. - Z pojazdu wyciekały wszystkie możliwe płyny eksploatacyjne, w tym płyn hamulcowy, oleje a nawet paliwo - informuje ITD.

Są zarzuty ws. śmiertelnego pobicia 17-latka

Zarzut udziału w pobiciu ze skutkiem śmiertelnym 17-latka postawiła dziś prokuratura młodemu podejrzanemu o udział w bójce, do której doszło w Krakowie w nocy z piątku na sobotę. Śledczy wystąpili też do sądu z wnioskiem o aresztowanie go na trzy miesiące. Po południu sąd uwzględnił wniosek śledczych. Podejrzanemu grozi nawet 10 lat więzienia.

Zablokowali granicę. Chcą szybszych odpraw

Po kilkunastu godzinach zakończył się protest kierowców ciężarówek, którzy blokowali drogę dojazdową do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy (woj. podlaskie). Kierowcy domagali się m.in. usprawnienia odpraw i poprawy warunków oczekiwania w kolejce. Na przejście przyjechało kilkaset tirów. - Nie ma warunków sanitarnych, nie ma nic - żalił się jeden protestujących kierowców.

Samobójstwo czy morderstwo? Znów zbadają śmierć żeglarza

Gdański sąd nakazał prokuraturze przeprowadzenie dodatkowych czynności w postępowaniu dotyczącym śmierci młodego żeglarza, którego ciało wyłowiono z Bałtyku. Mogą one pomóc rozwiać wątpliwości, czy mężczyzna popełnił samobójstwo, czy został zamordowany.

W maju proces kierowcy ws. wypadku Wałęsy

Na 8 maja Sąd Rejonowy w Sierpcu wyznaczył początek procesu kierowcy toyoty, oskarżonego o nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego, w którym ranny został europoseł PO Jarosław Wałęsa.

Zabił więźnia. Znów go zbadają?

- Zastanawiamy się nad powołaniem za jakiś czas biegłych, którzy ocenią aktualny stan psychiczny Andrzeja G. - poinformował Adam Borzyszkowski, naczelnik wydziału śledczego gdańskiej prokuratury. W poniedziałek były dyrektor więzienia w Sztumie (pomorskie) opuścił areszt, do którego trafił po zasztyletowaniu jednego z osadzonych w swojej placówce. Mężczyzna musiał zostać zwolniony z aresztu, bo biegli psychiatrzy uznali, że dokonał on przestępstwa mając "całkowicie zniesioną poczytalność".

Zażalenie b. żony Palikota bez rozpoznania

Bez rozpoznania pozostawił Sąd Okręgowy w Lublinie zażalenie Marii Nowińskiej, byłej żony Janusza Palikota, na umorzenie śledztwa dotyczącego oświadczeń majątkowych polityka oraz działania na szkodę spółki Jabłonna SA, w której miał on udziały. Postanowienie lubelskiego sądu jest nieprawomocne.

"Waldek się dogada?" Palikot daje czas do piątku

- Oczekuję od Donalda Tuska, że do piątku dojdzie do spotkania ze mną i z klubem RP w sprawie uzgodnienia ewentualnego poparcia przez nas reformy emerytalnej - powiedział Janusz Palikot (RP). Dodał, że na razie nie widzi "ze strony Tuska jakiejś szczególnej woli porozumienia" w tej sprawie. Odnosząc się do nowych informacji ws. więzień CIA w Polsce, lider RP zaapelował do szefa SLD, Leszka Millera o wycofanie się z życia politycznego.

Miller: Rak toczy prokuraturę. Siemiątkowski nie komentuje

- Jeśli prokuratura twierdzi, że śledztwo jest ściśle tajne, a o jego szczegółach można przeczytać w gazecie, to oznacza to degrengoladę instytucji państwa polskiego - tak Leszek Miller skomentował informację "Gazety Wyborczej" o możliwości postawienia go przed Trybunałem Stanu w związku ze sprawą więzień CIA w Polsce. Z kolei Zbigniew Siemiątkowski, który wg "GW" usłyszał zarzuty w tej sprawie - w rozmowie z "Faktami TVN" - powiedział, że nie może potwierdzić ani nie zaprzeczyć tym doniesieniom.

Uczestnik głodówki ws. lekcji historii w szpitalu

Najstarszy z uczestników głodówki zorganizowanej w Krakowie na znak protestu przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych został we wtorek przewieziony na badania do szpitala. Głodówka trwa już dziewiąty dzień.

Raport NIK ws. lotów VIP "spłaszczył odpowiedzialność"

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej bada raport NIK dotyczący organizacji lotów z VIP-ami w latach 2005-10, w którym Izba negatywnie oceniła m.in. przygotowania do lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. W trwającej już półtorej godziny debacie nad raportem jak dotąd uczestniczą tylko posłowie PiS. Uważają, że połączenie przez NIK lotów VIP ze zbadaniem tragicznego lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. było celowym zabiegiem, który "spłaszczył odpowiedzialność".

5,5 roku za zgwałcenie dziesięciolatka

Na 5,5 roku więzienia za zgwałcenie 10-letniego chłopca skazał tarnobrzeski sąd 21-letniego Mateusza W. Wyrok nie jest prawomocny. Proces ze względu na charakter sprawy toczył się za zamkniętymi drzwiami. Uzasadnienie wyroku również było niejawne.

Płacisz - jedziesz. "Na bandytę", "pod prąd", "po chodniku"

Usprawnienie odpraw na przejściach z Ukrainą przed Euro 2012 to urzędnicze hasło klucz. Jednak ktoś, kto chociaż raz próbował tę granicę przekroczyć, na słowo "usprawnienie" reaguje jedynie ironicznym uśmiechem. Tam, żeby przejechać w miarę szybko trzeba zapłacić. Przekonał się o tym reporter programu "Czarno na białym".

CBA donosi na prezydenta ws. stadionu w Poznaniu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji budowy stadionu miejskiego w Poznaniu, jednej z aren Euro 2012 - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. CBA zarzuca prezydentowi miasta Ryszardowi Grobelnemu i urzędnikom miejskim m.in. brak nadzoru nad budową stadionu.

Niemiecka nauka w służbie nazizmu

Niemieccy naukowcy rozliczają się z nazistowską przeszłością. Wystawa Niemieckiej Wspólnoty Badawczej (DFG) opisująca uwikłanie naukowców w hitlerowską politykę na okupowanym Wschodzie trafi w kwietniu do Polski. Najpierw będzie można ją zobaczyć w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN, potem w innych miastach.

"Kobylański to antysemita i typ spod ciemnej gwiazdy"

- Szef MSZ Radosław Sikorski nie musi przepraszać polonijnego biznesmena z Urugwaju Jana Kobylańskiego za nazwanie go "antysemitą i typem spod ciemnej gwiazdy" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. W ocenie sędziego Kobylański "bezspornie" prezentował antysemickie poglądy, dlatego określenie zastosowane przez Sikorskiego "może być określane jako łagodne". Odnosząc się do wyroku, szef MSZ na Twitterze napisał: "Są jeszcze sądy w Warszawie." I powtórzył: "Oficjalnie: Jan Kobylański to antysemita i typ spod ciemnej gwiazdy".

"Zasada Tuska, to zasada likwidacji narodu polskiego"

- Zasada, którą ostatnio głosił premier Tusk, że najtańsza i - jak można sądzić - najlepsza jest rodzina bezdzietna, jest zasadą likwidacyjną. To zasada likwidacji narodu polskiego. - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej pt. "Teraz Rodzina". PiS przedstawiło swój pomysł na wspomaganie rodzin, decydujących się na posiadanie dzieci.

Śmiertelnie postrzelił syna. 61-latek zatrzymany

29-letni mężczyzna został śmiertelnie postrzelony w swoim domu w Tarchalicach (woj. dolnośląskie). Na miejscu policjanci zatrzymali jego 61-letniego ojca. W chwili zatrzymania mężczyzna był pijany, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Do postrzelenia doszło najprawdopodobniej w wyniku rodzinnej awantury. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

19-letni motocyklista zginął w "czołówce"

19-letni motocyklista wjechał pod samochód osobowy w Oławie (woj. dolnośląskie). Mimo prowadzonej na miejscu akcji reanimacyjnej nie udało się uratować życia nastolatka. Na miejscu pracuje prokurator, droga jest zablokowana. Zdjęcie oraz informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od @Marka.

Kiejkuty i tajne loty - więcej pytań niż odpowiedzi

Na terytorium Polski w tajnym więzieniu prowadzonym przez CIA przetrzymywano około 20 domniemanych terrorystów, którzy byli poddawani torturom - to główna treść oskarżeń kierowanych przez organizacje międzynarodowe pod adresem polskich władz. Sprawę bada prokuratura, która ma określić czy odpowiedzialność mogą tu ponieść członkowie rządu Leszka Millera. Według "Gazety Wyborczej", śledczy postawili już zarzuty byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu.

PSL zgadza się na 67. "Rozmowy idą w dobrym kierunku"

- Na dzisiaj zgadzamy się na przechodzenie na emeryturę w wieku 67 lat, ale premier wie już, że reformę trzeba obudować społecznie. Stanowiska PO i PSL się zbliżają - mówi w RMF FM Jan Bury, szef klubu parlamentarnego PSL. Według niego, koalicja cały czas jest faktem, a premier jest "przyspawany" do Waldemara Pawlaka.