Kierowca autokaru przeszedł operację. Dzieci wróciły do domu

Kierowca polskiego autokaru, który w nocy ze środy na czwartek zderzył się z polską ciężarówką we wschodnich Niemczech, przeszedł operację - poinformował konsul RP w Berlinie Mariusz Skórko. W wypadku zginęły dwie osoby, a 14 zostało lekko rannych.

Seremet: Dwie rodziny źle rozpoznały ciała ofiar

Prokurator Generalny Andrzej Seremet oświadczył w czwartek w Sejmie, że przyczyną "pierwotnej nieprawidłowej identyfikacji" dwóch ciał ofiar katastrofy smoleńskiej było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin. Seremet opisał także procedurę, jaka była stosowana po katastrofie smoleńskiej w zakładzie medycyny sądowej w Moskwie.

"Min. Arabski nie wydał i nie przekazał polecenia nieotwierania trumien"

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował, że szef KPRM Tomasz Arabski nie wydał nikomu, ani nie przekazał zakazu otwierania trumien ofiar katastrofy smoleńskiej. Minister wyraził też współczucie i żal "z powodu cierpienia, jakie przeżywają ostatnio rodziny ofiar w związku z fatalnym błędem popełnionym w procedurze identyfikacji i pochówku niektórych spośród tych ofiar".

Projekt budżetu na 2013 rok przyjęty. Deficyt - 35,5 mld zł

Rząd przyjął dziś projekt budżetu na 2013 rok, który zakłada, że deficyt nie przekroczy 35,5 mld zł - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Projekt zakłada także, że polska gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku w tempie 2,2 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,7 proc.

Milewski będzie się tłumaczył rzecznikowi dyscyplinarnemu

- 10 października sędzia Ryszard Milewski będzie w biurze rzecznika dyscyplinarnego w Warszawie składał wyjaśnienia ws. nagrania, które stało się podstawą jego dymisji - poinformował na antenie TVN24 Marek Hibner, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. Zdecyduje on, czy wszcząć wobec Milewskiego postępowanie dyscyplinarne.

Sprawa Kory wraca do prokuratury. Sąd chce badania psychiatrycznego

Stołeczny sąd rejonowy zwrócił do prokuratury, w celu uzupełnienia postępowania, sprawę znanej wokalistki Kory podejrzanej o posiadanie blisko 3 g marihuany. Sąd zobowiązał prokuratora m.in. do przeprowadzenia badań psychiatrycznych wokalistki. Prokuratura planuje odwołanie od tej decyzji.

Boni: Nie było zakazu otwierania trumien ofiar katastrofy smoleńskiej

- Po przywiezieniu trumien z zagranicy, nie są one otwierane ze względów sanitarnych. Takie jest prawo. Nikt nie wydawał zakazu otwierania trumien w przypadku ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział minister Michał Boni. I dodał: - Rodziny mogły otworzyć trumny pod pewnymi warunkami.

Kontrola po zgonach w rodzinie zastępczej. Długa lista uchybień

Aż 17 punktów liczy lista uchybień i nieprawidłowości, których dopuścili się pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku, kwalifikując Annę i Wiecława C. na rodzinę zastępczą i sprawując nad nią nadzór. Dwoje powierzonych im dzieci zmarło w wyniku pobić. Kontrolerzy wojewody pomorskiego ustalili, że już na dwa miesiące przed śmiercią pierwszego dziecka PCPR miało sygnały o "niewłaściwym stosunku rodziców do dzieci". Ale nic z tym nie zrobiono. Wojewoda chce pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.

Prawica przed debatą: Nie każdy musi być ministrem

Ewa Kopacz, Donald Tusk, Tomasz Arabski - to te osoby, według zapowiedzi posłów opozycji, mają znaleźć się w ogniu pytań podczas debaty po informacji Jarosława Gowina ws. działań podjętych po katastrofie smoleńskiej. Samo wystąpienie ministra mniej rozpala posłów prawicy. A to dlatego, że ich zdaniem Gowin "został wystawiony". - Nie jest kompetentną osobą - przypomina Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. PiS najwięcej pytań będzie miało do Kopacz i Arabskiego.

"Niech zapłacą ci, którzy zawinili. Nie oczekujemy przeprosin"

- Nie zależy mi na przeprosinach, bo one mają rację bytu, gdy płyną z głębi serca. A tutaj nikt nie poczuwa się do winy - mówi Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej działaczki Solidarności. Krewni Anny Walentynowicz domagają się tego, by Ewa Kopacz i Donald Tusk pod przysięgą powiedzieli o działaniach urzędników w kontekście identyfikacji ofiar katastrofy. Chcą też, by to osoby winne zaniedbań z własnej kieszeni zapłaciły za ekshumacje.

15-latek wyhodował marihuanę wartą 10 tys. złotych

W Kaliszu policjanci zatrzymali 15-letniego "plantatora" konopi indyjskich. Z plonu, który do tej pory zebrał, mógł zrobić około 600 działek marihuany o wartości blisko 10 tysięcy złotych. O dalszym losie chłopca zadecyduje sąd rodzinny.

Sędzia Milewski odwołany

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin odwołał ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Zgodę na jego odwołanie wyraziła wczoraj Krajowa Rada Sądownictwa.

Kownacki: Urzędnicy powinni "do ostatniego momentu czuwać" nad trumnami

Największym "skandalem" w sprawie zamiany ciał przynajmniej dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej było to, że doszło do tego mimo prawidłowej identyfikacji zmarłych przez ich bliskich. Tak twierdzi mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik części rodzin. W jego ocenie urzędnicy MSZ powinni "do ostatniego momentu czuwać nad tym", by do trumny zostało złożone właściwe ciało. - A gdzie było MSZ? - pytał poseł PiS w TVN24.

"W wielu sytuacjach Rosjanie wprowadzili nas w błąd"

- Błąd, który się zdarzył, jest bardzo straszliwy i bolesny. Ale prawdopodobnie nie jest to błąd po polskiej stronie - mówi o sytuacji zamienienia ciał przynajmniej dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej Sławomir Nowak. Minister transportu uważa, że "w wielu sytuacjach Rosjanie wprowadzili nas w błąd", ale przypomina bardzo ciężką "atmosferę tamtego czasu", która, zdaniem Nowaka, nakazuje mówić z wstrzemięźliwością o ewentualnych zaniedbaniach po stronie naszych urzędników czy prokuratorów.

Po kontroli w ULC: Nie wszystko było OK

Będzie nowy prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 minister transportu Sławomir Nowak, pytany o wnioski z kontroli, którą ministerstwo prowadziło w urzędzie ws. przyznawania koncesji liniom lotniczym OLT Express. - Nie wszystko było ok - zaznaczył Nowak.

Zabytki znikają z przydrożnych kapliczek

Z przydrożnych kapliczek w Polsce najczęściej znikają figury św. Jana Nepomucena, Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Maryi Niepokalanie Poczętej - pisze "Dziennik Polski". Według gazety w "krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem" widnieje 80 zabytków z przydrożnych kapliczek.

"Dziura" zatrzymany. Za strzelaninę z "kajdaniarzami"

28-letniego Marcina D., ps. Dziura, który w 2009 r. w Wejherowie brał udział w strzelaninie pomiędzy członkami dwóch konkurencyjnych gangów, zatrzymali policjanci z CBŚ. Mężczyzna ukrywał się w jednym z pensjonatów w Luboniu na Pomorzu. - W trakcie strzelaniny ciężko ranni zostali dwaj mężczyźni, członkowie grupy "kajdaniarzy". Jeden z nich zmarł - powiedział Karol Jakubowski z Komendy Głównej Policji.

Zupełnie nowe "prawko". Będzie trudniej

W styczniu zdobycie prawa jazdy będzie o niebo trudniejsze. Pytań ma być więcej, mają się pojawić filmiki. Wszystko po to, by kandydat na kierowcę wiedział jak jeździć, a nie jak zaliczyć test. Bo teraz, jak mówi policja, wielu wykuwało na pamięć i pytania i odpowiedzi.

Gowin powie, co rząd zrobił po katastrofie smoleńskiej

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawi dziś informację rządu w sprawie działań podjętych po katastrofie smoleńskiej. O informację wnioskował klub Prawa i Sprawiedliwości, po tym jak okazało się, że zamieniono ciało Anny Walentynowicz z ciałem innej z ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

"Kopacz nie mówiła prawdy. Powinna wystąpić zamiast Gowina"

Nie Jarosław Gowin, ale była minister zdrowia Ewa Kopacz powinna zdaniem Janusza Palikota wystąpić w czwartek w Sejmie z informacją o tym, jak naprawdę wyglądało identyfikowanie ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. - Ona oczywiście nie mówiła wtedy prawdy. Zabrnęła w pewien rodzaj kłamstwa, z którego teraz nie potrafi wyjść - ocenia poseł.

Szef NBP: Będzie łatwiej o kredyt, raty spadną

- Prawdopodobnie będziemy rozważali w najbliższych miesiącach obniżenie stóp procentowych, o kredyt będzie łatwiej i spadną raty w złotych - zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef NBP Marek Belka. Jak wyjaśnił, obecnie "sytuacja jest dosyć dobra, jeśli chodzi o politykę pieniężną, którą - w związku z tym - można łagodzić".

Będą zmiany w Karcie Nauczyciela. Mniej urlopu, więcej lekcji?

Do końca roku Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przedstawić propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, m.in. dotyczące urlopów i wynagradzania nauczycieli - zapowiedział wiceminister edukacji Maciej Jakubowski podczas Samorządowego Kongresu Oświaty w Warszawie. Samorządowcy domagają się m.in. wydłużenia czasu pracy nauczycieli oraz skrócenia urlopów wypoczynkowych.

W Sejmie o aborcji. Większość przeciwko projektowi Ruchu Palikota

- Czym się różni 12-tygodniowe dziecko od 13-tygodniowego? Dlaczego to pierwsze można zabić, a drugie ma być chronione? - pytał Andrzej Dera (SP) podczas pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy ustawy o świadomym rodzicielstwie, zgłoszonej przez Ruch Palikota. Przeciw projektowi, który zakłada m.in. liberalizację zasad przeprowadzania aborcji, opowiedziała się większość sejmowych klubów.

Była niemiecka komunistka ubolewa nad polską biedą

Była działaczka wschodnioniemieckiej partii komunistycznej Gabriele Zimmer otwiera w Brukseli wystawę poświęconą biedzie w Polsce. Inicjatywę Zimmer głośno krytykuje część europosłów. - Polską biedą powinni zajmować się polscy deputowani, a nie niemiecka komunistka - podkreśla Marek Migalski.