Fotoradary nie będą atakować z ukrycia

Z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a prawdziwe urządzenia mają być wyraźnie oznakowane i widoczne tak, by przede wszystkim spełniały rolę prewencyjną i przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na drogach - zakłada nowelizacja przepisów o ruchu drogowym, za którą opowiedziała się senacka Komisja Gospodarki Narodowej.

"Z tego szczęścia nie wiedzą, co robią"

- To była radość, ale także coś więcej. Nie wiem jak to określić, ale jak zobaczyłem moją rodzinę, to poczułem się jak w niebie - opowiadał reporterowi TVN24 Zbigniew Nowak, górnik, którego ratownicy wydobyli po katastrofie w kopalni Halemba w 2006 roku. Teraz mężczyzna śledzi losy chilijskich kolegów po fachu.

Zakonnik legitymację okaże

W Polsce jest około 13 tysięcy zakonników. Ich przełożeni chcą ujednolicić legitymacje członków zakonów. Może to być przydatne, bo dokument ten jest potrzebny, gdy duchowny chce choćby uczestniczyć w sprawowaniu sakramentów w obcej parafii.

Proces "będzie przepiękny". Netzel kontra państwo.

Będzie proces cywilny, jaki były prezes PZU Jaromir Netzel chce wytoczyć Skarbowi Państwa za straty, które miał ponieść w związku z tzw. aferą gruntową. Chodzi o ponad 10 milionów zł. W środę w warszawskim sądzie nie doszło do ugody Netzla z prokuraturą i resortem sprawiedliwości. - Z niecierpliwością czekamy na proces. Będzie przepiękny i wiele ciekawych rzeczy się na nim ujawni - mówi przedstawiciel Netzla mec. Maciej Socha.

Morąg nie chce oddać Patriotów

Kolejna amerykańska bateria rakiet Patriot, która jesienią przyjedzie do Polski, początkowo będzie stacjonowała w bazie w Morągu. Następnie znajdzie się w Toruniu. Według MON nie jest wykluczone, że w przyszłości trafi także do innych wojskowych ośrodków. Burmistrz Morąga nie jest zadowolony z takiego rozwiązania.

"Zrobiłbym to, co Engelking. Nawet wbrew jego woli"

Zbigniew Ziobro (PiS) przekazałby do publicznej wiadomości materiały ze śledztwa dotyczącego tzw. afery gruntowej, nawet gdyby nie zrobili tego prokuratorzy podczas osławionej konferencji multimedialnej poprowadzonej przez prokuratora Jerzego Engelkinga w 2007 roku. Tak zeznał były minister sprawiedliwości podczas obrad komisji śledczej ds. nacisków. Tymczasem, jak ustalił portal tvn24.pl, zdaniem posłów z komisji Engelking popełnił przestępstwo organizując konferencję.

Komisja naciskowa kontratakuje

Jerzy Engelking, były zastępca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry popełnił przestępstwo - uznali posłowie z sejmowej komisji ds. nacisków i złożyli doniesienie do Prokuratora Generalnego. Uważają, że zastępca Ziobry przekroczył swoje uprawnienia organizując słynną konferencję multimedialną. Tymczasem kwestię odpowiedzialności za zorganizowanie konferencji badała już Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Śledztwo w tym wątku zostało umorzone w końcu września.

Raport MAK w poniedziałek, polska opinia 60 dni później

- 18 października strona polska rozpocznie prace nad naszym stanowiskiem do raportu MAK nt. katastrofy smoleńskiej - powiedział akredytowany przy MAK płk Edmund Klich, który właśnie tego dnia odbierze ów raport z rąk Rosjan, o czym informowała już TVN24. Już dziś natomiast, polscy biegli - archeolodzy i geodeci - rozpoczęli prace na miejscu katastrofy Tu-154M.

Kamiński: Premier nie walczy z korupcją

Mariusz Kamiński ostro do premiera. W liście otwartym oskarża Donalda Tuska o kłamanie przed komisją śledczą, bezprawne pozbawienie go funkcji szefa CBA i zastraszanie. Krytykuje też Centralne Biuro Antykorupcyjne za „brak efektów w walce z korupcją, oportunizm i nieudolność” i zapowiada, że całą roczną pensję przeznaczy na powodzian. CBA nie chce komentować "emocjonalnego, a przede wszystkim nieuzasadnionego rozgoryczenia Pana Kamińskiego".

Nie można przesłuchać 10-letniej Kariny

Na razie nie można przesłuchać odnalezionej w lesie 10-latki ze wsi Rzepiski k. Augustowa. - Jej stan zdrowia na to nie pozwala - powiedział rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski. 10-letnia Karina przez sześć dni błąkała się po lesie. Teraz lekarze walczą w szpitalu o uratowanie jej odmrożonych stóp.

Znajdź grób w sieci

To duże ułatwienie dla szukających grobu bliskich na warszawskich cmentarzach. Komunalne cmentarze w stolicy uruchomiły wyszukiwarkę internetową, dzięki której można odnaleźć miejsce pochówku swoich bliskich - informuje "Życie Warszawy".

Grypa atakuje. Będzie epidemia?

Mamy trzy razy więcej zachorowań na grypę, większość z nich to wirus świńskiej grypy A/H1N1 - takie dane z pierwszego tygodnia października podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Czy grozi nam epidemia tej choroby? Eksperci uspokajają, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć pod koniec miesiąca i przypominają o podstawowych zasadach higieny, które mogą nas uchronić przed zarażeniem.

Dopalacze obroniły się w Jastrzębiu

Jastrzębie Zdrój pozwala na handel dopalaczami. Przynajmniej na razie. Na specjalnej sesji radni odrzucili wniosek o zajęcie się projektem uchwały zakazującej wprowadzania do obrotu niektórych substancji.

Nie zwolnimy białoruskiego szpiega

Białoruski szpieg Siergiej M. nie wyjdzie przed czasem na wolność - warszawski sąd odrzucił jego wniosek o przedterminowe zwolnienie. Sędzia uznał, że istnieje prawdopodobieństwo, że znów popełni przestępstwo. Jakie? Siergiej M. odsiaduje wyrok pięciu i pół roku więzienia za próbę zakupu tajnych informacji o polskim MSZ.

Polskie światełko nadziei dla Chilijczyków

- Jako emerytowani górnicy zrzeszeni w Bractwie Gwarków czekamy od miesiąca przy światełku nadziei - mówił w TVN24 Lucjan Czerny z górnośląskiego Bractwa Gwarków, komentując akcję wydobycia górników z chilijskiej kopalni. Podkreślił jednak, że oczekiwanie przebiegało w nerwowej atmosferze.

Trzy partie w parlamencie. Palikot daleko

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spada, ale partia Donalda Tuska wciąż może liczyć na bezwzględną większość w Sejmie. Oprócz Platformy w sejmowych ławach zasiedliby posłowie jeszcze tylko dwóch partii - Prawa i Sprawiedliwości i Sojuszu Lewicy Demokratycznej - pisze "Rzeczpospolita".

Zbadają teren katastrofy

Pół roku po katastrofie lotniczej w Smoleńsku polscy eksperci zostaną dziś wpuszczeni na tamtejsze lotnisko. 12-osobowa grupa archeologów i geodetów rozpoczyna prace na terenie katastrofy prezydenckiego samolotu.

Drzewica modli się za ofiary wypadku

Dziesiątki mieszkańców Drzewicy (Łódzkie), rodziny ofiar, burmistrz miasta oraz wojewoda łódzki uczestniczyli we wtorek we mszy w intencji zmarłych. - W wypadku straciłem chrześniaka i szwagra. Chrześniak był mi bardzo bliski. Miał tylko 21 lat. W sadzie sobie dorabiał - mówił jeden z obecnych na modlitwie.

Sejm nowego logo nie potrzebuje

Konkurs na nowe logo Sejmu trwał ponad siedem miesięcy, wpłynęło tak dużo prac, że trzeba było go przedłużać, ale na koniec stwierdzono, że dotychczasowy znak graficzny jest najbardziej rozpoznawalny i zostaje.

Skazane na rodzenie w bólu

Kobieta ma prawo bać się bólu i po to jest znieczulenie przy porodzie. Ale kobiety z Opola zostały postawione w sytuacji bez wyjścia. One znieczulenia nie dostaną, bo NIK po przeprowadzonej w tamtejszym szpitalu kontroli stwierdził, że pobieranie opłat za znieczulenie przy porodzie jest nielegalne, więc szpital przestał je wykonywać. A na darmowe pieniędzy nie ma.

Więcej lekarzy i rejestracja przez internet

W szpitalach ma się pojawić więcej lekarzy, a pacjenci zyskają m.in. możliwość umawiania się na wizyty przez internet - takie zmiany w służbie zdrowia ma gwarantować pierwsza cześć pakietu ustaw zdrowotnych przyjętych we wtorek przez rząd.

Najbardziej kłótliwi? Palikot i Kaczyński

Jest taki sondaż, w którym Janusz Palikot i Jarosław Kaczyński idą łeb w łeb. O czym mowa? Zdaniem Polaków Palikot i Kaczyński są najbardziej kłótliwymi polskimi politykami - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP.

Konopie w Sejmie bezkarne

Tomasz Obara, który chciał w poniedziałek wnieść do Sejmu m.in. doniczkę z sadzonką konopi indyjskiej, po przesłuchaniu w charakterze świadka został zwolniony z aresztu. - Nie przedstawiono mu zarzutów - poinformowała stołeczna policja.

Prokuratura bada, czy zmarł od ataku pod krzyżem

Opolska prokuratura sprawdzi, czy przyczyną zgonu jednego z mężczyzn pikietujących pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim ma związek z pobiciem, do jakiego doszło ponad miesiąc wcześniej. O zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa, jakie w tej sprawie złożył poseł PiS Sławomir Kłosowski, pisaliśmy wczoraj.

Schymalla znów na czele TVP1

Iwona Schymalla znów pokieruje pierwszym kanałem Telewizji Polskiej. Zarząd TVP przyjął we wtorek rezygnację dotychczasowego dyrektora Witolda Gadowskiego.

Lekarz skazany za łapówkę i fałszerstwo

Na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz 6 tys. zł grzywny skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Lublinie neurochirurga Edwarda M. za przyjęcie łapówek i fałszowanie dokumentacji medycznej pacjentki. Sąd uniewinnił go od zarzutu nieumyślnego spowodowania u niej kalectwa.

Mazowiecki będzie od strategii

Prezydent Bronisław Komorowski powołał we wtorek sześciu nowych doradców. To osoby zasłużone dla życia publicznego, wśród nich były premier Tadeusz Mazowiecki.

Nasze drogi najbardziej zabójcze

Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej na śmierci swoich obywateli na drogach wolniej uczą się od nas tylko Bułgaria, Rumunia i Malta. Między 2001 a 2009 rokiem liczba zgonów na polskich drogach spadła tylko o 17 procent. Przed rokiem w wypadkach zginęły u nas aż 4572 osoby. W tej kategorii w Europie nie mamy sobie równych.

"Ładują ich jak paczki"

Łamanie zasad bezpieczeństwa przez drobnych przewoźników jest nagminne - alarmują użytkownicy Kontaktu 24. Są wstrząśnięci doniesieniami o tragicznym wypadku pod Nowym Miastem n. Pilicą, w którym zginęło 18 osób. - Ładują ich jak paczki - piszą o warunkach przejazdu w różnych częściach kraju.