Ciężki żywot karpia. "To już niemal tradycja"

Stłoczone w ciasnych pojemnikach, często bez odpowiedniego nawodnienia, okaleczane przy odławianiu - w takim stanie czekają na klientów supermarketów wigilijne przysmaki polskiej kuchni, czyli karpie. "Taki przedświąteczny obrazek to już niemal tradycja" - oceniają internauci Kontaktu 24.

Zmarł Leopold Unger

W Brukseli zmarł znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował zastępca redaktora naczelnego belgijskiego dziennika "Le Soir", dla którego Polak pracował przez ponad 40 lat. Unger zmarł we wtorek wieczorem po ciężkiej chorobie.

Chcą "wykurzyć, zastraszyć, zapędzić" żołnierzy

- Afganistan jest ogromnym polem walki nie tyle o polityczną przyszłość tego kraju, ile o handel narkotykami - stwierdza na antenie TVN24 Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport. Wojsko, Technika, Obronność". Uznaje, że winnym środowego zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie jest właśnie tamtejsza "mafia narkotykowa". W wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu wojskowych.

Kopacz: Po której stoicie stronie?

Była minister zdrowia Ewa Kopacz broni ustawy o lekach refundowanych i odpiera zarzuty opozycji, że brak listy leków refundowanych to wina bałaganu, jaki zostawiła w ministerstwie zdrowia. - Gdybym miała kiedykolwiek wrócić i cofnąć czas, zrobiłabym to samo - stwierdziła marszałek Sejmu. Kopacz powtórzyła też, że lekarze nie będą musieli sprawdzać dowodu ubezpieczenia pacjentów.

"Borowcy mogli postąpić lepiej". Śledztwa smoleńskie jeszcze rok

- Śledztwa smoleńskie mogą potrwać jeszcze mniej więcej rok. To, co wstrzymuje ich zakończenie, to głównie kwestia materiałów z Rosji - powiedział w RMF FM prokurator generalny Andrzej Seremet. I dodał, że ma nadzieję na "rozwiązanie tego problemu podczas najbliższej wizyty w Rosji", która odbędzie się 11 stycznia. Powiedział też, że prokuratura nie wyklucza postawienia zarzutów funkcjonariuszom BOR.

Stworzyli zmutowany wirus. "Jestem oburzona do żywego"

Jak można było dać na to pieniądze i podjąć się takiego zadania - pyta profesor Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zbulwersowana wiadomością, że Holendrzy stworzyli zmutowany, niezwykle groźny, wirus ptasiej grypy. Zachęca jednocześnie do szczepień przeciwko zwykłej grypie.

Premier spotka się z p. Czesławem? "Tam gdzie zawsze"

- Mamy spotkać się w barku, tam gdzie zawsze - powiedział na antenie TVN24 Czesław Dolecki z Katowic. Mowa o planowanym spotkaniu premiera Donalda Tuska z katowiczaninem, na które panowie umawiają się od czasu ostatniej kampanii wyborczej. Podobno ma do niego dojść dzisiaj w samo południe w stołówce Spółdzielni Socjalnej "Rybka".

Seremet: Wyścig z czasem ws. Macierewicza. Decyzja w styczniu

Analiza wniosku o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza będzie gotowa do końca grudnia - zapowiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. - Z początkiem stycznia muszę podjąć decyzję - wyjaśnił. Dodał, że trzeba się spieszyć w zakresie jednego z wątków, ponieważ jest on zagrożony przedawnieniem. - Jeśli nie zostanie uchylony immunitet do lutego, wówczas ten wątek może ulec przedawnieniu - podkreślił.

Śmiertelny wypadek i awaria. Kolej już odblokowana

Tuż po godzinie 9 przywrócono ruch pociągów na trasie Żyrardów - Grodzisk Mazowiecki. Rano śmiertelny wypadek oraz awaria sieci trakcyjnej całkowicie sparaliżowały ruch kolejowy na tym odcinku. O porannych utrudnieniach poinformowali internauci za pośrednictwem Kontaktu 24.

Wbił się w ciężarówkę

Jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna w wypadku, do jakiego doszło w środę rano na drodze krajowej numer 88 niedaleko miejscowości Brzezina (woj. opolskie). Z nieustalonych przyczyn kierowca samochodu osobowego zjechał na przeciwległy pas ruchu, wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę.

Rewolucja w barze mlecznym

Warszawska bitwa o bar mleczny, a w charakterze broni pierogi. Kilkudziesięciu młodych ludzi wtargnęło w poniedziałek do zamkniętego baru mlecznego "Prasowy" w Warszawie. Wyłamali kłódkę, wnieśli własne stoły, rozpalili ogień w kuchni i rzucili się do gotowania i rozdawania posiłków wszystkim chętnym, których było sporo. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko zamknięciu jadłodajni.

W pogoni za kłusownikami

Święta to nie tylko choinka, ale i ryba na stole. To w okresie przedświątecznym oznacza także wyjątkowy natłok kłusowników na jeziorach. Jak to wygląda z bliska?

Partia Ziobry w lutym

Za dwa miesiące odbędzie się kongres założycielski partii ziobrystów - dowiedziała się "Rzeczpospolita". We władzach nowej partii mieliby się znaleźć Marek Jurek i Ludwik Dorn. - Rzeczywiście chcemy stworzyć blok prawicy ze skrzydłami od prawej strony do centrum - przyznaje poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący klubu Solidarna Polska.

Sypnęło w Warszawie. Solarki w akcji

Warstwa białego puchu pokryła warszawskie ulice, parkingi i podwórka. Śniegu na razie spadło niewiele, ale na stołeczne ulice wyjechały już pierwsze solarki. Jeśli niewielki mróz utrzyma się do rana, ulice mogą być śliskie.

"Kwaśniewski ma do odegrania kapitalną rolę"

- W procesie uzdrowienia lewicy czy jej reprezentacji politycznej w Polsce prezydent Kwaśniewski ma do odegrania kapitalną rolę. Wydaje mi się, że zjednoczenie lewicy to nie jest dobry kierunek - skomentował wtorkowe spotkanie Aleksandra Kwaśniewskiego z Ruchem Palikota w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski. Sugerował, że były prezydent raczej "powinien zachęcać do konkurencji, aby pojawiła się nowa reprezentacja polityczna".

Gowin: inna wypowiedź nie przyniosłaby skutku

"Bardzo ważne" tak na pytanie o prawa człowieka w Chinach odpowiedział przebywający z wizytą w "Kraju Środka" prezydent Bronisław Komorowski. - W mojej ocenie jest to odpowiedź, która świadczy, że prezydent Komorowski już takie zakulisowe działania w obronie tego człowieka podjął albo zamierza je podjąć - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Hofman: On nie może znów wyjść na ulicę

Być może ten wyrok powinien skłonić rządzących do tego, by opozycji nie dożynać - mówił w "Kropce nad i" rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman. Dla niego wtorkowy wyrok sądu stwierdzający, że skazany na dożywocie Ryszard Cyba chciał zabić Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników, ma bezpośredni związek z językiem nienawiści, jaki stosuje od dawna PO. Podobnie wygląda też podejście rządu Donalda Tuska do Antoniego Macierewicza, któremu obecnie "stawia się zarzuty", choć "w normalnym państwie należałoby mu się za pracę odznaczenie" - stwierdził Hofman.

Strażniczka miejska znokautowana przez kobietę

Patrol łódzkiej straży miejskiej zauważył kobietę przechodzącą na czerwonym świetle i dbając o literę prawa, postanowił interweniować. Kobieta wpadła w furię i dwoma ciosami posłała strażniczkę miejską na ziemię. Była trzeźwa, trafiła do aresztu. Poszkodowana strażniczka leży w szpitalu ze wstrząśnieniem mózgu.

Most Północny pół roku później

Budowa mostu Północnego ma zakończyć się w czerwcu 2012 roku, pół roku później niż pierwotnie planowano – ustalił portal tvnwarszawa.pl. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie naliczy kar umownych głównemu wykonawcy.

Burmistrz doniósł sam na siebie

Burmistrz Rawicza Tadeusz Pawłowski zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa - wzięcia łapówki - przez... samego siebie. Prokurator przyjął zawiadomienie i wszczął postępowanie. W sprawę zaangażowano policję, są przesłuchiwani świadkowie, sprawdzane dokumenty. Burmistrz doniósł sam na siebie, by oczyścić się z zarzutów o łapówkarstwo - piszą lokalne media.

Punskas znów pod Puńskiem

Polsko-litewskie tablice z nazwami miejscowości od wtorku znów stoją przy drogach w gminie Puńsk - poinformował wójt gminy Witold Liszkowski. W sierpniu nieznani sprawcy zniszczyli tablice. Zostały oczyszczone, ale przez kilka tygodni leżały w Urzędzie Gminy w Puńsk, gdyż zastanawiano się, czy nie powrócić do tablic z nazwami miejscowości w języku polskim.

Rodzeństwo wpadło w Lublinie. Będzie ekstradycja

Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez sąd w Wielkiej Brytanii policja zatrzymała w Lublinie rodzeństwo oskarżone o napaść na brytyjskiego funkcjonariusza w Manchesterze. 23-letnią Magdalenę i 29-letniego Grzegorza R. czeka teraz ekstradycja do Wielkiej Brytanii.

Wyrok ws. stanu wojennego odłożony

W pierwszej połowie stycznia 2012 r. ma zapaść wyrok w procesie o wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. We wtorek obrońcy byłego szefa PZPR Stanisława Kani i byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka wnieśli o ich uniewinnienie. Sam Kiszczak w ostatnim słowie przed Sądem Okręgowym w Warszawie wniósł o umorzenie swej sprawy. Ostatnie słowo Kani sąd odroczył zaś do 5 stycznia - po tej czynności pozostanie już tylko wydanie wyroku.

Pięciu Niemców z Antify skazanych za 11 listopada

Warszawski sąd skazał pięcioro obywateli Niemiec z ruchu Antifa na kary od 6 do 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, za udział w zbiegowisku i atakowanie policjantów w czasie zamieszek podczas Święta Niepodległości 11 Listopada w Warszawie. Mają też zapłacić po 1 tys. zł grzywny.

Zabił siostrę i jej synka. Wyrok sądu: dożywocie

Wyrok dożywotniego pozbawienia wolności usłyszał we wtorek 29-letni Marcin B., który przyznał się do zamordowania swojej 24-letniej siostry oraz jej trzyletniego synka. Sąd Okręgowy w Szczecinie orzekł również możliwość ubiegania się przez mężczyznę o warunkowe zwolnienie po 35 latach.

46 zarzutów dla szesnastki z Pruszkowa

Uprowadzenia dla okupu, wymuszenia i rozboje - zarzuty takich czynów postawiono dziś 16 osobom w jednym z wątków tzw. sprawy pruszkowskiej. - Są to głównie zarzuty działalności typowo przestępczej i gangsterskiej - powiedział rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski.

"Diabeł" wykorzystywał kobiety

Poznawał kobiety w sieci, rozkochiwał w sobie, a później wyłudzał pieniądze i znikał. W ten sposób Mariusz K. ps. Diabeł, oszukał co najmniej kilkanaście kobiet w całym kraju. Wpadł w Mławie.

"Polski nie stać na zmianę koalicji"

Grzegorz Schetyna zapewnia, że nie ma konfliktu pomiędzy PO i PSL w sprawie wyrównania i podniesienia wieku emerytalnego. - Dobrze się słucha i dobrze się o mówi, że jest konflikt i że koalicja trzeszczy. Na razie wszystko jest w porządku i będziemy pilnować, żeby tak było - stwierdził były marszałek Sejmu. To odpowiedź na wczorajszą zapowiedź Donalda Tuska, który dał wczoraj do zrozumienia, że PSL nie jest jedyną partią, z którą można przeprowadzić reformy. Zdaniem Leszka Millera słowa Tuska mogą być klasycznym przykładem rozpoczęcia negocjacji "z bardzo wysokiego pułapu".