Spóźnili się, bo piloci odmówili lotu. Ujawniamy kulisy nieobecności polskich prokuratorów przy sekcjach

Prokuratorzy wojskowi, którzy otrzymali zgodę na obecność przy sekcjach ofiar katastrofy smoleńskiej, mogli dotrzeć na miejsce nawet kilkanaście godzin wcześniej i wziąć w nich udział. W Moskwie pojawili się za późno, bo załoga wojskowej CASY, którą początkowo mieli lecieć do Rosji, odmówiła wykonania operacji – ustalił portal tvn24.pl. Chciał tego wysoki rangą przedstawiciel MON i zarazem członek "komisji Millera".

Wspólna kontrola ministerstw ws. zabrania dzieci matce z Opola

Ministerstwo spraw wewnętrznych i resort sprawiedliwości przeprowadzą wspólną kontrolę sprawy aresztowanej matki, której policja późnym wieczorem zabrała dzieci. Wyjaśnień domaga się również rzecznik praw dziecka. - Nie zgodzę się na umieszczanie dzieci w pieczy zastępczej, gdy nie ma zagrożonego ich zdrowia lub życia - mówił w TVN24 RPO Marek Michalak.

"Cały czas żyłam ze świadomością, że kara została umorzona"

- Wiedziałam, że mam do zapłacenia karę 2 tysięcy 250 złotych, ale dostałam pismo od pani komornik, że sprawa została umorzona. Od roku żyłam z taką świadomością - powiedziała na antenie TVN24 pani Joanna. Kobieta we wtorek późnym wieczorem została zabrana przez policję do aresztu z powodu niezapłacenia grzywny z Urzędu Kontroli Skarbowej. Dwójka jej małych dzieci musiała trafić na ten czas do rodziny zastępczej.

Przecinaniem wstęgi "zdekonspirowali" tajną jednostkę? Reakcja MSW

Tajny ośrodek policji zdekonspirowany - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Jak tłumaczy gazeta, wszystko przez to, że szef MSW Jacek Cichocki i Komendant Główny Policji Marek Działoszyński chcieli uroczyście przeciąć wstęgę w nowym budynku Centrum Przetwarzania Danych Policji. Ministerstwo temu zaprzecza.

Rzecznik sądu: Jesteśmy zszokowani

- Byliśmy zszokowani, kiedy usłyszeliśmy w jakich okolicznościach policja dokonała zatrzymania. Gdyby funkcjonariusze się z nami skontaktowali, można było odroczyć doprowadzenie. Należało włączyć zdrowy rozsadek - mówiła Ewa Kosowska-Korniak rzecznik Sądu Okręgowego w Opolu komentując sprawę doprowadzenia samotnej matki do aresztu za niespłacone zaległości wobec Urzędu Skarbowego.

Marta Kaczyńska: Publikacja zdjęć to gest upokarzający Polskę

- Uważam, że termin publikacji zdjęć ofiar katastrofy jest nieprzypadkowy - powiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Marta Kaczyńska. Jak dodała, publikacja zdjęć prezydenta Lecha Kaczyńskiego tuż po katastrofie "to gest upokarzający Polskę i Polaków".

Piątek bez sądów. Protestują

Na piątek zaplanowano akcję protestacyjną w sądach. Praca tych jednostek może być tego dnia sparaliżowana - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Apel do prezydenta o wysokie odznaczenie dla Gintrowskiego

Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaapelowało do prezydenta o pośmiertne odznaczenie Przemysława Gintrowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski. Organizacja chce go nagrodzić za działalność opozycyjną w latach 1976-1989 oraz za całokształt działalności artystycznej. Gintrowski zmarł 20 października. Miał 61 lat.

Przegląd auta po nowemu. Co się zmieniło?

Usterki mogą być drobne, istotne albo stwarzające zagrożenie. Przy tych ostatnich nie ma przebacz - diagnosta zabierze nam dowód rejestracyjny. W stacjach kontroli pojazdów zmiany. Stan techniczny samochodów jest sprawdzany według przepisów nowego rozporządzenia. Ma ono zalety, ale pozwala też na sporą uznaniowość diagnosty.

Po śmiertelnym potrąceniu dzieci - marsz "Stop narkotykom"

Około 300 młodych bielszczan przeszło w czwartek wieczorem ulicami Bielska-Białej (Śląskie) w marszu milczenia "Stop narkotykom". Marsz poprzedziła msza święta w intencji dwóch chłopców potrąconych śmiertelnie w Kozach przez kobietę prowadzącą pod wpływem narkotyku.

Działacz Ruchu Palikota bez kary za zdjęcia smoleńskie

Działacz płockiego Ruchu Palikota, który tydzień temu na swoim profilu internetowym zamieścił drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej nie poniesie konsekwencji partyjnych - poinformował szef zarządu okręgowego Ruchu Jarosław Wieczorek.

Proces ws. podtopionej 16-latki. "To jest państwo bezprawia"

Ruszył proces w sprawie 16-letniej Pauliny Sokół, która ponad dwa lata temu, niezauważona przez ratowników, zniknęła pod wodą na miejskim basenie w Łomży. W efekcie długotrwałego niedotlenienia dziś jest niepełnosprawna - cierpi na porażenie czterokończynowe. Na ławie oskarżonych zasiadły cztery osoby - dwóch ratowników, kierownik pływalni oraz lekarz, który udzielał dziewczynie pierwszej pomocy.

"300 miliardów to żadne wielkie halo"

Te 300 mld zł, o których mówi Donald Tusk, to nie żadne "wielkie halo" - stwierdził w "Kropce nad i" poseł PiS Joachim Brudziński i dodał, że w opinii Prawa i Sprawiedliwości takie pieniądze w przyszłym budżecie Unii Europejskiej Polsce "po prostu się należą", a i tak powinno być ich więcej.

"Gliński niepoważny. Publiczne oszustwo"

- Ta inicjatywa jest po prostu niepoważna, a ktoś, kto w niej uczestniczy, jest niepoważnym człowiekiem - w ten sposób prof. Leszek Balcerowicz ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 propozycję PiS, by premierem został prof. Piotr Gliński. Według byłego wicepremiera, jest to "czysta deklaracja", a tym samym - "rodzaj publicznego oszustwa".

Wstrzymali się od głosu. Ale potem zmienili zdanie

Politycy PiS domagają się od europosłów PO, PSL i Solidarnej Polski, by wyjaśnili, dlaczego we wtorek wstrzymali się w głosowaniu nad stanowiskiem Parlamentu Europejskiego dot. budżetu Unii na lata 2014-2020. To był protest przeciwko odrzuconym poprawkom - tłumaczą europosłowie PO i SP, i dodają, że swój głos później oddali, bo regulamin PE to umożliwia.

Marcin P. atakuje z celi. Chce odwołania syndyka

Marcin P. bardzo pracowicie spożytkował czas, jaki przyszło mu spędzić w więziennej celi. Zza krat postanowił zaatakować - do gdańskiego sądu trafił właśnie napisany przez niego ręcznie wniosek o odwołanie syndyka Amber Gold. Sprawę ujawniły Fakty TVN.

Oleksy pyta, Putin odpowiada: Rosja nie wejdzie do UE

- Jest to nierealistyczne i z punktu widzenia terytorium Rosji, i struktury jej gospodarki - powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin o pomyśle wejścia Rosji do UE. Putin mówił o tym podczas spotkania z członkami Klubu Wałdajskiego, których przyjął w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy.

Po negocjacjach poseł skończył głodówkę

Poseł Artur Bramora (RP) skończył w czwartek głodówkę w częstochowskim ośrodku pielęgnacyjno-opiekuńczym. Stało się to po wizycie wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna i wiceminister pracy Czesławy Ostrowskiej. - Przyjęliśmy wspólny kompromis - powiedział poseł.

Prokuratura bada zgony w izbie wytrzeźwień

- Prokuratura bada sprawę zgonów dwóch mężczyzn w izbie wytrzeźwień w Zabrzu - poinformowała Joanna Kosińska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Zabrzu. Jeden z nich zmarł w sierpniu, drugi w czwartek rano. Oba postępowania toczą się ws. nieumyślnego spowodowania śmierci.

Policjanci myśleli, że ukradł samochód. Ostrzelali go

Na obrzeżach Bydgoszczy mieszkaniec Włocławka został zatrzymany przez nieoznakowany radiowóz. Kierowca obawiając się, że jest to próba napadu, zaczął uciekać. Wtedy jego samochód został przez policjantów ostrzelany. Funkcjonariusze tłumaczą, iż byli przekonani, że uciekinier jedzie skradzionym samochodem.

"Rz": MSZ naciskało, by nie pisać o jego błędach. Rzecznik: Próbowałem przekonać

Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Tomasz Wróblewski, powiedział w czwartek w radiowej Trójce, że przed publikacją tekstu dot. wysyłania przez polski MSZ PIT-ów do białoruskich opozycjonistów spotkał się z "niewiarygodną presją", by niczego nie publikować. Rzecznik resportu stwierdził w komunikacie, że nie było żadnych nacisków, a jedynie "przekonywanie", że dziennikarze "Rz" się "mylą", a "publikacja mogłaby szkodzić interesom państwa oraz środowiskom niezależnym na Białorusi".

Po wycieku danych premier "zwrócił uwagę" Sikorskiemu

Premier Donald Tusk, nawiązując do znalezienia się w internecie wewnętrznej bazy MSZ dot. pomocy rozwojowej dla innych krajów i organizacji, powiedział, że "zwrócił uwagę" Radosławowi Sikorskiemu, by "umiejętnie korzystać z klauzulowania niektórych informacji".

"Pani prezydentowa jeszcze nie wie. To może być dla niej straszny cios"

Gniewomir Rokosz-Kuczyński, przyjaciel i współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego powiedział, że rodzina prezydenta nie miała do tej pory wątpliwości, co do miejsca, w którym został on pochowany. Dodał jednak, że ani żona byłego prezydenta na uchodźstwie, ani nikt z bliskiej rodziny nie uczestniczył w identyfikacji jego ciała w Moskwie.