- Gdy w sprawie występuje tak dużo błędów, to dla dobra postępowania i prokuratury powinno się je przenieść do innej jednostki – mówi tvn24.pl prokurator Edward Zalewski, szef Krajowej Rady Prokuratury. Przed nią stanie dziś szefowa gdańskiej rejonówki i szef trójmiejskich prokuratorów Dariusz Różycki. Powód? Prawie rok śledztwo w sprawie Amber Gold stało w miejscu. Ten okres byłby krótszy, gdyby w gdańskiej Prokuraturze Okręgowej ktoś nie schował polecenia natychmiastowego prowadzenia tej sprawy.

Wysokoprocentowy alkohol zakupiony w ostatnim czasie w Czechach, również ten ze sklepów, z banderolami, może być niebezpieczny - ostrzega Ministerstwo Zdrowia. Podrobione butelki alkoholu od oryginalnych różnią się często niezauważalnymi szczegółami. Do tej pory w Polsce w wyniku zatrucia skażonym alkoholem zmarły dwie osoby.

- Źle, dla samego profesora Balcerowicza źle - tak rzecznik PiS Adam Hofman skomentował odmowę udziału Leszka Balcerowicza w debacie nt. finansów państwa, którą we wrześniu organizuje PiS. Polityk oświadczył również, że nie wiadomo jeszcze kiedy poznamy nazwisko kandydata jego partii na premiera.

Na Starych Powązkach w Warszawie odbyła się dziś rano ekshumacja jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Według mediów chodzi o wiceprzewodniczącą fundacji "Golgota Wschodu" Teresę Walewską-Przyjałkowską, co potwierdził mec. Stefan Hambura. Na cmentarzu doszło do przepychanek, policja zatrzymała jedną osobę.

Polska Akademia Nauk pływa po Bałtyku i szuka śmiercionośnych pamiątek z II Wojny Światowej, a także z lat późniejszych, bo, jak się okazuje, nasze morze służyło za śmietnisko także w czasie Zimnej Wojny. Jest co zbierać i utylizować, tylko w okolicach Bornholmu może leżeć ponad 40 tys. ton materiałów wybuchowych czy chemicznych. Czas na generalne porządki, bo dno morza jest nam coraz częściej potrzebne.

Nocny pożar na dawnej stacji kolejowej Łódź-Karolew. Ogień w znacznym stopniu opanował budynek zabytkowego dworca. Początkowo strażacy mieli problem z dostaniem się do środka, jednak po kilku godzinach sytuacja została opanowana.

Krajowa Rada Prokuratury zajmie się dziś wnioskiem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o zgodę na odwołanie szefowej prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu Marzanny Majstrowicz. To ona pierwotnie odmówiła śledztwa w sprawie Amber Gold. Także dziś zdecydować się mają losy sędziego Ryszarda Milewskiego, szefa gdańskiego sądu okręgowego.

Jest Brytyjką, więc patrzy na polską historię z dystansem. A mimo to urzekła ją tak bardzo, że o niej śpiewa. Katy Carr wdała właśnie nową płytę. Nosi nazwę "Paszport" i zawiera piosenki o polskich bohaterach. O tych, którzy walczyli na wojnie i o tych, którzy młodość spędzili w łagrach czy obozach. Wreszcie o tych, którzy ryzykowali życie, by z nich uciec i zawalczyć o prawdę.

"Wspominamy złowrogą datę 17 września 1939 roku. To od niej prowadzi droga męczeństwa setek tysięcy Polaków, którzy cierpieli na nieludzkiej ziemi" - napisał prezydent z okazji 73. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. W stolicy odbył się apel pamięci. Kwiaty złożono pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

- To jest wypowiedź skandaliczna, dlatego, że jest sprzeczna zarówno z konstytucją, jak i z konkordatem - tak ostrą krytykę polskiej władzy, jaką wygłosił bp drohiczyński Antoni Dydycz, skomentowała w "Kropce nad i" Joanna Senyszyn (SLD). Z kolei Tomasza Terlikowskiego słowa biskupa nie zaskoczyły. - Biskup ma prawo mówić czasem nawet bardzo ostrym językiem, jeśli - jego zdaniem - dzieje się coś złego - ocenił.

- Mogę obiecać jedno - że trupy z szafy powytrząsam, i że rzeczywiście skrupulatnie zbadamy sytuację wymiaru sprawiedliwości w Trójmieście - zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Zapewnił, że sprawdzi, który z pracowników ministerstwa był źródłem przecieku o kontroli w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, dzięki któremu dowiedział się o niej wcześniej prezes Ryszard Milewski.

W szpitalu w Tychach przebywa 43-letnia mieszkanka powiatu bieruńsko-lędzińskiego (Śląskie) zatruta alkoholem metylowym, prawdopodobnie pochodzącym z Czech. Jej stan jest ciężki - poinformował TVN24 lekarz dyżurny Szpitala Wojewódzkiego w Tychach. Zatrzymano już mężczyznę, który sprzedał kobiecie alkohol.

Badania ciała wydobytego z grobu Anny Walentynowicz zostaną przeprowadzone w Krakowie, a nie jak wcześniej planowano w Bydgoszczy - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. - W zakładzie Medycyny Sądowej zepsuł się tomograf komputerowy – twierdzi Stefan Hambura, pełnomocnik rodziny zmarłej.

W poniedziałek został zamknięty dla ruchu samochodowego most łączący Słubice (woj. lubuskie) z Frankfurtem nad Odrą. Powodem są prace związane z rozbiórką obiektów byłego przejścia granicznego po niemieckiej stronie granicy.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie wniosku do NIK o przeprowadzenie kontroli na gdańskim lotnisku, na którym według partii miało dochodzić do licznych nieprawidłowości. PiS zaapelowało też o odwołanie prezesa portu. W odpowiedzi rzecznik Izby, Paweł Biedziak, odpowiedział, że gdańskie lotnisko było kontrolowane w związku z Euro2012 i będzie podlegało kontroli sprawdzającej.

31 proc. dla PO, 23 proc. dla PiS - tyle głosów zdobyłyby dwie największe partie parlamentarne, gdyby wybory odbyły się w pierwszej połowie września - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie partie: SLD z 8 proc. i PSL z 5 proc.