- Polska potrzebuje nowego rozdania, Polska potrzebuje nowego premiera - oświadczył Zbigniew Ziobro podczas partyjnej konwencji Solidarnej Polski, która w sobotę rozpoczęła się w Kutnie. Prezes partii poinformował, że dlatego ich kandydatem na stanowisko szefa rządu w następnych wyborach będzie Tadeusz Cymański.

- Jeden z dwóch liderów Solidarnej Polski złożył nam niedawno ofertę powrotu - powiedział w RMF FM Adam Hofman z Prawa i Sprawiedliwości. Nazwiska jednak polityk zdradzić nie chciał. Liderzy SP bardzo sceptycznie i z przymrużeniem oka zareagowali na słowa byłego partyjnego kolegi. - Wypuszcza się takiego szczurka, żeby tu biegał między nami i odwracał uwagę. To technika bardzo znana, więc nie zwracamy na to uwagi - mówił Jacek Kurski.

- Kontrola w gdańskim sądzie została przedłużona - poinformował w sobotę minister sprawiedliwości. Jarosław Gowin tłumaczył, że chodzi o sprawdzenie, czy w sprawach innych, niż postępowanie dotyczące Amber Gold, nie było jakichś form nacisków na sędziów.

Bohater ostatnich dni, Ryszard Milewski, prezes gdańskiego sądu pojawia się również w sopockiej aferze korupcyjnej. W śledztwie badano kontakty sędziego z jednym z oskarżonych w sprawie prezydenta Jacka Karnowskiego – potwierdza gdańska Prokuratura Apelacyjna. Milewski został przesłuchany, miał zeznawać w procesie Karnowskiego. Ale podlegli mu sędziowie umorzyli wątek afery, w którym pojawił się ich szef. Proces prezydenta Sopotu do dzisiaj się nie rozpoczął.

Smród nie do wytrzymania, panoszące się w domach robaki i szczury biegające pod oknami. W takich warunkach żyją mieszkańcy Morlin pod Ostródą, którzy w sąsiedztwie mają nielegalne wysypisko śmieci. Za tykająca bombę ekologiczną odpowiedzialni są po części urzędnicy, którzy właśnie pochwalili się przystąpieniem do akcji "Sprzątanie Świata", a nie potrafią zrobić porządku na własnym podwórku.

"Skazywanie na bezwzględną karę ograniczenia wolności za obrazę prezydenta urąga powszechnemu poczuciu sprawiedliwości nie mniej, niż (...) uniewinnienie części gangu pruszkowskiego" - oceniło Stowarzyszenie Wolnego Słowa. Twórca portalu Antykomor.pl został skazany na karę roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie.

- Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku nie popełnił przestępstwa, ale nadużył swoich uprawnień - ocenił w programie "Piaskiem po oczach" Zbigniew Ćwiąkalski. Dlatego - zdaniem byłego ministra sprawiedliwości - Ryszardowi Milewskiemu należy się dymisja z funkcji prezesa sądu, "natomiast nie ma przeszkód, żeby dalej był sędzią".

- Nie komentujemy tego wyroku, ale entuzjastą tej sutuacji nie jestem - mówił w "Faktach po Faktach" prezydencki doradca, Tomasz Nałęcz o skazaniu twórcy strony antykomor.pl. - Wyroki za Lecha Kaczyńskiego były dużo łagodniejsze - stwierdził Jacek Sasin (PiS).

Gmina Nordmaling, położona w północnej części Szwecji nad Zatoką Botnicką, przyznała pierwsze darmowe działki w ramach kampanii na rzecz zwiększenia liczby ludności w regionie. Z nadesłanych zgłoszeń wybrano już pierwszych, przyszłych lokatorów. Wśród nich jest 12 Polaków.

Prokuratura Rejonowa w Sejnach (Podlaskie) umorzyła śledztwo ws. dwóch funkcjonariuszy BOR, którzy jadąc samochodem służbowym uderzyli w drzewo - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach, Ryszard Tomkiewicz. Powód? Według biegłego nie udało się ustalić, kiedy funkcjonariusze pili alkohol, przed czy po wypadku.

209 samochodów, 2,5 tys. kilometrów do pokonania - w Katowicach ostatnie przygotowania do Złombolu. W sobotę kierowcy samochodów "made in PRL" ruszą na wyprawę do Grecji.

- Pamiętajmy, że nie ma jednego modelu życia i życiowych aspiracji kobiet. Mamy prawo do wyboru - powiedziała na IV Kongresie Kobiet żona prezydenta Anna Komorowska. W warszawskiej Sali Kongresowej pojawiły się również m.in. minister Joanna Mucha czy prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prokuratura Generalna zdecydowała, że sprawą rozmowy telefonicznej sędziego Ryszarda Milewskiego z dziennikarzem "Gazety Polskiej Codziennie" zajmie się Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Zajmujący się nią śledczy z Gdańska sami wnioskowali o wyłączenie z tej sprawy.

Informacje o ewentualnym powołaniu na wiceministra finansów Joanny Kluzik-Rostowskiej, który miałby "pilnować" ministra pracy, są niezgodne z prawdą - powiedział Donald Tusk. Premier przyznał, że w ścisłym kierownictwie resortu finansów są wakaty, ale czy wśród personalnych propozycji ministra Rostowskiego w ogóle znajdzie się Kluzik-Rostkowska, to jest kwestia przyszłości.

- Różne organy państwa działają jak sędzia Milewski. Na telefon. Tak nie może wyglądać RP - powiedział po wystąpieniu premiera w Sejmie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Adam Hofman. PiS chce komisji śledczej ws. Amber Gold, a zdaniem Hofmana decyzja o jej powstaniu zależy od "samego Donalda Tuska, a nie większości parlamentarnej".