Marsze, bieg i defilada. Wielkie święto w cieniu burd

11 listopada obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Przez Warszawę przeszły cztery marsze, w tym - po raz pierwszy organizowany przez prezydenta - marsz "Razem dla Niepodległej". Podczas popołudniowego Marszu Niepodległości środowisk narodowych doszło do starć z policją - rany odniosło ośmioro funkcjonariuszy i 16 innych osób. Sześć trafiło do szpitali. Do jednostek policji doprowadzono ponad 130 osób, w tym atakujących funkcjonariuszy i niszczących mienie.

Nagroda literacka przyznana pośmiertnie Tomaszowi Mercie

Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznano w tym roku pośmiertnie Tomaszowi Mercie, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Nagrodzono go za tom pism zebranych "Nieodzowność konserwatyzmu". Nagroda tradycyjnie wręczana jest 11 listopada.

132 osoby w rękach policji po zamieszkach. "Będą przesłuchiwane"

W centrum Warszawy w czasie Marszu Niepodległości doszło do starć zamaskowanych chuliganów z policją. Rannych zostało kilkoro policjantów. Funkcjonariusze użyli broni gładkolufowej i gazu pieprzowego - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski. Dodał, że do jednostek policji zostały doprowadzone 132 osoby.

Zawisza: To była policyjna prowokacja. Są dowody. Sokołowski odpowiada krótko: Absurdalne

- To była policyjna prowokacja. Burdy wszczęli zamaskowani tajni funkcjonariusze służb państwowych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Artur Zawisza, współorganizator Marszu Niepodległości. Według niego, są na to dowody - zdjęcia i relacje świadków. Na te zarzuty odpowiedział insp. Mariusz Sokołowski: - Tak absurdalnej rzeczy już dawno nie słyszałem - mówił rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Zamieszki od środka. Kamienie, race i dym

Dym, race, huk - tak wyglądały niedzielne zamieszki na ulicach Warszawy. Reporter tvnwarszawa.pl był z kamerą w samym centrum wydarzeń. Filmy i zdjęcia napływają także na Kontakt 24 od naszych internautów, którzy byli w sercu zamieszek. W bijatyce rannych zostało ośmiu policjantów, na komisariaty doprowadzono 132 osoby.

Kaczyński na Wawelu: stolica jak miasto zagrożone inwazją

- Mam nadzieję, że kolejne obchody Święta Niepodległości będą wyglądały inaczej, że stolica nie będzie jak miasto zagrożone inwazją, a siły porządkowe będą umiały sobie dać radę z awanturnikami - mówił w niedzielę na Wawelu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS złożył tam kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, na grobowcu Józefa Piłsudskiego i w krypcie Lecha i Marii Kaczyńskich. Wyraził też zdumienie z powodu nieobecności premiera w kraju.

Prezydencki marsz przeszedł przez stolicę. "Atmosfera znakomita"

Prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" przeszedł ulicami Warszawy z Bronisławem Komorowskim na czele. Prezydent złożył kwiaty pod pomnikami osób walczących o polską niepodległość. W marszu tłumnie wzięli udział głównie warszawiacy, którzy przyszli na uroczystości całymi rodzinami.

"Krytyka nie może przeradzać się w walkę o wyniszczenie"

- Życie publiczne zaczynają zatruwać spory ponad miarę, ponad umiar i ponad zdrowy rozsądek - mówił prezydent podczas obchodów Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Bronisław Komorowski podkreślił, że zbyt łatwo padają oskarżnia o najcięższe zbrodnie przeciwko ojczyźnie. - Krytyka nie może przeradzać się w walkę o wyniszczenie. (...) Szkoda marnować czas i energię na kłótnie szkodliwe i jałowe - mówił.

Premier w Kosowie. "Nie ma nic cenniejszego niż bezpieczna ojczyzna"

- Polska jest dzisiaj bezpiecznym państwem i bezpiecznym domem dla swoich obywateli. Ale jak łatwo jest utracić bezpieczeństwo i dobrą reputację, wiedzą mieszkańcy tej ziemi - powiedział Donald Tusk wśród polskich żołnierzy w Kosowie podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości.

Ordery za "mądre zagospodarowanie odzyskanej wolności"

Jerzy Buzek, Norman Davies i Adam Strzebosz, zostali w Dniu Niepodległości uhonorowani przez prezydenta Orderem Orła Białego. Jak powiedział Bronisław Komorowski, wszystkie wręczone tego dnia odznaczenia, to uznanie za "mądre zagospodarowywanie odzyskanej wolności."

Kurski: Za granicą znają tylko raport Anodiny

- Wiedza za granicą na temat tragedii smoleńskiej polega na znajomości raportu Anodiny - w ten sposób Jacek Kurski (SP) w "Kawie na ławę" w TVN24 odniósł sie do ostrych słów Zbigniewa Brzezińskiego o grze politycznej wokół katastrofy smoleńskiej. Dlatego polityk Solidarnej Polski zaproponował powołanie komisji obywatelskiej w tej sprawie. Temu pomysłowi przeciwny był Adam Szejnfeld, który przypomniał, że wciąż trwa śledztwo prokuratury.

"Święto dla tych, którzy nie uznają narodowej mikromanii"

- To święto tych, którzy nie uznają narodowej mikromanii; którzy chcą, także dziś, by pozycja naszego kraju była poważna - tak o Święcie Niepodległości mówił Jarosław Kaczyński, składając kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed Belwederem. Szef PiS przypomniał, że zadaniem polskiej elity politycznej jest skuteczna walka o polskie interesy.

Rewie, msze, ordery. Jak świętowano niepodległość w II RP i PRL?

Pierwsze obchody Święta Niepodległości, 11 listopada 1919 r., odbywały się w trudnych warunkach - trwały wtedy walki o kształt granic odrodzonej przed rokiem Polski. Podczas kolejnych rocznic - odbywały się rewie wojskowe, msze święte za ojczyznę i ważne uroczystości na szczeblu państwowym. Dopiero po 19 latach, już po śmierci marszałka Piłsudskiego, 11 listopada ustanowiono świętem państwowym.

"Nie ma 'ich'. Jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów"

"Po 120 latach prysły kordony. Nie ma 'ich'. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! (...) jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili - tak odzyskanie niepodległości przez Polskę opisał świadek tamtych wydarzeń, Jędrzej Moraczewski. Co właściwie stało się 11 listopada i jak Polacy wykorzystali szansę, którą nieoczekiwanie dała im historia?

Ordery Orła Białego dla Daviesa, Buzka i Strzembosza?

Najwyższe polskie odznaczenia - Ordery Orła Białego - otrzymają jutro brytyjski historyk Norman Davies, prof. Jerzy Buzek oraz były wiceminister sprawiedliwości i były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Pałacu Prezydenckim.

Najpierw prezes PiS, potem prezydent. Pod tymi samymi pomnikami

Podczas obchodów Święta Niepodległości pod pomnikami istotnych dla wolnej Polski postaci kwiaty złoży nie tylko prezydent Bronisław Komorowski. Zrobi to też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Oficjalne świętowanie w Warszawie rozpocznie on jednak kilka godzin wcześniej niż prezydent.

"Słowa prof. Brzezińskiego to znak, że przekroczyliśmy granicę przyzwoitości"

- Jeśli z ust prof. Brzezińskiego padają takie słowa, to oznacza, że przekroczyliśmy w debacie smoleńskiej nie tylko granicę powagi, ale też przyzwoitości - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł PO Jacek Protasiewicz. A europoseł PiS Tomasz Poręba stwierdził: - Kiedy pierwszy raz usłyszałem tę wypowiedź byłem zaskoczony, a potem było mi zwyczajnie smutno - ocenił Poręba.

Seremet: Syn premiera nie został jeszcze przesłuchany

- Michał Tusk nie był jeszcze przesłuchiwany przez prokuraturę - poinformował Prokurator Generalny w rozmowie z tygodnikiem "Wprost". Chodzi o postępowanie dotyczące Portu Lotniczego w Gdańsku i OLT Express. Według organizacji "Stop korupcji" syn premiera mógł działać na szkodę gdańskiego lotniska pracując równocześnie dla portu lotniczego i dla OLT Express.

"Nie było problemów ze zdobyciem zaufania Zarki i jej ojca"

- Wstępny raport wskazuje, że dotychczasowe leczenie w polskim szpitalu w Ghazni przebiegało sprawnie. Jednak konieczna jest kontynuacja - informował na sobotniej konferencji prasowej szef szpitala w Bydgoszczy płk dr Krzysztof Kasprzak. 6-letnia Afganka półtora miesiąca temu została ranna w strzelaninie między miejscową policją i talibami. Do Polski przyleciała z ojcem. - Nie było problemów ze zdobyciem zaufania Zarki i jej ojca - zapewnia tłumacz Jakub Gajda.

Tusk po korzystnym sondażu: Polacy nie zaakceptują cynizmu i szaleństwa

- Moim zdaniem to bardzo wyraźny znak, że Polacy nie zaakceptują w życiu publicznym ani skrajnego cynizmu, ani niebezpiecznego z punktu widzenia interesów kraju szaleństwa - powiedział w sobotę premier Donald Tusk, komentując wyniki najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych. Według badania TVN Polska, PO wyprzedza PiS o 12 pkt. proc.

40 Węgrów skontrolowanych w Modlinie. "Konsul nie stwierdził naruszenia prawa"

"Węgierscy uczestnicy Marszu Niepodległości zatrzymani na lotnisku w Modlinie" - takie informacje pojawiły się w piątek na kilku portalach internetowych. Straż graniczna zaprzeczyła, że doszło do zatrzymań. Z kolei ambasada Węgier w oświadczeniu przesłanym tvn24.pl poinformowała, że 40 pasażerów lotu z Budapesztu zostało skontrolowanych przez straż graniczną, po czym wpuszczono ich na terytorium Polski. Przy kontroli obecny był węgierski konsul.