Startuję nie dlatego, że mam takie, a nie inne nazwisko. Startuję dlatego, że obserwując scenę polityczną, wiem, że nie robi się dobrze w Polsce - wyjaśnił w TVN24 Jarosław Kaczyński, kandydat PJN do Sejmu, na codzień prezes firmy doradzającej rolnikom.

Cessna 182, która w niedzielę rozbiła się na dachu domu w krakowskiej Nowej Hucie, już raz niemal uległa katastrofie. W 2009 roku maszyna i jej piloci mieli jednak szczęście. Pomimo "poważnych uszkodzeń" samolotu po zderzeniu z drzewem, udało się im bezpiecznie wylądować.

Na miejscu niedzielnego wypadku w krakowskiej Nowej Hucie w poniedziałek rano wciąż pracują policjanci i strażacy. Wrak samolotu został zabezpieczony policyjnym parawanem. Na miejsce katastrofy ponownie przyjedzie dziś Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

- W tych wyborach może się zdarzyć wszystko. Mogą być takie przesunięcia elektoratu i uwagi społecznej, że jedni mogą być bardzo niemile zaskoczeni, a inni odwrotnie. Wygra ten, kto w sposób bardziej chwytliwy, przekonujący i naturalny potrafi zainteresować tym, że potrafi - powiedział w TVN24 były premier Józef Oleksy, prognozując wynik nadchodzących wyborów. Sam jednak nie będzie kandydował. - Musiałem zmienić spojrzenie na kandydowanie - przekonywał.

Co najmniej kilkanaście dni potrwa wyjaśnianie przyczyn wypadku awionetki, w której zginęli dwaj 51-letni mężczyźni. Na miejscu niedzielnej katastrofy we wsi Witowice Dolne (woj. małopolskie) ma się dziś pojawić komisja badająca wypadki lotnicze.

Tylko do godz. 16.15 można dziś składać w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. Potem trzeba będzie złożyć listy kandydatów z podpisami.

W ostatnim czasie - w Polsce lub z udziałem Polaków - doszło do wielu tragicznych wypadków z udziałem statków powietrznych. Tylko w ostatnich tygodniach było ich kilka. Często miały miejsce podczas pokazów bądź zawodów lotniczych. Przedstawiamy niektóre z nich.

Tragiczny wypadek w krakowskiej Nowej Hucie: samolot spadł na dom. - Z awionetki zostało bardzo niewiele, poskręcane blachy, w środku są z całą pewnością ciała - relacjonował rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak. Zginęły wszystkie osoby na pokładzie maszyny - pilot i trójka dzieci. Budynek stanął w płomieniach, jego mieszkańcy uciekli przez okna.

- Ja znam się na życiu. Chodzę do sklepu, wychowuję dwie córki - tak Grzegorz Napieralski odniósł się do słów Donalda Tuska, którymi lider SLD poczuł się obrażony. Napieralski zapewnił też, że jest gotowy, by być premierem.

Pierwsza Dama Anna Komorowska - w porozumieniu z MSZ, Ministerstwem Sprawiedliwości i Rzecznikiem Praw Dziecka - podjęła interwencję w sprawie Białorusinki Maryny Tur i jej córki. Kobieta przebywa w areszcie. Ma być deportowana na Białoruś. Od czasu zatrzymania - alarmują media - nie ma kontaktu z pięcioletnią córką.

Na policję zgłosił się właściciel srebrnego nissana, który wczoraj wieczorem śmiertelnie potrącił dwie osoby. To on prowadził samochód w momencie wypadku i przyznał się już do jego spowodowania.

- Poseł SLD Witold Gintowt-Dziewałtowski został w niedzielę wykluczony z klubu Sojuszu - poinformował rzecznik SLD Tomasz Kalita. Klub zebrał się w Warszawie po niedzielnej konwencji Sojuszu. Wcześniej poseł pojawił się na konferencji PO. Mówił, że w SLD "skończył się popyt na fachowców".

Samochód z silnikiem skutera, stare karetki, wozy strażackie, limuzyny zjechały na Bemowo na trzeci już zlot Zlot Gwiaździsty Pasjonatów Zabytkowej Motoryzacji. Impreza z roku na rok nabiera rozmachu. W tym roku wzięło w niej udział kilkuset miłośników motoryzacji. Na zakończenie pojazdy przejechały ulicami stolicy.

Jedna osoba nie żyje, a druga została ranna w wypadku motolotni, do którego doszło w niedzielę wczesnym popołudniem w miejscowości Wicewo w powiecie białogardzkim (woj. zachodniopomorskie). Z niewiadomych przyczyn maszyna spadła na ziemię.

26-letni taternik z Elbląga spadł ze szlaku wspinaczkowego w rejonie Wyżnego Czarnostawiańskiego Kotła w Tatrach. Mężczyzna w stanie ciężkim został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

- Przypomnijcie sobie kampanię prezydencką. Pamiętam jak złożono mnie do politycznego grobu i postawiono krzyżyk. Później, przez dwa tygodnie, ci co nas atakowali, stali w kolejce do mnie prosząc o wasze głosy. 9 października znowu staną w kolejce, bo nie da się zmienić Polski bez Sojuszu Lewicy Demokratycznej - powiedział Grzegorz Napieralski podczas krajowej konwencji SLD. W warszawskiej hali Expo zebrało się ponad 800 działaczy SLD z całej Polski.

- Gdy widzę, że w sondażach mamy 15 proc. przewagi nad PiS, to mi się robi zimno. To nieprawda, w rzeczywistości prowadzimy o parę punktów – powiedział w wywiadzie dla "Newsweeka" marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna z PO. Jego zdaniem, jeśli PO wygra wybory, to premierem powinien zostać Donald Tusk.