14-latka zmarła na imprezie

Tragiczny finał imprezy we wsi Jeglin pod Piszem (Warmińsko-mazurskie). W jednym z mieszkań policja znalazła ciało 14-latki. Prokurator nie stwierdził, aby do śmierci przyczyniły się osoby trzecie. Po południu odbędzie się sekcja zwłok dziewczyny, która ma wyjaśnić, co było powodem jej śmierci.

PSL pyta o blokadę kopiowania

Dlaczego niektóre z tekstów publikowanych w sejmowym "Internetowym Systemie Aktów Prawnych" zostały zabezpieczone w sposób uniemożliwiający kopiowanie ich treści? - pyta Polskie Stronnictwo Ludowe w piśmie skierowanym do szefa Kancelarii Sejmu Lecha Czapli. Zdaniem partii, takie rozwiązanie powoduje, że tylko niepotrzebnie marnuje się papier na drukowanie przepisów.

"Lech Kaczyński odszedł w wciąż niewyjaśnionych okolicznościach"

- Lech Kaczyński odszedł w wciąż niewyjaśnionych okolicznościach, a wraz z nim odeszła polityka zabiegania o znaczenie i godność Rzeczypospolitej - oświadczył prezes PiS, Jarosław Kaczyński podczas otwarcia w Kielcach ulicy imienia jego tragicznie zmarłego brata. Z tłumu dobiegały okrzyki: "chcemy prawdy".

Jerzy Miller wraca na stanowisko

W województwach: lubelskim, pomorskim, podkarpackim, lubuskim i małopolskim będą nowi wojewodowie. Tym ostatnim został były szef MSWiA Jerzy Miller.

"Psy celników nie są usypiane"

Nie ma sytuacji, w której byśmy psy porzucali i bądź usypiali. Eutanazja dotyczy tylko chorych zwierząt - oświadczył na konferencji prasowej szef Służby Celnej Jacek Kapica. To reakcja na zastrzeżenia celników, że nowe zarządzenia ministra finansów pozwala na usypianie psów, które skończyły służbę.

12 dzieci w szpitalu po wypadku gimbusa

12 dzieci trafiło do szpitala po tym, jak w gimbusa wiozącego je do szkoły uderzył samochód osobowy. Na miejsce wypadku nie wezwano pogotowia, bo - jak tłumaczono - wydawało się, że dzieci są w dobrym stanie. Dopiero w szkole uczniowie zaczęli narzekać, że źle się czują.

Tusk: Musicie być "odważni i niezależni"

- Nieprzypadkowo jesteście na swoich miejscach (...) jako ludzie, którzy nie boją się podejmować decyzji. Ci, co ze mną pracowali w sytuacjach kryzysowych wiedzą, jak wielką wagę przywiązuję do roli i działania wojewody - mówił Donald Tusk na poniedziałkowym spotkaniu z 16 wojewodami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podkreślał, że muszą być w pełni niezależni od lokalnych środowisk i swoich partii.

Legalny bimber dla wszystkich. "Tę pomyłkę naprawimy"

Gdyby ustawa "bimbrowa" Ruchu Palikota została uchwalona w obecnym kształcie, samogon mogliby pędzić bezkarnie wszyscy - uważają polscy producenci spirytusu i wytykają błędy w projekcie. Partia tłumaczy: - To nasza pomyłka, poprawimy ją. Nie chcemy całkowitej legalizacji bimbru.

PiS chce usuwać symbole komunizmu ustawą

Dwa projekty ustaw złoży w Sejmie PiS w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Jeden dotyczy usunięcia symboli komunistycznych z życia publicznego, drugi emerytur skazanych funkcjonariuszy PRL. - Zbrodniarze nie zostali osądzeni, ci, którzy wprowadzili stan wojenny nie odpowiedzieli za to przed sądem - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"Polskie obozy zagłady" w niemieckich szkołach

Po raz kolejny powraca sprawa polskich obozów koncentracyjnych lub zagłady. Tym razem skandaliczne fałszerstwa historyczne znaleziono na portalach niemieckich szkół, o czym pisze "Nasz Dziennik". "Kłamstwa o +polskich obozach śmierci+ silnie obecne w mediach niemieckich w ostatnich dniach powinny spotkać się z reakcją polskiego ministerstwa spraw zagranicznych i placówek dyplomatycznych w Niemczech" - pisze w wydanym oświadczeniu poseł PiS Kazimierz Ujazdowski.

Napad na bank w Katowicach. Trwa obława

Napad na placówkę bankową przy ul. Zawiszy Czarnego w Katowicach. Wiadomo, że nikt nie został ranny. Wciąż trwa obława - poinformował w rozmowie z tvn24.pl oficer prasowy KMP w Katowicach Jacek Pytel.

50 zabitych na drogach w weekend. Połowa to piesi

50 osób zginęło w miniony weekend na polskich drogach. Połowa z nich to piesi, w większości osoby starsze. - To był pod tym względem jeden z najtragiczniejszych weekendów od dłuższego okresu - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Śmieci w dołach. "Wypierniczyli, bo się przesiać nie chciało"

Miała być najnowocześniejsza na wschód od Wisły sortownia śmieci, a jest śmietnisko i zakopywanie odpadów w ziemi. W Studziankach na Podlasiu wciąż trwa budowa zakładu, choć udowodniono, że już złamano tam prawo. Śmieci - zamiast utylizować - wrzucano do dołów bez żadnych osłon chroniących przed skażeniem. A wszystko to w sąsiedztwie Puszczy Knyszyńskiej i obszarów chronionych programem Natura 2000.

Cztery osoby ranne w czołowym zderzeniu

Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku w miejscowości Falenty Nowe (woj. mazowieckie). W poniedziałek rano czołowo zderzyły się tam auto osobowe i samochód dostawczy.

Białaczka po urodzeniu dziecka. "To był szok"

O tym, że choruje na ostrą białaczkę szpikową dowiedziała się 6 tygodni po urodzeniu drugiego synka. Najpiękniejszy czas w życiu kobiety, w jej przypadku stał się koszmarem. Radość z narodzin przesłoniła choroba nowotworowa. Chłopcy zostali pod opieką taty, pani Wiesława walczy o życie w Klinice Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest już po dwóch chemioterapiach i wciąż szuka dawcy szpiku kostnego.

Wałęsa porzuci motocykl dla rodziny. "Nie są bezpieczne"

Dostałem od losu drugą szansę. Nie mogę być niezadowolony. Muszę być wiecznie uśmiechnięty - mówi Jarosław Wałęsa, wspominając w wywiadzie dla TVN24 swój wypadek. Jednocześnie podkreśla, że każdy dzień jest dla niego życiem z bólem. I wszystkiego musi uczyć się na nowo, a "długa rehabilitacja powoduje, że ma rok wyjęty z życiorysu".

Kuratorzy raportują: Polskie szkoły oblały egzamin

Przedszkola pogłębiają dysproporcje, podstawówki uczą pod testy, a gimnazja są przeładowane. Jak wynika ze raportów kuratorów oświaty, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna", polska edukacja jest niedofinansowana i przestarzała. Wyniki badań, prowadzonych od dwóch lat przez kontrolerów w całej Polsce, ministerstwo edukacji ma przedstawić najwcześniej w lutym przyszłego roku.

Czekamy na wasze relacje, wspomnienia i zdjęcia

Tysiące zatrzymanych i internowanych, wojsko i czołgi na ulicach. 13 grudnia 1981 władza wprowadziła stan wojenny. Tamte wydarzenia - choć dzielą nas od nich już trzy dekady - wciąż wywołują ogromne emocje. Czekamy na wasze wspomnienia, relacje i materiały sprzed 30 lat. Podzielcie się z nami także opiniami o wprowadzeniu stanu wojennego.

"Klienci udają, że płacą a firmy udają, że ochraniają"

Widać ich na każdym kroku, w hipermarketach, galeriach handlowych, na osiedlach. Według statystyk około 80 proc. ochroniarzy pracuje bez licencji, a wielu z nich ma grupę inwalidzką. Incydent sprzed kilku dni w Katowicach, gdzie pijany klient wyciągnął broń i zaczął strzelać, każe zapytać o to, kto pracuje w firmach ochroniarskich. Pytały "Fakty TVN".

Sześć osób podtrutych gazem

W niedzielę późnym wieczorem do szpitala trafiło sześć osób po tym, gdy w jednym z bloków w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) ulatniał się czad.

"Jak się wywalisz, to nie czuć, że boli głowa"

Do życia budzi się nowy sezon narciarski, a na stoki, wraz z narciarzami wchodzą nowe przepisy. Bezpieczną jazdę ma zapewnić ustawowy nakaz jazdy w kaskach, dla wszystkich do 16 roku życia. Na stokach ma być luźniej, bo - według ustawodawcy - mniej narciarzy, to bardziej bezpieczna jazda. Tłok może być za to pod polskimi wyciągami.

3 tysiące pociągów na torach. Nowak "ćwierka" zadowolony

- 2920 pociągów wyruszyło w niedzielę do 21.00 na trasy według nowego rozkładu jazdy, który obowiązuje od północy - poinformował rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Dodał, że nie odnotowano istotnych utrudnień, mających wpływ na kursowanie pociągów. Nowy minister transportu Sławomir Nowak od rana cieszył się na Twitterze z takiego obrotu sprawy.

"Jak Kwaśniewski ma pomysł na SLD, deklaracja czeka"

- Aleksander Kwaśniewski może wypowiadać swoje opinie. Natomiast jeśli ma jakiś pomysł na SLD, to może powinien się zapisać do partii, deklaracja czeka. Może powinien stanąć na czele Sojuszu i podejmować decyzję - tak były szef SLD Grzegorz Napieralski skomentował w "Faktach po Faktach" wypowiedzi byłego prezydenta, że jego macierzysta partia powinna wejść w koalicję z Ruchem Palikota. Według Napieralskiego trzeba poczekać, co pokaże w Sejmie nowe ugrupowanie, choć on sam wielkich nadziei z nim nie wiąże.

Pod szkołą zaczepiał dzieci. Pomogła dyrektorka

Zarzut usiłowania uprowadzenia małoletniego oraz nielegalnego posiadania treści pornograficznych z udziałem dzieci, usłyszał zatrzymany przez kryminalnych 32-letni Łukasz B. Mężczyznę rozpoznała i wskazała policjantom dyrektorka jednej z warszawskich szkół, spod której wcześniej próbował uprowadzić ucznia. Mężczyzna trafił do aresztu. Grozi mu pięć lat więzienia.

Polacy napisali 142 tys. listów w 24 godziny

Prawie 142 tys. listów napisali Polacy w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka w ramach 24-godzinnego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Maraton, który zakończył się w niedzielę, odbył się już po raz 12.

Wiktoria i Wojtek już z rodzicami. Wracają do domu

12-letnia Wiktoria i 15-letni Wojtek, których od poniedziałku szukała policja w całej Polsce, odnaleźli się w sobotę wieczorem w centrum Gdyni. Rodzice uciekinierów odebrali już swoje dzieci z placówki opiekuńczej. Jak poinformował w niedzielę rano rzecznik prasowy gdyńskiej policji Michał Rusak, dzieci były zaskoczone zatrzymaniem i powiedziały kilka "gorzkich" słów pod adresem policjantów.

NIK: Szkoły specjalne nie chronią danych uczniów

Dyrektorzy publicznych szkół specjalnych nie zapewniają rzetelnej ochrony danych osobowych uczniów, w tym danych wrażliwych - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. W raporcie napisano, że takiej ochrony nie zapewnili dyrektorzy połowy skontrolowanych placówek.

Zmarł były więzień Auschwitz

Jerzy Michnol, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, zmarł w piątek w Katowicach, miał 85 lat - poinformował w niedzielę historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra. Michnol był jednym z 32. byłych więźniów, z którymi papież Benedykt XVI spotkał się 28 maja 2006 roku pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11.

"To nie my powinniśmy płacić za ten pasztet"

- Szczyt zakończył się oczywistą polską porażką. Polska weszła pod buty najsilniejszych. To nie my odpowiadamy za kryzys strefy euro i nie my powinniśmy za ten pasztet płacić - powiedział w "Kawie na ławę" europoseł Jacek Kurski, komentując ustalenia szczytu w Brukseli. Z kolei Ryszard Kalisz z SLD jest zdania, że "w dobie kryzysu to co zrobiła Polska to wielki sukces".

Wigilia na plusie i z deszczem?

Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym częściej pada pytanie o to, czy będzie śnieg i krajobraz zacznie wyglądać, jak z zimowej bajki. Tymczasem okazuje się, że pogoda w grudniu jest na tyle dynamiczna, że nawet niecałe dwa tygodnie wcześniej nie da się w stu procentach przewidzieć pogody.