Polski naukowiec wyleczy uzależnienie od narkotyków?

Polska uczona bada związek, który potrafi zahamować "nawrót amfetaminowy". W przyszłości może wytworzyć z niego lek, który łagodzi głód narkotykowy u abstynentów i zmniejsza chęć sięgnięcia kolejny raz po narkotyk.

Bp Dydycz o "donosicielstwie" ws. pedofilii. "To słowa na krawędzi przyzwoitości"

Kolejne kontrowersyjne stanowisko polskiego duchownego wobec pedofilii w Kościele. "Księża nie są donosicielami i dlatego nie informują organów ścigania o pedofilii" - oświadczył biskup Antoni Dydycz w liście do wiernych na uroczystość Wszystkich Świętych. - Niech biskup posłucha wyznań ofiar, a nie będzie mówić rzeczy, które są na krawędzi przyzwoitości - skomentował wypowiedź dominikanin Paweł Gużyński.

Wykrył nieprawidłowości, potem stracił pracę. Rewanż burmistrza?

Siedź cicho, a dostaniesz awans - taką ofertę miał otrzymać od burmistrza jeden z urzędników w Rykach, który wykrył nieprawidłowości finansowe w magistracie. Siedzieć cicho nie chciał i - jak twierdzi - dlatego stracił pracę. Jak zapewniai burmistrz, zwolnienie to nie rewanż, ale efekt reorganizacji urzędu.

Niezwykłe losy "matki" Nieznanego Żołnierza

Los wyznaczył Jadwidze Zarugiewiczowej szczególną rolę - matki nieznanego żołnierza. To ona we Lwowie wskazała trumnę, którą przywieziono i złożono w warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ostatnia droga pierwszego premiera wolnej Polski

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Trumnę z ciałem Tadeusza Mazowieckiego złożono w grobie rodzinnym, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa. Wcześniej odprawiono mszę żałobną w intencji byłego premiera w Bazylice Archikatedralnej. - Żegnamy Tadeusza Mazowieckiego, premiera czasu przełomu ustrojowego w naszym kraju, architekta i budowniczego konstrukcji gmachu naszego niepodległego i demokratycznego Państwa Polskiego. Żegnamy naszego premiera - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Ostatnie zamówione CAS-y dotarły do Polski

Dwa nowe samoloty transportowe CASA C-295 przyleciały wieczorem do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach - poinformował rzecznik Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

Barack Obama: Tadeusz Mazowiecki nigdy nie zostanie zapomniany

"Dał nadzieję kobietom i mężczyznom tęskniącym za wolnością do wyrażania ich podstawowych praw, a jego wpływ na stworzenie zjednoczonej i wolnej Europy nigdy nie będzie zapomniany" - napisał w depeszy kondolencyjnej po śmierci Tadeusza Mazowieckiego Barack Obama. Listy napłynęły z całego świata. Są wśród nich kondolencje od dalajlamy.

Złapali trzech cmentarnych złodziei

- Wziął 50 centymetrowy znicz, zdmuchnął ogień i chciał pójść szukać kolejnych łupów - relacjonuje Janusz Łuczak z łódzkiej straży miejskiej. W piątek wieczorem strażnicy zatrzymali trzech cmentarnych złodziei.

"Każdy ma tutaj kogoś bliskiego". Historia Cmentarza Osobowickiego

Ma prawie 150 lat, zajmuje 50 hektarów i mieści 100 tysięcy grobów - Cmentarz Osobowicki to największa nekropolia we Wrocławiu. Przetrwała dwie wojny światowe, ale jej najstarsza część została zrównana z ziemią po 1945 roku. W okresie Wszystkich Świętych odwiedza ją ponad 200 tysięcy osób.

"Urna, która da pewność życia po życiu". Z prochów wyrośnie drzewo

- Zamiast zimnego nagrobka, śladem po naszej obecności na Ziemi może być dowolne drzewo - przekonuje Marcin Dziembaj, który razem z żoną opracował wzór biodegradowalnych urn. W ich środku umieszcza się sadzonki, które korzystają z prochów zmarłego jak z nawozu. Mimo że zaprojektowali je Polacy, takich urn nie będzie można dostać w naszym kraju.

Chciał porozmawiać o przestępczości. Został zatrzymany

Sąd aresztował 20-letniego mężczyznę, który według śledczych dokonał rozboju w jednej z restauracji w Ochabach (woj. śląskie). Domniemany napastnik został namierzony i zatrzymany przez policjantów ze Strumienia, ponieważ zadzwonił do dyżurnego policji. Teraz grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Straż miejska do likwidacji? W Łodzi zebrali prawie 8 tys. podpisów

Przez 9 miesięcy tysiące osób podpisały się pod obywatelskim projektem uchwały o likwidacji łódzkiej straży miejskiej. Lista trafiła już do prezydenta miasta. Teraz urzędnicy stwierdzą, czy nie ma na niej błędów. Jeżeli ich nie będzie - o dalszym losie strażników zadecydują radni. Ich zdania są podzielone.

Sokół i Marysia Starosta tłumaczą: "Nie masz kilku żyć. Wyloguj się". Jak rozpoznać uzależnienie od sieci?

Ponad 80 proc. nastolatków codziennie korzysta z internetu dla przyjemności, a prawie jedna trzecia bez powodzenia próbuje ograniczyć czas spędzany w sieci. Problem uzależnienia od internetu nie dotyka jednak tylko młodzieży. O tym, jak rozpoznać, że spędzamy przed komputerem zbyt wiele czasu opowiedział w programie "Wstajesz i weekend" psycholog Tomasz Kozłowski o akcji "Wyloguj się do życia". Kampania ruszyła w tym tygodniu, a promują ją muzycy - Sokół i Marysia Starosta.

Gdy życie przenika się ze śmiercią 

Fascynująca opowieść o realizacji własnych marzeń i przenikaniu się życia ze śmiercią. Nasz reporter Artur Zakrzewski po raz pierwszy spotkał się z Agnieszką Kucharek, gdy miała 21 lat i marzyła o pracy w policji. Zanim jednak wstąpiła w szeregi tej służby, postanowiła nabrać dystansu do życia i zatrudniła w zakładzie pogrzebowym. Jej opowieść o życiu i pracy sprzed trzech lat jest naprawdę wyjątkowa - pełna pogody, mądrości i refleksji nad ulotnością i nietrwałością życia. Dziś pani Agnieszka założyła rodzinę, pracuje już w policji, ale jedno się nie zmieniło: w dalszym ciągu naprawdę warto jej posłuchać.

O. Maciej Zięba: Kościół musi być przezroczysty

- Zdarzają się trudne okresy i one też mają swój sens, bo jakoś oczyszczają, zmuszają do reformowania - mówił w "Piaskiem po oczach" o sytuacji w polskim Kościele ojciec Maciej Zięba. - Jak Kościół jest pieszczony i jest mu za dobrze, to nie jest tak wcale świetnie - dodał dominikanin. - Jeśli Kościół i ludzie Kościoła chcą mówić o normach, chcą nauczać, to muszą być przezroczyści - stwierdził, odnosząc się do doniesień o przypadkach pedofilii wśród polskich księży.

Olechowski o problemach w PO: To jest dzisiaj problem dla państwa

- To jest dzisiaj problem dla państwa - powiedział o problemach Platformy Obywatelskiej jeden z założycieli partii, Andrzej Olechowski. - Jest ileś spraw, którymi się powinna zajmować, a będzie się zajmować sama sobą. Coraz bardziej rodzi się nastrój, że może będą wcześniejsze wybory, które dzisiaj są używane jako straszak wewnątrzpartyjny - ocenił były szef MSZ. - Ale ludzie słuchają. To się nazywa, o ile ja pamiętam, destabilizacja państwa - dodał.

Wszystkich Świętych w jaskini. Goprowcy zapalają znicze

W jaskiniach i na skałkach co roku zapalają znicze, by uczcić pamięć grotołazów i wspinaczy. - To jest podsumowanie, z całą pokorą, tych chwil, kiedy nam się nie udało ocalić czyjegoś życia - mówi TVN24 Piotr Van Der Coghen, naczelnik jurajskich ratowników GOPR.