W Sejmie o aferze szpiegowskiej. "Udany strzał polskich służb w GRU"

Skończyło się posiedzenie speckomisji w sprawie zatrzymań mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo. Posłowie przesłuchali w piątek szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. - To, co powiedzieli, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa - poinformował poseł Stanisław Wziątek (SLD).

Dwa mandaty w 85 sekund. "Skok na kasę" czy "troska o bezpieczeństwo"?

- Mandat za prędkość? To mogę zrozumieć, ale to, że dwa fotoradary łapią mnie w ciągu minuty, to już zwykły skok na kasę! - denerwuje się łodzianka, która w lipcu jechała przez Biały Bór (zachodniopomorskie) nad morze. - Nie chodzi o pieniądze, tylko bezpieczeństwo - zapewnia burmistrz Białego Boru.

Wybuch bulti z gazem w kamienicy, trzy osoby ranne

Trzy osoby ucierpiały w wyniku wybuchu butli z gazem w łódzkiej kamienicy. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. - Jedną z osób musieliśmy ewakuować z okna za pomocą podnośnika - mówi tvn24.pl kpt. Adam Antczak z łódzkiej straży pożarnej.

Łódzki mural jak płaskorzeźba. Zobacz, jak powstawał

Chociaż w Łodzi roi się od niezwykłych murali, ten i tak wyróżnia się z tłumu. Niezwykły obraz na ścianie jednej z kamienic w sercu miasta został "namalowany" za pomocą wiertarek i młotów. Jego autorem jest gwiazda światowego street artu, portugaliczyk Vhils.

Biletomaty są dla tych, co bilet już mają. "Niech pan wysiada, bo będzie mandat!"

- Halo, biletomat w tramwaju nie działa - zgłaszamy na infolinii Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. - A nie ma pan gotówki? To niech pan wysiada, bo będzie mandat! Wiem, że pan chciał kupić, ale taki jest regulamin - słyszymy w słuchawce. Portal tvn24.pl sprawdził, ile (nerwów) pasażera może kosztować awaria biletomatów.

Sondaż: PO i PiS łeb w łeb. W Sejmie pięć partii

Po 34 proc. poparcia otrzymałyby PO i PiS, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD z 9-proc. poparciem, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 7 proc. i PSL - 6 proc.

"Nie ma w tym nic dziwnego". Szef BBN o aferze szpiegowskiej

W Europie trwa wojna informacyjna i rutynowa walka wywiadów i kontrwywiadów - ocenił szef BBN Stanisław Koziej. Skomentował w ten sposób zatrzymanie przez ABW osób podejrzewanych o szpiegostwo. - Nie ma w tym nic dziwnego - podkreślił Koziej.

Rostowski bez ministerialnej teki. PSL powiedziało "nie"

Jacek Rostowski nie będzie szefem doradców premier Ewy Kopacz - to już w czwartek potwierdziła Ewa Kopacz. Teraz pewne jest też, że mianowaniu Jacka Rostowskiego na ministra bez teki sprzeciwiał się rządowy koalicjant. Według szefa ludowców Janusza Piechocińskiego, naruszyłoby to układ koalicyjny. W "Jeden na jeden" wicepremier zapewniał jednak, że nie stawiał sprawy na ostrzu noża.

"Mamy do czynienia ze szpiegostwem na rzecz kierunku wschodniego"

To smutne, że polski oficer zdradza ojczyznę dla niskich pobudek - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier Janusz Piechociński, komentując zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu, jak usłyszał w czwartek oficer Wojska Polskiego. Taki zarzut postawiono także drugiej zatrzymanej osobie - prawnikowi jednej z warszawskich firm.

W Himalajach poprawiła się pogoda. Znów szukają turystów

Po kilkunastu godzinach przerwy w poszukiwaniach, wymuszonej pogorszeniem pogody i zmrokiem, w Himalajach wznowiono poszukiwania ofiar lawin. Według nepalskich mediów, dotychczas znaleziono 30 ciał. Według ostatniej informacji polskiego MSZ zginęło trzech Polaków.

Przegląd prasy: Szpitale tracą na leczeniu eboli

Dwa dni leczenia pacjenta z podejrzeniem zakażenia wirusem ebola kosztowały ponad 17 tys. zł. Szpital w Cieszynie nie dostał ani grosza, bo NFZ nie ma takiej procedury w swoim katalogu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polska i włoska policja łączą siły

Wyznaczenie punktów kontaktowych oraz współpracę w zwalczaniu i wymianę informacji dotyczących grup przestępczych – zakłada porozumienie podpisane w czwartek pomiędzy polską i włoską policją. Wejdzie ono w życie za 15 dni.

46 profesorów wertuje doktorat Marka Goliszewskiego

46 pracowników naukowych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zapoznaje się od kilku dni na polecenie rektora UW z doktoratem prezesa Business Centre Clubu, Marka Goliszewskiego. Środowisko uczelniane podzielił spór o jakość pracy i ewentualny konflikt interesów, zastrzeżenia ma minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Polska wyrzuci rosyjskich dyplomatów? "Na to się nie odpowiada bombą atomową"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało wnioski o wydalenie z Polski kilku rosyjskich dyplomatów, którzy mieli odpowiadać za prowadzenie dwójki zatrzymanych szpiegów - informuje "Rzeczpospolita". - To jest ostre działanie, ale w pewnych kategoriach. Na to się nie odpowiada bombą atomową - komentował te informacje w programie "Świat" na antenie TVN24 Biznes i Świat był wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

Polskie drogi absurdami stoją

Polska pełna absurdu, czyli znaki drogowe, które zamiast ułatwiać życie, często je utrudniają i wprowadzają spore zamieszanie. Jest autostrada donikąd, kosz zamknięty na kłódkę i wprowadzające w błąd informacje jechać czy nie. Drogowe sprzeczności tropią Reporterzy 24.

Dębski: od Majdanu aktywność Rosjan u nas wzrosła nawet pięciokrotnie

- Musimy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy w olbrzymim zainteresowaniu służb rosyjskich - powiedział w "Kropce nad i" przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Artur Dębski. Razem z Markiem Opiołą, członkiem speckomisji, dyskutowali w TVN24 o zatrzymaniu w Polsce dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu. Opioła przekonywał, że dopiero po piątkowej informacji ABW będzie wiadomo, czy akcja była sukcesem, czy porażką.

Ilu rosyjskich szpiegów działa w Polsce? "Trudno oszacować", ale przed ukraińskim kryzysem "wzmożona aktywność"

- Trudno oszacować liczbę rosyjskich szpiegów - przyznał w "Faktach po Faktach" gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI. Dodał jednak, że bez wątpienia kryzys na Ukrainie został poprzedzony wzmożoną aktywnością służb wywiadowczych Federacji Rosyjskiej. Piotr Niemczyk, były wiceszef zarządu wywiadu UOP, przekonywał z kolei, że polskie służby nie śpią, a ich sukcesy nie są mniejsze niż służb zachodnich.