Wycieczka do Smoleńska z Fundacją Karta Historii? KARTA protestuje

"W imieniu Fundacji Ośrodka KARTA (...) składamy stanowczy protest przeciwko zarejestrowaniu Fundacji Karta Historii" - od takich słów rozpoczyna się komunikat Fundacji Ośrodka KARTA. Sprawa dotyczy ulotek informujących o możliwości wykupienia wycieczki do Smoleńska i Katynia, które 10 kwietnia były rozdawane przed Pałacem Prezydenckim przez Fundację Karta Historii.

Ksiądz będzie musiał zeznawać. Nie ma prawa do odmowy

Katowicki sąd uznał, że księdzu Mirosławowi P. - byłemu współprzewodniczącemu Komisji Majątkowej - nie przysługuje prawo do odmowy złożenia zeznań w procesie dotyczącym handlu kościelną ziemią. Jego czwartkowe przesłuchanie zostało jednak utajnione.

Złotówka za dodatkową godzinę w przedszkolu od 2014 roku

Od 1 września 2014 roku za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej rodzice zapłacą jeden złoty - zapowiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. Podkreśliła, że opieką przedszkolną MEN chciałaby objąć wszystkie cztero- i trzylatki.

Kwaśniewski na kongresie, jeśli będzie Palikot? Miller: Nie znam takiego warunku. Palikot: Ja się nie pcham

Kolejna bitwa o przywództwo na lewicy między Ruchem Palikota a SLD. Tym razem o obecność na organizowanym przez Sojusz Kongresie Lewicy. Miller zapewnia, że "żaden z trzech prezydentów (...) nie warunkował swojego uczestnictwa w kongresie od obecności Janusza Palikota. Szef RP twierdzi inaczej, ale zastrzega jednocześnie: Ja się nie pcham. I porównuje zachowanie Millera do "stada słoni w składzie porcelany".

"Gen. Jaruzelski upatruje w mojej osobie przyszłego przywódcę lewicy"

- Miałem wrażenie - i chyba nie przekroczę żadnej granicy, jeśli powiem, że zdaniem gen. Jaruzelskiego, on upatruje w mojej osobie przyszłego przywódcę lewicy - oświadczył Janusz Palikot. Odniósł się w ten sposób do słów polityków SLD, jakoby gen. Jaruzelski miał żal do szefa RP o to, że ujawnił w sieci zdjęcie z ich spotkania z połowy grudnia 2012 roku.

Wpadła 53-latka podejrzana o napad na bank. Pomogli internauci

Gliwiccy policjanci zatrzymali 53-letnią kobietę podejrzewaną o wymuszenie rozbójnicze i kradzież gotówki z banku. Opublikowany zapis monitoringu i informacje od internautów przyczyniły się do ustalenia sprawczyni - poinformowała w czwartek śląska policja.

Matka noworodków w areszcie na 3 miesiące. Ojciec bez zarzutów, już na wolności

Lucyna D., matka trójki dzieci, których zwłoki znaleziono w zamrażarce w jednym z mieszkań w Lubawie, zostanie tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Zdecydował o tym Sąd Rejonowy w Iławie - dowiedziała się TVN24. Kobieta pozostaje jedyną podejrzaną ws. ich zamordowania. Prokuratura przesłuchała jej męża, Janusza D., ale nie postawiła mu zarzutów. Mężczyzna wyszedł dziś na wolność. Czwórka dzieci małżeństwa trafi pod opiekę babci.

3. rocznica katastrofy smoleńskiej: msze, uroczystości, marsze. "Rząd obalimy, Smoleńsk pomścimy"

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej obchodzona była w Warszawie, Smoleńsku, Krakowie oraz wielu innych miastach. Po raz kolejny władze państwa i PiS zorganizowały osobne obchody. - Wierzę, że przyjdzie taki dzień, że ta tragiczna rocznica nie będzie dzieliła Polaków - mówił rano na Powązkach premier Donald Tusk. - Mamy prawo do prawdy, mamy obowiązek o prawdę walczyć - przekonywał na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Premier już w Nigerii. Na podium, przed kompanią honorową

W środę premier przybył do Nigerii. Podczas wizyty w Abudży premier będzie rozmawiał z prezydentem Goodluckiem Jonathanem oraz z gubernatorami kilku stanów kraju. Podczas wizyty zostanie także podpisany kontrakt w sektorze gazowym między polską a nigeryjską firmą.

Lasek: W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego

- To nie był wybuch. Badaliśmy wrak, obejrzeliśmy miejsce zdarzenia, zrobiliśmy bogatą dokumentację. W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Maciej Lasek - członek komisji Jerzego Millera, a od wczoraj także szef powołanego przez premiera zespołu. Odniósł się w ten sposób do tez zawartych w opublikowanym w środę raporcie parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza.

Artymowicz: Zespół Macierewicza nie dostarczył skrawka dowodu

- Oni nie dostarczyli jeszcze skrawka dowodu - mówił o wynikach prac zespołu Antoniego Macierewicza prof. Paweł Artymowicz w "Faktach po Faktach". Naukowiec z Toronto twierdzi, że wyniki jego badań obalają tezę zespołu parlamentarnego o zamachu na tupolewa z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Jego zdaniem to, o czym mówi Macierewicz jest "nieokreślone i amorficzne".

Kopia nagrań z kokpitu zmanipulowana? "Sprawa trafiła do prokuratury"

Istnieje podejrzenie, że przekazana Polsce kopia nagrań z kokpitu Tu-154M została zmanipulowana. Sprawa trafiła do prokuratury - powiedział prof. Kazimierz Nowaczyk podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy ku pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Kaczyński: Jedność Polaków rozbito, aby zapomnieć o katastrofie. Nie udało się

- Mamy prawo walczyć o prawdę i mamy obowiązek tej walki - mówił w środę do zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu tłumów Jarosław Kaczyński. Szef PiS apelował, by starać się, "żeby Polska trwała". - Będzie trwała, bo są w Polsce miliony patriotów, którzy nie dadzą się zmanipulować. Póki my żyjemy, to Polska nie umarła - przekonywał Kaczyński.

Nie rozpoczęto badań próbek z wraku? Błyskawiczna reakcja prokuratury

Podczas środowego posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej mec. Piotr Pszczółkowski stwierdził, że Centralne Laboratorium Kryminalistyczne "od grudnia nie rozpoczęło do tej pory badań", które mają dać jednoznaczną odpowiedź, czy na wraku Tu-154 wykryto ślady materiałów wybuchowych. Reakcja prokuratury pojawiła się po kilkudziesięciu minutach: "Proces badawczy trwa".

Kaczyński na Powązkach oddał hołd ofiarom katastrofy Tu-154 M

To wina prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział reporterowi jednej z zagranicznych stacji na pytanie, dlaczego katastrofa smoleńska dzieli Polaków. Wcześniej złożył wieńce i zapalił znicze na grobach ofiar na wojskowych Powązkach. Modlił się też przed Pałacem Prezydenckim.

"Od początku był mętlik informacyjny. Za późno, by to naprawić"

Podziały polityczne i społeczne, które powstały po katastrofie smoleńskiej, to przede wszystkim efekt złej polityki informacyjnej. Dzisiaj jest już za późno, by to naprawić - taką tezę stawia płk Edmund Klich, były przewodniczący Polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Według niego największa słabość "raportu Millera" polega właśnie na tym, że jego autorzy nie zadbali o "jasność przekazu" z ich badań. - Uznali, że sam raport jest tak doskonały, iż nie muszą tego robić - ocenia.