Lepper kandyduje z list SLD. "Nawet nie wiedziałem, że Samoobrona startuje"

Syn zmarłego Andrzeja Leppera, Tomasz wchodzi do polityki. Przed laty chciał "iść w ministry", ale choroba pokrzyżowała mu plany, otarł się nawet o śmierć. Teraz deklaruje, że "już wszystko w porządku" i ogłasza: startuję w wyborach samorządowych z list SLD. Pytany przez nas, dlaczego nie z Samoobrony, odparł: - Nawet nie wiedziałem, że ona startuje.

Zielone światło dla 100-metrowego wiatraka przy lotnisku. "Czekamy na pierwszą katastrofę"

Blisko stumetrowy maszt ma powstać w odległości 3 km od progu pasa lotniska, na którym uczą się latać niedoświadczeni piloci. - Głupszej lokalizacji po prostu nie umiem sobie wyobrazić, katastrofa będzie kwestią czasu - biją na alarm przedstawiciele aeroklubu w Piotrkowie Trybunalskim (łódzkie). Ostrzeżenia nic jednak nie dały - zielone światło dla budowy niedługo ma wydać wojewoda.

Górnicy pracują pod presją wyniku finansowego. "Albo fedrujecie, albo was zamkniemy"

- Trwa szalona nagonka na górnictwo - stwierdził w TVN24 Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników, komentując wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła. Jak tłumaczył, cały czas się mówi, "że jest nieopłacalne, że nie ma przyszłości". - I górnicy to słyszą. Co prawda, jak zjeżdżają na dół, to zapominają o tym. Ale są jeszcze dozory, są osoby odpowiedzialne, na których pewnie jest presja wyniku finansowego.

Wielki powrót małych sądów. Grabarczyk wywraca reformę Gowina

Od stycznia połowa sądów rejonowych zlikwidowanych w ramach tzw. reformy Gowina wraca do pracy. To te placówki, które na początku zeszłego roku zostały zniesione i przekształcone w wydziały zamiejscowe większych sądów. Wieczorem, po konsultacjach z koalicyjnym PSL, które od początku protestowało przeciwko zmianom, obecny minister Cezary Grabarczyk podpisał odpowiednie rozporządzenia.

Rządowy program integracji Romów przyjęty. "To spycha nas na margines"

Rząd zaakceptował program na rzecz integracji społeczności romskiej na lata 2014-20 - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Ma on zapobiec wykluczeniu społecznemu, którym zagrożona jest mniejszość romska. - Romowie, jako obywatele polscy, powinni korzystać z ogólnodostępnych programów, a nie tych, w których obowiązuje kryterium etniczne - tak przyjęty program skomentował Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów.

300 wybierze nowe władze "Solidarności"

W środę w Bielsku-Białej rozpoczyna się dwudniowy krajowy zjazd NSZZ "Solidarność". Weźmie w nim udział ponad 300 delegatów. Zjazd ma wybrać nowe władze. Start w wyborach zapowiedział dotychczasowy przewodniczący Piotr Duda.

Matka poszukiwanego górnika: "Wiem, że on przyjdzie"

- Ja jeszcze mam nadzieję, że wróci. Żyję tą nadzieją. I wiem, że on przyjdzie - mówi Krystyna Jankowska, matka poszukiwanego górnika. W kopalni Mysłowice-Wesoła we wtorek wieczorem ratownicy podjęli działania techniczne, które mają umożliwić im bezpieczne dotarcie do poszkodowanego. - Jakkolwiek by nie było źle, my zawsze szukamy żywego człowieka - zapewnił szef sztabu akcji ratunkowej Grzegorz Standziak.

"Bogowie" już po premierze

W warszawskim Multikinie odbyła się premiera filmu "Bogowie". Obraz w reżyserii Łukasza Palkowskiego to historia prof. Zbigniewa Religi i przeprowadzonego przez niego pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Mimo tego, że film do kin trafi 10 października, już ma świetne recenzje i ważne nagrody na koncie.

Prezydent: Nie mówiłem, że szefem MSZ ma być Schetyna. Chciałem Sikorskiego

Nie rekomendowałem na stanowisko szefa MSZ Grzegorza Schetyny - stwierdził w "Kropce nad i" prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że był także przeciwny nominacji na tę posadę b. ministra finansów Jacka Rostowskiego ze względu na brak kompetencji dyplomatycznych. - Uważałem, że najlepiej by było, gdyby była kontynuacja i pan minister Sikorski dopełnił swoją funkcję do końca kadencji - oświadczył prezydent.

"Dostarczenie Ukrainie paru armat nie pomoże"

Dostarczenie paru armat nie pomoże, bo przewaga Rosji wciąż będzie bardzo duża, trzeba pomagać w reformach - powiedział w "Kropce nad i" prezydent RP Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, Ukrainie potrzebna jest głęboka reforma. - Zostawmy trochę te sprawy Ukraińcom. To jest ich terytorium - dodał Komorowski.

Debata Kopacz - Kaczyński? "On ma problem w starciach z kobietami"

- Kaczyński znokautuje Kopacz - taki wynik ewentualnej debaty przedwyborczej prezesa PiS z nową premier przewidywał w "Faktach po Faktach" Adam Bielan z Polski Razem (kiedyś w PiS). Zastrzegł, że nie wie, czy do takiej debaty w ogóle dojdzie. Jego wątpliwości podzielił Paweł Piskorski ze Stronnictwa Demokratycznego (dawniej polityk PO). - Kaczyński będzie unikał starcia, bo on ma problem w starciach z kobietami - uznał.

Ratownicy próbują dotrzeć do ostatniego z górników. Akcja może potrwać do rana

Zastępy ratowników w kopalni Mysłowice-Wesoła prowadzą pod ziemią działania techniczne, które mają umożliwić im bezpiecznie dotarcie do ostatniego z górników. Prace te będą trwały co najmniej do jutra rana. W rejonie poszukiwań utrzymuje się wysokie zadymienie.Cały czas monitorowany jest skład powietrza z uwzględnieniem zawartości tlenków węgla i metanu.

10 mln euro w niemieckich darach jedzie do Kijowa. Ukraińcy sami je rozwiozą

Konwój 112 ciężarówek z niemiecką pomocą humanitarną dotarł we wtorek na terytorium Ukrainy, przejeżdżając przez przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin - potwierdziła rzeczniczka niemieckiego ministerstwa do spraw współpracy gospodarczej i rozwoju. Do Donbasu jadą m.in. przenośne kuchenki, grzejniki, generatory prądu, zbiorniki na wodę, odzież i łóżka.

Po sprawie kradzieży batonika. TK: areszt zamiast grzywny zgodny z konstytucją

Areszt zamiast grzywny jest zgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Zajął się sprawą po zaskarżeniu obowiązujących przepisów przez prokuratora generalnego. Impulsem do zainteresowania się tą kwestią była z kolei historia mężczyzny, który na kilka dni trafił do aresztu, bo ukradł wart 99 groszy batonik i nie zapłacił całej zasądzonej grzywny.

Ojciec poszukiwanego górnika: matactwa, oszustwa, wszystko pójdzie pod dywan

- Zrobili z nas durniów, idiotów - denerwują się wzburzone rodziny górników, którzy w poniedziałek wieczorem byli pod ziemią w kopalni Mysłowice-Wesoła. Przyszli zamanifestować oburzenie. - Jeśli mój syn zginie, a nikt nie zostanie ukarany, ja pójdę siedzieć dożywocie - mówi Franciszek Jankowski, ojciec poszukiwanego od nocy górnika. - A nie mam nadziei. On był kombajnistą, mógł być w największym punkcie zagrożenia. Najlepszy pracownik na kopalni i tak zostanie tam na dole jako najlepszy - dodaje.

Przyczyny katastrofy w kopalni? "Samozapalenie się węgla lub roboty strzałowe"

Atmosfera w rejonie katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła jest wybuchowa i niezdatna do oddychania, poszukiwany górnik mógł jednak schować się w przewodzie wentylacyjnym, który doprowadza świeże powietrze - poinformował we wtorek Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Służby wytypowały prawdopodobne przyczyny wypadku: pożar endogeniczny, czyli samozapalenie się węgla lub roboty strzałowe (z wykorzystaniem materiałów wybuchowych), które były prowadzone w rejonie katastrofy.