Oleksy: Kwaśniewski nie powinien promować Palikota

Aleksander Kwaśniewski nie powinien występować razem z Januszem Palikotem w roli promotora jego partii - uważa wiceszef SLD Józef Oleksy. Według niego, sposobem na przełamanie impasu po lewej stronie sceny politycznej może być planowany na maj kongres lewicy polskiej.

SLD stawia Rostowskiemu ultimatum i grozi jego odwołaniem

- Jeśli wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski nie odmrozi środków przeznaczonych na walkę z bezrobociem, zaczniemy szukać większości, by złożyć wniosek o jego odwołanie - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński.

Ruch Palikota chce usunięcia ks. Longchampsa z UJ

Będzie petycja m.in. do szefowej resortu nauki oraz do władz Uniwersytetu Jagiellońskiego o usunięcie z grona wykładowców ks. Franciszka Longchamps de Berier za jego słowa nt. dzieci poczętych metodą in vitro - zapowiada poseł Ruchu Palikota Armand Ryfiński. Rusza też akcja na Facebooku.

Premier: W 2015 r. Polska będzie przygotowana do wejścia do strefy euro

W 2015 roku nie będzie się czego wstydzić. Polska będzie przygotowana do wejścia do strefy euro - zadeklarował premier po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej ws. wejścia do strefy euro. Z kolei prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w sprawie przygotowań Polski do przyjęcia euro spotka się z kierownictwem Narodowego Banku Polskiego, Radą Polityki Pieniężnej oraz partiami politycznymi.

Trzy tony mięsa, w którym może być konina na Śląsku. Trwają badania

Ponad 3 tony ważyła mogąca zawierać koninę partia mięsa, która trafiła do produkującego hamburgery zakładu przetwórczego w woj. śląskim. Służby weterynaryjne, które prowadzą kontrolę, zabezpieczyły kilkadziesiąt kilogramów mięsa z tej partii. Pobrano też próbki do badań. Kontrola ma związek z informacjami czeskich służb weterynaryjnych o tym, że hamburgery ze śląskiego zakładu zawierały koninę.

"Kilka słów księdza o in vitro niefortunnych"

Klika słów było niefortunnych. Mam jednak wrażenie, że troszeczkę nie została zrozumiana intencja nadawcy - powiedział na antenie TVN24 ks. Rafał Kowalski z "Gościa Niedzielnego". W jego opinii, ks. Franciszek Longchamps de Bérier, mówiąc o wyższym ryzyku wad genetycznych u dzieci urodzonych metodą in vitro, chciał pokazać, że in vitro to nie tylko problem religii i wiary.

Ekspert: Będzie dużym szczęściem, jeżeli nie znajdziemy koniny w Polsce

To, że konina znalazła się w tylu produktach na terenie całej Unii Europejskiej może świadczyć o tym, że do produkcji żywności "w bardzo dużej skali wszedł świat przestępczy" - ocenił w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności. Dlatego jego zdaniem "będzie dużym szczęściem", jeżeli okaże się, że nie ma koniny w wołowinie na półkach polskich sklepów.

Twórcy: Polska będzie rajem dla piratów. Boni uspokaja: Przygotuję nowy projekt

Resort cyfryzacji wycofał się z pomysłu zniesienia odpowiedzialności właścicieli wyszukiwarek za umożliwianie dostępu do nielegalnych treści - poinformował w TVN24 minister Michał Boni. Przeciwko temu rozwiązaniu protestowało blisko 500 twórców oraz ministerstwo kultury. Chodzi o te wyniki wyszukiwania, które odsyłają użytkownika do treści, m.in. filmów i muzyki, nielegalnie zamieszczonych w internecie.

Kwiatkowski: W PO nie trzeba nikogo pacyfikować

W Platformie Obywatelskiej nie trzeba nikogo pacyfikować. PO zawsze słynęła z wewnętrznego pluralizmu i dyskusji, a nie z pacyfikacji - stwierdził w "Jeden na jeden" Krzysztof Kwiatkowski z PO. Odniósł się w ten sposób do słów Romana Giertycha z "Kropki nad i", że premier powinien spacyfikować Grzegorza Schetynę.

Prezydent porozmawia z rządem o euro

Polska strategia w sprawie wejścia do strefy euro będzie tematem dzisiejszego posiedzenia Rady Gabinetowej. Bronisław Komorowski chce, by Polska do 2015 r. spełniła kryteria niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty. Decyzja w tej sprawie miałaby zapaść po wyborach parlamentarnych.

Komorowski Człowiekiem roku "Wprost"

Bronisław Komorowski został uznany za "człowieka roku" według tygodnika "Wprost". W uzasadnieniu wskazano, że prezydent dąży do dialogu i porozumienia oraz stara się łączyć, a nie dzielić. - Serdecznie dziękuję za to ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że mój wybór przypada w czasie mojej bieżącej kadencji. Ryzyko jest, bo nie wiadomo jak się to skończy - mówił laureat nagrody.

Giertych: Na miejscu Tuska zająłbym się pacyfikacją Schetyny

- Tusk ma większy problem ze Schetyną niż z Gowinem - uważa Roman Giertych. - Na miejscu premiera zająłbym się pacyfikacją Grzegorza Schetyny - stwierdził w "Kropce na i". Dodał, że w dyskusji na temat związków partnerskich nacisk premiera "w lewą stronę" miał związek z jego obawą o wzrost znaczenia lewicy. Zdaniem Giertycha konflikt w PO nie doprowadzi do rozłamu. Przynajmniej na razie.

Smolar: Gowin nie ma talentów uwodzicielskich

- Sympatie do Gowina są bardzo ograniczone. Jego zdolności przywódcze nie są prawdopodobnie zbyt wielkie. On nie ma talentów uwodzicielskich, które ma niewątpliwie Donald Tusk - mówił o ministrze sprawiedliwości i jego pozycji w PO prof. Aleksander Smolar w "Faktach po Faktach".

Miller czy Kwaśniewski? Kalisz: Nie o to chodzi. Jestem po stronie lewicy

- Odłóżmy na bok nasze miłości i nienawiści - zachęca, przede wszystkim swoich partyjnych kolegów z SLD, Ryszard Kalisz. Jak przekonuje, zaangażowanie się w projekt wspólnej, centrolewicowej, listy w wyborach do PE nie było opowiedzeniem się po stronie Aleksandra Kwaśniewskiego w konfrontacji z Leszkiem Millerem. - To nie interesuje ludzi. Ja jestem po stronie polskiej lewicy odpowiadającej dzisiejszym czasom - tłumaczył w "Faktach po Faktach".

Sowa: in vitro to przekazanie życia w szkle. Hartman: eugeniczne argumenty Kościoła

- Narodziny dziecka powinny następować w akcie miłości, tej pełnej - powiedział w TVN24 ks. Kazimierz Sowa, którego zdaniem "metoda in vitro jest nie do przyjęcia dla katolika z punktu widzenia moralnego". Nie zgodził się z nim prof. Jan Hartman, dla którego dyskusja o sztucznym zapłodnieniu jest "polem, na którym Kościół może zaznaczać swoją symboliczną przewagę".

Szukali śmigłowca. "Istniało domniemanie, że mogło się coś stać"

Kilkadziesiąt minut trwały lotnicze poszukiwania śmigłowca, który miał rozbić się w okolicach Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie). Jak poinformował Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowódcy Sił Powietrznych, istniało "domniemanie, że mogło się coś stać". - Informacja pochodziła z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dla nas było to źródło godne zaufania - wyjaśniał na antenie TVN24. Okazało się, że żaden wypadek nie miał miejsca.

Podsłuch w opolskim PSL. Sprawę zbada prokuratura

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zbada sprawę nielegalnego podsłuchiwania polityków opolskiego PSL - wicewojewody i wiceministra spraw wewnętrznych. Bohater nagranej rozmowy, wójt Skarbimierza Andrzej Pulit, który upublicznił fragment nagrań - wystąpił z PSL.

Wyrzucić Kalisza z SLD? Oleksy: Dziwaczny pomysł

Józef Oleksy przyznaje, że "przygląda się" projektowi Europa Plus, firmowanemu nazwiskiem Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednocześnie krytycznie ocenia "postawę negacji" Leszka Millera. - Pogłębił sytuację, w której są dwa, nastawione do siebie bardzo srodze, obozy - mówił wiceszef SLD w programie "Tak jest" w TVN24. Skrytykował też pomysł wyrzucenia Kalisza z partii.

Genetyk: Dzieci z in vitro nie mają żadnych bruzd na twarzy

Dzieci poczętych metodą in vitro nie można rozpoznać na podstawie dodatkowej bruzdy na twarzy - mówiła w TVN24 genetyk prof. Ewa Bartnik. Odwołała się w ten sposób do wypowiedzi ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier, który w niedanym wywiadzie stwierdził, iż lekarze po wyglądzie rozpoznają dzieci poczęte tą metodą. - To stygmatyzacja - oceniła prof. Bartnik.

Gliński "jak na przesłuchaniu" u Ziobry. Poparcia nie będzie

Solidarna Polski nie poprze wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności dla obecnego rządu. - SP wstrzyma się od głosu - zapowiedział Zbigniew Ziobro po spotkaniu z kandydatem PiS na premiera prof. Piotrem Glińskim. W ocenie lidera SP Gliński uczestniczy "w propagandowym przedsięwzięciu" i "politycznej fikcji, która ma wyłącznie PR-owskie cele". - Moja misja ma przynajmniej możliwość startu - odpowiadał profesor. Po spotkaniu przyznał, że "czuł się jak na przesłuchaniu".

Nowi ministrowie zaprzysiężeni. Tusk: Przyrzekam, że wypełnią zadanie

Prezydent Bronisław Komorowski powołał Jacka Rostowskiego na urząd wicepremiera, a Bartłomieja Sienkiewicza i Jacka Cichockiego odpowiednio na urzędy ministra spraw wewnętrznych i szefa kancelarii premiera. W pierwszych słowach prezydent życzył im "odwagi w podejmowaniu decyzji brzemiennych w skutkach dla Polski". Premier Donald Tusk podkreślił z kolei, że powołane dziś osoby "to ludzie, którzy są w stanie sprostać każdemu zadaniu".

"Ryzyko wad wynika z niepłodności, a nie metody in vitro"

Wady genetyczne dzieci poczętych metodą in vitro wynikają z choroby, jaką jest niepłodność, a nie z metody zapłodnienia, czyli in vitro - powiedziała w TVN24 Anna Krawczak ze stowarzyszenia na rzecz leczenia niepłodności "Nasz bocian". Odniosła się w ten sposób do słów ks. Franciszka Longchampsa de Bérier, który powiedział, że w przypadku dzieci poczętych in vitro ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest o 30 proc. większe niż w przypadku dzieci poczętych metodą naturalną.