Prokuratura potwierdza: funkcjonariusz publiczny z zarzutami ws. więzień CIA

Prokuratura po raz pierwszy potwierdziła oficjalnie, że funkcjonariusz publiczny usłyszał zarzuty ws. więzień CIA. Nie podano nazwiska podejrzanego. W czwartek "Washington Post" opublikował artykuł, według którego Polska miała otrzymać od USA 15 mln dol. za udostępnienie ośrodka w Starych Kiejkutach i utworzenie tam tajnego więzienia.

Pełnomocnik po spotkaniu z Trynkiewiczem: zostałem poproszony, by nie komentować żadnych działań

Mariusz Trynkiewicz poprosił swojego pełnomocnika, by nie przekazywał mediom żadnych informacji na jego temat. Spotkanie adwokata Marcina Lewandowskiego z Trynkiewiczem trwało ok. dwóch godzin. Przed spotkaniem ze swoim klientem adwokat stwierdził, że nie boi się tej sprawy. - Podejmując ślubowanie adwokackie wiedziałem, że zobowiązuję się do tego, aby bronić różne osoby - zaznaczył.

Szpital nie przyjął trzylatka? Chłopiec zmarł

Poznańskie policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci trzylatka. Jak podaje "Głos Wielkopolski", dziecko zmarło po tym, jak nie zostało przyjęte do jednego z miejskich szpitali. Chłopca nie udało się uratować, mimo akcji reanimacyjnej. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział kontrolę placówki. Na poniedziałek zaplanowano sekcję zwłok trzylatka.

Poseł SLD grozi Arłukowiczowi sądem. Minister: Musi się oczyścić

Nie zabieram lekarzy na luksusowe wycieczki do ciepłych krajów i nie prowadzę tego typu działalności w swoim biurze poselskim - oświadczył poseł SLD Piotr Chmielowski, w reakcji na zarzuty ministra zdrowia, jakoby prowadził komercyjne szkolenia dla medyków. Chmielowski zapowiedział, że wystąpi przeciwko Bartoszowi Arłukowiczowi do sądu. - Musi się oczyścić - odpowiedział mu w piątek minister Arłukowicz.

Dobijał się do bramy zakładu karnego. Chciał wrócić

Zaledwie kilka godzin po opuszczeniu zakładu karnego, 53-latek, sam na własne życzenie, chciał do niego wrócić. Po wydaniu wszystkich pieniędzy na świętowanie wolności zorientował się, że nie ma gdzie nocować, a na zewnątrz panuje siarczysty mróz.

Tusk: Trzeba mieć coś z rycerza. Kaczyński: Daj pan spokój

Słowna przepychanka między premierem Donaldem Tuskiem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim poprzedziła głosowanie nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Szef rządu zarzucił PiS, że nie broni interesów pacjentów. - Trzeba mieć odrobinę cywilnej odwagi i coś z rycerza w sobie, żeby stanąć po stronie pacjentów, a nie po stronie koncernów farmaceutycznych - stwierdził Tusk. - Panie premierze, jeśli pan mówi o honorze i rycerskości, no daj pan spokój - ripostował Kaczyński.

800 policjantów zabezpieczy szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Około 800 funkcjonariuszy będzie ochraniać międzyparlamentarny szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, który odbędzie się w poniedziałek w Krakowie. Udział w nim zapowiedzieli parlamentarzyści z kilkunastu krajów. Przyjazd potwierdził również szef oraz posłowie Knesetu.

Pinior: Polska pokazuje, że jest państwem tego rzędu, co Maroko

Informacje ujawnione przez "Washington Post" w sprawie więzień CIA w Polsce stawiają nasz kraj w jednym rzędzie z Maroko - uważa senator Józef Pinior, były członek specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego, która przygotowała raport w sprawie tajnych więzień CIA na terytorium Polski.

Kolejarze walczą z lodem. Problemy w Wielkopolsce i Świętokrzyskiem

W okolicach Ostrowa Wielkopolskiego nadal występują problemy z przejazdem pociągów. Lokomotywy spalinowe pracują na trasie w kierunku Wrocławia. W kierunku Poznania, Katowic i Sieradza ruch odbywa się już normalnie. Problemy pojawiły się za to w woj. świętokrzyskim. Oblodzona trakcja uniemożliwia kursowanie pociągów na linii pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim.

Protasiewicz o doniesieniach "WP": nie jesteśmy bananową republiką

- To jest, jak rozumiem, zwrot kosztów zaadaptowania budynku w Kiejkutach na potrzebny wywiadu amerykańskiego - powiedział w "Jeden na jeden" eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz. Skomentował w ten sposób doniesienia "Washington Post" o tym, że Polska w zamian za 15 mln dolarów zgodziła się, by USA stworzyły w Starych Kiejkutach tajne więzienie CIA.

Politycy PiS jadą do Kijowa

Politycy PiS m.in. Adam Hofman i Ryszard Czarnecki jadą w piątek do Kijowa - poinformowały źródła w tej partii. Na sobotę zaplanowali rozmowy z liderami ukraińskich partii opozycyjnych.

Autor artykułu w "WP": Nie ma mowy o żadnych rzekomych więzieniach. One były

- Nie ma mowy o żadnych "rzekomych" więzieniach. One były. To potwierdzony fakt - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Adam Goldman, autor artykułu w "Washington Post". Dziennikarz twierdzi w nim, że CIA zapłaciła Polsce 15 mln dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła za tajne więzienie, przedstawia kulisy jego powstania i losy więźniów, którzy teraz skarżą Polskę o naruszenie praw człowieka.

Namaszczenie bez zgody pacjenta? Sąd oddalił powództwo

Sąd Apelacyjny w Szczecinie oddalił w czwartek apelację mężczyzny, który domagał się 90 tys. zł zadośćuczynienia od szpitala, w którym wbrew jego woli otrzymał sakrament namaszczenia chorych. Sąd podkreślił m.in., że nie udowodnił on, że doznał krzywdy.

"Włączymy do akt naszego śledztwa". Prokurator o artykule ws. więzienia CIA

- Na pewno artykuł ten włączymy do akt naszego śledztwa, gdyż nie wykluczamy, że mogą tam pojawić się informacje, które mogą wskazywać na pewne źródła dowodowe - powiedział o tekście w "Washington Post", na temat więzienia CIA w Polsce, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, Piotr Kosmaty. Amerykański dziennik napisał w czwartek, że polski wywiad miał otrzymać od CIA 15 mln dolarów za udostępnienie ośrodka w Kiejkutach, gdzie miano przetrzymywać podejrzanych o terroryzm.