Najpierw byli Polacy. Pierwszy transport dotarł 14 czerwca 1940 r.

Auschwitz to symbol zagłady Żydów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. zamordowano w nim 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. ofiar to Żydzi.

"Podjechaliśmy pod rampę, za którą była wolność. Ja wyciągnąłem pistolet"

To symbol ludobójstwa i niepojętego terroru. Obóz koncentracyjny Auschwitz - wyzwolony siedemdziesiąt lat temu. Zamordowano w nim co najmniej milion sto tysięcy osób, głównie Żydów, a także między innymi Polaków i Romów. Próbę ucieczki z tego miejsca zagłady podjęło około dziewięciuset osób. Uciekło sto osiemdziesiąt. Do dziś żyje w Polsce jeden z uciekinierów z centralnego obozu Auschwitz Birkenau. ("Czarno na białym")

Opóźnione pigułki "dzień po". Kiedy będzie można je kupić?

Ministerstwo Zdrowia nadal nie jest w stanie określić, dla kogo i na jakich warunkach ma być dostępna w Polsce pigułka "dzień po”, która według unijnej dyrektywy ma być dostępna bez ograniczeń i bez recepty. Przepychanka z trwa już dwa tygodnie, a pacjentki są zdezorientowane. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Senyszyn o prezesie TK: zawsze stawał po stronie Kościoła. Niesiołowski broni: to zaszczyt nosić krzyż od Ojca Świętego

- Prof. Andrzej Rzepliński zawsze stawał po stronie Kościoła, a nigdy po stronie państwa i to jest bardzo groźne - powiedziała w "Kropce nad i" Joanna Senyszyn. Posłanka SLD krytykowała przyjęcie przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego papieskiego odznaczenia. Sędziego bronił Stefan Niesiołowski (PO), który podkreślał, że nie ma w tym nic złego.

"Daily Mail" pisze o "polskim obozie zagłady"

Określenie "polskie obozy zagłady" ponownie w mediach. Tym razem mylnego określenia używa portali brytyjskiego tabloidu "Daily Mail", opisując historię ostatniego żyjącego uciekiniera z obozu w Treblince, Samuel Willenberga.

"PO układa termin pod kalendarz obecnego prezydenta". Spór o datę wyborów

Do 6 lutego marszałek Sejmu ma czas, by ogłosić termin wyborów prezydenckich. W grę wchodzą trzy daty: 3, 10 i 17 maja. Środkowy termin wydaje się najbardziej prawdopodobny, ale wzbudza też największe kontrowersje. Dla PiS jest to data zbyt bliska uroczystościom 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W mediach - obawiają się politycy tej partii - będzie w związku z tym więcej Bronisława Komorowskiego niż pozostałych kandydatów.

"Niemiec mówił, że z Auschwitz wychodzi się tylko przez komin"

- Otworzyły się drzwi wagonów i zobaczyliśmy ogromne płomienie ognia znad jakichś kominów. I niesamowity duszący smród. Nie wiedzieliśmy, że palą się ludzie - mówi w rozmowie z reporterem "Faktów po południu" Bogdan Bartnikowski, były więzień Auschwitz-Birkenau. We wtorek odbędą się uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu.

"Patrzę: okien nie mam. Widzę, jak szyby wylatują"

- Usłyszałam straszny huk. Na początku myślałam, że obok się budowa zawaliła. Byłam pewna, że legł w gruzach budynek, który tam budują - relacjonowała pani Anna, mieszkanka warszawskiej kamienicy, gdzie tuż przed godziną 13 doszło w poniedziałek do wybuchu. Wielu innych lokatorów i sąsiadów także z przejęciem opowiada o zdarzeniu.

"Zobaczyłem jedno wielkie pobojowisko"

- Z jednego okna widziałem wydostający się dym. Myślałem, że to początek pożaru - opisuje pan Adam, świadek wybuchu w kamienicy w centrum Warszawy. Jak mówi, lokatorzy zaczęli uciekać z budynku, a zniszczenia, które zobaczył, były ogromne. W wyniku wybuchu poszkodowanych zostało pięć osób. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu strażaków i policjantów.

"Podmuch tak silny był, że zmiotło wszystko, co było na przystanku"

- Słysząc wołanie o pomoc rzuciłam torebkę, wbiegłam w krzaki, wdrapałam się (pod okno - red.) i zobaczyłam przygniecioną kobietę. W kilka sekund czterech mężczyzn wyciągnęło starszą kobietę, która całkowicie była przygnieciona - relacjonowała w rozmowie z TVN24 kobieta, która była świadkiem wybuchu w kamienicy w centrum Warszawy. W wypadku poszkodowanych zostało kilka osób.

Prezes TK z papieskim odznaczeniem. "To stawia znak zapytania nad jego bezstronnością"

- To szokujące. Dziwię się, że prezes przyjął to odznaczenie, a szczególnie, że przyjął je jako urzędujący prezes - tak odznaczenie dla profesora Andrzeja Rzeplińskiego skomentował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na UW. Prezes Trybunału Konstytucyjnego otrzymał papieskie odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce.

Zrób zdjęcie, otaguj i podaj dalej. "Ciągle jest sporo do zrobienia"

- Przeszczepów jest mało, bo ludzie nie mają świadomości, że mogą pomóc. Boją się, że po przeszczepie będą musieli zwolnić, zmienić tempo życia - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Przemysław Saleta, który oddał nerkę chorej córce. Były bokser przypomniał, że 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Kwiatkowski: nie życzę Twojemu Ruchowi politycznego pogrzebu

Poszło o politykę i różną ocenę tego, co powinniśmy robić - mówił we "Wstajesz i wiesz" Robert Kwiatkowski, tłumacząc swoje odejście z Twojego Ruchu. Wyjaśnił, że nie zgadzał się z Januszem Palikotem m.in. w sprawie jego startu w wyborach prezydenckich.

Kowal o polityce UE wobec Rosji: to jest cicha Jałta

Stanowisko zachodu wobec Rosji jest za miękie - ocenił we "Wstajesz i wiesz" Paweł Kowal z Polski Razem. Według niego niespójna polityka unijna w sprawie Ukrainy oraz brak wyraźnej reakcji Brukseli to przyzwolenie na działania Moskwy i "de facto cicha Jałta".

Wydostali się z donieckiego piekła. W Polsce zaczynają nowe życie

Polacy i Ukraińcy polskiego pochodzenia ewakuowani z Donbasu już od niemal dwóch tygodni są w Polsce. Całe rodziny zaczynają tu nowe życie. Pierwsze karty stałego pobytu zostały już wydane – otrzymały je dzieci. Teraz zaczyna się nauka polskiego języka i szukanie pracy. Ewakuowani z donieckiego piekła wiedzą, że z pewnością nie będzie łatwo przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, ale początki są obiecujące. Materiał "Faktów" TVN.

"Papież proponuje argentyńskie tango, a nie menuet"

- My w Europe jesteśmy przyzwyczajeni do papieża, który tańczy menuet, a papież Franciszek proponuje nam argentyńskie tango, bardzo namiętne i bardzo bliskie - mówił w "Faktach po Faktach" dominikanin o. Paweł Gużyński, komentując wypowiedź papieża o wielodzietności. Paweł Lisicki redaktor naczelny "Do rzeczy" zwrócił uwagę, że to nie pierwsza "tak zaskakująca" wypowiedź Franciszka.

"Twój Ruch już nie mój". Kwiatkowski odchodzi z partii

"Twój Ruch stał się narzędziem zaspakajania ambicji jednego człowieka" - napisał na portalu społecznościowym Robert Kwiatkowski, oświadczając, że rozstaje się z partią Janusza Palikota. Liderowi ugrupowania zarzuca, że partia staje się narzędziem zaspokajania jego ambicji, a przed lewicą w jej obecnym kształcie rysuje czarny scenariusz.

"Newsweek": PiS może stracić pieniądze. Przez siedzibę

PiS użyczało swojego lokalu przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie na biznesowe negocjacje między dwiema prywatnymi firmami - informuje "Newsweek". Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego mogło w ten sposób naruszyć ustawę o partiach politycznych, co oznacza, że może stracić roczną subwencję.